Results 1 to 1 of 1

Thread: PLANET OF ZEUS (ATHENS),DOUBLESTONE (DK),A HORRIBLE DEATH TO A HORRIBLE MAN(DK)@KB18

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default PLANET OF ZEUS (ATHENS),DOUBLESTONE (DK),A HORRIBLE DEATH TO A HORRIBLE MAN(DK)@KB18

    PLANET OF ZEUS (ATHENS),DOUBLESTONE (DK),A HORRIBLE DEATH TO A HORRIBLE MAN(DK)@KB18, CBH, Denmark 20.4.2013

    Είχα την τιμή να δω το πρώτο μου ελληνικό συγκρότημα είς τα ξένα. Αλλά ας το πάρουμε απ την αρχή.

    αφού ενημερωθηκα για την συναυλία κανόνισα να πάω για να στηρίξω, παρότι δεν είχα ακούσει ούτε νότα τους μέχρι την πέμπτη.
    Κατευθύνθηκα στον πολυχώρο "Κρεαταγορά" όπου σε κάποια αποθήκη του θα δίναν το λάιβ. Δεν είχα ξαναπάει σε εκείνο το μαγαζί-αποθήκη και φυσικό μιάς και κατα κύριο λόγο παίζει ρειβ και ως γνωστόν είναι πουτάνες οι μάνες τους. Οπότε τι δουλειά είχα εγώ εκεί;
    μπαίνουμε και πληρώνουμε το αξιοκαταφρόνητο ποσό των 7,5 ευρώ περίπου και αλλα 3 για την γκαρνταρόμπα.. μπάρ στα αριστερά σημαίνει μπύρες στο δεξί χερι.

    Ο χωρος μεγάλος. στην είσοδο το πρώτο μπαρ εχει και αρκετά τραπεζάκια και αράξαμε κάποιες στιγμές. στο κυρίως χώρο έχει μια συμπαθητική σκηνή και αρκετό χώρο για το κοινό με κάποιες ενοχλητικές κολώνες ακροβολισμένες και όμορφα τελάρα στοιβαγμένα σε στρατηγικά σημεία για να αφήνεις την μπύρα σου καθώς κοπανιέσαι ή πίνεις το τριπάκι σου.

    Και πάμε στην περιγραφή των δρώμενων αφού αναφέρω πως συνολικά πρέπει να ήμασταν καμια 50αρια νοματαίοι με τους Ελληνες να είναι περίπου 25-30 άτομα. γνωστοί εδώ και κει και όλοι μια παρέα...καλά εντάξει υπερβάλω.

    Ξεκίνησαν λοιπόν, πρώτοι οι τύποι με το άθλιο όνομα και το ακόμα πιο άθλιο ήχο. κάποια στιγμή ένας φίλος μου είπε αν θυμάμαι καλά πως ακούγονται σαν Ισις. κάπως. κατέγραψα την πληροφορία συνοδευμένη από την υποσημείωση πως " αυτά τα σκατά, μάλλον δεν είναι για μένα". ένας άλλος φίλος νομίζω τσέκαρε το σαιτ τους και περιέγραφαν την μουσική τους σαν ποστ τραυματικ μπλακ γκραντζ. αν θυμάμαι καλά γιατί μου φάνηκε ήδη αστείο τότε και είχα πιεί και 3 μπύρες για να αντέξω μέχρι να τελειώσουν. κάποια στιγμή αράξαμε και στα τραπεζάκια στα οποία ο ήχος ήταν πιο ανεκτός και μπορούσαμε να πούμε και μια κουβέντα.

    μετά το μισάωρο πόνου και ποστ τραυματικ οτινάναι ακολούθησαν οι δεύτεροι διπλόπετροι οι οποίοι πραγματικά ήταν όαση δροσιάς, νότας, μελωδίας και γενικά παίζαν πιο ωραία 70'ς πράγματα με την φωνή να ναι μελωδική αλλά να κάνει αισθητη την παρουσία του το στυλάκι γουλιά στο λαιμό - copyright ελληνοφρένεια για τον Γερουλάνο - σε τραγουδιστική έκδοση. Δεν μπορώ πραγματικά να το περιγράψω καλύτερα. δεν ήταν ενοχλητικό όμως σαν τον χλεμπονιάρη υπουργό. απλά ιδιαίτερο. Περάσαμε ωραία και ηπιαμε μερικές μπύρες ακόμα, ή ότι άλλο πίναν άλλοι τριγύρω.

    και ήρθε η σειρά για τα δικά μας τα παιδιά τα οποία σεμνά και ταπεινά ανέβηκαν και παίξαν τα τραγούδια τους όμορφα. η γερμανίδα της παρέας γοητεύτηκε από τον τραγουδιστή και το ταλέντο του. εμείς γουστάραμε και σπάσαμε μερικά νεύρα ακόμα από το γερικό μας λαιμό. παίξαν νομίζω χοντρικά μια ώρα μπροστά σε ένα κοινό που γούσταρε και πραγματικά ένιωσα πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια στα ξένα να υπάρχει ένα πάθος στο κοινό. όχι πόρωση, όχι δυναμη, όχι τσαμπουκάς, όχι κοπάνημα. πάθος. μπορεί να λέω και μαλακίες όμως γιατί είχα πιει και μιση ντουζίνα κουτάκια κάτουρο και εκεί πλέον νιώθω τα γηρατεία να πλησιάζουν με φασκόμηλο γοργά. ένα μικρό προβληματάκι στον ήχο ανάγκασε τον τραγουδιστή να τα χώσει λίγο στον άλεξ - ηχολήπτη φαντάζομαι. δεν μας ξενέρωσε και μόνο ο άλεξ έτρεχε να το διορθώσει. η σεμνότητα που σχολίασα πρίν έχει να κάνει με τα λίγα σχόλια, το ενκόρ που παίξαν μετά από τις φωνές μας για ακόμα ένα και γενικά κοπάνημα από μπασο κιθαρίστα και λίγα λόγια από τραγουδιστή. ίσως νιώθαν και λίγο έξω απ τα νερά τους, αλλά οκ οικογενειακό ήταν το κλίμα. μπασίστας και κιθαρίστας μου κάναν για αδέρφια έτσι με τα γενια κλπ, αλλά μάλλον δεν έβλεπα καλά.

    Ωραία περάσαμε και φχαριστούμε.

    υγ: προς το τέλος είχαν σκάσει μάλλον τύποι από το πάρτυ που θα ξεκίναγε μετά και βάζαν λουλουδια για ντεκόρ στις κολώνες..ήμουν περίεργος να μάθω το κονσεπτ αλλά προτίμησα να πάω για κανα κεμπάμπ και σπίτι για ύπνο και δουλεία το πρωί.

    υγ2: νιώθω λίγο μαλάκας γιατί δεν κοίταξα καν να δω αν μπορώ να πάρω κανα σιντάκι τους κλπ. βεβαια είχα ένα θέμα έλλειψης μαρουλιού αλλά τις μπύρες μου τις ήπια. θα προσπαθήσω να επανορθώσω μεσω κανα μπαντκαμπ.
    Last edited by atom_smasher; 22-04-2013 at 16:46.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Planet of Zeus @ gagarin 24/11 + Despite Everything
    By dewalex in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2012, 00:09
  2. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2011, 16:33
  3. Planet of Zeus
    By hans11 in forum Self-Promotion
    Replies: 9
    Last Post: 13-07-2011, 22:02
  4. Replies: 5
    Last Post: 06-05-2011, 19:59
  5. Uwe Boll: It's not that my movies are horrible...
    By Deggial in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 17-04-2006, 15:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •