Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38

Thread: λενε να βγαλουν δισκο. και τωρα τι?

  1. #31
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Λοιπον με τους Lord Impaler αγορασαμε την εξωτερικη καρτα ηχου της Line 6 και γραψαμε σπιτακι μας ολο τον δισκο στο Nuendo. Καναμε καποιους καθαρισμους στον ηχο μονοι μας,με προγραμμα που δεν θυμαμαι πλεον το ονομα,κατι τσικ τσικ που ειχε μεσα,κατι βρωμιες. Πληκτρα εγραψα στο Reason,χωρις να ξερω και πολλα πολλα. Ο Knut πηρε 1.500 για την μιξη και το μαστερ + 1.500 για την ηχογραφηση του Hellhammer ενω ο ιδιος πηρε αλλα 1.500 ευρω. Συνολο 4.500. Βαλε και 300x3 τα εισητηρια για Νορβηγια + οτι φαγαμε εκει που ειναι και πανακριβα (μπουκαλακι νερου 4 ευρω) πειτε χοντρα-χοντρα 6μιση-7.000. Προ-κρισης βεβαια. Οταν εκοψαν το cd εγω την ειχα κανει αλλα το εκοψαν για 4,10 ευρω ΤΟ ΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τους εκραξα για αυτο,αληθεια δεν καταλαβα γιατι πηραν τετοια αποφαση. Και τα cd ηταν και ελαττωματικα γαμω τον χριστο! Τεσπα το cd δεν κινειται,οτι γινεται γινεται μεσω bandcamp,εκει υπαρχει λιγη κινηση μονο. Παντως βρηκαν εταιρια να κοψει βινυλια χωρις εξοδα της μπαντας! Το κλασσικο: παρε 100 και καντα οτι θες,τα υπολοιπα δικα μου!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  2. #32
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ελα ρε επαιζες με lord impaler? ειμαι φαν. αλλα γιατι τοσα πολλα φραγκα στον χελχαμερ και στην ηχογραφηση? με 2 χιλιαρικα στα γραφε ο κολλιας και σου κανε και καλυτερη δουλεια
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  3. #33
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Ε γιατι 1.βολευε λογω φιλιας και αποστασης με τον Κνουτ 2.περα απο την ηχογραφηση ειναι και το ονομα που πληρωνεις
    Το κατα ποσο θα εκανε καλυτερη δουλεια δεν μπορω να το ξερω.
    Παντως ο Κνουτ μας ειπε οτι γενικα χρεωνει περισσοτερα,απλα μας πηρε το λιγοτερο που μπορουσε επειδη δεν εχουμε εταιρια.
    Σημερα μου φαινονται τρελα τα ποσα. Τοτε μου φαινοντουσαν ΟΚ ομως!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #34
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Παντως ο Κνουτ μας ειπε οτι γενικα χρεωνει περισσοτερα,απλα μας πηρε το λιγοτερο που μπορουσε επειδη δεν εχουμε εταιρια.
    Πείτε λίγο οι πιο έμπειροι τι παίζει μ'αυτό.
    Σε συζητήσεις με κάνα-δυο συγκροτηματίες, η ατάκα ήταν πάνω-κάτω "ένα εταιρικό ΑΦΜ μπορεί να σε γλιτώσει από πολλά φράγκα άμα θες να βγάλεις δίσκο". Τι παίζει; Φτιάχνει η μπάντα την "ΛΗΤΣ Α.Ε." με σκοπό τις κυκλοφορίες της μπάντας και τέλος; Και μετά αυτά πάνε εφορία; Αξίζει γενικά τον κόπο;

  5. #35
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    Επειδή βλέπω κάποιους που λένε για κοπή CD για 300 ή ακόμα και 100 τεμάχια, πείτε ρε σεις κανέναν που να κόβει τόσα λίγα. Εγώ όταν το είχα ψάξει πριν από 3-4 χρόνια (InTensity) το μίνιμουμ που είχα βρει ήταν 500 κομμάτια.
    Aς πω και εγώ την εμπειρία μου: Καταρχάς ηχογραφήσεις, μίξη, μάστερινγκ, artwork όλα μόνοι μας. Επειδή βλέπαμε ότι το να κόψεις κανονικό CD βγαίνει ακριβά (και 500 κομμάτια τι να τα κάναμε να τα βάζαμε στον κώλο μας?) κάναμε το εξής: Βγάλαμε ένα EP με κόπιες CD στο αντιγραφικό του Η/Υ, και προσέξαμε πολύ το packaging (digipack χωρίς την πλαστική θήκη, κάτι σαν σκληρό envelope δλδ) και το artwork (booklet κλπ). Πολλά από αυτά τα στείλαμε για reviews σε sites και webzines και όντως παιδιά παίζει ρόλο αυτό που θα πάρει ο άλλος στα χέρια του πόση σημασία θα του δώσει, όπως είπε ο φίλος παραπάνω. Κάμποσα άλλα τα δίναμε στα live. Εντάξει φυσικά μας έχουνε μείνει κομμάτια (1.5 χρόνο μετά διαλύθηκε η μπάντα), είναι πολύ δύσκολο να ξεπουλήσεις. Εννοείται πως φτιάχνεις bandcamp και βάζεις "name your price".
    Πολύ καλό τρικ για σπαμμάρισμα είναι το εξής: Φτιάχνεις ένα τουίτερ της μπάντας και ψάχνεις για τουίτερ άλλων μπαντών γνωστών που παίζουν το ίδιο στυλ με εσένα και έχουν πολλούς followers. Αρχίζεις και κάνεις follow όλους τους δικούς τους followers (μέχρι βέβαια εκεί που σε αφήνει το twitter). Ενα ποσοστό από αυτούς θα σε κάνει follow back. Μετά από καμιά βδομάδα βλέπεις από εδώ http://dossy.org/twitter/karma/ ποιοι δεν σε έχουν κάνει follow από αυτούς και τους κάνεις unfollow για να μπορέσεις να ξανακάνεις follow καινούργιους. Εννοείται γράφεις αρκετά συχνά ποστς για να τα βλέπει ο κόσμος. Με αυτήν την τακτική εμείς καταλήξαμε να έχουμε 3000 followers σε μερικούς μήνες και πουλήσαμε σιντάκια μέσω ταχυδρομείου σε Ιαπωνία, Βραζιλία, Ολλανδία, Γερμανία και δε θυμάμαι και που αλλού. Νομίζω αξίζει.

  6. #36
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    vasika nomizw oloi tha kovoun kai 100 kommatia kai 200 apla h diafora apo ta 500 h ta 1000 einai elaxisth opote den kserw poio to nohma na kopseis liga..
    profanws kai paizei onwts na ta valei ston kwlo tou o kathenas alla pote den ksereis..opote afou ta idia lefta tha dwseis...!!

    Ekopse mia filh mou to cd ths se ena typo sth nea iwnia o opoios anelave ekswfylla ,booklet klp klp , gyrw sta 300 kommatia an thymamai kala me kostos sto 1.5 eyrw peripou to ena..

    tha epanelthw me perissoteres plhrofories
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  7. #37
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    http://xvinylx.com/about/

    Από Τσεχία, κόβουν βινύλια και CDs και στα στέλνουν κιόλας. Φίλοι που έβγαλαν πρόσφατα album έκοψαν το βινύλιο εκεί. Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις υποθετική παραγγελία με προορισμό αποστολής, μέγεθος βινυλίου, αριθμό κομματιών, αν θες ή όχι inserts, εξώφυλλα, labels και τι είδους, και σου στέλνουν απάντηση με την προσφορά τους την οποία αποδέχεσαι αν θέλεις. Πχ για 7" βινύλια με νορμάλ ιδιότητες, τα 300 κομμάτια βγαίνουν 2,80 ευρώ το ένα, ενώ τα 500 μόλις 2 ευρώ.

  8. #38
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    poly endiaferon to post tou papageo thanx man. kai nikolara gia pes kai auto me to cd molis matheis. fxaristoume
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Στο δίσκο μου;;
    By Dythor in forum PC & Games
    Replies: 17
    Last Post: 06-07-2009, 16:26
  2. Γιατί το λένε <insert random genre name>?
    By Milton in forum Music Discussion
    Replies: 59
    Last Post: 22-01-2008, 18:29
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-04-2006, 19:31
  4. Replies: 53
    Last Post: 28-12-2004, 19:54
  5. Απόσυρση τώρα. Όχι "τώρα". ΤΩΡΑ!!!
    By Stormtrooper in forum Music Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 23-12-2004, 18:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •