Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 60 of 60

Thread: τα μουνοπανα της wind

  1. #46
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ενδιαφέρον τύπος. Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στο συγκεκριμένο θέμα.
    Αν θέλει όμως ακριβό και δεν έχει πρόβλημα να τα σκάσει, λέω την μαλακία μου και προτείνω αυτό
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #47
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με τη λογική. το οικιακό ρούτερ του ΟΤΕ είναι το χειρότερο ρούτερ που'χα ποτέ μου, επιφυλάσσομαι για αυτό της vodafone αν και σε λίγες μέρες θα γίνει η μετατροπή (παράγγειλα βονταφον κι εγώ) και θα'χω γνώμη και γι'αυτό.

    ο τεχνικός στις οικιακές συνδέσεις είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει αποκλειστικά και μόνο τον παρεχόμενο εξοπλισμό όσο κι αν ξέρει να βάλει τον οποιονδήποτε. εν τοιαύτη περιπτώσει μία λύση είναι η χρήση του stock router της vodafone και αν παίρνει εξωτερική κεραία, η αλλαγή της εξωτερικής κεραίας και η χρήση μιας aftermarket. το λειτουργικό χαρακτηριστικό που σε ενδιαφέρει σε μια γενικώς οικιακή μη κατευθυντική εγκατάσταση είναι το κέρδος, εκφράζεται σε dBi. αυτό σίγουρα θα ενισχύσει την ποιότητα του σήματος χωρίς ρυθμίσεις, αλλά δεν ξέρεις αν θα λύσει το ζήτημα και εξαρτάται από το αν το παρεχόμενο ρούτερ έχει τη δυνατότητα εγκατάστασης aftermarket κεραίας. Η άλλη λύση είναι ένα WiFi repeater, αλλά ξέχνα την ιδέα να δουλέψει χωρίς εγκατάσταση

    θεωρητικά οι DSL συνδέσεις μπορούν να ανταλλάσσουν διαπιστευτήρια (τα λεγόμενα CLI στοιχεία) μέσω του πρωτοκόλλου TR-069 γι' αυτό και όταν έρχεται ο τεχνικός και μας περνάει το router ή το κάνουμε μόνοι μας, αυτό αφού συγχρονίσει παίρνει PPP μόνο του χωρίς να βάλουμε τα στοιχεία που μας δίνει ο πάροχος ούτε καν την πρώτη φορά.

    ο ΟΤΕ επιβεβαιωμένα χρησιμοποιεί αυτό το πρωτόκολλο. αν το κάνει και η vodafone, σημαίνει ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ router της αγοράς θα διαπιστευθεί και θα ρυθμιστεί μόνο του, αρκεί να υποστηρίζει το πρωτόκολλο TR-069.

    μην περιμένεις να σε βοηθήσουν πάνω σ' αυτό οι τεχνικοί του οικιακού helpdesk (αν δηλαδή η vodafone χρησιμοποιεί το TR-069 κι έτσι θα μπορεί να δουλέψει unattended το οποιδήποτε router της αγοράς υποστηρίζει το TR-069) , στον ΟΤΕ χρειάστηκε να μιλήσω με Tier2 εταιρικού support για να κατανοήσουν το ζήτημα.

    ΤΕΛΙΚΟ ΕΔΙΤ: για την αλληλεγγύη που δείχνεις
    Last edited by rat_poison; 25-11-2020 at 19:34.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #48
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Ενδιαφέρον τύπος. Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στο συγκεκριμένο θέμα.
    Αν θέλει όμως ακριβό και δεν έχει πρόβλημα να τα σκάσει, λέω την μαλακία μου και προτείνω αυτό
    το οποίο είναι μόνο ρούτερ και όχι μόντεμ, οπότε κανένας τεχνικός δεν θα μπορέσει να ευχαριστήσει τον κυρ Νίκο με δαύτο.

    Βασικά υπερσυντέλικε, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έρθει ο τεχνικός και βλέποντας το ρούτερ αυτό να πει "εγώ δεν μπορώ/δεν είμαι εξουσιοδοτημένος να κάνω τη σύνδεση με modem/router του εμπορίου μπλα μπλα μπλα" οπότε, όπως σου έγραψε κι ο rat_poison, μπορεί να έχεις μπει σε διαδικασίες εντελώς τζάμπα και βερεσέ. Το μοντέλο που σου προτείνει είναι διαστημικό, αλλά μιλάμε για εξωφρενικό overkill όταν πρόκειται για οικιακή χρήση/οικιακό δίκτυο. Γενικώς, πολλά μπράβο που δεν του το έκλεισες στα μούτρα και βοηθάς ακόμη για την καλή σου την καρδιά, αλλάη περίπτωση είναι κάπως βάλτος.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #49
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    γενικά νομίζω ο αρτ κάνει πλάκα και δεν είναι σοβαρή η πρότασή του
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #50
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Είπα πως δεν έχω ιδέα
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #51
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    γενικά νομίζω ο αρτ κάνει πλάκα και δεν είναι σοβαρή η πρότασή του


    Spoiler
    είπαμε αλληλεγγύη στους ξεμωραμένους γέρους, αλλά άσε με να τον πειράξω λίγο
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #52
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    ΤΕΛΙΚΟ ΕΔΙΤ: για την αλληλεγγύη που δείχνεις
    να' σαι καλά ρε φίλε

    πρέπει να βρω ποιος καριόλης μου κατεβάζει τα χαρτιά από την πολυκατοικία (αυτά που λέω όποιος θέλει βοήθεια να με πάρει τηλ)

    στο θέμα μας, παρέλειψα μια λεπτομέρεια

    ο κύριος Νίκος έχει έναν γιο οικογενειακών φίλων, ο οποίος είναι τεχνικός Vodafone και του έχει υποσχεθεί ότι όποιο ρούτερ και να πάρει θα του το εγκαταστήσει off the record. Βέβαια ο ίδιος τύπος (που εκτιμώ ότι πρήχτηκε πριν από μένα) χαρακτηρίστηκε ως "τεμπέλης" από τον κύριο Νίκο, επειδή του είπε "όποιο ρούτερ και να πάρεις την ίδια δουλειά θα κάνει", που προφανώς το παιδί εννοούσε αυτό που είπε και ο OniBocho, ότι είναι γαμημένο overkill.

    Rat, πραγματικά θενξ για τη μακρόσυρτη απάντηση. Όλα αυτά για κεραία ή repeater τα ανέφερα προφανώς, δεν έβγαλα καμία άκρη, μέχρι και καλώδιο του είπα να του φέρω να δοκιμάσουμε να κάνουμε καμία μέτρηση κλπ, απλά "δεν κάνω εγώ τέτοια, εγώ σας είπα θέλω ένα καλό ρούτερ"

    είναι εμφανές ότι πρόκειται περί σκαλώματος. Οπότε, και εφόσον αυτός ο κύριος δεν έχει και οικονομικό πρόβλημα, λέω να του εκπληρώσω την επιθυμία

    εν τω μεταξύ το request λέει ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ οπότε αν ήμουν λίγο sheldon cooper και τα έπαιρνα όλα κυριολεκτικά θα του έσκαγα ένα κοστούμι 850 ευρώ

    αλλά επειδή είμαι καλό παιδί, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο

    AVM FRITZ!Box 7590


    Asus DSL-AC55U


    rat approves κάποιο από τα δύο;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  8. #53
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ε τι να σου πω ρε μαν είναι σα να με ρωτάς άμα το audi θα σε πάει στο σουπερμάρκετ.
    ναι θα σε πάει.

    δεν έχω δουλέψει οικιακά ρούτερ της αγοράς, μόνο εταιρικά δεν έχω ιδέα από μοντέλα
    Last edited by rat_poison; 26-11-2020 at 11:47.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #54
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν ο κύριος Νίκος συνδέεται ασύρματα με το router, εγώ θα απέφευγα το FritzBox. Είναι λίγο χουβαρντάδες στα νούμερά τους ως προς τις ταχύτητες, άσε που αν δεν έχει συσκευές που να εκμεταλλεύονται τα g, n κτλ κτλ διαφορά δεν κάνει. Δες κανένα TP-Link που είναι και σούπερ παραμετροποιήσιμα, αυτά τα Archer είναι δυνατά και ΟΧΙ ΦΤΗΝΑ ΚΥΡ' ΝΙΚΟ ΜΑΣ.

    Αν ήσουν Sheldon Cooper θα είχες ήδη μπει στο skroutz, θα είχες σπάσει την κωδικοποίηση και θα έγραφες τις ακριβείς μετρήσεις που είχες ήδη πάρει στο πανεπιστήμιο για κάθε ένα απ' τα μοντέλα της αγοράς και δε θα καθόσουν να ασχοληθείς με απεργίες, με ban στον Λασπόνερα ή το να ρωτάς στο ER για modem/router
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #55
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Αν ήσουν Sheldon Cooper θα είχες ήδη μπει στο skroutz, θα είχες σπάσει την κωδικοποίηση και θα έγραφες τις ακριβείς μετρήσεις που είχες ήδη πάρει στο πανεπιστήμιο για κάθε ένα απ' τα μοντέλα της αγοράς και δε θα καθόσουν να ασχοληθείς με απεργίες, με ban στον Λασπόνερα ή το να ρωτάς στο ER για modem/router
    χααχα δίκιο έχεις, βιάστηκα να κάνω τον παραλληλισμό

    λοιπόν, καταλήγω σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/12103013/TP...1.html#reviews θενξ ονιμπότσε

    είναι και ακριβούτσικο οπότε θα πειστεί ο κυρ νίκος

    όποιος έχει ένσταση να το πει τώρα αλλιώς ας σωπάσει για πάντα !

    ρε μλκες, λέτε να γίνουμε κι εμείς έτσι όταν γεράσουμε;;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #56

    Default

    ρε μήπως ψάχνεις ρουτερ για τον κουλη και δεν μας το λες


  12. #57
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    ρε μλκες, λέτε να γίνουμε κι εμείς έτσι όταν γεράσουμε;;
    Δεν ξέρω τι εννοείς, εγώ είμαι έτσι εδώ και χρόνια!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #58
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    ρε μήπως ψάχνεις ρουτερ για τον κουλη και δεν μας το λες

    λολ τιναφτορε
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #59
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αυτο που ψηφισαν τα ζωα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #60
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    επιφυλάσσομαι για αυτό της vodafone
    είναι το TP-Link 100v v1


    είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από οτιδήποτε έχω δει να δίνεται από ISP
    σε αντίθεση με την εξυπηρέτηση της vodafone που κάπου το έχασε με την αίτησή μου και την ολοκλήρωσε τώρα

    επίσης ΝΑΙ η vodafone υποστηρίζει το TR-069 οπότε αγοράστε άφοβα ό,τι θέτε στο μέλλον για μετακίνηση cosmote <=> vodafone
    Last edited by rat_poison; 05-02-2021 at 18:28.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. [PC] A Valley Without Wind
    By asimoulis in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-2012, 15:18
  2. WIND internet
    By Drumsick in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 08-11-2011, 05:38
  3. ΜΕΤΑΝΟΗΤΕ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ
    By Reject in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 17-04-2009, 21:56
  4. Replies: 21
    Last Post: 22-06-2007, 03:36
  5. Wind Chill Effects
    By Meyaleleth in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2004, 20:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •