Results 1 to 1 of 1

Thread: Bon Jovi - 06.06.13 Parken, Copenhagen, DK

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Bon Jovi - 06.06.13 Parken, Copenhagen, DK

    Όπως σας είχα υποσχεθεί - και επειδή εγώ είμαι ενας άνθρωπος που τηρεί τον λόγο του, ειδικά όταν δεν κοστίζει τίποτα - να και η ανταπόκριση μου από άλλη μία συναυλία στην λεβεντογέννα Κοπενχάγη! Κατευθυνόμενος προ ολίγου σπίτι καθώς τελείωσα το μεροδούλι το σημερινό και υπο τους ήχους των depeche mode που έπαιζαν εκείνη την ώρα στο κατάμεστο πάρκεν θυμήθηκα ότι χρωστάω ένα live report από τους έτερους διασκεδαστές της προπροπροηγουμενης δεκαετίας! τότε που μεσουρανούσαν και έλιωναν οι κοπελιές στο γρέντζο της φωνής του μορφονιού και χάζευαν τα δάχτυλα του έτερου ταχυδακτυλουργού! Συγχωρήστε μου την ποιητική αηδία αλλά συντροφιά μου κάνει απόψε ένα μπουκάλι ποιοτικό κρασί απ τον Μπουτάρη! Μοσχοφίλερο για να πανε τα φαρμάκια κάτω!

    Δυστυχώς ξεκίνησαν στην ώρα τους, αλλά εγώ δεν είχα τελειώσει στην ώρα μου για λόγους που έχουν να κάνουν με την φύση της εργασίας μου και την καταγωγή του αφεντικού μου ή πιο συγκεκριμένα με το πόσο μαλάκας είναι ένας άνθρωπος. Για να μην μακρηγορώ και κουράζω το φιλοθεάμον κοινό να αναφέρω πως υπήρχε ένα συγκροτημα ντόπιο σαππορτ το οποίο είτε ρώταγα την κοπέλα μου που ήταν στην συναυλία είτε όχι πάλι την ίδια γνώμη θα είχα γι αυτούς - άγνωστο τι ρόλο βαράγανε. Αφού λοιπόν έχασα 4-5 κομμάτια από την αρχή της συναυλίας του κυρίως μενού έφτασα καθιδρος και κραδαίνοντας την πρώτη μπύρα της βραδυάς κατευθύνθηκα στην κορυφή των κερκίδων όπου και βρισκόταν η υπόλοιπη παρέα. Εισητηριακι 167 κορώνες - ήτοι 23 περίπου ευρώ - ήταν πολύ τζετ και αυτός ήταν κυρίως και ο λόγος που ο κόσμος ήταν ως επι το πλείστω κρυόκωλοι μεσηλικες (και πολλά μιλφ από την τοπική ποικιλιά που βγάζει αστέρι πράμα) που χαζεύαν τα τεκταινόμενα στην ομολογουμένως εντυπωσιακη σκηνή. Απο πάνω απ την σκηνή κρεμόταν ένα καπώ αν κατάλαβα καλά σεβρολετ ή κάτι παρεμφερές δίνοντας την τόσο επιθυμητή νότα 50'ς /60'ς ανεμελιάς. γιγαντοοθόνες κλπ με απίστευτη ευκρίνεια που έβλεπες τα καταλευκα δόντια του bon jovi να αστραφτουν κάθε φορά που χαμογελούσε! ε φαινόντουσαν και μερικές ρυτίδες όπως και τα 2 τατουάζ στα μπράτσα που θελαν ξαναπέρασμα γιατί ξεφτύσαν και αυτά σαν το ξαναζεσταμένο φαγητό που σερβίρεται 25 χρόνια μετά για χαρη των νιάτων - άγριων και ντεμεκ - του τότε και των αναμνήσεων. καρριέρα. και κάπου εκεί συνειδητοποιείς πως λείπει ο σαμπορας. Τον καλύπτει επάξια ένα άλλο παλικάρι που παίζει να χει πιει το 10% σε σχέση με τον άλλον μόνο, μιάς και φήμες ακούστηκαν πως η σύζυγος jon ήθελε την περιοδεία χωρίς μουνι, αλκοολ και πρέζα και κάπου εκεί ο σαμπόρας δεν άντεξε να καταπιέζει το ταλέντο του απλά για το μεροκάματο. Πουτάνα κοινωνία...τέσπα.
    Πολύ σπάστηκα που έχασα μεγάλες επιτυχίες που της παίξαν καπάκια στην αρχή, αλλά επειδή δεν είναι και savatage έκανα την καρδιά μου πέτρα και ήπια την 3η μπύρα μου παρακολουθώντας τους περίπου 40.000 κόσμο να περνάνε\με καλά. έπαιξε και 1-2 διασκευές με τον 2ο κιθαρίστα που είχαν μαζί τους να σιγοντάρει. κάποιο Doors και Pretty woman θυμαμαι. Ανέβασε και μία τσούπρα στην σκηνή να τραγουδήσει που τον είχε πρήξει (και η οποία φυσικά δεν θα μπορούσε να ήταν Δανέζα. Ήταν Ιταλίδα από την Νάπολι και τραγούδησε μιά χαρά και ήξερε όλους τους στίχους απ το κομμάτι - Άξια! την χειροκρότησαν πάντως και η Δανοί.) Με αυτά και με αυτά φτάσαμε και στις επιτυχίες του τέλους, μετά από μια ακουστικο/μελωδικο/μπαλαντο κοιλιά και στην συνέχεια το ενκόρ αν θυμαμαι καλά που μας οδήγησε στην λήξη μετά από 2:30 λεπτ.. εχμ Ώρες περίπου. Όχι άσχημα και χορταστικά! Αναρωτιέμαι οι KISS που παίζαν προχτες πόσο καλύτεροι θα ταν. Αυτό μένει να το ανακαλύψω μια άλλη φορά. Προς το παρόν σειρά έχει αύριο και μεθαύριο το COPENHELL 2013! Εις το επανιδείν.

    That's What the Water Made Me
    You Give Love a Bad Name
    Born to Be My Baby
    Raise Your Hands
    Runaway
    Lost Highway
    It's My Life
    Because We Can
    What About Now
    We Got It Goin' On
    Keep the Faith
    (You Want to) Make a Memory
    I'll Be There for You
    Captain Crash & the Beauty Queen From Mars
    We Weren't Born to Follow
    Who Says You Can't Go Home
    I'll Sleep When I'm Dead
    Roadhouse Blues
    (The Doors cover)
    Oh, Pretty Woman
    (Roy Orbison cover)
    Bad Medicine
    Encore:
    In These Arms
    Blood Money
    (Jon Bon Jovi song) (Tour premiere)
    Wanted Dead or Alive
    Living in Sin
    (Without Phil X)
    Have a Nice Day
    Livin' on a Prayer
    Last edited by atom_smasher; 14-06-2013 at 13:36.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Κοπεγχάγη - Copenhagen - København
    By atom_smasher in forum Reise, Reise
    Replies: 75
    Last Post: 12-12-2013, 14:46
  2. Replies: 2
    Last Post: 06-03-2013, 01:10
  3. Replies: 2
    Last Post: 26-02-2013, 03:05
  4. Replies: 4
    Last Post: 12-10-2011, 02:01
  5. COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2011, 05:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •