Page 5 of 14 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 204

Thread: TAXIS REQUIEM (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ...)

  1. #61
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καλή χαλάρωση γαμωμάγε μας

  2. #62

    Default

    μερικές ερωτήσεις προς λογιστές ή προς όποιον γνωρίζει σχετικά με μίσθωση ακινήτου.

    1) τι φορολογικό καθεστώς έχει μια αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία? απαλλάσεται από το τεκμήριο για την ενοικίαση ενός χώρου?

    2) αν ένας χώρος προς ενοικίαση είναι δηλωμένος από τον προηγούμενο ενοικιαστή ως κατάστημα, ή αν ο ιδιοκτήτης δηλώνει το χώρο στην εφορία ως κατάστημα, είναι δυνατό να υπογραφεί μίσθωση ως κάτι άλλο (παράδειγμα αποθήκη)? αλλάζει η χρήση του ακινήτου στην εφορία? από ποιον και με τι διαδικασία?

    3) αν υπογράφοντες στο μισθωτήριο συμβόλαιο είναι περισσότεροι του ενός, τότε επιμερίζεται το τεκμήριο?

    4) αν υπογράψει άνεργος, ή φοιτητής με μηδενικά εισοδήματα, έχει συνέπειες άλλες πέρα από το αυξημένο τεκμήριο?

    5) αν κάποιος σκοπεύει να επιδοτηθεί με ΕΣΠΑ θα έχει συνέπειες από τη μίσθωση?

    να καλοπαντρευτεί όποιος ερίτης απαντήσει.

  3. #63
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    1) αστικές μη κερδοσκοπικές εταιρείες δεν εχουν φορο.Φορολογουνται τα εσοδα που δεν εχουν να κανουν με τον σκοπο του συλλογου (σπανιο).Πληρωνεις ΦΠΑ σε συλλογους οταν: α) κανεις πανω απο 2 εκδηλωσεις με εισητηριο (εισοδο)το χρονο και β) αν το εχεις κανει στεκι και ερχεται κοσμος πχ να πιει κατι.βαζεις ταμειακη-πληρωνεις ΦΠΑ.Εταιρειες-ελ. επαγγελματιες δεν εχουν τεκμηριο για τα ενοικια. Αν ειναι συλλογος και πληρωνεις ενοικιο, βαζεις οτι ειναι απο χορηγιες - συνδρομες.

    2) δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο γινεται. Ακομα και αν πεσεις σε μαλακα υπαλληλο που δεν θα το δεκτει, ο ιδιοκτητης μπορει να το αλλαξει ευκολα ηλεκτρονικα με Ε9.

    3)Αν ειναι ιδιωτες ναι.

    4) οχι, αλλα για να μην μπερδευεσαι τα τακμηρια στους ιδιωτες (για σπιτια - ακινητα μιλαω παντα) ειναι 2. α) το ετησιο ενοικιο που πληρωσες και β) τεκμηριο εκμεταλευσης που υπολογιζεται βαση τιμη ζωνη,συντ.κλπ

    5) εξαρταται το προγραμμα
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  4. #64

    Default



    τενκ γιου βέρυ ματς.

    μάλλον κάποια στιγμή θα σε πρήξω λίγο ακόμα με πιεμ

  5. #65
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Αγαπητοί φίλοι του θρεντ!
    Ξέρει κανείς θέματα σχετικά με ΕΚΑΣ να μου λύσει μιαν απορία ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #66

    Default

    ρώτα και μπορεί να ρωτήσουμε κι εμείς με τη σειρά μας τις ΑΚΡΕΣ μας

  7. #67
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μισθωτός που έχει και ανοιχτά βιβλία Β' για συμπλήρωμα εισοδήματος από ξεπέτες ισχύει ότι ψηφίστηκε ήδη ότι τα εισοδήματα από τα βιβλία θα φορολογείται από το 1ο ευρώ με 26% από τη νέα χρονιά? Ή είναι ακόμα υπό συζήτηση? Να ξέρουμε άμα είναι να τα κλείσουμε να γίνουμε με το έτσι θέλω μαύροι..
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #68
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Μισθωτός που έχει και ανοιχτά βιβλία Β' για συμπλήρωμα εισοδήματος από ξεπέτες ισχύει ότι ψηφίστηκε ήδη ότι τα εισοδήματα από τα βιβλία θα φορολογείται από το 1ο ευρώ με 26% από τη νέα χρονιά? Ή είναι ακόμα υπό συζήτηση? Να ξέρουμε άμα είναι να τα κλείσουμε να γίνουμε με το έτσι θέλω μαύροι..
    Καμια συζητηση.ισχυει κανονικα για τα εισοδηματα του 2013. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!
    Οσοι εχουν κανει έναρξη και τηρουν βιβλία και έχουν καποια σύμβαση είτε με δημόσιο είτε με ιδιωτικές επιχειρήσεις και δουλεύουν κοβοντας τιμολόγια σε 1 μεχρι 3 συμβαλομενους-πελάτες-εργοδότες, αυτοί θα φορολογηθουν σαν μισθωτοί αλλά δεν θα υπολογιστουν τα έξοδα τους στα βιβλία (μόνο το ΤΕΒΕ).

    Ολο αυτό το κολπακι δε εχει γινει ακομα αντιληπτο απο τον κόσμο.θα διαλύσει και τους υπολοιπους ελεύθερους επαγγελματίες και τις μικρομεσαιες επιχειρήσεις.
    Πρακτικά θα γίνει το εξης:
    Εστω ηλεκτρολόγος οπου το 2012 εβγαλε κέρδη 5000,00 Ε (άρα και εισοδημα).Στην περσινη ΦΔ με τα 5000 ήταν στο αφορολογητο επομένως (χωρις να υπολογισουμε σπιτια και τεκμηρια) πληρωνε μονο τα 650 Ε του τελους επιτηδευματος (που προκυπτει ετσι και αλλιως σε ολους οσους εχουν εναρξη).
    Για το 2013, με το ιδιο εισοδημα προκυπτει 5000 * 26%=1300 * 55 % (προκαταβολή φόρου) =2015 + 650,00 (τέλος επιτηδευματος)=2665 ΕΥΡΟ ΦΟΡΟ δηλαδή πανω απο το μισο του εισοδημα.Βαζεις και το τεβε που ειναι αλλο τοσο (για τις χαμηλες κλιμακες δλδ) και ολο το ετησιο εισοδημα παει στο κρατος.

    Τα συμπερασματα δικα σας
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  9. #69
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    μαλλον υποθετουν οτι φοροδιαφευγει αλλα τοσα,οποτε θα ζήσει απ τα μαύρα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #70
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    Quote Originally Posted by H. View Post
    Μισθωτός που έχει και ανοιχτά βιβλία Β' για συμπλήρωμα εισοδήματος από ξεπέτες ισχύει ότι ψηφίστηκε ήδη ότι τα εισοδήματα από τα βιβλία θα φορολογείται από το 1ο ευρώ με 26% από τη νέα χρονιά? Ή είναι ακόμα υπό συζήτηση? Να ξέρουμε άμα είναι να τα κλείσουμε να γίνουμε με το έτσι θέλω μαύροι..
    Καμια συζητηση.ισχυει κανονικα για τα εισοδηματα του 2013. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!
    Οσοι εχουν κανει έναρξη και τηρουν βιβλία και έχουν καποια σύμβαση είτε με δημόσιο είτε με ιδιωτικές επιχειρήσεις και δουλεύουν κοβοντας τιμολόγια σε 1 μεχρι 3 συμβαλομενους-πελάτες-εργοδότες, αυτοί θα φορολογηθουν σαν μισθωτοί αλλά δεν θα υπολογιστουν τα έξοδα τους στα βιβλία (μόνο το ΤΕΒΕ).

    Ολο αυτό το κολπακι δε εχει γινει ακομα αντιληπτο απο τον κόσμο.θα διαλύσει και τους υπολοιπους ελεύθερους επαγγελματίες και τις μικρομεσαιες επιχειρήσεις.
    Πρακτικά θα γίνει το εξης:
    Εστω ηλεκτρολόγος οπου το 2012 εβγαλε κέρδη 5000,00 Ε (άρα και εισοδημα).Στην περσινη ΦΔ με τα 5000 ήταν στο αφορολογητο επομένως (χωρις να υπολογισουμε σπιτια και τεκμηρια) πληρωνε μονο τα 650 Ε του τελους επιτηδευματος (που προκυπτει ετσι και αλλιως σε ολους οσους εχουν εναρξη).
    Για το 2013, με το ιδιο εισοδημα προκυπτει 5000 * 26%=1300 * 55 % (προκαταβολή φόρου) =2015 + 650,00 (τέλος επιτηδευματος)=2665 ΕΥΡΟ ΦΟΡΟ δηλαδή πανω απο το μισο του εισοδημα.Βαζεις και το τεβε που ειναι αλλο τοσο (για τις χαμηλες κλιμακες δλδ) και ολο το ετησιο εισοδημα παει στο κρατος.

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Λίγο διαφορετική είναι η περίπτωση (μου) που μάλλον δεν την περιέγραψα σωστά. Είμαι μισθωτός, σε άσχετη δουλειά με αυτήν που έχει να κάνει με τα βιβλία μου. Από τη δεύτερη (με τα βιβλία) αμοίβομαι κατ' αποκοπήν (όποτε υπάρχει έργο το κάνω και κόβω τιμολόγιο). Εννοείται ότι έχω και σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών με τον εργοδότη αυτόν, όπως και ότι δεν έχω κάποιον άλλον να του κόβω τίποτα, όπως και το ότι το συνολικό μου εισόδημα από αυτόν είναι πολύ κάτω του 75% του συνολικού μου, που αν δεν κάνω λάθος απαιτείται για να φορολογηθώ ως μισθωτός.

    Μέχρι πέρσι λοιπόν επί της ουσίας δεν φορολογούμουν τίποτα από αυτή τη δραστηριότητα (είμαι και στην πρώτη πενταετία των βιβλίων οπότε δεν έχω τέλος επιτηδεύματος). Φέτος, που έβγαλα όλο τον χρόνο κάνα διχίλιαρο, με σύμβαση και πάλι κτλ θα φάω 26% ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ για αυτά? Αν όχι, τότε θα ξεκινήσει από τώρα? (ότι κόβω από 1.1.2014 και μετά?). Δώσε φώτα γαμημένε μάγε!
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  11. #71
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Θα φορολογηθεις σαν μισθωτος και για τα 2.Απλα δεν υπολογιζεις εξοδα που καταχωρουσες στα βιβλια σου,μονο το ΤΕΒΕ (αν ειχες και μονο αν το πληρωνες).Αυτα ισχυουν απο 1.1.2013. Για το 2014,ο μαγος εχει θολουρα και σκοτεινια μπροστα του.Δεν μπορει να προβλεψει.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  12. #72
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    για πειτε τι διαδικασια χρειαζεται για να κινηθείς νομικα εναντια σε εταιρεια που δεν εβαλε το δωρο χριστουγεννων (ακόμα) ή έβαλε ένα 30% του σε ορισμένους μόνο υπαλλήλους.
    επίσης καθυστερησε ήδη ο μισθός αυτο το μηνα, 4 μέρες προς το παρόν, αλλα κ εδω τι κανουμε;
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  13. #73
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νομίζω το δώρο επιφέρει και αυτόφωρο.
    Rock or Nothing

  14. #74
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    ναι αλλά πρακτικα τι γινεται? ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το χειριστεις? να πω επισης οτι το ατομο για το οποιο ρωταω ετοιμαζεται να την κανει για εξω οποτε σε 1-2 μηνες θα δηλωνε παραιτηση ετσι κ αλλιως.
    Last edited by pixies; 11-01-2014 at 18:02.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  15. #75
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ξέρετε αν μετά την οριστική υποβολή της Ε1, είναι δυνατό να γίνει τροποποίηση? Αν έχει γίνει κάποιο λάθος πχ?

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 14-10-2007, 22:38
  2. In Requiem
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 31-05-2007, 14:43
  3. Electric Requiem Top 6
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 15
    Last Post: 22-03-2005, 16:56
  4. Electric Requiem
    By asimoulis in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 20-02-2004, 13:15
  5. Electric Requiem
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-11-2003, 02:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •