Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: το ενοίκιον

  1. #1

    Default το ενοίκιον

    ηαράρα μου για πάμε μια.

    πώς ξηγιέστε με τα νοίκια σας? μειώσατε τίποτα λόγω καιρού? φύγατε από εκεί που μένατε προκειμένου να πάτε κάπου φθηνότερα?
    σας πρήζει τα παπάρια ο ιδιοκτήτης για χρωστούμενα? σας κάμει τον δύσκολο και τον νταή και δεν μειώνει?

    οβερόλ, κύριο, και ίσως κακώς διατυπωμένο ερώτημα. τι προτεραιότητα δίνεις στο νοίκι?
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  2. #2
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Νοίκιασα πριν 2 χρόνια 3άρι με 430€. Για εκείνη την εποχή και το upgrade που έκανα από το προηγούμενο, ήταν καλά τα λεφτά αυτά. Πριν από 1 χρόνο το έριξε στα 400. Τώρα είμαι σε φάση να ψάξω να δω τι παίζει στην αγορά, για να πάω να του ζητήσω κι άλλη μείωση, πιο γενναία αυτή τη φορά. Μου αρέσει το σπίτι και με έχει βολέψει, οπότε αν μου κάνει το δύσκολο, θα ξενερώσω που θα πρέπει να μετακομίσω. Μπρος πίσω στα απέναντι μπαλκόνια παίζουν και κάτι ενδιαφέροντα γκομενάκια. Δε χρωστάω ούτε σέντσι και το σπίτι του το έχω τζιτζί. Με τα λεφτά που έχει πάρει σε 2 χρόνια, πρέπει να έχει αποσβέσει την ανακαίνιση που έκανε πριν μπω μέσα. Θα πρέπει να είναι πολύ suicidal για να με αφήσει να φύγω.
    Resistance is useless

  3. #3
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    Thessaloniki eixa enoikio sta 310 se sxetika palio spiti, apo gkomenakia liga prammata sta gyrw mpalkonia kai oxi idietera synenoisimo idioktiti. Prin enamisi xrono peripou tou eipame na to riksei sta 250 kai to dextike amesws. Isws mas eperne kai gia parakatw.

  4. #4
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Ερώτηση άσχετη: όταν λέτε 3αρι, εννοείτε 2 υπνοδωμάτια + 1 καθιστικό;

  5. #5
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    αυτό που περιγράφεις εσύ είναι το δυάρι.....
    don't break the fucking circle

  6. #6

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Ερώτηση άσχετη: όταν λέτε 3αρι, εννοείτε 2 υπνοδωμάτια + 1 καθιστικό;
    Studio = ένας ενιαίος χώρος, συν τουαλέτα
    Γκαρσονιέρα = ένα δωμάτιο, κουζίνα και τουαλέτα
    2άρι = 2 δωμάτια (π.χ. σαλόνι και υπνοδωμάτιο), κουζίνα και τουαλέτα
    3άρι = 3 δωμάτια (π.χ. σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια ή σαλόνι, τραπεζαρία, υπνοδωμάτιο), κουζίνα και τουαλέτα

    Σε 2αρια κ.λπ. η κουζίνα μπορεί να είναι ενιαίος χώρος με το σαλόνι (διαχωρισμένο με πάγκο ξέρω'γω, όπως στις πιο σύγχρονες κατοικίες).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8

    Default

    νοίκιαζα μια τρύπα στα εξάρχεια 400 ευρώ, θεωρητικά νεόδμητο αλλά από αυτές τις φτηνοκατασκευές που όλα χαλάνε μετά από μισό μήνα χρήσης. Κλειδώθηκα απ' έξω γιατί χάλασε η κλειδαριά, και το παιδί που έμενε δίπλα μου είπε ότι όλοι όσοι ήξερε στην πολυκατοικία είχαν πάθει το ίδιο. Αναγκάστηκα να αλλάξω βρύση και σωλήνες στο μπάνιο γιατί είχα διαρροές και το ντουλάπι είχε σαπίσει. Τα κοινόχρηστα ήταν εξωφρενικά γελοία, σε φάση να μου σκάνε κάθε μήνα 70άρια από το πουθενά (1ος όροφος) και με χρέωση για πετρέλαιο που δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν τα πλήρωσα ποτέ εννοείται, και πάνω στο εξάμηνο σηκώθηκα και έφυγα.

    Βρήκα τεράστιο (για την αφεντιά μου) τριάρι σε διώροφο σπίτι με 250 ψηλά στους αμπελόκηπους, σε δρόμο που το μόνο που ακούγεται είναι τζιτζίκια, πουλιά και ο σφακιανάκης που ακούει ένας μαλάκας ενίοτε. Έχω κηπάκι και ένα τεράστιο δέντρο που κάνει σκιά στο μπαλκόνι μου. Είναι παλιό αλλά δε μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και γενικά η ιδιοκτήτρια είναι πάρα πολύ καλή και συνεννοήσιμη. Μάλιστα με είχε παροτρύνει μια φορά να παίζω πιάνο επειδή είναι ωραίο (!), κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ γιατί δεν ήθελα να ενοχλώ τους δίπλα που είναι σόι της. Τώρα που πλησιάζει ο καιρός που θα πρέπει να ανανεώσω θα δω αν θα μου πει κάτι αυτή από μόνη της, ελπίζω μόνο να μην αναφερθεί σε αύξηση!

    Αυτά, βαριέμαι πολύ στη δουλειά σήμερα.
    a monkey in silk is a monkey no less

  9. #9
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    casshern τα 400 που του δίνεις είναι υπερβολικά πολλά, χωρίς πολλά τραβήγματα στο κατεβάζει και 300, τα τριάρια και πάνω πλέον δεν νοικιάζονται ούτε για πλάκα.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  10. #10
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    800 ευρω σε γκετο για 2αρι 65 τετραγωνικα 1ος οροφος με μπαλκονακι και παρτερακι. στην τιμή νερό και τηλεοραση ιντερνετ και κατι αλλες παπαριτσες. απλα σχεδον σταθερο νοικι γιατι ειναι ιδιοκτησιας εταιριας και μπαίνεις σε λίστα αναμονής (εμεις 1 χρόνο και). ψιλοξεγνοιασαμε επιτελους!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #11
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    3αριν ...από 280 αρχική στα 250 χωρις κοινόχρηστα με μπαλκόνια και εσωτερική αυλή - και βασικό για μένα.. ac να μην λιώνουμε τώρα στους 40 βαθμούς μέρα νύχτα

    στο προηγούμενο 2αρι αλλα με 2 ξεχωριστά δωμάτια δίναμε 230 αλλα ισόγειο πάνω στον δρόμο με θόρυβο και αφόρητη ζέστη/,ζητήσαμε μείωση αλλά η
    ιδιοκτήτρια σε φάση κλάμα δεν βγαίνω, να ρωτήσω τον γιο μου είχε φάει τρελό ξίνισμα μετά όταν φύγαμε κτλπ Α! κ έκοβε απόδειξη πολυ λιγότερα...φύγαμε και είναι ανοίκιαστο ακόμα

    γενικά στο ψάξιμο έπαιξα το χαρτί κόψε λιγότερα απόδειξη και μείωσε και το ενοίκιο..
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  12. #12
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    casshern τα 400 που του δίνεις είναι υπερβολικά πολλά, χωρίς πολλά τραβήγματα στο κατεβάζει και 300, τα τριάρια και πάνω πλέον δεν νοικιάζονται ούτε για πλάκα.
    Φτιάξε με αγόρι μου, λέγε μου τέτοια να του φάω το λαρύγγι την επαύριο που θα τον πάρω να τα πούμε!

    Πραγματικά θα με ξεβολέψει αφάνταστα να κάνω μετακόμιση τώρα που έχω στελιώσει το home cinema και έχω φτιάξει και όλες τις μόντες για να μην αλωνίζει ο γάτος. Από την άλλη, υποψιάζομαι ότι στο φάσμα των 300-350€ που ψάχνω, μπορεί να βρω παλατάκι μπάνικο. Στα συν το τελείωμα της εξεταστικής όπου και αδειάζουν(φαντάζομαι) σπίτια ενώ από την άλλη, δεν είναι για να μετακομίζεις με τέτοιες θερμοκρασίες. BAN SUMMER
    Resistance is useless

  13. #13

    Default

    2002 iraklio kritis nikiasa garsoniera me 220 kai h simfonia htan oti den 8a parei af3isi mexri na telioso opos eipe o tupos gia na me pisei na to nikiasw
    pou na i3ere oti 8a efevga to 2010
    kai den pira akomi ptixio eprepe na ton vasanisw ki allo
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  14. #14
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Σπίτι με δύο υπνοδωμάτια, μεγάλο σαλόνι κουζίνα, λουτρό, ΜΗΔΕΝ ευρώ ενοίκιο και ΜΗΔΕΝ κοινόχρηστα.

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΜΕΝΩ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #15

    Default

    εγώ φεύγω την άλλη βδομάδα από εξάρχεια μετά από 3 χρόνια. νοίκι 3 κατοστάρικα ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ και ακόμα την πάω ένα 400άρι +δεη+κοινόχρηστα+νερό.
    πολλά γκαφς αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω*. οι πρεζόσισες έχουν γίνει καθημερινό φαινόμενο πλέον στον πεζόδρομο από κάτω όπως και οι νταγκλαρισμένοι τσακωμοί και μερικές φορές και ο τραμπουκισμός στο πλεϋμομπιλ που έχω για μηχανάκι. ε αν συνυπολογίσεις και κάτι εξωφρενικά κοινόχρηστα(ανάβανε καλοριφέρι μέχρι και 20 μαρτίου ξερωγω) και ότι θα είμαι και πιο κοντά με δουλειά, ο πούλος από εξάρχεια ήταν αναπόφευκτος.

    το καινούριο είναι βύρωνα(σύνορα με υμμητό), μικρότερο(35τ.μ.) αλλά με ψιλοτεράστιο κήπο, χτιστόν τουβλένιο μπάρμπεκιου, ΧΩΡΙΣ κοινόχρηστα και με 2 κατοστάρικα. πολύ πιο προσβάσιμο για την τσέπη μου και επιτέλους με τον κήπο θα πάψουμε να τις παίζουμε με τον ορτέγκα. στον κήπο βέβαια παίζει μια χελώνα(και τις 2 φορές που το είδα) οπότε μάλλον αυτή θα τις αρπάζει από'δω και πέρα.



    *εδώ πάμε στην πραγματική ερώτηση του θρεντ. περί προτεραιότητας του ενοικίου. δεν ζητάω πατ πατ ούτε πράσινο φως για να πιστολιάσω την ιδιοκτήτρια, αλλά προτιμώ να φύγω και να της δώσω τα μισά λεφτά τώρα και τα άλλα μισά με κάποια καθυστέρηση από το να μείνω και άλλο εδώ σε ένα πιο ακριβό σπίτι που δεν μου κάνει. οπότε δεν μιλάμε για άλλα χρέη ηαρ μιλάμε καθαρά για το πόσο σε ενδιαφέρει το ενοίκιον. εννοώ, θα στερηθείς αναγκαία πράματα για να το πληρώσεις? θα στερηθείς υλικά για τη δουλειά σου(όσοι χρησιμοποιείτε τεσπα) για να είσαι ντάξει εκεί? θα κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και θα τρως κάθε μέρα ρύζι σκέτο για να μην έχεις χρωστούμενα?


    inb4:

    Spoiler
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •