Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: Blues

  1. #1

    Default Blues

    Επειδή το τόπικ της Χ είναι σχετικά περιοριστικό κι έχει αποκτήσει πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση, αποφασίσαμε οι συνεργάτες μου κι εγώ να γίνει ένα τόπικ που θα μοιράζει σολάρες και γκριμάτσες. Γράφουμε και κανα-δυο λογάκια αν έχουμε όρεξη.
    Τα πάντα χωρούν εδώ. Μαύρο μπλουζ, λευκό μπλουζ, RnB, New Orleans, Chicago blues, βρετανικό κλπ. Και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να αποτελέσει δινοσαυρικό τόπικ, υπάρχουν και φρέσκα πράγματα εκεί έξω.




















  2. #2
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default



    Let The Freak Flag Fly!

  3. #3
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Προσωπικά, θα προσπαθήσω να συγκρατήσω την ορμή για κολασμένο αλύπητο (μάταιο) namedropping και link overloading, γιατί θα είναι σα να πετάω τα φλόκια στο γκαζόν.
    Από την άλλη, το να προσπαθήσω(εγώ τουλάχιστο) να τα πιάσω από την αρχή ή να τα βάλω σε μια λογική σειρά παραείναι φιλόδοξο πρότζεκτ και εδώ βρισκόμαστε για να περνάμε καλά, ε?

    Ένα ποστ ανά καλλιτέχνη με λίγα λογάκια και 2-3 λινκς εν είδει ερεθίσματος, είναι καλά πιστεύω. Θα δείξει.

    Jimmy Dawkins

    Μεγάλος, πολύ μεγάλος κιθαρίστας της σκηνής του Σικάγο, ψημένος στην εργατιά και το μόχθο πριν πάρει τη θέση του κάπου στη μεσαία γραμμή των μπλουζ πρεσβευτών(με εκτενείς περιοδείες σε Ευρώπη και Άπω Ανατολή) και γεμάτες χρονιές στα μεγαλύτερα διαστήματα της 40χρονης καριέρας του. Η οποία, παρεμπιπτόντως, έληξε αναπάντεχα τον περασμένο μήνα :'(
    Η δισκογραφία του δεν έχει σκαμπανεβάσματα, ο μακαρίτης ήταν συνεπέστατος. Όλοι οι δίσκοι του είναι άνω του μετρίου, με τον καθένα να περιέχει τουλάχιστον 2-3 γαμηστερά tracks να ξεχωρίζουν. Αν με έπειθαν τα παρακάτω δείγματα να ασχοληθώ περαιτέρω, θα ξεκινούσα από τα δύο πρώτα άλμπουμ που είναι και τα πιο αντιπροσωπευτικά του και θα συνέχιζα με το Blisterstring του 76' , πριν βουτήξω στα πεπραγμένα του κατά τις αφιλόξενες για τα μπλουζ δεκαετίες του 80' και 90'.













    /R.I.P.
    Resistance is useless

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ειχαμε πει καμποσα και στο http://www.electricrequiem.com/forum...read.php?22128

  5. #5

    Default

    Άκουσα το Fast Fingers του Dawkins. Εξαιρετικό παίξιμο, ακούς τα δάκτυλα πάνω στην fender.

    R.L. Burnside
    Δελτοειδής μπλουζμαν που σνόμπαρε την κυκλοφορία ενός κανονικού άλμπουμ μέχρι λίγο πριν τα 70 του. Στα περίπου 15 χρόνια δισκογραφίας πρόλαβε και έβγαλε κάπου τόσα άλμπουμ στα οποία κυριαρχεί το κλασικό Μισισιπη μπλουζ, αλλά μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν κάποιες συνεργασίες με μοντερνιές τύπου σκρατς, λουπς κλπ.








  6. #6
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Είχα αποφασίσει να κάνω μέγκα ποστ για Albert King, για να ξαλαφρώσω και το browser που έχει γονατίσει από τα δεκάδες μπλουζοtabs, αλλά
    1) δεν ξέρω τι να συμπεριλάβω και τι να αφήσω απέξω, και
    2) δεν παίζει πολύς ελεύθερος χρόνος για να τα γράψω αναλυτικά.

    Οπότε, αφήνω 2 κομμάτια εδώ και σίγουρα κάποιο από αυτά θα μπει στη συλλογή που ετοιμάζεται με φροντίδα και προδέρμ(και με ρυθμούς χελώνας).


    Resistance is useless

  7. #7

    Default

    χθες είχα την τύχη να (ξανα)δω τους blues wire ως τρίο σε μικρό χώρο και ήταν εκπληκτικοί. παίχτηκαν τα πάντα από το ιδίωμα με highlights τα medley heavy load/albatross και ain't no sunshine/this is a man's world

  8. #8
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default



    Καινούριο Derek trucks & sia.
    Θέλω να κυοφορήσω τους απογόνους τους.
    Last edited by casshern; 20-08-2014 at 13:07. Reason: broken link
    Resistance is useless

  9. #9

    Default

    δεν το εχω ακούσει ακόμα, απο τον αλλο μηνα που θα υπαρχει χρονος.
    να γίνει μνεία για το songlines


  10. #10

    Default

    Σε παρόμοια νέα, οι Gov't Mule κυκλοφορουν νεο αλμπουμ μετά απο 4 χρόνια. στο 2ο σιντι, ακούγονται τα ίδια κομμάτια με guests τους Ben Harper, Elvis Costello, Dr. John, Jim James, Grace Potter, Toots Hibbert, Glenn Hughes, Ty Taylor, Dave Matthews, Myles Kennedy, Steve Winwood


  11. #11
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κάτι πιο φρέσκο και βρώμικο από αυτά που έχουν μπει ως τώρα στο θρεντ:

    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #12
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default



    Μερακλής.

  13. #13

    Default

    ωραίος σταμ
    σωτε πιο πολύ στονεραδες μου ακόυγονται αυτοί

  14. #14
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    γενικά είναι χεβυροκάδες ναι, αλλά έχουν αρκετά μπλουζ στοιχεία κι έβαλα ένα από τα κομμάτια που είναι από τα πιο μπλουζ τους.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #15
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Ο Tinsley Ellis είχε αναφερθεί στο άλλο τόπικ με αφορμή δύο κομμάτια που ταίριαζαν σε κείνη τη συζήτηση. Από τους βετεράνους που συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να προσφέρουν ζεστό ψωμάκι ζυμωμένο με τα χεράκια τους στον ξυλόφουρνο της γιαγιάς.
    Δεν πρόλαβα να το ακούσω καλά γιατί έπεσε μόλις στην αντίληψή μου και είμαι στην πόρτα για 10ήμερη απόδραση, αλλά σαν γυρίσω θα πάρω ζεστά τη φτιάξη της συλλογής που λέγαμε και από καιρό σκέφτομαι ότι ο Tins θα είναι μάλλον η μοναδική περίπτωση που ίσως εκπροσωπηθεί με πάνω από μία συμμετοχή.

    Resistance is useless

Similar Threads

  1. Blues-rock
    By Drumsick in forum Music Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 27-02-2017, 13:09
  2. Everyday Blues
    By commissar in forum Comics/Cartoons
    Replies: 2
    Last Post: 23-09-2012, 23:09
  3. Blues Brothers! Λολ!
    By metamelia3 in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 24-05-2007, 02:21
  4. Blues Traveler
    By chris_boss in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 17-02-2005, 14:37
  5. Arga blues kommatakia
    By Gandalf_the_white in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 29-10-2004, 20:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •