Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: CopenHELL 2013, 14+15 June, Copenhagen, DK

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default CopenHELL 2013, 14+15 June, Copenhagen, DK

    Να μάστε και φέτος για Τρίτη σερί χρονιά στο φεστιβάλ της Κοπενχάγης που προσπαθεί να βάλει την πρωτεύουσα στον metal χαρτη και να κρατήσει μερικά φράγκα στο εσωτερικό και αν γίνεται να προσελκύσει και μερικά από το εξωτερικό!Αγνά αισθήματα και επειδή δεν μας περισσεύουν τα φράγκα για ταξίδια δώσαμε και μεις τον οβολό μας και φέτος.Συγκεκριμένα 795 κορώνες μας στοίχησε το 2ημερο – περίπου 106 ευρώ. 3 σκηνές όπως βλέπετε και παρακάτω με την κύρια να είναι η Helveti, δίπλα της να είναι η σχετικά μικρότερη Hades και απο πίσω η αρκετά μικρότερη Pandemonium.Οι δύο μεγάλες σκηνές βρίσκονται δίπλα και έχουν μπροστά τους αρκετό χώρο που καταλήγει σε λόφους που μπορείς να αράξεις και να έχεις καλή εικόνα και ήχο. Στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει ακόμα μια μεγάλη τέντα με παγκους μπαρ, Dj, διαγωνισμό για headbanging, ποδοσφαιράκια κλπ που μπορείς να πας και να χορεψεις, να πιεις και να ξεφτιλιστεις υπο τους ηχους metal διαφόρων τύπων αν και κυριως μοντερνων στυλ. Το δικό μου ξεφτύλισμα έγινε στο ποδοσφαιράκι που εκεί που παίζαμε σκάσαν 3 κοριτσάκια και μας λένε να παίξουμε, αν κερδίσετε κερνάμε μπύρα...αφού με τσιμπούκωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο πρωτο παιχνιδι με παρτενερ μια αλλη φίλη, με τσιμπούκωσαν και με τον άντρα της φίλης ο οποίος ήταν καλύτερος μεν, αλλά όχι τόσο καλός για να κερδίσουμε τις πρωταθλητριες Δανίας στο επιτραπέζιο ποδοσφαίρακι! Αυτή την λεπτομέρεια την έμαθα μετά την συντριβή, αν και με τον τρόπο που παίζαν φαινόταν πως το κατείχαν άσχημα.Μην πεταχτει κανας μαλακας απο Βορρά και μου πει οτι το λέτε μπαλακια γιατί θα σας πω τι γράφω εγώ στα δικά μου.
    Επιπλέον υπήρχαν εκτός απο μπαρ για να πιείς τον πάτο σου και διάφορες καντίνες που πούλαγαν υπερτιμημένο φαστ φουντ το οποίο τίμησα συμπαθητικά καθώς και αρκετά μαγαζάκια με κάθε λογής παπαρίτσα που μπορεί να ενδιαφέρεται να αγοράσει ο μέσος «μεταλάς». Από κόσμο είχε κάμποσο και τις 2 μέρες αλλά φαντάζομαι κάπου στο 12-15.000. έλειπαν οι ιδιαίτερα εντυπωσιακές γκόμενες καθώς δεν είδαμε πολλές να κυκλοφορούν.Μάλλον τα συγκροτηματα φέτος δεν είχαν την χάρη του Marilyn mason.

    Την Πέμπτη, λοιπόν, ούτε μπορούσα,ούτε είχα όρεξη,ούτε μου έκανε κανα συγκροτημα κλικ για να πάω.Φίλοι που πήγαν ανέφεραν πως ήταν shitty teenage-metal όσο είδαν. Προτίμησα να ξεκουραστώ μιάς και είχα φάει καλό αγγούρι τις προηγούμενες μέρες και ερχόταν ένα δύσκολο τριήμερο με το φεστιβάλ και την δουλειά καπάκια Κυριακή πρωί για κανα 9ωρο, αλλά αυτά δεν σας αφορούν. Όχι, κάπου πρέπει να πω και γω τον πόνο...τέσπα.

    Πάμε στα της Παρασκευής. Είχα σκοπό να δω Amon Amarth και βρέθηκα με έναν φίλο κατα τις 4 για να μπούμε και να τους δούμε. Λογάριαζα όμως χωρίς τον ξενοδόχο μιας και εκείνη την ώρα ερχόντουσαν οι περισσότεροι μουσικόφιλοι και μέχρι να μας περάσουν το βραχιολάκι στο χέρι η ουρά ήταν περίπου 600 μέτρα και μας πήρε 1 ώρα και κάτι οπότε δεν είδαμε καθόλου. Κάτι ψιλά άκουσα και φάνηκαν οκ. Οι υπόλοιποι που ήταν ήδη μέσα μου είπαν ότι παίξαν πολύ δυνατά και άρεσαν. Τους Between the buried and me και τους by the patient εννοείται πως τους έφαγε το σκοτάδι. Όπως και τους purified in blood. Επόμενοι που χαζέψαμε ήταν οι illdisposed. Μουσικά οκ, αλλά αυτός ο δήθεν βόθρος για φωνή. Σόρρυ. Δεν μου κάνει. Πρώτη μπύρα. Και πάμε να δούμε cancer bats. Ok. Ενδιαφέρον κάπως αλλά πολύ φασαρία. Δεύτερη μπύρα. Σειρά έχουν οι in flames. Μάζεψαν αρκετό κόσμο,παίξαν καλά.Ξερνάω κάθε φορά μέσα μου όταν τους βλέπω. Σιχαμένη σκηνή του γκειτεμποργκ.Scarred by beauty – καλά αυτά τα ονόματα που στο διάολο πάνε και τα βρίσκουν; - δυστυχώς τους έφαγε η μαρμάγκα καθότι το μεταλκορ δεν τρώγεται με τίποτα. Και εν αναμονή των Ghost και της 4ης μπύρας έχουμε αράξει στους λόφους και απολαμβάνουμε το σοού.Πολύ καλοί και εντυπωσιακός ο τραγουδιστής. Παρολαυτά προτιμώ τους devil’s blood περίπου 15 φορές περισσότερο. Στην συνέχεια alice in chains και πάιζουν καλά και τιμούν την φανέλα και ακούγονται συμπαθείς. Παίζει και να μην είχα ξανακούσει τραγούδι τους. Επειδή όμως η ώρα έχει πάει 10+ και δεν είμαστε και νειάτα πάμε στην τέντα να αράξουμε και να πιούμε καμιά μπύρα και να παίξουμε κανά ποδοσφαιράκι. Και εκεί συνέβη να αράξουμε λίγο παραπάνω να φάμε και πούθτσα στο ποδοσφαιράκι και να ξεχάσουμε τους parkway drive και τους celeste. Αμφότεροι αδιάφοροι κατ εμέ. Μετά την πούτσα και μερικά σφηνάκια jagermeister και χ μπύρες να πάει κάτω το σπέρμα πήγαμε για danzig. Ωραίος ο γέρος. Ροκ ν ρολ. Γουστάραμε...αλλά επειδή έχουμε αλλή μια μέρα που πρέπει να είμαστε από νωρίς και η ώρα πάει 1:30 και έχουμε και 1 ώρα σίγουρα για το σπίτι την κάναμε πριν ακούσουμε το mother. Γαμώ την πουτάνα μου.

    Σάββατο ξύπνημα 9 με εναν γαμωπονοκέφαλο από το κάτουρο που είναι χορηγός του φεστιβάλ.Μακράν το χειρότερο ντόπιο κάτουρο.Η ROYAL μπύρα είναι μόνο για κατανάλωση εις το εσωτερικό. Για το εξωτερικό έχουν άλλη πιο καλή - royal export. και ξεκινάμε από νωρίς το 12ωρο ορθοστασίας.Φυσικά οι impalers και οι malrun τρώνε άκυρο μιάς και έπινα καφέ ακόμα με την πεθερά. 14:00 Φτάνω στην αφετηρία των λεωφορείων του φεστιβάλ και βλέπω ουρά. Ρίχνω μερικές παναγίες και κάτι μπινελίκια σε όσους προσπάθησαν να μπουν στην σειρά. Όλοι την μπούλεψαν...αφού σκέφτηκα ότι μετράω σαν άντρας τελικά...φούσκωσε λίγο το παντελόνι μου. Αυτά είναι. Τεστοστερόνη. Μάλλον επειδή είμαι μελαχροινός. Ή αυτοί μπούληδες. Με τα πολλά φτάνω 2:40 και χάνω 1-2 τραγούδια accept. Προσκυνάμε και απολαυστική συναυλία. Πάθος, πορωση, τεχνη, μελωδία FM και μπορεί να μην είναι ο UDO αλλά είναι σαν το UDO. Και από δω και πέρα ξεκινάει κάτι σαν μαρτύριο. Αλκοολ δεν έβαλα σχεδόν καθόλου στο στόμα μου μιας και θα οδηγούσα το βράδυ και την επόμενη μέρα στην δουλεία. Συν το ότι είχα ακόμα πονοκέφαλο. Όλη μέρα ήπια 2 μπύρες, 3 κολες, 1 ρεντ μπούλ και 1 νερό. Μετα τους τεύτονες σειρά είχε ο /οι NEWSTED. Δεν είχα ακούσει ούτε νότα τους πριν και ομολογώ πως δεν θα το κάνω ούτε και τώρα. Ψιλοανούσιος ήχος, φωνητικά ο συμπαθής μπασίστας – ούτως ή άλλως ο μόνος συμπαθής από τους μεταλικα – αλλά σοβαρά τι πρόβλημα είναι αυτό με το οιδιπόδειο σύμπλεγμα στην US of A; Motherfuckers όλοι; Έχουν δει την μάνα μου;! Έλεος δηλαδή! Σειρά έχουν οι ντόπιοι saturnus που δεν είχα την τύχη να ακούσω πριν και με ενημερώσατε εδώ μέσα. Λοιπόν παρά την συννεφεία και την ψιλομουντίλα ήταν πιο βαρετοί και από deathgrind και αύτο είναι δύσκολο. Τουλάχιστον δεν ήταν εκνευριστικοί σαν deathgrind. Τους χάζεψα αρκετή ώρα αλλά δεν τους πάνε οι ανοιχτοί χώροι. Πιο πολύ θα τους πήγαινε να παίζαν σε κάτι κάσες που είχαν για ντεκορ σε κάποιο σημείο του φεστιβάλ. Τέσπα. Σειρά έχουν οι SABATON, τους οποίους είδα αραχτός στον λόφο. Ούτε για γ εθνική Ελλάδος. Γέρασα. Πολύ γκρίνια ε; Ε αυτοί είναι σκατά δεν φταίω εγώ! Τι χάλι ήταν αυτό; Europopmetal? Μέχρι και ο Γερμανός της παρέας δεν την πολυπάλεψε. Και κάπου εκεί το δελτίο καιρού έλεγε καταιγίδα και σφοδρή νεροποντή και επειδή όντως τα σύννεφα μαζεύτηκαν και η βροχή άρχισε να πίπτει στρειτ θρου την κάναμε για την τέντα. Ευτυχώς προλάβαμε γιατί μετά από λίγο γέμισε και όποιος πρόλαβε-πρόλαβε. Οι υπόλοιποι έξω. Τουλάχιστον απόλαυσαν τους GRAVE. Η αλήθεια ήταν πως θα θελα να τους ακούσω. Έτσι για 15-20 λεπτά. Αλλά όχι υπο βροχή. Άραξα λοιπόν εκεί στην σκηνή υπό τους ήχους μεταλκορ και χάζευα τον κόσμο που χτιζε πυραμίδες με τα άδεια πλαστικά ποτήρια από τις μπύρες του..μακρυά όμως από τις καριόλες στο ποδοσφαιράκι! αι σιχτιρ! αφού τελείωσε η βροχή κατευθυνθήκαμε για να δούμε τους testament. Έτσι για ιστορικούς λόγους. Ξεκίνησαν και ήταν βαρετοί. Σόρρυ αλλά 10 χρόνια εδώ θα χετε πάρει χαμπάρι πως το thrash μου φέρνει την μεγαλύτερη υπνηλία και βαρεμάρα. Σε κάποιο σημείο ξέχασε και κάποιους στίχους – σε κομμάτι που υποτίθεται σήμαινε και πολλά γι αυτόν – και το ξαναπήγαν. Εντάξει. Αρκετά. Πάμε για Bornholm. Όπως πήγαμε έτσι γυρίσαμε. Ή μάλλον κάναμε μια στάση για φαί. Αστείοι και οι Bornholm. Φαντάζομαι τους βάλαν στο φεστιβάλ επειδή το ονομά τους είναι το όνομα ενός νησιού που για τους Δανούς σημαίνει πολλά και θεωρείται και Must προορισμός διακοπών. Ότι να ναι! Και προλαβαίνουμε στο τσακ τους πιο διασκεδαστικούς πειρατές από την Σκωτία! Που τραγουδάνε τραγούδια για πειρατές! Και ενίοτε για βικινγκ που σκοτώνονται από Σκωτσέζους! ALESTORM. Η μουσική τους είναι βαρετή. Οι στίχοι παιδικοί. Ο χαβαλές που βγάζουν έκανε ακόμα και μένα να διασκεδάσω. Ευτυχώς που ο τραγουδιστής τους είχε κέφι. Αλλά μάλλον θα φταίει το johny walker black που κατεβαζε. Αφού διασκεδάσαμε τις εντυπώσεις σειρά είχαν οι DOWN. Λοιπόν, σοβαρά τώρα. Motherfuckers! Ο τύπος είχε κέφι. Μπρίο. Ζωντάνια. Κάφριζε αλλά παραμένει τραγουδιστής. Χαβαλές. Πολύ απολαυστικός. Αν και κάπως διαφορετικό τον περίμενα. Χωρίς καράφλα και μπυροκοιλιά! Ωραία ήταν. Μία γρήγορη ματιά και αυτιά – συνοδεία τηγανητών πατατών – στους ESSENCE οι οποίοι αποτελούν το νέο μεγάλο ταλέντο της ντόπιας thrash σκηνής ήταν αρκετή για να καταλάβεις ότι τα παιδιά έχουν δουλέψει τις δημόσιες τους σχέσεις ισότιμα με τα όργανά τους αλλά παραμένουν βαρετοί. Θα φταίει η χώρα που είναι επίπεδη και βγαίνουν όλοι έτσι. Δεν εξηγείται αλλιώς! GODSEED πρώτη σειρά – καλά δεν ήταν και πολύ δύσκολο – και απολαυστική παρουσία και αρκετά καλοί μουσικά. Δηλαδή γι αυτό που παίζαν. Σκοτείνιασε ο ουρανός! Από τον λόφο όμως φαίνονταν ακόμα πιο άνετα. Και κάπου εδώ ήρθε η σειρά για τον άρχοντα τους σκότους. Τον Δανό πρίγκηπα της κόλασης. Τον σκοτεινό απόγονο του Χανς Κριστιαν Αντερσεν. KING DIAMOND. Να εξομολογηθώ πως έχω αναθεωρήσει κάπως για μερικούς δίσκους του και τους βρίσκω λίγο βαρετούς. Λίγο progressive παραπάνω. Έπαιξε ένα best of. Ο κόσμος τον χάζευε κυρίως. Είχε όλα τα σκηνικά με σκάλες, κάγκελα, φωτα, κεριά, γκόμενα να χορεύει. Μίλαγε και δανέζικα οποτε όλοι γούσταραν ακόμα πιο πολύ! Το αίμα νερό δεν γίνεται. Δυστυχώς όμως μετά από 1 ώρα και ενώ έκανε ένα διάλλειμα εγώ την έκανα. Βλέπετε η επόμενη μέρα προβλεπόταν ιδιαίτερα δύσκολη και έπρεπε να πάω και να πάρω και το αυτοκίνητο της δουλειάς απόψε για να μην τρέχω το πρωί.

    υγ: γαμημένο όριο 10.000 charachers. παλιοχαρακτήρες!
    Last edited by atom_smasher; 21-06-2013 at 03:33.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Line up
    Πέμπτη:
    • Pandemonium: fall of pantheon, deus otiosus, the defiled, hatesphere
    Παρασκευή:
    • hades: between buried and me, Illdisposed, Ghost, Parkway drive
    • Helveti: Amon amarth, In flames, Alice in Chains, Danzig
    • Pandemonium: By the patient, purified in blood, cancer bats, scarred by beauty, celeste
    Σάββατο:
    • hades: Newsted, every time I die, alestorm, godseed
    • Helveti: Accept, Sabaton, Testament, Down, King Diamond
    • Pandemonium: Impalers, Malrun, Saturnus, Grave, Bornholm, Essence
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Σόκ και Πέος poweruser's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Δάουν εντ άντερ
    Posts
    335

    Default

    μετα απο αυτη την κριτικη εγω καταλαβα οτι εδωσες 106 ευρω,και πολυ χρονο απο τη ζωη σου για το πιο βαρετο θεαμα της δεκαετιας,με κατι ελαχιστες εξαιρεσεις..και κατεληξες να ασχολεισαι με τυπους που χτιζαν πυραμιδες με τις μπυρες τους,και γκομενες που παιζαν ποδοσφαιρακι..ενω παραλληλα απεκλεισες συγκροτηματα μονο και μονο απο το ονομα που μπορει στην τελικη να σου αρεσαν. ξερω'γω,σε φαση,γιατι πηγες?

    ps. παλι καλα που υπαρχει το οριο των 1000 χαρακτηρων




    Yesterday 19:59 <12 stars circle your brow> ενδιαφερεται κανεις να γευτει ξανα το παλιο καλο χεμο;
    Yesterday 20:12 <mourning apocalypse> το πουλάς?

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Γιατί έχοντας πάει σε κάποια φεστιβάλ στο εξωτερικό βλέπεις ότι είναι για τον κόσμο το "πανηγύρι" και ποιο πολύ πάνε για την φάση του γύρω γύρω παρά σαν και μας (και μένα μαζί) που τρέχουμε σαν παλαβοί να προλάβουμε να δούμε κάτι παραπάνω.

    Και τελικά από την μια έχουμε την γκρίνια δεν γράφει κανείς για μουσικά δρώμενα , και από την άλλη γράφει κάποιος κάτι και υπάρχει μουρμούρα. ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΆΣΕΙΣ, δεν είναι στα S.O.S ενιγουέι.
    Επιτέλους λίγη σοβαρότητα κύριε Σέρλοκ!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5

    Default

    εγώ το διάβασα όλο

  6. #6
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ μόνο τα πικάντικα μέρη !
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher
    Όλη μέρα ήπια 2 μπύρες, 3 κολες, 1 ρεντ μπούλ και 1 νερό.

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ποδοσφαιράκι το λέμε.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #9
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Ποδοσφαιράκι το λέμε.
    α οκ γιατί γνωστή καλτ περσόνα της Συμπρωτεύουσας που απομυζεί το Δανέζικο κράτος πρόνοιας έλεγε ότι τα λέτε μπαλάκια..
    Κατα τ άλλα φεστιβάλ είναι ρε παιδιά δεν θα γουστάρω τα πάντα. ούτε θα τα προλάβω όλα. έριξα αυτιά πριν πάω ντε - δεν τα απέκλεισα ετσι. τώρα λες στα 32 να αρχίσει να μου αρέσει το μεταλκορ; προτιμώ να το γυρίσω στα ρεμπέτικα...
    πήγα πάντως γιατί μπορούσα. 100 ευρώ ειναι τσάμπα πράμα ε! και δίπλα στο σπίτι μου σχετικά.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #10
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    timia timh (!) gia Dania, mpenei sta ypopsin gia tou xronou. Persi eixan kalytero lineup an 8imame kala (eixe Immortal).
    emeis panw apo ti Saloniki to leme kai mpalaki.

  11. #11
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by poweruser View Post
    μετα απο αυτη την κριτικη εγω καταλαβα οτι εδωσες 106 ευρω,και πολυ χρονο απο τη ζωη σου για το πιο βαρετο θεαμα της δεκαετιας,με κατι ελαχιστες εξαιρεσεις..και κατεληξες να ασχολεισαι με τυπους που χτιζαν πυραμιδες με τις μπυρες τους,και γκομενες που παιζαν ποδοσφαιρακι..ενω παραλληλα απεκλεισες συγκροτηματα μονο και μονο απο το ονομα που μπορει στην τελικη να σου αρεσαν. ξερω'γω,σε φαση,γιατι πηγες?

    ps. παλι καλα που υπαρχει το οριο των 1000 χαρακτηρων
    10.000 Ε! μην μου μειώνεις την προσπάθεια.
    ιππότη της φωτιάς ναι πιθανόν να ήταν λίγο καλύτερο το περσινό
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #12
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Γιατί έχοντας πάει σε κάποια φεστιβάλ στο εξωτερικό βλέπεις ότι είναι για τον κόσμο το "πανηγύρι" και ποιο πολύ πάνε για την φάση του γύρω γύρω παρά σαν και μας (και μένα μαζί) που τρέχουμε σαν παλαβοί να προλάβουμε να δούμε κάτι παραπάνω.
    Θα βρεις απο όλους τους τύπους. Απο τον σπασίκλα με σημειωματάριο με όλο το πρόγραμμα, τις ώρες, που έψαξε και βρήκε τα setlists για να ξέρει πόσο πιο νωρίς να φύγει από τη μιά σκηνή για να προλάβει το τάδε τραγούδι στην άλλη σκηνή, που προγραματίζει ως και το φαγητό και το χέσιμο, μέχρι τον αραχτό που μπορεί να δει μόνο 2 headliners σε 3 βράδυα και να την βγάζει στις τέντες με τα γκομενάκια και τις μπύρες ή γύρω απο μια φωτιά να ψήνει λουκάνικα (αφού τα έχει πλύνει με μπύρα για να φύγουν τα χώματα απο πάνω). Και όλα τα ανάμεσα.

    Νιώθω πως έγραψα blog με τίτλο "(θανατος στους) τυπικοί πελάτες μεγάλων φεστιβαλς". Θα το ψάξω για youtube channel και εκπομπή.

    Πάντως εμένα που είμαι αργόσχολος και μου αρέσουν οι ιστορίες με ποδοσφαιράκια (BLYND-Rotting Christ σημειώσατε Χ, BLYND-Godseed σημειώσατε 1) μου άρεσε το ριβιού, αν και έκραξε TESTAMENΤ..

  13. #13
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Γιατί έχοντας πάει σε κάποια φεστιβάλ στο εξωτερικό βλέπεις ότι είναι για τον κόσμο το "πανηγύρι" και ποιο πολύ πάνε για την φάση του γύρω γύρω παρά σαν και μας (και μένα μαζί) που τρέχουμε σαν παλαβοί να προλάβουμε να δούμε κάτι παραπάνω.
    Θα βρεις απο όλους τους τύπους. Απο τον σπασίκλα με σημειωματάριο με όλο το πρόγραμμα, τις ώρες, που έψαξε και βρήκε τα setlists για να ξέρει πόσο πιο νωρίς να φύγει από τη μιά σκηνή για να προλάβει το τάδε τραγούδι στην άλλη σκηνή, που προγραματίζει ως και το φαγητό και το χέσιμο, μέχρι τον αραχτό που μπορεί να δει μόνο 2 headliners σε 3 βράδυα και να την βγάζει στις τέντες με τα γκομενάκια και τις μπύρες ή γύρω απο μια φωτιά να ψήνει λουκάνικα (αφού τα έχει πλύνει με μπύρα για να φύγουν τα χώματα απο πάνω). Και όλα τα ανάμεσα.

    Νιώθω πως έγραψα blog με τίτλο "(θανατος στους) τυπικοί πελάτες μεγάλων φεστιβαλς". Θα το ψάξω για youtube channel και εκπομπή.

    Πάντως εμένα που είμαι αργόσχολος και μου αρέσουν οι ιστορίες με ποδοσφαιράκια (BLYND-Rotting Christ σημειώσατε Χ, BLYND-Godseed σημειώσατε 1) μου άρεσε το ριβιού, αν και έκραξε TESTAMENΤ..
    οχι οχι οχι. με παρεξήγησες. δεν έκραξα - καλά ίσως λίγο - απλά είναι προσωπικό κόμπλεξ το θρας. Μάλλον φταίνε τα επικομεταλικα μικρόβια. ή και ένας κολλητος που μου τα έπρηζε με megadeth. ή ο άλλος κολλητός που μου τα έπρηζε με metallica. ή μάλλον ότι μου τα πρήζαν ταυτόχρονα και οι 2! καλά απ όλους τους τύπους είχε. αν και εμένα ακόμα δεν μπορεί να χωνέψει το στομάχι μου να παίζουν 15 συγκροτήματα σε 3 σκηνές και να κάθεσαι να λιώνεις στις μπύρες μέσα στην τέντα.. αλλά οκ δεν γουστάρουν όλοι όλους. πέρασα και γω αρκετούς και φέτος που απλά δεν μου κάνουν. άσε που πολλά γκομενάκια δεν είχε ούτε στην τέντα ούτε γενικά. ο κόσμος γενικά στα εξωτερικά μου φαίνεται πιο αποστασιοποιημένος από το μουσικό θέμα. μάλλον αρκετά πιο χορτάτος. και πάει και για το πανηγύρι. μην σου πω κυρίως αυτό με γαρνιτούρα κάποια συγκροτήματα. αν και οι Δανοί δεν είναι και το πιο τυπικό παράδειγμα για να χαρακτηρίζω τους ξένους! Δηλαδή οι Σουηδοί όταν σκάνε σε μια συναυλία κουβαλάνε 10 φορές περισσότερη πόρωση και μπύρα και κάνουν μπαμ από μακρυά!

    υγ: ε βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι ήμουν λίγο σπασίκλας με το μπλοκάκι μου με σημειώσεις τι ώρα παίζει ποιος που και με ποια σειρά θα πάω να τους δω και ποιους θα πηδήξω. .. αλλά αν δεν δημιουργήσεις μια ιεροτελεστία ένα τελετουργικό δεν δημιουργείται μαγεία και χάνεται η μισή φάση! και είμαι μικρός ακόμα για να κάθομαι σαν γριά να χαζεύω τα τεκταινόμενα και να αναπολώ τι καλά που ήταν τα παλιά τα χρόνια! σκατά σε όποιον σκεφτεται έτσι! κι ας μην αντέχουμε πλέον 12 ώρες όρθιοι!
    Last edited by atom_smasher; 21-06-2013 at 21:53.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #14
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Underground φάση παίζει στη Δανία? Τοπικές μπάντες σε μικρά μέρη σαν το ΑΝ πχ?

    Πρίν 2 χρόνια πέρασα απο Κοπενχάγη 3-4 ημέρες, αλλά δεν είδα κίνηση (δεν έψαξα ιδιαίτερα βέβαια). Ξέρω όμως Δανούς που ασχολούνται και βρίσκουν σπάνια πράγματα, άρα όλο και κάτι θα παίζει σε τίποτα 2nd hand τρύπες?
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  15. #15
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    Ontws liga pragmata apo oso kserw ki egw. Isws gia paradeigma sto Loppen, to jazzzclub klp stin Christiania kai kai kapoies katalipseis. Prosfata ypirkse to "Heavy Days in Doomtown" sto Ungdomshuset pou exei diafora endiaferonta kata kairous, opws kai to Bolsjefabrikken. Kata ta alla, isws petyxeis kati endiaferon pros Norrebro i akoma kai kreatagora an eisai tyxeros. Gia pes omws kai ti vriskoun oi Danoi gia na psaxtw ki egw otan epistrepsw.

    edit: ksexasa tin ekklisia, pou einai mallon eidiki periptosi. Den ti les kai trypa, alla exei oreotata pragmata merikes fores.
    Last edited by Fireknight; 21-06-2013 at 23:24.

Similar Threads

  1. PO :: SOFY MAJOR - Idolize (June 2013)
    By Manak in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2013, 14:46
  2. The Hillbilly Moon Explosion @ Tiki Bar - 21 | 4 | 2013 - @ Principal - 20 | 4 | 2013
    By Πόσο κάνει 10 συν 7 in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-2013, 14:49
  3. Replies: 2
    Last Post: 06-03-2013, 01:10
  4. Replies: 2
    Last Post: 26-02-2013, 03:05
  5. COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2011, 05:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •