Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52

Thread: το ενοίκιον

  1. #16
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Το πόστ μου δεν προσφέρει και πολλά στο θρεντ, αλλά ας πω την ιστορία:

    Μυτιλήνη 2002 - 2006

    Πρώτο Σπίτι (2002-03), "Στούντιο" εντελώς χαμηλοτάβανο (βαριά να ήταν 2,10) , στα 350 ευρώ τότε (και θεωρείτο και φθηνό), ήμουν ο πρώτος που έμενε εκεί, καινούργια βαψιματα, νεροχυτες , πλακάκια, είχε όμως ένα "μικρό" ελάττωμα... δεν είχε ούτε μπαλκόνι ούτε κανένα χώρο να απλώνω τα ρούχα. Όταν του είπα οτι αν απλώνω μέσα θα γεμίσω υγρασία, μου λέει "μην ανησυχείς όλα είναι καινούργια, δε θα βγάλει υγρασία το σπίτι", και επιπροσθέτως μου έκανε "κερκυραϊκή" πατέντα απλώματος στο μικροσκοπικο παραθυράκι - φωταγωγό του μπάνιου με κυλιώμενο σχοινί που έβγαζε τα ρούχα σε ένα μικρό ακάλυπτο. Περιττό να πώ οτι δε δουλεψε τίποτα από τα 2, τα πλακάκια και οι πόρτες έσταζαν από την υγρασια, και η κερκυραϊκή πατέντα εγκαταλείφθηκε μετά από δυο φορές χρήσης, όταν διαπίστωσα οτι τα ρούχα ουσιαστικά απλώνονταν μπροστά σε ένα σπιτάκι σκύλου που γέμιζε τα ρούχα μου με λίγο από το τρίχωμά του. Bonus: Γειτόνισσα στα 25 της με τρία παιδιά, φανατική με το περιοδικό «Πιστα» και το μεγάλο στερεοφωνικό της, το αποχωριζόταν μόνο τα Σάββατα το πρωί, όταν το παραχωρούσε στα πιτσιρίκια της για να τραγουδήσουν καραόκε τα ζουζουνια. Μας χώριζε τοίχος - γυψοσανίδα...

    Δεύτερο Σπίτι (2003-2006) "Στούντιο" στα 300 ευρώ, ζήτημα 20 τετραγωνικά, με επιτέλους χώρο να απλώνω. Μικρή λεπτομέρεια; Ήταν χωμένο στην πυλωτή πολυκατοικίας (!), και η μόνη πρόσβαση που είχα ήταν να μπω από την γκαραζόπορτα διασχίζοντας μια μικρή αυλή. Ενα μεσημέρι είχα μάθημα, και βγαίνοντας στην αυλή για να φύγω, είδα οτι κάποιος είχε παρκάρει εντελώς μπροστά από την γκαραζόπορτα, και δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι...

    Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε οτι τα παραπάνω θεωρούνταν ΚΑΛΑ φοιτητικά σπίτια στη Μυτιλήνη εκείνη την περίοδο, μιας και πραγματικά έπαιζαν απίστευτες περιπτώσεις "σπιτιών": "Σπίτι" που κανονικά ήταν μαγαζί στην αγορά και ο σπιτονοικοκύρης έβαλε απλά μια βαριά κουρτίνα στην τζαμαρία και το νοίκιαζε, "σπίτι" διαμέρισμά πολυκατοικίας με το μπάνιο εκτός διαμερίσματός σε άλλο όροφο, "σπίτι" με τις σωληνώσεις της αποχέτευσης να περνάνε εξωτερικά πάνω από τοίχους καθιστικού και άλλα τέτοια ωραία... Σκέφτομαι τα νοίκια για όλα αυτά, και οτι ήμουν τυχερός που πλήρωνα τόσο "φθηνά", και πραγματικά έχω τρελή περιέργεια για το πόσο θα τα νοικιάζουν τώρα
    Last edited by Tyler_Durden; 23-06-2013 at 15:31.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #17
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    με 350 ευρο βρισκεις σπιταρονα πλεον στην Μυτιληνη .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #18
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    εντόπισα γκαρσονιέρα 2χλμ έξω από την πόλη, 45-50τμ, με αρκουδίσιο-ινβέρτερ και ατομικό λέβητα πετρελαίου. Σε ισόγειο 2-όροφης οικοδομής 8ετίας.
    160€

    Λέω να το κλείσω αύριο.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #19
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ θα προτιμούσα πυρηνικό λέβητα και όχι ατομικό πάντως.

  5. #20
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Εγώ θα προτιμούσα πυρηνικό λέβητα και όχι ατομικό πάντως.
    θα τον κάνω μετατροπή για πάρτη σου
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  6. #21
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να βάλεις και φαζζ

  7. #22
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    και κανα κώλο ε!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #23
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Επειδή ντρεπόμουν να ζητήσω μείωση, κι ενώ άρχισα να βρίσκω σπίτια ανάλογων κυβικών σε πολύ φθηνότερες τιμές, τον πήρα τηλ και του είπα "φεύγω δεν βγαίνω με τόσα". Μου είπε "κάτσε και σου το ρίχνω όσο θες αρκεί να κάτσεις". Πλέον η ιδιοκτησία έχει γίνει πρόβλημα στην Ελλάδα και ένα ξενοίκιαστο σπίτι είναι ΠΟΥΤΣΑ.

  9. #24
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    εδω νοικαζονται σπιτια τσαμπα με μονη υποχρεωση τους λογαριασμους νερου-δεη_με_χαρατσια και κοινοχρηστα

  10. #25
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    επειδη βλεπω οτι με ανεση πιστολιαζουν τα χρωστούμενα κοιταξτε να δειτε πως παιζουν μπαλα οι μάγκες.

    ενοικιαστής που εχουμε αρχιζει να καθυστερεί τα ενοικια και ξερουμε πλεον που παει το πραγμα. Του εξηγω πολυ ευγενικα οτι εαν ειναι προσωρινη η δυσκολια να

    συνεννοηθούμε και να διευκολύνουμε την κατάσταση. Εαν δεν μπορει να κρατησει το σπιτι δεν υπαρχει προβλημα υπαρχουν πολλα σπιτια σε λεφτα που θα τον βολευουν.

    Αντι να εκτιμήσει την ειλικρινή μου διαθεση για βοηθεια, πουλει πνευμα στην μανα μου απο τηλεφωνου ετων 60+ .

    Οχι πολυ καιρο αργοτερα οντως ενα βραδυ την εκανε.. οπως ακριβως ηθελα.Το σπιτι αφου συμμαζεύτηκε ενοικιάστηκε σε φιλο χωρις συμβόλαιο.


    Ενα μηνα πριν λήξει το συμβολαιο με τον μαλακα , περιπου 9 μηνες αφου έφυγε, πηγα στην εφορια και εκανα εκχώρηση των ενοικίων στην υγεια του Στουρναρα, γυρω στα 7000 χιλιαρικα.

    Οταν του ηρθε το χαρτακι απο την ΔΟΥ καταλαβε το εξης απλο: εαν εισαι μουνι τοτε μην απορείς οταν κάποιος σε γαμήσει.

  11. #26
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    πολύ παλιό τηλέφωνο είχε πάντως.


  12. #27
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    και εκανα εκχώρηση των ενοικίων στην υγεια του Στουρναρα, γυρω στα 7000 χιλιαρικα.
    τι ακριβώς είναι αυτό?
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #28
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    και εκανα εκχώρηση των ενοικίων στην υγεια του Στουρναρα, γυρω στα 7000 χιλιαρικα.
    τι ακριβώς είναι αυτό?
    Επειδή φορολογείται η απαίτηση και όχι η είσπραξη, ο KiNKY θα έπρεπε να φορολογηθεί αυτά τα 7 χιλιάρικα παρότι δεν έχει δει δεκάρα. Όμως, για μισθώματα δίνεται η δυνατότητα να εκχωρήσεις την απαίτηση στο δημόσιο και να μην τα φορολογηθείς, δηλ. ο τύπος συνεχίζει να χρωστάει τα 7 χιλιάρικα αλλά πλέον τα χρωστάει στην εφορία. Πάλι ο KiNKY δε θα δει δεκάρα, αλλά τουλάχιστον δε θα φορολογηθεί κάτι που δεν θα εισπράξει ποτέ ή θα έπρεπε να ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα για να το κυνηγήσει δικαστικά.

    Από την άλλη, η εφορία θα κάτσει πράγματι να το κυνηγήσει για τον εαυτό της, ενώ αν π.χ. ο άλλος έχει εργολαβίες με δημόσιους οργανισμούς, απαιτήσεις από το δημόσιο ή οτιδήποτε άλλο απαιτεί φορολογική ενημερότητα, ε τον έχει πηδήξει λίγο μέχρι να ξεχρεώσει.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #29
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Σωστός ο Kinky. Και πληρωμένη απάντηση στο πουστράκι που του την έφερε και πατριωτική εκχώρηση στο Δημόσιο. Εύγε νέε μου.
    Last edited by overdriven; 18-12-2013 at 09:23.

  15. #30
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Όταν: Μπαίνεις νοικάρης σε σπίτι και δίνεις 1-2 νοίκια για εγγύηση/καπάρο...
    Την στιγμή που: θα αποφασίσεις να αφήσεις αυτό το σπίτι...
    Η εγγύηση αυτή τι γίνεται; Ποιός την παίρνει; (Εφκαριστώ, είμαι άβγαλτος σ'αυτά)

    Deafening, painstaking, BB King

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •