Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 135

Thread: Hi-fi / PC sound system / mp3 players / headphones / car audio etc

  1. #46
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    ε μαλλον για εκει το βλεπω. αν δεν εκανα κατι τετοιο τι θα προτεινες ?

  2. #47
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Αν είναι να μείνεις στις MM,απλα αντικατεστησε τη βελονα τη goldring,ο ηχος σε καλύπτει λες,στα λεφτα αυτά κατι το αισθητα καλύτερο δε θα πετυχεις.Κατ' εμε,αν θες να πας για πιο ουσιαστικό upgrade κάνε το βήμα για MC.Είναι παραπάνω λεφτά (+οτι στο μέλλον,πλην μερικων μοντέλων θα πρέπει να τα σκας για ολόκληρο το cartridge) αλλά θα σαι ενα σκαλι παραπάνω σε ήχο.

  3. #48
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    μα εχει τοσο μεγαλη διαφορα η MC πια ? εχω διαβασει διαφορα και δεν εχω ακουσει πολλα ομολογουμενως αλλα δεν εχω καταλαβει ΤΟΟΟΟΣΟ μεγαλη διαφορα πια . εκτος αν φταει το ειδος μουσικης

  4. #49
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Μιας και ο τιτλος περιλαμβανει ακουστικα, ας προτεινει καποιος ακουστικα για μιξη και παραγωγη σε στουντιο στο σπιτι.
    Καλο θα ηταν να ειναι και μεχρι 100 ευρω.

  5. #50

    Default

    ερώτηση, έχω Dual CS455 και θέλει αλλαγή ιμάντα, το google δε βοηθάει στο τι πρέπει να πάρω
    να βγάλω τον παλιό και να τον πάω σε κάνα μαγαζί? και σε ποιό μαγαζί να τον πάω? ΒΠ, Αθήνα, δε θέλω να τρέχω κέντρο
    tt0274518

  6. #51
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Μιας και ο τιτλος περιλαμβανει ακουστικα, ας προτεινει καποιος ακουστικα για μιξη και παραγωγη σε στουντιο στο σπιτι.
    Καλο θα ηταν να ειναι και μεχρι 100 ευρω.
    και εγω θα θελα ακουστικα μαλλον. συμπαθητικα τα Sennheiser HD-201 που εχω αλλα ο ηχος που βγαζουν απεχει ετη φωτος απο αυτον που βγαζει το στερεο. θα θελα κατι σαφως καλυτερο. καμια προταση ?

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by innocent76 View Post
    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Μιας και ο τιτλος περιλαμβανει ακουστικα, ας προτεινει καποιος ακουστικα για μιξη και παραγωγη σε στουντιο στο σπιτι.
    Καλο θα ηταν να ειναι και μεχρι 100 ευρω.
    και εγω θα θελα ακουστικα μαλλον. συμπαθητικα τα Sennheiser HD-201 που εχω αλλα ο ηχος που βγαζουν απεχει ετη φωτος απο αυτον που βγαζει το στερεο. θα θελα κατι σαφως καλυτερο. καμια προταση ?
    σε ποια κατηγορία τιμης ψαχνεις ειναι το θεμα.
    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Μιας και ο τιτλος περιλαμβανει ακουστικα, ας προτεινει καποιος ακουστικα για μιξη και παραγωγη σε στουντιο στο σπιτι.
    Καλο θα ηταν να ειναι και μεχρι 100 ευρω.
    για ρίξε μια ματιά στα KRK KNS-6400 ( http://www.odes.gr/index.php?page=sh...emart&Itemid=5 )
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  8. #53
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    [QUOTE=Stormrider;1225374]
    Quote Originally Posted by innocent76 View Post
    σε ποια κατηγορία τιμης ψαχνεις ειναι το θεμα.
    επειδη ακουω πλεον πολυ συχνα απο ακουστικα (απο τοτε που παντρευτηκα...) ειμαι διατεθειμενος να τα σκασω (ενταξει μη μου πεις 500 ευρω ακουστικα) ακομα και αν αυτο σημαινει οτι θα στερηθω τα μολτ ουισκια μου και δεν θα ψωνισω οσα βινυλια θελω (ή κανενα) στο επερχομενο ρεκορντ στορ ντεϊ
    Last edited by innocent76; 14-04-2013 at 17:08.

  9. #54
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Πες όμως και ενδεικτικά ποιο είναι το budget σου. Επίσης τι είδος προτιμάς? In ear, on ear, over the ear?
    We revel in our time.

  10. #55
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    χαζη ερωτηση (δεν εχω ιδεα απο ακουστικα)

    το ον με το οβερ τι διαφορα εχουν ?

    αυτα που εχω τι ειναι ? οβερ μαλλον. αν ναι τετοια θελω



    δεν το χω ψαξει με ακουστικα οποτε δεν ξερω με ποσα μπορεις να παρεις κατι πολυ καλο . με 150 τι παιρνω ?

  11. #56
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    κλειστου τυπου ειναι μαλλον τα over

  12. #57
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    αρα τετοια εχω/θελω

    να καποια reviews για ακουστικα

    http://www.trustedreviews.com/best-headphones_round-up

    κατι denon που ειχα ακουσει παλια ηταν σουπερ αλλα θυμαμαι οτι η τιμη ηταν απαγορευτικη

    On-ear headphones (Supra-aural)
    One big step up the size chart, we find on-ear or supra-aural headphones. These feature much larger drivers than the in-ear type and use pads that sit directly on your ears. These tend to (but not exclusively) use closed cups, as their relatively small size makes them a good second choice as a travel pair if you don't get on with IEMs.

    One issue with on-ear headphones, though, is that they're often a bit picky about positioning. Not all sets will make a good seal with your ear in every position, which can result in reduced sound quality if they're not sitting right.

    Comfort can be a problem too. If you can, we recommend giving on-ear headphones an audition, as much to check out the padding as the sound. If you have sensitive ears, insufficiently soft pads may cause discomfort.

    Over-ear headphones, closed (Circumaural)
    A real hybrid headphone, the closed over-ear type can often function as a great at-home pair and an on-the-go set. If you can pull off the look, that is. Over-ear headphones are often very large, and therefore are a bit conspicuous.

    They tend to side-step most of the comfort issues of the on-ear kind as the padding rests on the less-sensitive area around your ears rather than directly on them. They usually offer decent noise isolation too.

    These kinds of headphone are frequently used for broadcast and professional monitoring purposes too.

    Over-ear headphones, open (Circumaural)
    Arguably the best type for at-home use, open-backed headphones tend to offer the best sound quality of any type. This kind of design gives sound an airy, wide quality that's very hard to achieve with a closed set.

    You do pay for this, though. Open headphones leak sound like no other and offer barely any isolation from the noise of your surroundings. Don't even think about using an open pair as a travel partner.

    Over-ear headphones, semi-open (Circumaural)
    Semi-open headphones try for the best of both worlds, with a porous outer layer finishing off the ear cups. The aim is to get some of the sonic benefits of the fully-open design while reducing sound leakage and offering some level of isolation. These headphones are relatively uncommon, although there are plenty of options out there if this sounds like your bag.

    Read more at http://www.trustedreviews.com/best-h...q9x2QoXZzYC.99
    εντιτ - μπερδευτηκα

    Over-ear headphones, open (Circumaural) / Over-ear headphones, closed (Circumaural) ???

    εδω λεει οτι για να ακους σπιτι καλυτερα ειναι τα πρωτα. δεν εχω καταλαβει την διαφορα νομιζω

    τα κλειστου ειναι με noise cancellation ?

    γι αυτα γραφουν καλα λογια σε 2-3 σαιτ

    http://www.headphone.com/selection-g...ser-hd-518.php

    @ Neuroscar : ισως σε ενδιαφερουν και αυτα απο οτι διαβαζω
    http://reviews.cnet.com/headphones/a...-33899646.html
    Last edited by innocent76; 14-04-2013 at 20:36.

  13. #58
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Οver the ear είναι αυτά με τα μεγάλα cups που κάθονται γύρω από τα αυτιά ενώ τα on ear έχουν μικρότερα cups και κάθονται πάνω στα αυτιά:



    Open (και semi open) ουσιαστικά είναι αυτά που δεν απομονώνουν καλά και ο ήχος βγαίνει και έξω από τα ακουστικά (και παράλληλα ακούς και περισσότερο το background noise από τον χώρο σου). Αν τα θες για ήσυχο περιβάλλον τα open/semi open έχουν συνήθως πιο απλωτό/φυσικό ήχο και είναι και πιο ξεκούραστα. Closed είναι καλά για δουλειά/γραφείο ή περιβάλλοντα που υπάρχει background noise ή που δεν θες εσύ να ενοχλείς τους γύρω σου.

    Γενικά καλό θα ήταν να πας να δοκιμάσεις να δεις τι σε βολεύει.
    We revel in our time.

  14. #59
    Senior Member innocent76's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    162

    Default

    thanks

    αρα ψαχνουμε για over open τοτε

    εχεις κατι να προτεινεις ? για τα χρηματα που λεω θα εχουν ηχο που θα κανει διαφορα ? φοβαμαι μην δωσω αρκετα και παλι τα θεωρω "λιγα" ηχητικα

  15. #60
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Σε budget επιλογή, πολύ καλά είναι τα Superlux HD668B ( ή τα παρόμοια Samson SR850 ). Μετά τα Audio Technica που πόσταρες θεωρούνται καλά αλλά μου φαίνονται λίγο μικρα (είναι και closed) ή τα παρόμοια σε τιμή AD700 που φαίνονται πιο βολικά. Στα ίδια περίπου τα AKG k240 και τα Sennheiser HD5XX είναι επίσης καλές επιλογές. Aναλογα και το source σου βέβαια πρέπει να τσεκάρεις το impedance για τα ακουστικά γιατί μπορεί ένα mp3 player/κινητό/on board κάρτα ήχου μπορεί να μην μπορεί να τα οδηγήσει σε μεγάλες εντάσεις.

    Aν έχεις χρόνο και όρεξη τσέκαρε το headfi.org (τα forum κυρίως) για προτάσεις/επιλογές.
    Last edited by Once_Emperor; 14-04-2013 at 22:44.
    We revel in our time.

Similar Threads

  1. mp3 players
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 118
    Last Post: 15-12-2005, 21:40
  2. Soundless sound system
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2005, 11:33
  3. MP3 players
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2004, 13:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •