Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 135

Thread: Hi-fi / PC sound system / mp3 players / headphones / car audio etc

  1. #106
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Η αγορά των Sennheiser HD 650 έχει πραγματοποιηθεί εδώ και μια βδομάδα, παρέα με Schiit Magni 3 headphone amplifier.

    Το αποτέλεσμα μπορώ με σιγουριά να πω ότι είναι ό,τι καλύτερο έχουν ακούσει τα αυτιά μου, αλλά ταυτόχρονα δεν είναι και mind blowing τύπου "you finally understand what music is", όπως έλεγαν τα reviews.

    Βασικό: προς το παρόν έχω ακούσει μόνο 320K και Spotify. Θα κατεβάσω τα .flac μου, θα τους δώσω χρόνο να ξεδιπλώσουν όλες τους τις αρετές και θα επανέλθω.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #107
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πέρνα κάποιο καιρό που χρησιμοποιείς τα ακουστικά που μόλις αγόρασες. Μετά από 1μήνα ή και παραπάνω δοκίμασε να ακούσεις από κάποια πιο generic επιλογή. Νομίζω εκεί θα δεις τη διαφορά.
    Επίσης μεταξύ 320k και FLAC δεν ξέρω κατά πόσο θα ακούσεις διαφορά. Με το spotify πολύ πιθανό.

    edit: Αν έχεις ακόμα τη focusrite, κάνε σε παρακαλώ ένα A/B test μετάξύ της κάρτας και του ενισχυτή που πήρες και μοιράσου εντυπώσεις. Θενξ.
    Last edited by The Good Son; 03-05-2019 at 19:24.

  3. #108
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    γκουντσαν πιες για σποτιφαι? τι φαση?

  4. #109
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Επίσης μεταξύ 320k και FLAC δεν ξέρω κατά πόσο θα ακούσεις διαφορά. Με το spotify πολύ πιθανό.
    Για κατόχους spotify premium που είμαι, αν στα settings τσεκάρεις το "play high quality audio" λένε στο site τους ότι ισοδυναμεί με 320Κ.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    edit: Αν έχεις ακόμα τη focusrite, κάνε σε παρακαλώ ένα A/B test μετάξύ της κάρτας και του ενισχυτή που πήρες και μοιράσου εντυπώσεις. Θενξ.
    Επειδή ηχογραφώ ή παίζω όλη την ώρα, χρειάζομαι τη focusrite. Οπότε αυτή τη στιγμή έχω ένα setup που συνδιάζει και τα 2.



    Σαν πρώτη εντύπωση -νομίζω- στα monitors έχω χάσει λίγο από την ένταση και λίγο από τα μπάσα. Ξαναλέω, νομίζω. Απλά για να δοκιμάσω όλους τους συνδιασμούς σημαίνει βάλε/βγάλε πολλά καλώδια, και είναι λίγο σπασαρχιδιά.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #110
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    edit (υπερσυντέλικος εδώ): πωωωω σόρρυ good son, έχετε βλάκα admin, αντί να πατήσω reply πάτησα edit. Θυμάσαι πάνω κάτω το ποστ να το ξαναγράψεις;

  6. #111
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ποιοτις εννοαω

    τα ''φλαψ'' απο μπαντκαμπ πιχι ειναι χειροτερα απο 128κ

  7. #112
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Περί ποιότητας spotify, τα έγραψα και πιο πάνω.
    Αυτό περί FLAC του bandcamp δεν νομίζω ότι ισχύει, και δεν βρίσκω και κάποιο λόγο να ισχύει, μιας και από ότι ξέρω και από ότι έχω κάνει και ο ίδιος, ο καλλιτέχνης ανεβάσει τη Lossless μορφή και το site την μεταφέρει.
    Έχοντας κατεβάσει FLAC από το bandcamp, τα βρήκα μια χαρά.

  8. #113
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τι ριπ εκανες? EAC? και με τι εξοπλισμο?
    σορρυ που ψειριζω αλλα εχω πεσει σε τρελες μουφες και τρανσκοουντ κλπ
    γενικα ΦΛΑΨ ανευ λογκ κλπ ειναι υποφτο

  9. #114
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Το log που αναφέρεις προκύπτει από rip ενός CD. Οπότε μπορεί να αφορά μόνο FLAC αρχεία που προέκυψαν από εκεί. Στη δική μου περίπτωση, όταν ανεβάσαμε το δίσκο στο bandcamp δεν είχαμε κυκλοφορήσει ακόμα τη δουλειά σε μορφή CD. Οπότε και να ήθελα, δεν θα μπορούσα να το είχα κάνει rip. Ο τρόπος να κρίνεις εάν ένα FLAC αρχείο είναι οκ κατά τη γνώμη μου είναι ένας. Ελέγχεις το συχνοτικό διάγραμμα που προκύπτει από το αρχείο. Εάν δε έχεις και μια αξιόπιστη lossless μορφή της ηχογράφησης που θες να τσεκάρεις, τότε ακόμα καλύτερα, γιατί έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης. Το να κατεβάσεις ένα FLAC από το bandcamp που ακούγεται χάλια μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό λόγους, με πρώτο και καλύτερο ότι η ηχογράφηση είναι χάλια.

  10. #115
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    ή αγόρασες κατευθείαν ακουστικά και amp;
    Αυτό. Διαβάζοντας από εδώ και από εκεί κατέληξα στο ότι η Scarlett δεν αρκεί από μόνη της
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #116
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Το log που αναφέρεις προκύπτει από rip ενός CD. Οπότε μπορεί να αφορά μόνο FLAC αρχεία που προέκυψαν από εκεί. Στη δική μου περίπτωση, όταν ανεβάσαμε το δίσκο στο bandcamp δεν είχαμε κυκλοφορήσει ακόμα τη δουλειά σε μορφή CD. Οπότε και να ήθελα, δεν θα μπορούσα να το είχα κάνει rip. Ο τρόπος να κρίνεις εάν ένα FLAC αρχείο είναι οκ κατά τη γνώμη μου είναι ένας. Ελέγχεις το συχνοτικό διάγραμμα που προκύπτει από το αρχείο. Εάν δε έχεις και μια αξιόπιστη lossless μορφή της ηχογράφησης που θες να τσεκάρεις, τότε ακόμα καλύτερα, γιατί έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης. Το να κατεβάσεις ένα FLAC από το bandcamp που ακούγεται χάλια μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό λόγους, με πρώτο και καλύτερο ότι η ηχογράφηση είναι χάλια.
    ναι, σε γενικες γραμμες...
    απλα, πολλες (πιστεψε με) μπαντες κανουν τρανσκοουντ σε ΦΛΑΨ και βγαζουν σεντσια

  12. #117
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    ή αγόρασες κατευθείαν ακουστικά και amp;
    Αυτό. Διαβάζοντας από εδώ και από εκεί κατέληξα στο ότι η Scarlett δεν αρκεί από μόνη της
    Λάθος, κατά τη γνώμη μου, μιας και έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πρώτα. Όπως και να έχει τώρα έγινε, οπότε μεγειά!
    Μπορείς όμως να κάνεις αυτό που ζήτησα; Να βάλεις την Scarlett μόνη με τα ακουστικά και το amp μόνο με τα ακουστικά και να μοιραστείς εντυπώσεις όσον αφορά το χρώμα/ένταση;
    Επίσης, από περιέργεια μπορείς να μοιραστείς τα links από τα post που παραπέμπουν τον κόσμο να αγοράσει και amp με την κάρτα; Θενξ.

  13. #118
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Πως σας φαίνεται ο συνδυασμός Marantz PM5005 με Dali Zensor 1 για ένα χώρο 20τμ; Τα έχει δουλέψει φίλος και είναι αρκετά ικανοποιημένος.
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  14. #119

    Default

    Τίμιο πακετάκι φαίνεται, παίζει να περισσεύει για τα 20τμ.

    αν θες να γλιτώσεις κανα ψιλό κοίτα και τον Denon PMA-520AE
    Last edited by necrosaturate; 09-04-2020 at 01:57.

  15. #120
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Χεχ, δεν το είχα πάρει χαμπάρει αυτό το θρέντ, μόλις το είδα.

    Τώρα λόγω δουλειάς, έχω δοκιμάσει ένα σκασμό απο ακουστικά της Harman/JBL/AKG που δεν ήξερα κάν ότι υπάρχουν πριν 2 χρόνια. Κορυφαία, για μένα πάντα, τα AKG. Οτιδήποτε άλλο σε ήχο μπροστά τους είναι, νομίζω αφρός.

    Για σάς τις Ρουβίτσες (μουσικούς/τεχνικούς/επαγγελματίες), μπορείτε να λυσάχτε, γιατί έχω δοκιμάσει και τούτα δώ, τιμής 1500 λιρών, AKG N90Q, τα οποία και όλοι διαφημίζουν σαν κρέμ ντε λα κρέμ (αν και δεν το είδα προσωπικά αλλά μετά συζήτησα με μουσικό και μου είπε είναι περισσότερο για να ακούς ηχογραφίσεις κλπ, και όχι μουσική). Τα οποία όμως έρχονται με επίχρυσα καλώδια σε κενό αέρος καθώς και με φορητό power bank για να τα φορτήσεις αν ξεμείνουν απο μπαταρία (αν τα φοράς με BT) καθώς και με active noise cancellation.

    Click image for larger version. 

Name:	AKG_N90Q_Photo_Main.jpg 
Views:	9 
Size:	33.7 KB 
ID:	23

    Προσωπικά αγαπημένα, και χιλιοφορεμένα, τα AKG Y50 BT, τα οποία και έχω λειώσει.

    Click image for larger version. 

Name:	81FKQIKw68L._AC_SL1500_.jpg 
Views:	8 
Size:	87.2 KB 
ID:	21

    Για καθημερινή χρήση, μας κάναν δώρο για τα χριστούγεννα τα AKG N20 που είναι επίσης ότι καλύτερο έχω φορέσει σε in-ear

    Click image for larger version. 

Name:	bjTPPBr556tRXqjL5ZTuim-480-80.jpg 
Views:	6 
Size:	11.5 KB 
ID:	22

    Ακόμα περιμένω να μας φέρουν τα AKG Pro series να δοκιμάσω. Έχω μπανήσει τούτα δώ, AKG K371:

    Click image for larger version. 

Name:	71pYrSBB9QL._AC_SY879_.jpg 
Views:	6 
Size:	32.8 KB 
ID:	24

    Απο τα JBL τώρα, έχω δοκιμάσει τα καινούρια Club One, τα οποία είναι πολύ συμπαθητικά (σε σύγκριση όμως με τα AKG χάνουν) αλλά έχουν διάφορα όμορφα ψιψιψώνια, όπως μαγνητικά ear pads, active noise cancellation, κλπ. Ωραίος ήχος, μπαταρία κρατάει πολύ, καλώδια μαζί, και δεν συμμαζεύεται:

    Click image for larger version. 

Name:	KJnzKptx37228sbeWgfMn8.jpg 
Views:	7 
Size:	76.0 KB 
ID:	25

    Ξέρω ότι την άνοιξη περιμέναμε να βγάλουν και τα νέα gaming headphones, που είναι βασισμένα πάνω στην κονσόλα των Club One με αποσπώμενα ακουστικά και τέτοια, αλλά δεν ξέρω τι έχει παιχτεί πλέον, και πόσο πίσω θα μας πάει. Λίνκ απο κάτω

    https://d21buns5ku92am.cloudfront.ne...1578305392.png
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

Similar Threads

  1. mp3 players
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 118
    Last Post: 15-12-2005, 22:40
  2. Soundless sound system
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2005, 12:33
  3. MP3 players
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2004, 14:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •