Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: recording drums, tips and tricks etc?

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default recording drums, tips and tricks etc?

    ok λοιπον ας πω για την εμπειρια μου, και μετα θα ρωτησω και τις γνωμες σας.
    που λετε εμεις με τη μπαντα, ειχαμε σκοπο απλα να κανουμε μια πολυκαναλη ηχογραφηση προβας ολοι μαζι απλα για να εχουμε ενα καλυτερο δειγμα, και να ανεβασουμε ποιοτικοτερα δειγματατης δουλειας μας μεχρι να μπουμε κανονικα στο στουντιο.
    ομως τα παλικαρια επειδη ειναι ξηγημενα σπαθια, μας προτειναν να ηχογραφησουμε ξεχωριστα, σε τιμη κανονικης ηχογραφησης. προφανως δεν ειμασταν προετοιμασμενοι καταλληλα αλλα ειπαμε δε γαμιεται παμε να το κανουμε.

    πως εγινε η διαδικασια.
    προφανως δεν ειχαμε και πολυ χρονο μιας και οτι καναμε το καναμε σε 2 βραδυα.
    παιξαμε ολοι μαζι μια φορα τα τραγουδια πανω σε μετρονομο, για να εχουμε εναν οδηγο. και μετα πχ σε εμενα που ξεκινησα πρωτος ,εβαλαν τον οδηγο χωρις τυμπανα σε ακουστικα, με μετρονομο, και επαιξα τα τραγουδια.

    τα λαθη που καναμε ηταν τα εξης (και τα καταλαβα εκ των υστερων). βασικα δεν ηταν λαθη αν σκεφτεις οτι τα καναμε ολα στα μπαμ, αλλα προφανως οταν ξαναμπουμε το καλοκαιρι οπως πρεπει, δε θα υπαρχουν αυτα.
    πρωτο λαθος που δεν ειχαμε δερματα καινουργια σε τομ. και τα κουρδισα ολα μεσα σε 5 λεπτα και ουτε καν ασχοληθηκα με τη μποτα.
    δευτερο λαθος που πριν ξεκινησω να γραφω, δεν ηχογραφησα κατι να δω μετα απ οτο κοντρολ ρουμ πως ακουγεται και να δω αν μου κανει.
    τριτο λαθος που ο οδηγος ειχε κουνηματα, παρολο που ειχα και μετρονομ οστα αυτια μου...
    τεταρτο (που δεν ηταν λαθος στη περιπτωση εκεινη γιατι ηταν ετσι οι συνθηκες), που ολοι μας δεν ειχαμε λιωσει να ηχογραφουμε σπιτια μας με οδηγους για να ειμαστε ετοιμοι 100% την ωρα της ηχογραφησης
    πεμπτο που τα εκανα ολα με τη μια και προς το τελος ημουν κομματια.
    εκτο που δε μελετησαμε λιγο καλυτερα το ποσα μικροφωνα να βαλουμε κτλ και δε ψαχτηκαμε παραπανω στο θεμα

    με ενα πολυ προχειρο μιξαρισμα που εκανε ο μπασιστας, το αποτελεσμα ειναι χιλιες φορες καλυτερο απο αυτα που εχουμε ανεβασει. δηλαδη μολις κανει λιγο πιο προσεχτικη δουλεια, δε θα ειναι ασχημα τα πραγματα. βεβαια εμενα με ξενιζει γιατι τελικα το ταμπουρο ηθελε πιο μιντ κουρδισμα ειναι πολυ οριμο στην ηχογραφηση και με χαλαει. επισης η μποτα ειχε μεγαλο θεμα γιατι οταν επαιζα 16α στην κασα, ειχε μεγαλη ουρα το ολο θεμα και γινοταν λιγο πουτανα. εβαλε ο μπασιστας κατι γκειτ και τετοια αλλα τωρα ακουγεται καπως. οχι χαλια, αλλα καπως... και επισης δεν ειχαν αρκετη αποσταση τα τομ απο το ταμπουρο και τα πιατινια απ οτο ταμπουρο. τα ειχα οπως μελεταω , αλλα ηταν κοντινες οι αποστασεις και παραειχαμε μπλιντ. και τελος νομιζω καναμε βλάκεια που δεν ειχαμε και καποια μικροφωνα μεσα στο δωματιο να παρουμε αμπιενς κτλ

    ολα αυτα βεβαια ηταν ενα πολυ καλο μαθημα και μια απιστευτη εμπειρια. την επομενη φορα στανταρ θα εχω και ενα φιλο ντραμερ να τον βαλω να παιζει και να ειμαι μεσα στο κοντρολ να τσεκαρω και εγω τον ηχο πριν καν μπω να γραψω.


    στο θεμα μας. περιεγραψα λιγο αυτο που βιωσα. εσεις που προφανως οι πιο πολλοι ειστε εμπειροι εχετε γρψει, καποιοι και με πραγαωγους κολοσσους σαν το λαμπρο πχ, ποια ειναι η εμπειρια σας? τι ειναι αυτο που θα συμβουλευατε να κανουμε γενικα, υπαρχουν καποια τιπς οσον αφορα που βαζεις τα μικροφωνα, ποσα βαζεις, εμπειριες απο στησιματα, διαδικασιες κτλ κτλ?
    θελω να ακουσω γνωμες και αποψεις, χρονοδιαγραμματα ποσο σας πειρε η διαδικασια κτλ κτλ., και τι παιζει και ποσα σκασατε μετα για σοβαρη παραγωγη, να εχω μια εικονα στο μυαλο μου. αυτα
    φχαριστω
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    δεν ξερω αν θα βγει καλο στην μουσικη σας αλλα για την μποτα που πες εχω αρκετα καλα σειμπλ με κανονικες μποτες οχι μονο μπλακ μετσαλ να στην τριγγαρω. αμα δεις οτι δεν παλευεται ο ηχος πες μου να δοκιμασουμε.
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ρε συ στηβ δε ξερω τι ειναι το σεμπλ που λες, αλλα δε θελω να τριγκαρω τη μποτα αλλωστε δεν εινα ιτοσο μεγαλες οι ταχυτητες. σιγα. μαξιμουμ 140 μπιπιεμ και στο τραγουδι πουναι 140, απλα 2 δεκαταεκταστη μποτα βαρω τιποτα εξτριμ... και προφανως θελω να παρω το φυσικο ηχο της μποταςαμα ειναι να αρχισω τα τριγκερ παω και το γραφω και σπιτι μου. αλλα θενξ ομως ε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ναι ρε εγω ελεγα αμα δεις πχ οτι δεν ακουγεται αυτο.. παντως η μποτα ειναι το πιο δυσκολο πραμα να παρεις καλο φυσικο ηχο.
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  5. #5

    Default

    ρε μπέρνιν με μπερδεύεις λίγο, από τη μία λες ότι γράψατε σε στούντιο, από την άλλη τα περιγράφεις σαν do-it-yourself τα πράγματα. Κανονικά το πόσα μικρόφωνα θα χρησιμοποιηθούν, ποια, αποστάσεις κλπ είναι θέμα του στουντίου και αν μπερδεύονται πολλοί κοκόροι μπορεί και να γαμηθεί λίγο το θέμα. Εξυπακούεται βέβαια ότι θα περιγράψετε πως το φαντάζεστε κλπ. Θα έλεγα αφού μαντράχαλοι είσαστε, ε κάτι παραπάνω μπορείτε να σκάσετε, πηγαίντε σε ένα σοβαρό στούντιο των 25-30 ευρώ την ώρα για ηχογράφηση. Καλό είναι βέβαια να έχετε ψαχτεί ήδη με τα θέματα που θες για μεγαλύτερη εμπειρεία/κρίση. Τώρα αν πραγματικά θέλετε να το κάνετε DIY.. γαμώ, απλά να ξέρετε ότι δε θα πετύχει, απλά . Η ηχογράφηση drums είναι το πιο δύσκολο πράγμα και μόνο με εμπειρία ΧΡΟΝΩΝ την κάνεις σωστά. Δηλαδή, γαμώ άμα ψάχνεσαι, απλά μη περιμένεις με την πρώτη κάτι καλό. Και μάλλον θα πρέπει να στείλεις τις μπότες στον steve για τριγκάρισμα!

    Αυτό που ψάχνεις να διαβάσεις είναι "preparing your drums for recording" μάλλον παρά "recording drums". Και για τα δύο υπάρχουνε γκιγκαμπάιτς από ντάτα στο ίντερνετ και ΔΕΝ είναι ένα τοπικ το οποίο καλύπτεται σε πέντε γραμμές σε φόρουμ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #6
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    μιας και ξαναδιαβασα το ποστ καλα. για το bleed που λες απτα τομ πες στον μπασιστα να κατσει να κοψει ολα τα σημεια που δεν παιζεις τα τομ και να αφησει μονο τα χτυπηματα ειναι λιγο γαμησι αλλα αμα του βαλει gate μεχρι τον θεο μετα θα ακουγονται μαπα. αυτα οτι αλλο θες ρωτα
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σας ευχαριστω και τους 2. ναι ουσιαστικα περιγραφεται λιγο diy λιγο αρπακολατζιδικη η φαση, βαση των συνθηκων που γιναν. πηγαμε στουντιο, για πολυκαναλη ηχογραφηση προβας, μας ειπε ιδια τιμη για εσας να γραψετε ο καθενας μονος ετσι στα μπαμ οπως ειμασταν για να εχουμε καλυτερες πηγες και το καναμε. ουτε νεα δερματα στα τομ ουτε ετοιμη ημασταν ουτε σωστο κουρδισμα, ουτε σωστοι οδηγοι, αλλα το αποτελεσμα δεν εινα ικακο. απλα επειδη οτυαν λεμε" παω να γραψω σεστουντιο" μιλαμε για καποια συγκεκριμενα πραγματα και συνθηκες, ε εμεις απειχαμε απο αυτο. το αποτελεσμα δεν ειναι κακο. με σωστη παραγωγη στρωνει πολυ καλα. το μεγαλο θεμα ειναι η κασα. πρεπι να τη μελετησω και εγω για να ξερω για μενα τι θελω πχ, αλλα οσο την ακουω πιο πολυ εχω την αισθηση οτι της λειπουν ογκος, μεσαια, και παραεχει σαστειν, την ηθελα πολυ πιο κοφτη ισως να ερπεπε να τη γεμισω με τιποτα...
    τεσπα εμπειριες ειναι αυτες, το εκανα πιο πολυ εγω για να παρω απαντησεις πιο πολυ στο πως εσεις που εχετε γραψει, ηχογραφειτε, τη διαδικασια προετοιμασιας, το αν παιζετε μονο με κλικ, με οδηγους κτλ κτλ. οντως τα μικροφωνα ειναι δουλεια του ηχοληπτη, εγω ειμαι της αποψης(χωρις να ειμαι ηχοληπτης) οτι καλο ειναι να εχω οσα πιο πολλα μπορω και μετα απλα δεν τα βαζω, και βλεπουμε. για το σαμπ κικ ποια η αποψη σας? αξιζει? ειδα βιντεο που μπορεις να το κατασκευασεις με δεκα ευρω ξερω γω...

    στηβ θενξ μαν μπαι δε γουει. πρεπει να ψαχτω πιο πολυ οσον αφορα συχνοτητες και τετοια, να μελετησω τον ηχο που θελω να εχω και πως μπορω να τον πετυχω και οτι ειναι θα σε ρωτησω
    εντιτ
    για τη μποτα που λεγαμε βρηκα αυτο
    http://www.abletonop.com/2011/08/instant-fat-kick/
    το κανα και γαμαει. σκιζει γαλαξιες!!!
    Last edited by BURNIN AMBITION; 06-04-2013 at 10:26.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #8
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    To Sub kick γαμάει σε συνδιασμό με ένα μικρόφωνο είτε στη τρύπα της μεμβράνης είτε βαθιά μέσα κοντά στον κόπανο.
    Και μεις DIY φτιάξαμε και ειδικά στον δίσκο έκανε τρελή δουλειά.
    Θα κάνω σύντομα ένα ποστ σεντόνι για τιπς τριξ κλπ. Αν ψήνεσαι όμως κανονίζουμε και για καφέ για πιο άνετα και άμεσα!!!

  9. #9
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by lab View Post
    To Sub kick γαμάει σε συνδιασμό με ένα μικρόφωνο είτε στη τρύπα της μεμβράνης είτε βαθιά μέσα κοντά στον κόπανο.
    Και μεις DIY φτιάξαμε και ειδικά στον δίσκο έκανε τρελή δουλειά.
    Θα κάνω σύντομα ένα ποστ σεντόνι για τιπς τριξ κλπ. Αν ψήνεσαι όμως κανονίζουμε και για καφέ για πιο άνετα και άμεσα!!!
    λαμπρο μου οποτε θελεις, κερναω καφεδαρες κτλ κτλ (σχεδον ολη τη βδομαδα δε δουλευω οποτε...). ειπα να μη σε ενοχλησω μιας και ετοιμαζεστε για την περιοδεια, αλλα αμα εχεις χρονο οποτε θες κανονιζουμε. μη σου πω αν μπορει και ο δανης φερετον και αυτον μηπως φερω και το μπασιστα μου να συζητησουμε διαφορα και για μπασο. μας εχει πιασει λιγο πρεμουρα με τον ηχο και θελουμε να ειναι γαμω, γιατι ακριβως επειδη ειμαστε ουσιαστικα μονο 2 οργανα, αν δεν ειναι ολα μελετημενα σωστα, υπαρχει κινδυνος στα λαιβ να μην ακουγομαστε τεσπα. μιλαμε. και οπως και να εχει ευχαριστωωωωωω
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #10
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    E όσο λιγότερα όργανα τόσο πιο εύκολο να ακούγεστε, λιγότερος ήχος από άλλους να σας καλύψει κτλ. Μάλλον ανάποδα το είδες.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #11
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    εχει τα καλα του εχει και τα κακα του. το θεμα ειναι να μη νακουγεται αδειο το ολο πραγμα ρε συ. αυτο εινα ιτο θεμα μου το βασικο στα λαιβ. και θελει πολυ ψαξιμο αυτο. εχουμε πολλα πραγματα στο μυαλο, θα δουμε πως θα παει. στην προβα μια χαρα το ακουω στο λαιβ δε ξερω γιατι θα εχει να κανει και με ηχοληψιες κιαλλα τετοια. δηλαδη θα πρπει να εστιασουμε στο να εχουμε ογκο σε ολα τα φασματα συχνοτητων, χαμηλα χαμηλομεσαια κτλ κτλ. τεσπα ειναι μεγαλο θεμα, θα το δουμε πιο διεξοδικα πολυ συντομα.

    επισης το οτι θα ειμαστε πιο λιγα οργανα και δε καλυπτει κανενας κανεναν, το κανει και πιοπ δυσκολο γιαυτο και εχω λιωσει. μια κασα να φθγει θα ακουστει πολυ. αν ειχαμε 2 κιθαρες και να φυγει μια κασα μπορει και να μη καταλαβει κανεις τιποτα πχ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #12
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    αμα ειχατε 2 κιθαρες και ο καθενας εκανε απο μια μαλακια εκει να δεις μπουρδελο.. γιατι δε βρισκετε και μια κιθαρουλα ρε συ?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  13. #13
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σεβαστη η ερωτηση σου αλλα δε θελουμε. μας αρεσει η φαση ετσι και ο τροπος που π[ροσεγγιζουμε τη μουυσικη. θα συνεχισουμε ετσι σε αυτο το μοτιβο.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #14
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Mπέρνι μάθε να παίζεις με στυλ

    Μάθημα 1o:
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #15
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    να με συμπαθατε κιολας δεν ξερω αν ειναι ακριβως offtopic (αν ειναι αγνοηστε το),αλλα εχει δει κανεις αυτο το βιντεακι?
    και μονο εγω επαθα πλακα με τη δημιουργικοτητα του τυπου?

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 24-11-2011, 19:22
  2. Recording guitar at home (your setup, tips and tricks)
    By manos g in forum Musicians Chat
    Replies: 18
    Last Post: 30-09-2007, 17:05
  3. Tips Για Γυναίκες
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 26-06-2005, 18:34
  4. tragoudistes brutalomelodikoi studio day TIPS
    By S-11 in forum Musicians Chat
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2005, 23:22
  5. GMing tips...
    By Deggial in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 19
    Last Post: 05-10-2004, 14:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •