Results 1 to 9 of 9

Thread: Kylesa - Ultraviolet (2013)

  1. #1
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default Kylesa - Ultraviolet (2013)



    Πλέον έχω καταλήξει πως η πορεία των Kylesa μετά τα τρία πρώτα (αφού εγκετέλειψαν τα γκάζια και τις πολλές σλατζιές), κρίνεται στο κατά πόσο θα καταφέρουν να συνθέσουν αρκετές πιασάρικες κομματάρες που θα ακούς στο ριπίτ. Στο "Static Tensions" το είχαν καταφέρει στο έπακρο, στο "Spiral Shadow" (που είχε κάμποσα indie/οτιδήποτε στοιχεία) το πράγμα ακουγόταν κάπου μπερδεμένο, αν και τις είχε κι αυτό τις κομματάρες του.
    Το νέο επιστρέφει στο στυλ του "Static Tensions" με λιγότερο τολμηρά ανοίγματα, αλλά εστιασμένο εκεί που πρέπει. Μπορεί να μην καταφέρνει το απόλυτο του Static, αλλά κι εδώ έχει με το κιλό κομματια που σου κολλάνε με τη μία στο μυαλό. Συνολικά, σίγουρα καλύτερο από το "Spiral Shadow". Το ακούμε κι όλο εδώ: http://www.brooklynvegan.com/archive...m_kylesas.html


  2. #2
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    ανατριχίλα το 'Unspoken', τρομερος κραχτης.
    αλλα δεν μπορω να βγαλω απ'το μυαλο μου οτι το 'Grounded' που μπαινει καπακι μετα απο αυτο στον δισκο...

    ..ειναι ενα κομμάτι των Down και δεν εχω ιδεα πως βρεθηκε εκει.

    Εξυπνη μπαντα, πολυ μελετη, ας μπει και στα σαλονια. Σημασια δεν εχει καμια.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δε..Δεν ξέρω. Μετά το αποκορύφωμα του άρτιου Static Tensions, για μένα υπάρχει πτώση η οποία συνεχίζεται με το καινούριο. Προσοχή, δεν εννοώ καλλιτεχνική, αλλά με βάση τις προσωπικές μου προσδοκίες από ένα Kylesa album. Μπορεί πια να έχουμε πιο δουλεμένες συνθέσεις, πιο ισορροπημένη παραγωγή, πλουσιότερο φάσμα και καλύτερο φιλτράρισμα επιρροών, αλλά κατ'εμέ υπέρ αυτών έχει χαθεί το edge που με ιντρίγκαρε πάντα σ'αυτή τη μπάντα. Σε καμία περίπτωση κακός δίσκος το Ultraviolet και ακούγεται ευχάριστα με παρέα, μπίρες, σχολιασμό κλπ, αλλά δε με βλέπω να το λιώνω.

  4. #4
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Πολυ ωραιο αλμπουμ που ισορροπει αναμεσα σε Sludge και Indie rock.Μου αρεσε περισοοτερο απο το προηγουμενο και εχω κολλησει με το Steady Breakdown

  5. #5
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Εντάξει ωραία ακούγεται το άλμπουμ αλλά καμιά συγκίνηση.
    Προτιμώ τα παλιά τους τότε που έγραφαν ακόμα ριφάρες.
    Licenced to Chill.

  6. #6
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Δισκάρα είναι.

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καινούριο κομμάτι από το επερχόμενο album: http://pitchfork.com/news/60553-kyle...-and-confused/

  8. #8
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    το νέο άλμπουνσ έχει λικάρει, είμαι στην πρώτη ακρόαση και μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος.
    Ψαχτείτε και τα λέμε σε νέο θρεντ άμα είναι.

  9. #9
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    το νέο άλμπουνσ έχει λικάρει, είμαι στην πρώτη ακρόαση και μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος.
    Ψαχτείτε και τα λέμε σε νέο θρεντ άμα είναι.
    Φαίνεται να έχει πολύ καλές ιδέες που θα 'μεγαλώσουν'. Με δυο γρήγορες ακροάσεις πάντως δε νομίζω να καταφέρω να χωνέψω εύκολα τον πρωταγωνιστικό ρόλο της Laura στα φωνητικά. Δε μου αρέσει ιδιαίτερα η φωνή της για να πειστώ πως πρέπει να πάρει πάνω της όλο το δίσκο.

Similar Threads

  1. Replies: 343
    Last Post: 27-04-2013, 13:16
  2. Replies: 6
    Last Post: 20-04-2013, 22:21
  3. The Hillbilly Moon Explosion @ Tiki Bar - 21 | 4 | 2013 - @ Principal - 20 | 4 | 2013
    By Πόσο κάνει 10 συν 7 in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-2013, 13:49
  4. Kylesa 25/4 @ Μύγα
    By Agoraphobic_S.I. in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2010, 17:43
  5. Kylesa/Torche
    By ~SuperSkunk~ in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 01-04-2009, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •