Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52

Thread: το ενοίκιον

  1. #31
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν παραδόσεις το σπίτι όπως το παρέλαβες, παίρνεις την εγγύηση πίσω. αλλιώς γίνεται αποτίμηση των ζημιών και συμφωνείτε με τον ιδιοκτήτη το ποσό.

    στην αθήνα έμεινα 10 χρόνια στο ίδιο σπίτι και είχα δόσει 200 ευρώ εγγύηση. έφυγα και δεν τα ζήτησα, με πήρε μετά από κανα μήνα ο τύπος και λέει να μου τα επιστρέψει. του τα χάρισα γιατί τόσα χρόνια δεν έδωσα δεκάρα για επιδιορθώσεις και τέτοια.
    Rock or Nothing

  2. #32
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Επίσης το βάψιμο θεωρείται συνήθης φθορά, μη τα βάφετε φεύγοντας. Εννοώ αν δεν θέλετε να τα βάψετε.
    Last edited by overdriven; 18-12-2013 at 12:05.

  3. #33
    Kazeshini Narzul's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Volos
    Posts
    202

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Όταν: Μπαίνεις νοικάρης σε σπίτι και δίνεις 1-2 νοίκια για εγγύηση/καπάρο...
    Την στιγμή που: θα αποφασίσεις να αφήσεις αυτό το σπίτι...
    Η εγγύηση αυτή τι γίνεται; Ποιός την παίρνει; (Εφκαριστώ, είμαι άβγαλτος σ'αυτά)
    Εαν πληροφορησεις τον ιδιοκτητη ενα μηνα προτου φυγεις , οτι θα φυγεις , η εγγυηση -εαν δεν εχεις εκκρεμη υποχρεωσεις - και το σπιτι ειναι σε ιδια κατασταση με αυτη που το παρελαβες , τοτε σου επιστρεφετε ολοκληρη.
    best value for money disk

    09:21 <FIXXXER> ειναι εγωκεντρικος ναρκισσιστης και παρανοικος

  4. #34
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    εγώ όσες φορές μετακόμισα συνεννοήθηκα με τον ιδιοκτήτη να πάρει την εγγύηση αυτός και να επιδιορθώσει ό,τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει. μέχρι στιγμής δε μου το ανρήθηκε κανείς, μάλλον βγαίνει και λίγο κερδισμένος κιόλας.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #35
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Ας καταθεσω και γω μια εμπειρια. Χαλκίδα νοίκιαζα 2 χρόνια νεόδμητο διαμέρισμα (17 τετραγωνικά λολ). Μια μέρα που καθάριζα το νιπτήρα του μπάνιου έσπασε..Τον κόλλησα και δεν είπα κάτι στον ιδιοκτήτη παρά μόνο τη μέρα που ξενοίκιασα. Πήρα όλη την εγγύηση πίσω, γιατί προφανώς και ο ίδιος ήξερε ότι είναι όλα ψευτοκατασκευές.
    Απο την άλλη μια φίλη πέρυσι, νοίκιασε στο Αιγάλεω μια γκαρσονιέρα μεζονέτα. Το θέμα είναι ότι το ρεύμα ήταν κοινό για όλες τις γκαρσονιέρες και έκανε έναν επιμερισμό η ιδιοκτήτρια ανάλογα με τα τετραγωνικά και ποτέ δεν τους έδινε τον λογαριασμό να δουν τι πληρώνουν. Την έπιασε και η φίλη μου λοιπόν και μετά από πολλή πίεση είδε το λογαριασμό!!! και φυσικά της πλήρωναν και το χαράτσι της ιδιοκτήτριας. 'Έφυγε σε 3 μήνες και πήρε και την εγγύηση πίσω.
    Σε άλλα νέα, εγώ ψάχνω σπίτι νορμάλ στο Νέο Ηράκλειο και όλα είναι παλιά και πάνω από 300€.

  6. #36
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    Μια μέρα που καθάριζα το νιπτήρα του μπάνιου έσπασε...
    ντάξει κι εμένα μου τη σπάει το καθάρισμα αλλά δεν κάνω έτσι!

    Spoiler
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #37
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    bump

    Γνωρίζει κανείς αν σε περίπτωση πώλησης ενός διαμερισμάτος ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να τηρήσει ή όχι το συμβόλαιο των ενοικιαστών που μένουν στο σπίτι;
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #38
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Τηρείται το ιδιωτικό συμφωνητικό ως έχει, το οποίο όμως θα πρέπει να έχει γίνει σωστά (θεωρημένο από τη ΔΟΥ, συμβολαιογράφο κτλ)
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  9. #39
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Έχουν γίνει όλα σωστά, οπότε ο νέος ιδιοκτήτης δε μπορεί να βγάλει τους ενοίκους πριν την λήξη του συμβολαίου. Ωραία.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #40
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αρκετά οφφ τόπικ αλλά θαυμάζουμε το τελειότερο σπίτι που βγήκε ποτέ πρός πώληση. Τσεκάρετε φωτογραφίες.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  11. #41
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Αρκετά οφφ τόπικ αλλά θαυμάζουμε το τελειότερο σπίτι που βγήκε ποτέ πρός πώληση. Τσεκάρετε φωτογραφίες.
    Δεν ειμαι ακριβως σιγουρος αν ησουν σαρκαστικος ή οχι, αλλα εκλαψα με φωτος. Τελειο σπιτι για εναν ψυχοπαθη, ναι. Μολις 1.2 εκατομμυρια λιρες επισης.

  12. #42
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    δεν νομίζω ότι με παίρνει btw
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #43
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Παιδιά, για τετραόροφο Λονδίνο, είναι πολύ λογική τιμή ε. Και με 4 μπάνια. Και με τεράστιο κήπο. Μην ξεχνάτε ότι Αγγλία δεν χτίζονται σπίτια. Γι'αυτό εξ'άλλου και οι τρομακτικές τιμές ενοικίου/αγοράς. Αν είναι να φτιάξουν, θα φτιάξουν κλουβιά με το ταβάνι στα 2.10, να σηκώνεις το χέρι και να ακουμπάς πάνω.

    Ον τόπικ, πληρώνω 400 λίρες, σε house share, δικό μου δωμάτιο (σοφίτα) με 2 κοινόχρηστα μπάνια και κουζίνα. Σαπίλα. Και το Μπρίστολ, σαν αναπτυσόμενη πόλη, δεν ενδείκνειται για σόλο σπίτι. Πρέπει να βγάζεις 2500 λίρες και πάνω για να πείς ότι μένεις μόνος σου και ζείς.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  14. #44
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Ενταξει, 250 τετραγωνικά μεν, Leytonstone δε. Οι τιμές γενικά σε Λονδίνο και περίχωρα είναι εξωφρενικές, μερικές όμως είναι απλά εκτός πραγματικότητας και αυτή είναι μια από αυτές.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  15. #45
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το είδα και σιχάθηκα λίγο...μετά γύρισα να κοιτάξω το ημιυπόγειο δωμάτιό μου και κάπως αναθεώρησα...Τουλάχιστον πληρώνω μόνο 245E (φυσιολογικές τιμές τα 420Ε).
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •