Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 135

Thread: Hi-fi / PC sound system / mp3 players / headphones / car audio etc

  1. #76
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    όταν μιλάμε για τόσο ακριβά ακουστικά - επαγγελματικά εργαλεία δεν έχει νόημα να περιμένεις να εξυπηρετούν όλες σου τις ανάγκες.

    θα ξεκινήσω αναφέροντας ότι η ποιότητα της ακουστικής εμπειρίας που σου προσφέρει ένα μεγάφωνο είναι μία υποκειμενική έννοια όπου υπεισέρχονται το σενάριο χρήσης και ψυχοακουστικά φαινόμενα ενώ δεν εξαρτάται μόνο από την πιστότητα αναπαραγωγής: το πόσο ακριβώς δηλαδή μπορούν μετατρέπουν ένα κατάλληλο ηλεκτρικό ακουστικό σήμα σε μηχανική ενέργεια. Εξάλλου ακόμα και η ίδια η "πιστότητα" δεν είναι ένα σαφώς ορισμένο μέγεθος καθώς μόνο κριτήριο για το "αν δύο πράγματα ακούγονται στα αυτιά μου ίδια" είναι ο άνθρωπος. Υπάρχουν δε πολλές σχολές στην προσπάθειά μας να ορίσουμε και κατασκευάσουμε το απόλυτο "αντικειμενικό" μεγάφωνο - αναφοράς και η καθεμιά έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της. (πιχί το δωμάτιο και η καμπύλη καλιμπραρίρσματος έχουν διαφορετικά αποτελέσματα και καμία μέθοδος δεν είναι πανάκεια). Το ζήτημα όμως είναι ότι οι κατασκευαστικές προκλήσεις ενός ακουστικού αναφοράς κάνουν την "ποιότητα" της ακουστικής εμπειρίας στο δρόμο αν όχι μέτρια τότε σίγουρα not-worth-it σε σχέση με το τι δίνεις και τι παίρνεις.

    και εξηγούμαι.

    μπορεί η έννοια της πιστότητας να είναι δύσκολο να οριστεί ακριβώς, αλλά υπάρχουν φυσικά κάποια αντικειμενικά χαρακτηριστικά ενός μεγαφώνου που την εξασφαλίζουν: δε γίνεται να έχεις καλά μπάσα και ισχύ από μικρό χώρο αντήχησης. πώς να το κάνουμε δηλαδή, δεν υπάρχει τρόπος να παράξεις κύματα μήκους κύματος της τάξης του μέτρου από μεμβράνες μεγέθους χιλιοστών. επίσης, για να έχουμε "ουδέτερη" και "καθαρή" απόκριση συχνότητας, χρειαζόμαστε υψηλή σύνθετη αντίσταση.

    τα ακουστικά-αναφοράς (αν μπορούμε να είμαστε τόσο ελαστικοί με τον όρο σε προϊόντα που δεν κοστίζουν κυριολεκτικά μια περιουσία) είναι κατασκευασμένα για να λειτουργούν κάτω από τις ιδανικές συνθήκες ξεχωριστών θαλάμων ηχογράφησης και παρακολούθησης και να οδηγούνται από ένα κατάλληλο σήμα ήχου. Έχουν ακριβώς αυτά τα τρία χαρακτηριστικά: open cup για να μην περιορίζονται τα μπάσα, μεγάλους οδηγούς και υψηλή σύνθετη αντίσταση.

    όλα αυτά όμως τα κάνουν ΠΑΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλα για να ακούς μουσική στο δρόμο.

    ένα κινητό (ή ένα media player) όμως είναι αδύνατον να οδηγήσει σωστά ακουστικά με σύνθετη αντίσταση 300Ω όπως τα sennheiser που προτείνεις χωρίς ενισχυτή. Εδώ που τα λέμε, το ίδιο ισχύει και για τις περισσότερες κάρτες ήχου. Συν τοις άλλοις, το digital-to-analog τσιπάκι του κινητού κάνει συμβιβασμούς στην ποιότητα για τρεις κυρίως λόγους: τιμή, κατανάλωση και μέγεθος. χωρίς φορητό ενισχυτή οποιαδήποτε υψηλής αντίστασης ακουστικά του 500ρικου θα ακούγονται το-ίδιο-άλλοτε-καλύτερα-άλλοτε χειρότερα συγκρινόμενα με κάποια του χαμηλής αντίστασης 100ρικου. αλλά το να κουβαλάς μαζί σου ΚΑΙ ενισχυτή ΚΑΙ τεράστια ακουστικά ΚΑΙ να φροντίζεις τη μπαταρία του ενισχυτή είναι λίγο κάπως... άβολο να το πω; και ειδικά αν σκεφτείς ότι ο οδηγός των ακουστικών είναι ένα κινητό που ούτως η άλλως κάνει συμβιβασμούς και ότι είσαι στο δρόμο οπότε πόσο να συγκεντρωθείς κ πόσο να απομονώσεις τον περιβάλλοντα θόρυβο και και και...

    γενικά ο αληθινά hi-fidelity ήχος εν κινήσει δεν είναι κάτι που έχουμε ακόμα καταφέρει τεχνολογικά.

    αν θες πραγματικά να απογειώσεις την δυνατότητά σου να ηχογραφείς και να καταναλώνεις στην ησυχία του σπιτιού σου τότε σ' αυτά τα λεφτά νομίζω έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή. Κράτα τα χαμηλής αντίστασης AKG για το δρόμο και αν θες να ηχογραφήσεις φωνή καλιμπράρεσαι με τα Sennheiser και την ώρα της ηχογράφησης (που μόνο τα φάλτσα σου μπορείς να παρακολουθείς εδώ που τα λέμε) φοράς τα AKG.

    και κατ' εμέ αυτή θα πρέπει να είναι η επιλογή σου μ' αυτό το budget. δεν έχει νόημα να δώσεις ένα βασικό μισθό του ιανουαρίου 2019 για να κάνεις συμβμιβασμούς.

    Αν επιμένεις όμως συνέχισε το διάβασμα

    Υπάρχουν εξαιρετικά closed-back ακουστικά στην τιμή που ψάχνεις; φυσικά και υπάρχουν, τα Shure SHR-1540.

    Έχουν όμως πολύ μικρότερη σύνθετη αντίσταση σε σχέση με τα Sennheiser και είναι closed back. Έξω θα είναι πολύ καλύτερα, αλλά μέσα στο σπίτι και ειδικά για ηχογράφηση θα είναι πολύ πολύ κατώτερα. Θα τα αγόραζα μόνο αν ήμουν μηχανικός ήχου σε συναυλίες και κινηματογράφο ή σε εξωτερικό ρεπορτάζ, ή αν δούλευα σε κάνα γραφείο που τσιρίζουν - μιλάνε στο τηλέφωνο συνέχεια και δεν ήθελα να κάνω κανένα συμβιβασμό - δε θα τα αγόραζα δηλαδή.

    Υπάρχουν closed back ακουστικά υψηλής αντίστασης; Και πάλι ναι, τα Beyerdynamic DT 150. Είναι σαφώς φτηνότερα, αλλά για να'χεις καλό φορητό ήχο μ' αυτά θα χρειαστείς και ενισχυτή - μία λύση που δεν προτείνω καθόλου πάλι από την άποψη της πρακτικότητας, ενώ μέσα θα είναι πολύ πολύ χειρότερα των Sennheiser.
    Last edited by rat_poison; 31-03-2019 at 16:40.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #77
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Εξαιρετικό thread.
    Να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι περήφανος κάτοχος των Sennheiser HD600 από τα οποία ακούω Earth αυτή την ήρεμη Κυριακή και γαμάνε. Είναι από τα ωραιότερα εργαλεία που έχω αγοράσει ποτέ και δεν το έχω μετανοιώσει.
    Θέλω να σταθώ στα εξής:
    - Κλειστά ή ανοιχτά ακουστικά: Ήμουν έτοιμος να πάρω κλειστά ακουστικά. Ο λόγος που άλλαξα γνώμη είναι ότι διάβασα/συζήτησα/συμπέρανα ότι τα ανοιχτά ακουστικά προσφέρουν περισσότερη "ουδετερότητα" (neutrality) στην ακουστική εμπειρία. Ο ψυχαναγκασμός μου με θέλει να απολαμβάνω τη μουσική ει δυνατόν κοντινότερα στον τρόπο που ο δημιουργός της την παραδίδει. Επιπλέον όταν γράφω θέλω το ίδιο σαν σημείο αναφοράς. Επομένως είπα να αποφύγω τα εξτρά μπάσα που προσφέρει ένα κλειστό περιβάλλον ακουστικών. Φυσικά τα ανοιχτά ακουστικά έχουν ελαττώματα όπως το ότι δεν μπορείς να ακούς σε δημόσιο χώρο καθώς και οτιδήποτε άλλο μπορεί να προκύψει από την έλλειψη "μόνωσης". Εμένα όμως δεν με επηρεάζει γιατί τα χρησιμοποιώ μόνο σε ήσυχο περιβάλλον. Αυτό με την ηχογράφηση φωνητικών δεν το είχα σκεφτεί. Θα σου πρότεινα να ψάξεις μήπως υπάρχει κάποια λύση ή να ρωτήσεις κάποιο φίλο ηχολήπτη.
    - Αντίσταση: Έχει δίκιο ο χρήστης rat_poison. Πρίν αγοράσεις ακουστικά θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το εξής βίντεο: https://youtu.be/MDbh7yDVFL8
    - Πρόταση: Έτσι όπως περιγράφεις τα πράματα θα σου πρότεινα τα Focal Spirit Pro. Εξαιρετικής ποιότητας εταιρεία και προϊόν που καλύπτει όσα ζητάς σε χαμηλότερη τιμή. Να τονίσω ότι τα συγκεκριμένα έχουν χαμηλή αντίσταση, επομένως δεν θα έχεις το πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσεις με κάποιο κινητό και να τα ευχαριστηθείς. Είναι δοκιμασμένα από πολύ καλό φίλο που είναι ψείρας με όσα αγοράζει και πρόσφατα τα είδα σε στούντιο άλλων φίλων που μου είπαν επίσης τα καλύτερα.
    - Κατακλείδα: Ο κόσμος των ακουστικών, όπως αρκετοί τομείς στα ηχητικά έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Δεν υπάρχει "καλύτερο προϊόν", υπάρχει γούστο. Για να έχεις γούστο χρειάζεται να έχεις αρκετά σημεία αναφοράς. Σημεία αναφοράς δεν έχεις και δεν έχουμε αρκετοί. Έχουμε εμπειρία μέσω κριτικών στο ίντερνετ, πράμα που είναι παντελώς στείρο. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία γιατί χρειάζεται αρκετό χρήμα να αγοράζεις και να δοκιμάζεις προϊόντα. Στα ακουστικά λοιπόν θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις να πάρεις κάποιο προϊόν κοινώς αποδεκτό ως αξιοπρεπές. Καθώς και να εστιάσεις σε θέματα όπως το να είναι βολικά. Αυτά που σου προτείνω, από ότι μου έχουν πει δεν είναι τα πιο βολικά όπως θα ήταν πχ τα Sennheiser. Καθώς τα δεύτερα καλύπτουν όλο το αυτί. Παρ όλ αυτά συνηθίζονται. Άλλο χαρακτηριστικό που αξίζει να τσεκάρεις είναι η ανθεκτικότητα, ειδικά εάν σκοπεύεις να τα "κυκλοφορήσεις".

    Τέλος, σου στέλνω σε πμ κάποιους πολύ ωραίους οδηγούς αγοράς ακουστικών.

  3. #78
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    γενικά να πούμε ότι άλλα ακουστικά φοράει ο τραγουδιάρης στο θάλαμο ηχογράφησης και άλλα ακουστικά φοράει ο παραγωγός κατά τη διάρκεια του μιξάζ.

    προφανώς ο πρώτος έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για απομόνωση και πολύ μικρότερη για πιστότητα ενώ τα αντίθετα ισχύουν για τον δεύτερο.

    και να πούμε επίσης ότι κατά τη διάρκεια της μίξης πολλοί προτιμούν μεγάφωνο τύπου bookshelf από ακουστικά over-the-ear.

    σίγουρα όμως στο 500ευρω τα ακουστικά θα δώσουν καλύτερο value for money. τα ηχεία για να'ναι καλύτερα θέλουν και το ανάλογο δωμάτιο.

    επίσης ο γκουτσας τα λέει σωστά - σε αντίθεση με το προηγούμενο ποστ μου - όσν αφορά το μπάσο.

    ναι, τα closed cups είναι πιο μπασάτα από τα open. και ναι, αυτό είναι λιγότερο "ουδέτερο", αλλά στους περισσότερους για κατανάλωση μουσικής λιγότερο "διασκεδαστικό"
    Last edited by rat_poison; 31-03-2019 at 20:25.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Μια φιλη εχει αυτα
    https://www.amazon.co.uk/PLAY-Bang-O.../dp/B00E9PHY1U
    Εχω παθει πλακα

  5. #80
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχω τα HD650, είναι διαβολικά ακριβές ακουστικό για την κατηγορία τους, αλλά αν τα αγοράσεις θα το κάνεις μόνο για να ακούς πολύ ποιοτικά τη μουσική σου και να τσεκάρεις το πανάρισμα (φρυγανιά/βρώμη + αυγό) της μείξης σου, όχι για ηχογράφηση. Ο λόγος είναι ότι τα 650 είναι semi-open με αποτέλεσμα να περνάει σε ένα καλό μικρόφωνο ότι βγαίνει από αυτά.

    Προτίμησε κάτι στην studio σειρά της AKG, πχ τα 240gold ή κάτι ανάλογο (έχω καιρό να δω γιατί είμαι καλυμμένος, αλλά θα κάνω μια έρευνα) που είναι κλειστά και για αυτή τη δουλειά. Δε σε ενδιαφέρει να ακούς αχρωμάτιστα από αυτά, σε ενδιαφέρει να μη βγαίνει εκτός ακουστικού το υλικό.

    Κλαίω με την τιμή των 650 σήμερα, βεβαίως υπάρχουν και τα 700, τα οποία φτάνουν απόδοση χειροποίητου ακουστικού γτχ. Τα είχα αγοράσει καινούργια (εννοώ σχεδόν με το που βγήκαν) κοντά στα 450 (με σοβαρότατη έκπτωση, τώρα που το θυμήθηκα) €.

    EDIT: Νομίζω ότι θα διάλεγα ένα απ' αυτά, για ηχογραφήσεις:

    https://www.thomann.de/gr/akg_k_175.htm

    https://www.thomann.de/gr/presonus_hd9.htm

    (Φυσικά κι αυτά που έχεις, σε καλύπτουν μια χαρά για το σκοπό αυτό)

    και τα 650 για να ακούω μουσική, για τα οποία όμως έχει δίκιο ο rat_poison πως ένας καλός ενισχυτής με σωστό ADAC για maximum αποτέλεσμα. Πάντως, όσο καλό κι αν είναι το συγκεκριμένο ζευγάρι ακουστικών, δεν το έχω φορέσει ΠΟΤΕ στο δρόμο (για πολλούς λόγους) και μάλλον θα αισθανόμουν άσχημα, αν έβλεπα κάποιον να το κάνει. Όχι με τον ίδιο τρόπο που νιώθω άσχημα για τους χιψτεράδες με τα τεράστια ΠΕΤΑΜΕΝΗΣ ποιότητας ακουστικά Sony και JBL που φοράνε για να ακούν απ' το κινητό τους μαλακίες.
    Last edited by OniBocho; 01-04-2019 at 10:31.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #81
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας, ήσασταν όλοι πολύ βοηθητικοί, και από δω και από PM.

    Σε γενικές γραμμές, όλο το ίντερνετ λέει ότι τα Sennheiser 6** είναι φανταστική επιλογή, και μάλλον είναι όπως τα λέει σε αυτό το θρεντ (thanks good son), "you finally understand what music is". (γενικά είμαι άνθρωπος που με πείθουν τα telemarketing αλλά εδώ πιστεύω ότι πρόκειται για πραγματικά σοβαρά ακουστικά και επιλογή που δε θα απογοητεύσει)

    Οπότε με βλέπω να αγοράζω τα Sennheiser HD650 (- γιατί όχι τα 600; - θέλω και μπάσο ντε!) + έναν καλό amp+dac (να συζητήσουμε ποιον, γενικά διαβάζω ότι οι καλύτεροι είναι οι schiit)

    Όσον αφορά την επιλογή κλειστών, θα μείνω με τα Audio Technica M20X και όσο αντέξω.

    Άσχετη ερώτηση: τα specs της κάρτας ήχου μου δείχνουν "Impedance 10 Ω" (κάτω κάτω). To Impedance των Μ20Χ είναι 47 Ω. Αντίστοιχα για τα Sennheiser που θέλω να αγοράσω 300 Ω. Πώς καταλαβαίνω μέχρι ποιο επίπεδο Impedance μπορεί να τροφοδοτήσει η κάρτα χωρίς να χρειαστώ επιπλέον ενίσχυση; (για τα sennheiser το θεωρώ δεδομένο ότι θα χρειαστώ, αλλά έτσι για να χουμε καλό ρώτημα και να μαθαίνουμε και τίποτα)

    edit: DAC κάνει ήδη η Scarlett, οπότε πηγαίνω μόνο για amp
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #82
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας, ήσασταν όλοι πολύ βοηθητικοί, και από δω και από PM.

    Σε γενικές γραμμές, όλο το ίντερνετ λέει ότι τα Sennheiser 6** είναι φανταστική επιλογή, και μάλλον είναι όπως τα λέει σε αυτό το θρεντ (thanks good son), "you finally understand what music is". (γενικά είμαι άνθρωπος που με πείθουν τα telemarketing αλλά εδώ πιστεύω ότι πρόκειται για πραγματικά σοβαρά ακουστικά και επιλογή που δε θα απογοητεύσει)

    Οπότε με βλέπω να αγοράζω τα Sennheiser HD650 (- γιατί όχι τα 600; - θέλω και μπάσο ντε!) + έναν καλό amp+dac (να συζητήσουμε ποιον, γενικά διαβάζω ότι οι καλύτεροι είναι οι schiit)

    Όσον αφορά την επιλογή κλειστών, θα μείνω με τα Audio Technica M20X και όσο αντέξω.

    Άσχετη ερώτηση: τα specs της κάρτας ήχου μου δείχνουν "Impedance 10 Ω" (κάτω κάτω). To Impedance των Μ20Χ είναι 47 Ω. Αντίστοιχα για τα Sennheiser που θέλω να αγοράσω 300 Ω. Πώς καταλαβαίνω μέχρι ποιο επίπεδο Impedance μπορεί να τροφοδοτήσει η κάρτα χωρίς να χρειαστώ επιπλέον ενίσχυση; (για τα sennheiser το θεωρώ δεδομένο ότι θα χρειαστώ, αλλά έτσι για να χουμε καλό ρώτημα και να μαθαίνουμε και τίποτα)

    edit: DAC κάνει ήδη η Scarlett, οπότε πηγαίνω μόνο για amp
    Όλες οι κάρτες ήχου έχουν DAC βρε, το ζήτημα είναι η ποιότητα του.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #83
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    υπάρχει ένα μπέρδεμα

    ο λόγος που τα υψηλής σύνθετης αντίστασης ακουστικά δεν τροφοδοτούνται σωστά δεν είναι η χαμηλή αντίσταση εξόδου των "ακατάλληλων" οδηγών, αλλά η χαμηλή ισχύς εξόδου τους - δύο μεγέθη που σχετίζονται βέβαια, αλλά το σημαντικό μέγεθος είναι το δεύτερο.

    το audio interface που έχεις θα πρέπει να είναι υπεραρκετό για να τροφοδοτήσει σωστά οποιαδήποτε ακουστικά.

    μην πάρεις amp αν δεν το θες για να τα χρησιμοποιείς με ενσωματωμένες κάρτες ήχου ή κινητά.

    έδιτ: στο αρχικό μου ποστ, ένας από τους λόγους για τους οποίους τα κινητά δεν μπορούν να οδηγήσουν υψηλής αντίστασης ακουστικά και δεν ανέφερα (ίσως περιλαμβάνεται στη λέξη "κατανάλωση") είναι οι προδιαγραφές της ΕΕ για τις μέγιστες αποδεκτές ισχείς κινητών συσκευών - προδιαγραφές που συνήθως καταλήγουν να έχουν παγκόσμια εφαρμογή μια που είναι πιο ακριβό για τις εταιρείες να αναπτύσσουν πολλές εκδόσεις ανάλογα με τις προδιαγραφές της κάθε αγοράς, παρά να καλύπτουν παντού τις αυστηρότερες προδιαγραφές με μια και μόνο συσκευή για όλον τον κόσμο.
    Last edited by rat_poison; 03-04-2019 at 22:41.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #84
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Υπάρχει όντως ένα μπέρδεμα.

    Πρώτα απ' όλα, Ονιμπότσε το ξέρω ότι έχουν DAC όλες οι κάρτες ήχου!

    Το θέμα είναι:

    Εάν δεν είχα τη Scarlett, θα συμπεριφερόμουν στη DAC/AMP συσκευή σαν να είναι αυτή μια κάρτα ήχου. Κατευθείαν δηλαδή ο ήχος κατευθείαν από τη μητρική, γίνεται αναλογικό σήμα από το DAC και μετά ενισχύεται για να μπορέσει να παίξει φουλ ον στα ακουστικά. <= σε αυτή τη διαδικασία δεν παρεμβάλλεται τίποτα ενδιάμεσα.

    Το αποπάνω σενάριο όμως για μένα δεν είναι δυνατό, διότι έχω τη Scarlett. Οπότε παίζουμε ως εξής: θεωρούμε ότι το DAC της Scarlett είναι αξιοπρεπές, του πούστη. Ας μιλήσουμε οπότε για την ισχύ του σήματος.

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    το audio interface που έχεις θα πρέπει να είναι υπεραρκετό για να τροφοδοτήσει σωστά οποιαδήποτε ακουστικά.



    Aν εννοείς audio interface τα πίσω line outputs, τότε αυτά φεύγουν κατευθείαν για τα Adam monitors, οπότε δε μας κάνουν. Τα ακουστικά θέλω να τα καρφώσω στην μπροστινή υποδοχή (η οποία μόλις είδα παρεμπιπτόντως στα specs ότι έχει ίδιο dynamic range και output level.)

    Σύμφωνα με τους διαλόγους σε αυτό και αυτό το θρεντ, καταλαβαίνω ότι αν θέλω να εκμεταλλευτώ 100% την ποιότητα των Sennheiser, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Χωρίς βέβαια πάλι να διασαφηνίζουν αν πρόκειται για την πίσω ή τη μπροστά έξοδο.

    Οπότε καταλήγω σε PC => Scarlett => amp => Sennheiser HD650. Αυτό βέβαια μου δίνει μηδέν φορητότητα στα Sennheiser, είναι σαν να έχω "desktop headphones" κάπως. Αλλά θα προχωρήσω έτσι προς το παρόν και βλέπουμε. Αν περάσει ο καιρός και πια δε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά τότε ίσως αγοράσω και φορητό dac/amp (πολύ ακριβά τα φορητά ρε γμτ).

    Είσαστε όλοι γλυκούληδες
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #85
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Audio Interface εννοεί ΤΗΓΚΑΡΤΑΗΧΟΥΣΟΥ
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #86
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Άκουσέ με και δε θα χάσεις: μην πάρεις από τη στέρεο έξοδο του audio interface σου για ακουστικά, 99.987654321% δε θα σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις, κυρίως γιατί οι έξοδοι για ακουστικά πάντα "χρωματίζουν" κάποιες συχνότητες (κυρίως χαμηλές) το οποίο συμβαίνει τόσο κατασκευαστικά, όσο και επί τούτου, καθώς αυτά που χάνεις στα ακουστικά είναι τα χαμηλά και προσπαθούν να σου τα δώσουν έτσι.

    Αγόρασε κάτι τέτοιο: https://www.thomann.de/gr/swissonic_m_control.htm για να σου λύσει τα χέρια και με το ζήτημα της έντασης των monitor, να χρησιμοποιείς που και που και την onboard κάρτα ήχου σου και για να στέλνεις το ίδιο σήμα στις 2 πηγές σου σωστά.

    Από το stereo jack μπορείς να στείλεις σε έναν ενισχυτή ακουστικών και να είσαι κύριος. Τώρα, για το κατά πόσο θα φτάσεις να αγοράσεις ΦΟΡΗΤΟ ενισχυτή ακουστικών, είναι επίπεδα χιψτεριάς που δε θέλω να συζητήσω
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #87
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Για πείτε λίγο παρακαλώ για ένα θεματάκι που έχω με το πικάπ τελευταία. Όταν παίζει δίσκος και μέσα στην πώρωση ανεβάζω την ένταση του ενισχυτή για να γουστάρω, από τα ηχεία βγαίνει ένας βόμβος ο οποίος αυξάνεται όσο ανεβάζω περαιτέρω την ένταση, σε σημείο να δονείται κιόλας όλο το έπιπλο. Αυτό γίνεται ιδιαίτερα αισθητό ανάμεσα στα τραγούδια, μετά το τέλος του ενός και πριν αρχίσει το επόμενο δλδ. Τότε τεσπα γίνεται περισσότερο αισθητός ο εν λόγω βόμβος γιατί δεν παίζει κάποιο κομμάτι και υπάρχει "ησυχία" από το βινύλιο που παίζει. Έχω πειραματιστεί με τη γείωση που έχει το καλώδιο του πικάπ που το συνδέει με τον ενισχυτή, αλλά παραμένει ο βόμβος όπου και να το συνδέσω. Κάτι αντίστοιχο δε συμβαίνει όταν ανεβάζω την ένταση από άλλη πηγή, μόνο από το πικάπ.

  13. #88
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Άκουσέ με και δε θα χάσεις: μην πάρεις από τη στέρεο έξοδο του audio interface σου για ακουστικά, 99.987654321% δε θα σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις, κυρίως γιατί οι έξοδοι για ακουστικά πάντα "χρωματίζουν" κάποιες συχνότητες (κυρίως χαμηλές) το οποίο συμβαίνει τόσο κατασκευαστικά, όσο και επί τούτου, καθώς αυτά που χάνεις στα ακουστικά είναι τα χαμηλά και προσπαθούν να σου τα δώσουν έτσι.

    Αγόρασε κάτι τέτοιο: https://www.thomann.de/gr/swissonic_m_control.htm για να σου λύσει τα χέρια και με το ζήτημα της έντασης των monitor, να χρησιμοποιείς που και που και την onboard κάρτα ήχου σου και για να στέλνεις το ίδιο σήμα στις 2 πηγές σου σωστά.

    Από το stereo jack μπορείς να στείλεις σε έναν ενισχυτή ακουστικών και να είσαι κύριος.
    Αν καταλαβαίνω σωστά, μου λες να παρακάμψω τελείως τo audio interface που έχω τώρα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #89
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ξέρουμε κανένα μαγαζί στας Αθήνας που να εμπορεύεται τα Sennheiser και να είναι και τσάκαλος έτσι ώστε να μπορώ να του τα εξηγήσω και λίγο;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #90
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μην τον ακούς (για 4-5 λόγους πυ βαριέμαι να αναλύω)

    κάρφωκε τα ακουστικά στο βύσμα που έχει τα ακουστικά

    βάλε βόλιομ 80-85% άμα σου είναι χαμηλά βάλτο στα 100% αν εξακολουθεί να είναι χαμηλά ή παραμορφώνει πάρε ενισχυτή
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. mp3 players
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 118
    Last Post: 15-12-2005, 22:40
  2. Soundless sound system
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2005, 12:33
  3. MP3 players
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2004, 14:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •