Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 204

Thread: TAXIS REQUIEM (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ...)

  1. #31
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ:

    ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΣΠΑΣΜΟΥΣ

    ΠΟΛ.1136/10.6.2013
    Καθορισμός των δικαιολογητικών που υποβάλλουν τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού και αποκτούν πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα σύμφωνα με την παράγραφο 7 του άρθρου 61 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος

    Έχοντας υπόψη:

    1. Τις διατάξεις της παραγράφου 8α του άρθρου 61 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, όπως τροποποιήθηκαν......
    3. Την ανάγκη καθορισμού των δικαιολογητικών, τα οποία υποχρεούται να υποβάλει κάθε φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα.
    8. Το γεγονός ότι με την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού,


    αποφασίζουμε:

    1. Τα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού και αποκτούν πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υποχρεούνται να προσκομίσουν για το οικονομικό έτος 2012 (χρήση 2011) και να υποβάλουν μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός τους για το οικονομικό έτος 2013 (χρήση 2012) και εφεξής:

    α) βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους όπου δηλώνουν κάτοικοι, από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του κράτους, ή

    β) αντίγραφο της εκκαθάρισης της δήλωσης φορολογίας του εισοδήματός τους, ή

    γ) ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος που υπέβαλαν στο άλλο κράτος.

    Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η προσκόμιση κάποιων από τα ανωτέρω δικαιολογητικά από την αρμόδια φορολογική αρχή, τότε απαιτείται βεβαίωση από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή από την οποία να προκύπτει η κατοικία του εν λόγω φυσικού προσώπου στην αλλοδαπή.

    Τα αλλοδαπά δημόσια έγγραφα που έχουν συνταχθεί στο έδαφος του κράτους κατοικίας, θα πρέπει να φέρουν την επισημείωση της Χάγης [Ν. 1497/1984 (ΦΕΚ Α΄ 188/27.11.1984)], εφόσον το αλλοδαπό κράτος εμπίπτει στην κατάσταση των κρατών που έχουν προσχωρήσει στη Σύμβαση της Χάγης (σχετ: ΥΠΟΙΚ 1047385/542/0006Δ/25.5.2006, όπως έχει συμπληρωθεί και ισχύει).

    Για τα αλλοδαπά δημόσια έγγραφα που προέρχονται από κράτη τα οποία δεν έχουν προσχωρήσει στη Σύμβαση της Χάγης, καθώς και για εκείνα που προέρχονται από κράτη για τα οποία η χώρα μας έχει διατυπώσει αντιρρήσεις (objections) για την προσχώρησή τους στην εν λόγω Σύμβαση και για όσο διάστημα δεν έχουν αρθεί οι επιφυλάξεις αυτές, ισχύει η προξενική θεώρηση (σχετ: ΥΠΟΙΚ 1032348/346/0006Δ/3.4.2007 και ΥΠΟΙΚ 1059356/627/0006Δ/3.6.200.

    Ειδικά τα φυσικά πρόσωπα, κάτοικοι αλλοδαπής, που απασχολούνται ως αλλοδαπό προσωπικό σε επιχειρήσεις που υπάγονται στις διατάξεις του α.ν. 89/1967, υποχρεούνται να υποβάλουν:

    α) αντίγραφο του αλλοδαπού διαβατηρίου,
    β) τη δημοσιευθείσα στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως απόφαση υπαγωγής της επιχείρησης του α.ν. 89/1967 και

    γ) βεβαίωση της επιχείρησης από την οποία να προκύπτει η απασχόληση του φυσικού προσώπου σε επιχείρηση του α.ν. 89/1967 και ο χρόνος έναρξης αυτής της απασχόλησης.

    2. Σε περίπτωση μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής των παραπάνω δικαιολογητικών, τα φυσικά πρόσωπα θα θεωρούνται κάτοικοι Ελλάδας και θα φορολογούνται στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά τους.

    3. Αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την υποβολή των δηλώσεων αυτών ορίζεται η καθ’ ύλην αρμόδια Δ.Ο.Υ., στην οποία ο υπόχρεος υποβάλλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος ως κάτοικος αλλοδαπής.

    Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Αθήνα, 10 Ιουνίου 2013

    Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  2. #32

    Default

    φανκιν γουίζαρντ ή όποιος άλλος κατέχει για δώστε μια τα φώτα σας.

    άλλαξε κάτι στην απόδοση φπα των επιχειρήσεων? μου είπε κάτι περσικά ο λογιστής ότι πλέον δεν θα υπάρχει η δυνατότητα της μηνιαίας δόσης αλλά θα δίνεις μινιμουμ 10 έουρος με διορία 1 μήνα για να πληρώσεις όλο το ποσό μαζί. τι φάση?
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  3. #33
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    φανκιν γουίζαρντ ή όποιος άλλος κατέχει για δώστε μια τα φώτα σας.

    άλλαξε κάτι στην απόδοση φπα των επιχειρήσεων? μου είπε κάτι περσικά ο λογιστής ότι πλέον δεν θα υπάρχει η δυνατότητα της μηνιαίας δόσης αλλά θα δίνεις μινιμουμ 10 έουρος με διορία 1 μήνα για να πληρώσεις όλο το ποσό μαζί. τι φάση?
    ειναι στο τοπ τεν με τις μαλακιαρες που εχουν κανει φετος.
    Αντι να το πληρωσεις μεχρι τις 26 που ισχυε μεχρι τωρα, το πληρωσεις μεχρι τις 20.Αν δεν εχεις χρηματα μεχρι τοτε, πληρωνεις μεχρι τις 20 οτι ποσο θες απο 10 Ευρο και πανω, και τα υπολοιπα με την διορια που λες + ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ που θα ειναι ή 1% ή 2% (ή καπου στη μεση ).1ος μηνας εφαρμογης και ακομα δεν ξερουμε τι χαος θα προκυψει.Στο επομενο μηνα που πληρωνεται οι περισσότεροι τα ξαναλεμε.
    Π.Σ. το κεφαλι μου εχει γινει πολτος.Και εχουν ενα παθος να βασσανιζουν αυτον τον πολτο.Κατι που ειναι πολυπλοκο το αλλαζουν σε κατι πολυπλοκοτερο και παει λεγοντας
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  4. #34

    Default

    περίεργα πράματα ρε παιδί μου. εδώ όλος ο κόσμος σχεδόν παντού με δόσεις πληρώνει και δεν μιλάμε για μεγάλα ποσά κιόλας.
    δώσε κανά στοιχείο απ'τον επόμενο μήνα, να δούμε στατιστικά τι γίνεται. και μερσί για την διευκρίνηση!
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  5. #35
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Να πω κι εγώ ότι πήγα σήμερα να βγάλω κλειδάριθμο, έκανε όμως λάθος ο υπάλληλος και μου έδωσε χαρτί αλλουνού.
    Με πήρε τηλέφωνο προσωπικά να μου ζητήσει συγγνώμη και να συνεννοηθούμε πώς να πάρω το σωστό χαρτί, οπότε τι να τον πεις, συμβαίνουν αυτά. αφού ενδιαφέρθηκε και ήταν κύριος εγώ κακίες δεν κρατάω.
    Μπαδεγουέι μπορώ να κάνω άνετα identity theft τον τυπά το χαρτί του οποίου πήρα, αλλά είμαι κι εγώ καλό παιδί και το πέταξα αμέσως μόλις μου είπε ότι πήρε η λογίστριά του άλλο.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #36
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να δώ κάπως την Βεβαίωση Αποδοχών Δημοσίου (για σύνταξη) στο ίντερνετ? Στο gsis.gr δεν βρίσκω κάτι.

    Για την μάνα μου που είναι στον ΟΓΑ μπήκα στο oga.gr και απλά εκτύπωσα την αντίστοιχη βεβαίωση.
    Last edited by takuma; 18-06-2013 at 12:38.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Οι 450.000 συνταξιούχοι του Δημοσίου δεν θα έχουν πρόβλημα καθώς αφενός θα δουν το ηλεκτρονικό έντυπο E1 της φορολογικής τους δήλωσης με προσυμπληρωμένα από την εφορία τα στοιχεία για το ύψος των αποδοχών τους το 2012 αφετέρου μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα λάβουν τις βεβαιώσεις αποδοχών και ταχυδρομικά.



    Οπότε θα στη στείλουν, αν τη χρειάζεσαι για τη δήλωση
    Για ικα και ταπ-οτε που χρειάστηκα εγώ, εδώ.
    https://apps.ika.gr/eTax/

  8. #38
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    ΟΚ, ευχαριστώ,

    προς ενημέρωση , πήρα τηλ. και λογίστρια,
    για εργαζόμενους του δημοσίου, η βεβαίωση αποδοχών δεν εκτυπώνεται μεσω ιντερνετ όπως γίνεται με ΙΚΑ , ΟΓΑ κλπ.

    Απλά όταν πάς να συμπληρώσεις το Ε1 μέσω του www.gsis.gr υπάρχουν προ-συμπληρωμένα τα κουτάκια που αφορούν τις αποδοχές του 2012.
    Όπως τα έγραψε και ο Άτροπος δηλαδή.

  9. #39
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Τσεκαρετε τα ΑΦΜ σας σε τι τελειωνουν

    Εν όψει της απεργίας της ΠΟΕ-Δ.Ο.Υ. την Πέμπτη και Παρασκευή, το Υπουργείο προσανατολίζεται να δώσει παράταση μέχρι και την Τρίτη 2/7/2013 για το ΦΑΠ Νομικών Προσώπων.

    Ως προς την Υποβολή δηλώσεων Φυσικών Προσώπων:

    To 1,2 θα υποβληθεί έως τις 22/7/2013.
    Το 3,4 θα υποβληθεί έως τις 29/7/2013.
    Το 5,6 θα υποβληθεί έως τις 05/8/2013.
    Το 7,8 θα υποβληθεί έως τις 07/8/2013.
    Το 9 θα υποβληθεί έως τις 26/8/2013.
    Το 0 θα υποβληθεί έως τις 1/9/2013.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  10. #40
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Εχω μια βεβαιωση αποδοχων (οχι δικια μου)
    1. το συνολικο ποσο δεν εχει καταβληθει στον εργαζομενο
    2. σε αλλο σημειο αναγραφεται με σφραγιδα και υπογραφη το ποσο που πραγματικα εχει κατατεθει στον εργαζομενο.
    Εχω 2 θεματα
    α) πως στο καλο υπολογιζω τον αναλογών φορο στο ποσο που πραγματικα εισεπραξε? ( ο παρακρατουμενος υπολογιζεται με 1,5% προσαυξηση στον αναλογων ?)? Βασει της κλιμακας? πλιζ παραδειγμα
    β) Το συνολικο ποσο της βεβαιωσης αποδοχων εχει μεγαλη αποκλιση απο τον μηνιαιο γινομενο του μηνιαιου( πχ 724*14=10.136 και του αναγραφουν καθαρες αποδοχες 10.800 και του λενε κατι βλακιες για δικαιολογιες)
    Fucking wiz περιμένω τα φωτα σου

  11. #41
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Φίλοι λογιστές του φόρουμ, θέλω να κάνω μια ερώτηση μήπως τυχόν γνωρίζετε ή δεν σας είναι δύσκολο να μάθετε και να μου πειτε: Για να βγάλω άδεια μελισσοκομικού αυτοκινήτου, πρέπει να δηλώσω από φέτος έσοδα από αγροτική παραγωγή (συγκεκριμένα μέλι), μήπως μπορείτε να μου πείτε λεπτομέρειες σχετικά με αυτό;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #42
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    Εχω μια βεβαιωση αποδοχων (οχι δικια μου)
    1. το συνολικο ποσο δεν εχει καταβληθει στον εργαζομενο
    2. σε αλλο σημειο αναγραφεται με σφραγιδα και υπογραφη το ποσο που πραγματικα εχει κατατεθει στον εργαζομενο.
    Εχω 2 θεματα
    α) πως στο καλο υπολογιζω τον αναλογών φορο στο ποσο που πραγματικα εισεπραξε? ( ο παρακρατουμενος υπολογιζεται με 1,5% προσαυξηση στον αναλογων ?)? Βασει της κλιμακας? πλιζ παραδειγμα
    β) Το συνολικο ποσο της βεβαιωσης αποδοχων εχει μεγαλη αποκλιση απο τον μηνιαιο γινομενο του μηνιαιου( πχ 724*14=10.136 και του αναγραφουν καθαρες αποδοχες 10.800 και του λενε κατι βλακιες για δικαιολογιες)
    Fucking wiz περιμένω τα φωτα σου

    Impure, κανονικα δεν πρεπει να 'πειραξεις' την βεβαιωση.Μεταφερεις τα ποσα οπως ειναι (τις αποδοχες που πληρωθηκε, και τους φορους οπως αναγραφονται).Το σωστοτερο ειναι να συννενοηθεις με τον λογιστη της επιχειρησης να σου δωσει αλλη βεβαιωση, γιατι τιθεται και ενα αλλο θεμα:Εχουν πληρωσει τους φορους που παρακρατησαν? Συνηθως,οταν δεν πληρωνουν τους υπαλληλους,δεν θα δωσουν και προτεραιοτητα και για τους φορους τους.
    Για το αλλο θεμα να ζητησεις τις αποδειξεις πληρωμης.Αν δεν σου δινανε, να σου εκτυπωσει ο λογιστης, εστω και ανυπογραφες για να δεις τα ποσα.Υποψιαζομαι οτι αλλαξαν την συμβαση χωρις να πειραξουν τον μισθο.

    12αστερε πρεπει να δηλωσεις εισοδημα στη φετινη δηλωση.Θελει κτηνοτροφικη βεβαιωση του ΟΠΕΚΕΠΕ για να φαινεται οτι ειχες μελισσια το 2012.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  13. #43
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    χοντρικα στα λεω τωρα αλλα διαβασα οτι μπορεις να δηλωσεις οσα εχεις πραγματικα εισπραξει και οχι οσα σου λεει η βεβαιωση.
    Επίσης εγω ειπα να ζητησει αναλυτικο καθολικο του 53-00 και 33-00 αλλα παλι τα μασαγανε.
    Δεν ειναι μαλακια να φορολογηθει καποιος για ποσο που δεν εχει εισπραξει?
    Ρωτησα και τον αρχιλογιστη εδω που δουλευω και μου πε οτι αν αναγραφεται στη βεβαιωση αποδοχων την αρχικη το ποσο που πραγματικα εχει καταβληθει δεν υπαρχει προβλημα και ισως κανεις κ μια υπευθυνη δηλωση
    γι αυτο ρωταω πως υπολογιζω τους αντιστοιχους φορους (ειλικρινα δεν θυμαμαι πως το κανω απο το 2003 που εκανα φορολογ. λογιστικη δεν ξανα ασχοληθηκα με δηλωσεις).

  14. #44
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    χοντρικα στα λεω τωρα αλλα διαβασα οτι μπορεις να δηλωσεις οσα εχεις πραγματικα εισπραξει και οχι οσα σου λεει η βεβαιωση.
    Επίσης εγω ειπα να ζητησει αναλυτικο καθολικο του 53-00 και 33-00 αλλα παλι τα μασαγανε.
    Δεν ειναι μαλακια να φορολογηθει καποιος για ποσο που δεν εχει εισπραξει?
    Ρωτησα και τον αρχιλογιστη εδω που δουλευω και μου πε οτι αν αναγραφεται στη βεβαιωση αποδοχων την αρχικη το ποσο που πραγματικα εχει καταβληθει δεν υπαρχει προβλημα και ισως κανεις κ μια υπευθυνη δηλωση
    γι αυτο ρωταω πως υπολογιζω τους αντιστοιχους φορους (ειλικρινα δεν θυμαμαι πως το κανω απο το 2003 που εκανα φορολογ. λογιστικη δεν ξανα ασχοληθηκα με δηλωσεις).
    Οπα, πηρα σαν δεδομενο οτι η βεβαιωση γραφει και το ποσο που πληρωθηκε.Στο κωδικο 301 ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ.Αλλα σου ξαναλεω μην πειραξεις την βεβαιωση.Να σου δωσει αλλη. Ετσι θα εχεις και μια επιπλεον κατοχυρωση για να απαιτησεις τα απληρωτα
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  15. #45
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    12αστερε πρεπει να δηλωσεις εισοδημα στη φετινη δηλωση.Θελει κτηνοτροφικη βεβαιωση του ΟΠΕΚΕΠΕ για να φαινεται οτι ειχες μελισσια το 2012.
    Δεν είχα μελίσσια το 2012 όμως
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 14-10-2007, 23:38
  2. In Requiem
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 31-05-2007, 15:43
  3. Electric Requiem Top 6
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 15
    Last Post: 22-03-2005, 17:56
  4. Electric Requiem
    By asimoulis in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 20-02-2004, 14:15
  5. Electric Requiem
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-11-2003, 03:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •