Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast
Results 181 to 195 of 204

Thread: TAXIS REQUIEM (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ...)

  1. #181
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εννοείς γενικά την εφαρμογή για φορολογική δήλωση ή κάτι άλλο; Γιατί μόλις έκανα την πρώτη απόπειρα και μου βγάζει ανεξήγητο μήνυμα λάθους με το που ξεκινάω, στην επιβεβαίωση προσωπικών στοιχείων.

    edit:
    OK προχώρησε τελικά.

    Απορία:

    ΠΙΝΑΚΑΣ 7. ΠΟΣΑ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ
    1. Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών. Πατήστε ΕΔΩ για στοιχεία δαπανών.

    Είναι το πεδίο που παλιότερα γράφαμε τη σούμα των αποδείξεων που κρατούσαμε (και ήταν απενεργοποιημένο τις δτυο προηγούμενες χρονιές). Τώρα το ΕΔΩ σε πάει σε ό,τι ποσά έχεις ξοδέψει προφανώς με κάρτες. Συμπληρώνουμε λοιπόν με το σύνολο αυτών των ποσών;
    Last edited by Parasight; 24-05-2018 at 08:51.

  2. #182
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Συμπληρώνουμε λοιπόν με το σύνολο αυτών των ποσών;


    Ναι και αφορα οσους θελουν να κρατησουν το αφορολογητο τους. Αν δεν βαλεις πληρωνεις φορο, ακομα και σε μυδενικη δηλωση.
    Φετος σε αφηνει να γραψεις οτι ποσο θες, ακομα κι αν δεν εχεις χρησιμοποιησει καρτες. Του χρονου δεν ξερουμε, λογικα θα μπαινει οτι φαινεται.
    Γνωμη μου, αν το ποσο των αποδειξεων ειναι μεγαλο να βαζετε οσο χρειαζεται. Μην φαινεται πχ. 10000 μισθος, 8000 αποδειξεις. εκει χριαζεσαι το 10 %

    δηλαδη

    Απο 1,00-10.000,00 10%
    Απο 10.000,01-30.000,00 15%
    30.000,01 και άνω 20% και μέχρι 30.000 ευρώ

    Να χρησιμοποιητε ολοι καρτες, και οι μη εχοντες εργασια, για να καλυβετε τα τεκμηρια. Οχι υπερβολες ομως.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  3. #183
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για πείτε ρε οι σχετικοί, στο νέο Ε3 τι βάζουμε στον Πίνακα Ζ2 κωδικό 490?
    Rock or Nothing

  4. #184
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Μαγκες ξερετε πως διαολο βρισκω το ΑΜΑ στο ιντερνετ; Δεν βρισκω τα χαρτια και τα παρεμφερη απο πρακτικες κλπ.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  5. #185
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Γιο! Έχουμε κανένα γατονι λογιστή που να είναι οικονομικός και να μπορεί να αναλάβει ελεύθερο επαγγελματία που στήνει τώρα τη φάση του? Με τη δήλωση της έδρας έχουμε πρόβλημα τώρα, και κατα τα άλλα τιμολόγια, ΤΕΒΕ κλπ. Γουιζαρντ?

  6. #186
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Γιο! Έχουμε κανένα γατονι λογιστή που να είναι οικονομικός και να μπορεί να αναλάβει ελεύθερο επαγγελματία που στήνει τώρα τη φάση του? Με τη δήλωση της έδρας έχουμε πρόβλημα τώρα, και κατα τα άλλα τιμολόγια, ΤΕΒΕ κλπ. Γουιζαρντ?
    αδειασε τα μηνυματα σου, να σου πω
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  7. #187
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Μαγκες ξερετε πως διαολο βρισκω το ΑΜΑ στο ιντερνετ; Δεν βρισκω τα χαρτια και τα παρεμφερη απο πρακτικες κλπ.
    http://www.odigostoupoliti.eu/asfali...alismenou-ama/

  8. #188
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Γιο! Έχουμε κανένα γατονι λογιστή που να είναι οικονομικός και να μπορεί να αναλάβει ελεύθερο επαγγελματία που στήνει τώρα τη φάση του? Με τη δήλωση της έδρας έχουμε πρόβλημα τώρα, και κατα τα άλλα τιμολόγια, ΤΕΒΕ κλπ. Γουιζαρντ?
    αδειασε τα μηνυματα σου, να σου πω
    Done.

  9. #189
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αποφασισες επιτελους να στησεις e-shop?
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #190
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μπαααα, το boyfriend.

    edit: btw για πείτε, οταν συγκατοικούν δυο άτομα, τι και πως πρέπει να αναγράφεται στο μισθωτήριο για να φαίνονται και οι δύο? Σε αυτή τη φάση είναι στο ονομά μου νοικιασμένο το διαμέρισμα, τι τροποποίηση πρέπει να γίνει?
    Last edited by Drumsick; 22-04-2019 at 19:38.

  11. #191
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    γιατι να μπει και το δευτερο; θα πρεπει να ρωτησεις την ιδιοκτητρια και να κανετε νεο συμβολαιο εικαζω. Ή να του υπενοικιασεις ενα δωματιο
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #192
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αφενός αυτή το είπε απο μονη της να τον βάλουμε στο συμφωνητικό, αφετέρου οκ, είναι ψιλοαπαραιτητο για υπηρεσίες κλπ να υπάρχει μια διεύθυνση διαμονής.

  13. #193
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, γίνεται νέο συμβόλαιο. κάπου έχω το δικό μου που είμαστε 2 στην εταιρεία. μόλις πάω γραφείο θα το κοιτάξω.

    edit: είναι το παλιό μου μισθωτήριο και δεν το έχω. πάντως η διαδικασία είναι απλή. τα περνάει ο λογιστής της ιδιοκτήτριας σε 2 ονόματα από μισό μίσθωμα (λογικά) και μπαίνετε στο σύστημα να κάνετε αποδοχή.
    Rock or Nothing

  14. #194
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πείτε τι ξέρετε για πωλήσεις μέσω Etsy και φορολογια.
    Από αυτά που διαβάζω, κανονικά πρέπει να γίνει έναρξη στην εφορία και να μπλέξεις με ΕΦΚΑ και μαλακιες, πράγμα το οποίο καθιστά όλη τη φάση άνευ νοήματος, αν είναι να βγάζεις λίγα και τα μισά να στα τρώει η εφορία.
    Μου είπε κάποιος ότι για ποσά τύπου 700€ μηνιαίως δεν θα ασχοληθει κανείς, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη πως είναι έτσι τα πράγματα.
    Με PayPal τώρα τι παίζει? Το δικό μου είναι συνδεδεμένο με λογαριασμό Eurobank. Αυτό σημαίνει πως το ποσό στο PayPal μου ειναι by default εμφανές στην εφορία ή μόνο αν κανω μεταφορα των χρημάτων στον τραπεζικο λογαριασμό?
    Διερευνώ και την πιθανότητα να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στην Πολωνία, και να τον συνδέσω με PayPal. Προσπερνώντας τη δυσκολία πρόσβασης σε μετρητά, θα ήμουν καλυμενη με αυτό το σενάριο?

  15. #195
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θεωρητικά οποτεδήποτε μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος και να είσαι εκτεθειμένη. στην πράξη, για μικρά ποσά η πιθανότητα να ασχοληθεί κάποιος είναι 0,00000000000000000001%. η εφορία έχει triggers για κινήσεις λογαριασμών αρκετών χιλιάδων το χρόνο. για 500 και 700 ευρώ δε θα ασχοληθεί κανείς. ποτέ δεν ξέρεις βέβαια.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 14-10-2007, 23:38
  2. In Requiem
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 31-05-2007, 15:43
  3. Electric Requiem Top 6
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 15
    Last Post: 22-03-2005, 17:56
  4. Electric Requiem
    By asimoulis in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 20-02-2004, 14:15
  5. Electric Requiem
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-11-2003, 03:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •