Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 166 to 180 of 204

Thread: TAXIS REQUIEM (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ...)

  1. #166
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Φαντάζομαι έχει λυσάξει το νετ γιατί θα ξεκινήσουν να χρεώνουν σακούλες στα σούπερ μάρκετ?

    *laughs in British*
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #167
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ζήτημα δεν είναι η χρέωση της πλαστικής σακούλας, αλλά η κάλυψη ενός ακόμα εισπρακτικού μέσου με οικολογικό μανδύα και η πρόστυχη χρήση του ΦΠΑ για ακόμη μία φορά. Και η πουστιά, όπως φαίνεται, είναι τόσο απέναντι στις επιχειρήσεις όσο και στους καταναλωτές. Οπότε το επιχείρημα πως τα λιντλ χρεώνουν τις σακούλες από τότε που άνοιξαν στην αιλάδα, πάει περίπατο.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #168
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Το ζήτημα δεν είναι η χρέωση της πλαστικής σακούλας, αλλά η κάλυψη ενός ακόμα εισπρακτικού μέσου με οικολογικό μανδύα και η πρόστυχη χρήση του ΦΠΑ για ακόμη μία φορά. Και η πουστιά, όπως φαίνεται, είναι τόσο απέναντι στις επιχειρήσεις όσο και στους καταναλωτές. Οπότε το επιχείρημα πως τα λιντλ χρεώνουν τις σακούλες από τότε που άνοιξαν στην αιλάδα, πάει περίπατο.

    Συμφωνω με το μετρο, διαφωνω με το τελος. Θα μπορουσαν να κανουν το ιδιο που εκαναν με τις πιο χοντρες πλαστικες σακουλες, δηλαδη να επιβαλουν υποχρεωτικη χρεωση, δηλαδη θα ειναι κανονικο εσοδο για την επιχειρηση και οχι καποιος επιπλεον φορος που πρεπει να αποδοθει.
    Σε καθε περιπτωση την πινει ο καταναλωτης, αυτος τα πληρωνει ολα. Ο επιχειρηματιας απλα ξηνει το κεφαλι του, αναρωτιεται και πρηζει το λογιστη του, οποιος θα εχει μια ακομα μαλακια στο κεφαλι του.
    Εσυ απαλλασεσαι λογο περιπτερου
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  4. #169
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ξέρω ότι απαλλάσομαι, αλλά ήδη οι καταστηματάρχες έχουν αρχίσει να σκέφτονται πως θα χρεώνουν τη σακούλα, αλλά δε θα την κόβουν σε απόδειξη, άρα θα έχουν 4 (ουάου) λεπτά καθαρού κέρδους, σαν να λέμε ΜΑΥΡΑ κι άραχνα, καθώς σου λέει ότι τις σακούλες ούτως ή άλλως τις αγόραζαν και τις διέθεταν στους πελάτες τους δωρεάν (ή μέσα στην τιμή του προϊόντος, εν πάσει περιπτώσει) και τώρα θα μπορούν να τη χρεώνουν και να μην την κόβουν. Εκτός αν πέσουν σε κανέναν περίεργο και πέσει γέλιο.

    Εντωμεταξύ, εγώ απαλλάσομαι μεν, αλλά θα έρχεται ο κάθε πικραμένος να ζητάει από εμένα σακούλα για να πάει να ψωνίσει από τον οποιονδήποτε άλλον που θα του τη χρέωνε και θα γινόμαστε μπίλιες. Σκέφτομαι να τις χρεώνω κι εγώ, 10 λεπτά, κατάμαυρα και να κονομάω περισσότερο απ' ότι αν πουλούσα 1 πακέτο τσιγάρα, 1 εισιτήριο και μια κάρτα κινητής μαζί.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #170
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Το ξέρω ότι απαλλάσομαι, αλλά ήδη οι καταστηματάρχες έχουν αρχίσει να σκέφτονται πως θα χρεώνουν τη σακούλα, αλλά δε θα την κόβουν σε απόδειξη, άρα θα έχουν 4 (ουάου) λεπτά καθαρού κέρδους, σαν να λέμε ΜΑΥΡΑ κι άραχνα, καθώς σου λέει ότι τις σακούλες ούτως ή άλλως τις αγόραζαν και τις διέθεταν στους πελάτες τους δωρεάν (ή μέσα στην τιμή του προϊόντος, εν πάσει περιπτώσει) και τώρα θα μπορούν να τη χρεώνουν και να μην την κόβουν. Εκτός αν πέσουν σε κανέναν περίεργο και πέσει γέλιο.

    Εντωμεταξύ, εγώ απαλλάσομαι μεν, αλλά θα έρχεται ο κάθε πικραμένος να ζητάει από εμένα σακούλα για να πάει να ψωνίσει από τον οποιονδήποτε άλλον που θα του τη χρέωνε και θα γινόμαστε μπίλιες. Σκέφτομαι να τις χρεώνω κι εγώ, 10 λεπτά, κατάμαυρα και να κονομάω περισσότερο απ' ότι αν πουλούσα 1 πακέτο τσιγάρα, 1 εισιτήριο και μια κάρτα κινητής μαζί.
    Και όλη αυτή η μανούρα, η συζήτηση, ο καυγάς για το πάπλωμα, αντί ο κάθε πικραμένος να πάρει σακούλες πολλαπλών χρήσεων ή κάτι αντίστοιχο ξέρω γώ (τσάντα πόλο) όπως κάνει ο νορμάλ κόσμος.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #171
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Έλα μου ντε, ψάξε βρες άκρη στην χώρα που για 2 προϊόντα σου δίναν 3 σακούλες και έπαιρνες και 1 εξτρά για παν ενδεχόμενο.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #172
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μα προφανώς και είναι ζήτημα παιδείας. Πήγαινες στο super-market και σου έδιναν αφειδώς σακούλες, έτσι γιατί "σχίζονται", γιατί "τζάμπα είναι" ή επίσης έβλεπες τύπο να έπαιρνε ένα μικρό πραγματάκι που ούτε λερώνει, ούτε ζουλιέται και θα χωρούσε σε τσέπη από μπουφάν άνετα, να τσιμπάει και 1-2 σακούλες γιατί μπορούσε. Ξαναλέω ότι δεν έχει να κάνει με το μέτρο σαν μέτρο η επικριτική μου στάση, αλλά με τα καρναβάλια που κυβερνούν και καλύπτουν όλή αυτή την προστυχιά με το μανδύα της οικολογικής -δήθεν- συνείδησης.

    Ο γείτονας με το φούρνο πάντως μου είπε ότι δεν του επιτρέπουν να βάζει τα ψωμιά σε πάνινες σακούλες, θα πρέπει πρώτα να τα τοποθετεί σε χάρτινες όπου το κόστος πάει αλλού. Τριμπούρδελο γενικώς.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #173
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Προφανώς και δεν επικρίνω το μέτρο σαν μέτρο ρε μανίτσε, ούτε εσένα γι'αυτά που λές, αλλά γενικότερα είναι ένα βαθύτερο θέμα έλειψης γουατέβερ. Πρίν 2-3 χρόνια που εφαρμόσαν το μέτρο κι εδώ (μην νομίζεις ότι εδώ είναι καλύτεροι, τα ίδια με εμάς κάναν), γκρινιάζαν όλοι στην αρχή αλλά μετά όλοι ακολούθησαν το μέτρο. Τώρα βλέπεις τον κοσμάκη με τις σακουλίτσες τους και πάνε όλοι και ψωνίζουν.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  9. #174
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ πάντως εδώ και αρκετά χρόνια αποφεύγω να παίρνω σακούλες αν δεν μου είναι απαραίτητες πραγματικά.
    Στο παλιό μου "νοικοκυριό" είχα κουτιά για το σουπερ μαρκετ.
    Αλλά κανένα "εισπρακτικό" μέτρο δεν μπορεί να αλλάξει τον κόσμο αν δεν υπάρχει η συνειδησιακή επιλογή. Κάθε μέτρο που έχει να κάνει με χρήμα αυτόματα χτυπάει τις χαμηλότερες τάξεις.
    Ο "μάγκας" με τα 300€ σουπερ μαρκετ σε μαλακίες θα δώσει άλλο μισό για τις σακούλες.
    Από την άλλη γνωστή αλυσίδα που έδινε βιοδιασπόμενες σακούλες , αυτό δεν ήταν θετικό ως προς το περιβάλλον ? Επειδή δεν κατέχω ας πει κάποιος.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #175
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Οι βιοδιασπούμενες γίνονταν σκόνη μέσα σε ένα μήνα, και γέμιζε ο κόσμος κομματάκια (αν τις ξέχναγες).

    Με μία γρήγορα ματία, βρήκα αυτό εδώ, που λέει ότι δεν ήταν σέιφ:

    https://www.theguardian.com/environm...e-plastic-bags
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #176
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχω χρόνια που χρησιμοποιώ backpack και λόγω ποδηλάτου. σακούλες έπαιρνα για τα σκουπίδια κυρίως.
    Rock or Nothing

  12. #177
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εδώ κουβαλάμε τις δικές μας πολλαπλών χρήσεων εκτός αν από μαλακια το ξεχάσουμε. Περαστικά.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #178
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    ξέρει κανείς αν για φυσικά πρόσωπα η αλλαγή ΔΟΥ (που κάναμε παλιά στο μητρώο της εφορίας) γίνεται πλέον μέσω taxis;;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  14. #179
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    ξέρει κανείς αν για φυσικά πρόσωπα η αλλαγή ΔΟΥ (που κάναμε παλιά στο μητρώο της εφορίας) γίνεται πλέον μέσω taxis;;
    Γινεται μεσω ταξις, αρκει να μην ειναι επαγγελματιας
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  15. #180
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Ανοιξε η μαλακια φετος και εχει πολλα λαθη η εφαρμογη. Οσοι εχετε Ε3 καθυστερηστε το λιγο
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 14-10-2007, 22:38
  2. In Requiem
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 31-05-2007, 14:43
  3. Electric Requiem Top 6
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 15
    Last Post: 22-03-2005, 16:56
  4. Electric Requiem
    By asimoulis in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 20-02-2004, 13:15
  5. Electric Requiem
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 07-11-2003, 02:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •