Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 204

Thread: TAXIS REQUIEM (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ...)

  1. #136

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Τον φετινό (όπως και κάθε χρόνο) τον βλέπω από τα στοιχεία οφειλής εκτός ρύθμισης που προφανώς δεν έχει όλα αυτά που λες παρά μόνο την εκτύπωση της ταυτότητας πληρωμής. Μπορείς να γίνει λίγο πιο αναλυτικός από που πας και τον βλέπεις εσύ για να ακολουθήσω τις μετέπειτα οδηγίες σου?

    EDIT: Το βρήκα, από το Ε9 έλεγες κι εσύ λογικά, thanks anyway.
    ακριβώς από το Ε9, νόμιζα ότι αρχικά εκεί κοιταζες. .....
    Στοιχεία οφειλής :μία πικρή ιστορία .

  2. #137
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    επειδή είμαι εκτός, και δεν μπορώ να παρακολουθήσω στα νέα, είπαν για συμψηφισμό ενφια με επιστροφές εφορίας?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #138
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    εμένα μου ήρθε τρία (3) ευρώ μειωμένος από πέρσι.


  4. #139
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Επιμέλεια: Επιστημονική ομάδα Taxheaven

    Όπως είναι ήδη γνωστό, εδώ και μερικές ώρες (σ.σ. 28.8.2016) ολοκληρώθηκε η διαδικασία ανάρτησης των εκκαθαριστικών σημειωμάτων του ΕΝ.Φ.Ι.Α στους ατομικούς λογαριασμούς όλων των φορολογουμένων στο taxis και ταυτόχρονα βεβαιώθηκαν τα σχετικά ποσό του εν λόγω φόρου.

    Να σημειώσουμε ότι από σήμερα, όσοι φορολογούμενοι δικαιούνται επιστροφής φόρου εισοδήματος —η οποία δεν έχει ακόμα πιστωθεί στους τραπεζικούς λογαριασμούς τους— δεν θα τη λάβουν στην επόμενη προγραμματισμένη διαδικασία επιστροφών από την φορολογική διοίκηση, εάν πρώτα δεν εξοφλήσουν το οφειλόμενο ποσό ΕΝ.Φ.Ι.Α.

    Οι δικαιούχοι επιστροφής φόρου μπορούν φυσικά να προβούν σε συμψηφισμό της οφειλής ΕΝ.Φ.Ι.Α. εφόσον προσέλθουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Σε κάθε περίπτωση ο συμψηφισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί και αυτεπαγγέλτως σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 83 του Κ.Ε.Δ.Ε. και τις οδηγίες που έχουν δοθεί με την ΠΟΛ.1022/24.1.2012 (σ.σ. μέχρι στιγμής δεν είναι εφικτή από τεχνικής απόψεως η εν λόγω διαδικασία)


    Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30753


    Leech τα κοψανε απο σενα για να τα βαλουνε σε μενα.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  5. #140
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το νέο καθεστώς ως προς τις ασφαλιστικές εισφορές του 2017 για ελεύθερους επαγγελματίες (aka οι πουτάνες του κράτους) προβλέπει τα εξής:

    Με βάση τη δήλωση εισοδήματος του οικονομικού έτους 2015 η εισφορά στον ΟΑΕΕ θα είναι

    20% του εισοδήματος υπέρ συντάξεως
    6.95% του εισοδήματοςυπέρ υγείας
    7% του εισοδήματος για όποιον έχει επικουρικό ταμείο
    4% του εισοδήματος για όποιον δικαιούται εφάπαξ

    Παραμένουν και τα 10/μήνα για τον ΟΑΕΔ (κουφάλα Μπάρασαητ) και τα 5/μήνα για τον ΟΕΕ. Και το καλοκαίρι, δίνουμε 20 ευρώ/υπάλληλο στο ΙΚΑ για να στέλνετε τα μούλικά σας στις κατασκηνώσεις.

    Φυσικά, τα τζιμάνια του ΥΠΟΙΚ τα έθεσαν με βάση το 2015, γιατί αν έκαναν καμιά πλάκα να τα υπολογίζουμε με τα του 2016, θα πλήρωνε ο καθένας κάτω από τα μισά ή

    την ελάχιστη δυνατή εισφορά αν το εισόδημά του είναι μηνιαίως κάτω από το βασικό μισθό.

    Επίσης, χάρη κάνει το κράτος και στους μεγαλοεισοδηματίες, όπου αν το εισόδημά τους είναι μεγαλύτερο από το 10πλάσιο του βασικού μισθού ενός άγαμου άνω των 25 ετών, οι εισφορές τους θα υπολογίζονται μόνο με βάση το 10πλάσιο του βασικού.

    Και το καλύτερο για το τέλος: Αν είστε νέος επαγγελματίας (2 ως 5 έτη) σας κάνουμε έκπτωση 30% στα υπέρ υγείας και σύνταξης για τα πρώτα 2 χρόνια και 15% για τα επόμενα 3 χρόνια.

    Προσοχή, όμως! Την έκπτωση αυτή, θα τη θεωρήσουμε οφειλή και θα σας την πάρουμε πίσω μέσω των εισφορών σας τα επόμενα 15 χρόνια.

    Πως ήταν εκείνος ο άθλος του Αστερίξ με τη Ρωμαϊκή Εφορία; Αυτό!

    Spoiler
    ξέρω, όχι ΜΑΝΕΣ, αλλά
    Spoiler
    γαμώ το ΜΟΥΝΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΞΕΡΝΑΓΕ
    Last edited by OniBocho; 30-12-2016 at 12:47.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #141
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    και ολα αυτα σε εναν νομο που ψηφιστηκε το Μαιο, και για τον οποιο δεν εχουν βγει επισημα οι εγκυκλιοι και τα ΦΕΚ ακομα (οι πηγες μου λενε οτι Διέρρευσε μια από τις εγκυκλίους του ασφαλιστικού, πριν καν δημοσιευθεί στο ΦΕΚ), αλλα θα ισχυουν ολα κανονικα απο δευτερα. Αν ρωτησεις στο ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ ή οπως τελικα το ονομασουνε τωρα, θα σου πουνε οτι δεν ξερουνε τιποτα, οτι ακουμε απο τις τηλεορασεις.



    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Φυσικά, τα τζιμάνια του ΥΠΟΙΚ τα έθεσαν με βάση το 2015, γιατί αν έκαναν καμιά πλάκα να τα υπολογίζουμε με τα του 2016, θα πλήρωνε ο καθένας κάτω από τα μισά ή

    την ελάχιστη δυνατή εισφορά αν το εισόδημά του είναι μηνιαίως κάτω από το βασικό μισθό.

    Επίσης, χάρη κάνει το κράτος και στους μεγαλοεισοδηματίες, όπου αν το εισόδημά τους είναι μεγαλύτερο από το 10πλάσιο του βασικού μισθού ενός άγαμου άνω των 25 ετών, οι εισφορές τους θα υπολογίζονται μόνο με βάση το 10πλάσιο του βασικού.
    Δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα. Αφου η δηλωση του 2015 ειναι το πιο προσφατο επισημο εγγραφο για τον προσδιορισμο του εισοδηματος.
    Για τους περισσοτερους (βαση των δικων μου στοιχειων - πελατων - γνωστων) ασφαλιστικα θα τους παει καλυτερα. Δηλαδη μεχρι 7000 - 8000 κερδη - εισοδημα (μιλαμε για ενα ποσοστο τουλαχιστων 65%- 70% ολων των επαγγελματιων) θα τους βγαινει κανα 2000 το ΤΕΒΕ το χρονο, ενω μεχρι τωρα η χαμηλοτερη κλιμακα ηταν 2700 ( για επαγγελματια κοντα στην συνταξη κοντα ηταν 6000 το χρονο).

    Ποιοι την γλιτωνουν: Παροχη γενικα (Γιατροι - επαγγελματα οικοδομης), εμπορικες επιχειρησεις (λιανικο εμποριο κυριως)

    Ποιοι θα την πατησουν: Ολοι οσοι ειχαν εναρξη αλλα επαιρναν απαλλαγη μεχρι τωρα απο το ΤΕΒΕ, γιατι δουλευαν ταυτοχρονα σε αλλες επιχειρησεις και ειχαν ΙΚΑ (γνωστοι ως νεοι ασφαλιζομενοι μετα το 1993)
    Ολοι οσοι εχουν συμβασεις με δημοσιο (π.χ. μεγαλα εργα, φωτοβολταικα παρκα)
    Ολοι οσοι δεν μπορουν να κρυψουν

    Οι μεγαλοεισοδηματιες (που δεν υπαρχουν πια) θα την πιουν την πορτοκαλαδα οτι και να ισχυριζεσαι.

    Γενικοτερα, αν και ειναι νωρις να κρινω, μπορει και να βουλιαξει το ολο θεμα. Και δεν εννοω εισπρακτικα μονο, γιατι αυτο εχει γινει μια 5ετια τωρα. Τα παντα θα εξαρτηθουν απο το ποσο γρηγορα θα εγκληματιστει ο Ελλην ιδιωτης - νοικοκυρεος με το πλαστικο χρημα και τις ηλεκτρονικες συναλλαγες
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  7. #142
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ε ας εγκλιματιστεί επιτέλους λιγάκι και αυτός...8 χρόνια κρίση ήδη.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #143
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default


  9. #144
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Λοιπον δεν ειμαι σιγουρος αν εδω ειναι το καταλληλο thread οποτε αν δεν ειναι μεταφερετε το.
    Παιζει η εξης φαση. Θελω να πιασω δουλεια/πρακτικη (χωρις πληρωμη)για κανα διμηνο μαξιμουμ (οσο περνανε οι μερες ληγει και ο χρονος) σε κατι φιλους οι οποιοι απο οτι ειπαν δεν εχουν θεμα αρκει να βρουμε ενα τροπο να καλυφθω σε περιπτωση που παιξει κανα ντου απο τους μπαμπουλες.
    Εχετε ιδεα πως μπορει να γινει κατι τετοιο; Εννοειται μπλοκακι τεβε κλπ no hope μονο τα γραφειοκρατικα να βαλουμε, περασε το χρονικο διαστημα. Με ΙΚΑ κλπ δε ξερω τι παιζει αν υπαρχει καποιου ειδους παραθυρο, ποιος ξερει να δωσει λιγο βοηθεια;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  10. #145
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΟΚ για πείτε παρακαλώ οι λογιστές.
    Χθες υπέβαλλα ηλεκτρονικά τη φορολογική μου δήλωση οριστικά. Μαλακία μου που βιάστηκα γιατί τώρα μαθαίνω ότι υπάρχει περίπτωση να γλίτωνα κάποια από αυτά που μου έβαλε να πληρώσω. Υπάρχει λοιπόν τρόπος να κάνω διορθώσεις μετά την οριστική υποβολή ή αδύνατο;

  11. #146
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    νομίζω έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις τροποποιητική δήλωση (το είχε κάνει ο λογιστής μου παλιότερα όταν είχε κάνει μια μαλακία και χρειάστηκε να τη διορθώσει).
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #147
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μέχρι τη λήξη της προθεσμίας κάνεις όσες τροποποιητικές θες χωρίς επιβάρυνση. αργεί βέβαια η εκκαθάριση, αλλά πότε μας χάλασε αυτό από τότε που σταμάτησαν οι επιστροφές.
    Rock or Nothing

  13. #148
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Οι τροποποιητικες γινονται και φετος ηλεκτρονικα, οποτε η εκκαθαριση τους γινεται αμεσως, εκτος και αν εχουν την ενδειξη για ελεγχο στη ΔΟΥ. Ακομα βεβαια η εφαρμογη δεν εχει ανοιξει. Επειδη ακομα δεν εχουν πει τι θα ισχυει και τι θα παιξει με τις τροποποιητικες μετα την ληξη της προθεσμιας, οταν θα πλησιαζει να ληξει το θεμα (σε κανα μηνα δηλαδη) θυμησε το μου να σε κατευθυνω.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  14. #149
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Ανοιξαν οι τροποποιητικες και σας περιμενουν
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  15. #150
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για τις κανονικές πότε είναι η προθεσμία είπαμε?
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 14-10-2007, 23:38
  2. In Requiem
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 31-05-2007, 15:43
  3. Electric Requiem Top 6
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 15
    Last Post: 22-03-2005, 17:56
  4. Electric Requiem
    By asimoulis in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 20-02-2004, 14:15
  5. Electric Requiem
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-11-2003, 03:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •