Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 135 of 135

Thread: Hi-fi / PC sound system / mp3 players / headphones / car audio etc

  1. #121
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Πως σας φαίνεται ο συνδυασμός Marantz PM5005 με Dali Zensor 1 για ένα χώρο 20τμ; Τα έχει δουλέψει φίλος και είναι αρκετά ικανοποιημένος.
    ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος ( εγω εχω τον 6006)
    και τα ηχεια καλα, αλλα ριξε μια αυτια και σε αυτα Focal Chorus 705

  2. #122
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος ( εγω εχω τον 6006)
    και τα ηχεια καλα, αλλα ριξε μια αυτια και σε αυτα Focal Chorus 705
    Ο ενισχυτής έκλεισε. Τα focal τσιμπανε αρκετά στη τιμή κ θέλουν παραγγελία που μάλλον σημαίνει αναμονή πάνω από μήνα. Τα Zensor που έχει ο πετρόπουλος είναι εκθεσιακά οπότε κοιτάω και τα Spektor-2. Εκτός από μια μικρή διαφορά στο εύρος της συχνότητας υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που πρέπει να τεσκάρω;
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  3. #123
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος ( εγω εχω τον 6006)
    και τα ηχεια καλα, αλλα ριξε μια αυτια και σε αυτα Focal Chorus 705
    Ο ενισχυτής έκλεισε. Τα focal τσιμπανε αρκετά στη τιμή κ θέλουν παραγγελία που μάλλον σημαίνει αναμονή πάνω από μήνα. Τα Zensor που έχει ο πετρόπουλος είναι εκθεσιακά οπότε κοιτάω και τα Spektor-2. Εκτός από μια μικρή διαφορά στο εύρος της συχνότητας υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που πρέπει να τεσκάρω;
    τσιμπανε οντως, ειδικα για ραφιου
    αλλα πιστεψε με τα λεφτα τα παραπανω που θα δωσεις για ηχο δεν θα τα μετανιωσεις
    ωραια τα Νταλι (που μαλλον εχεις κατασταλλαξει) αλλα τσεκαρε και κανα μικρο και προσιτο απο Dynaudio και B&W

  4. #124
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Έχετε κάποια πρόταση για αγορά πρώτου πικάπ/ενισχυτή/ηχείων; Όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.
    Για χρήση στο σαλόνι μου και μελλοντικά στο man cave.
    Δεν θέλω τις πιο ακριβές λύσεις γιατί πρόσφατα καταπιάστηκα με τα βινύλια (ύστερα από χρόνια spotify) αλλά περισσότερο αξιοπρεπές/vfm.
    Licenced to Chill.

  5. #125
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Για πόσο μπάτζετ μιλάμε αγαπητέ ?

  6. #126
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Δεν υπάρχει συγκεκριμένο, θα διαμορφωθεί ανάλογα με το τι θα αποφασίσω να πάρω και ύστερα θα κάνω το οικονομικό κουμάντο.
    Edit από ότι βλέπω με αυτοενισχυόμενα ηχεία μπορώ να κερδίσω το κόστος του ενισχυτή κ χώρο...
    Last edited by Om; 12-08-2020 at 00:49.
    Licenced to Chill.

  7. #127
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    για να μην κάνουμε εμείς την έρευνα αγοράς για σένα, στείλε πακέτο υποψηφίων λύσεων που βρήκες στην αγορά για αυτοενισχυόμενα και/ή receiver+speakers. γενικά η χωριστή λύση προσφέρει ευελιξία και σε περίπτωση βλάβης αχρηστεύεται μόνο ένα κομμάτι του παζλακίου κι όχι δύο γι' αυτό και τη θεωρώ προτιμότερη. ειδικά αν μιλάμε για σαλόνι, μπορείς να κολλήσεις laptop ή τηλεόραση σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει υψηλή ποιότητα ήχου και από άλλα μέσα πέραν του βινυλλίου πολύ πιο εύκολα και σίγουρα από ό,τι με αυτοενισχυόμενα ηχεία που ενδεχομένως να μην επιτρέπουν πολλαπλές εισόδους, οπότε το δυνητικά παραπάνω κόστος δεν πάει χαμένο.

    επίσης μπορούμε να σε βοηθήσουμε και στα κριτήρια επιλογής matching ισχύος και σύνθετης αντίστασης ανάμεσα σε ενισχυτή και ηχεία σε περίπτωση που μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα κι όχι στα κουτουρού
    Last edited by rat_poison; 12-08-2020 at 03:40.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #128
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Συν τοις άλλοις, αυτοενισχυόμενα ηχεία σημαίνει 2 καλώδια ανά ηχείο, ένα ηχητικού σήματος κι ένα ρεύματος, που μεταξύ μας για σαλόνι δεν είναι κι ότι προτιμότερο. Από την άλλη, τα αυτοενισχυόμενα είναι συνήθως monitor κι όχι hi-fi, τα οποία για να είναι καλά και να έχουν έναν τουλάχιστον αξιοπρεπή ενισχυτή, θα πρέπει να παίξουν αρκετά πάνω από 300€ το καθένα.

    Η λύση ενός καλού ενισχυτή είναι προτιμότερη για αυτή τη δουλειά, καθώς πέρα από την ευελιξία που σου προσφέρει και ανέφερε ο ρατ, ανάλογα με το κομμάτι για το οποίο συζητάμε, θα έχει και μεταπωλιτική αξία (αν το σκέφτεσαι).
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #129

  10. #130
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Γιατί δεν κάνεις skip τη φάση του "πρώτου πικάπ", να πας σε κάτι μεσομακροπρόσθεσμο?

    https://www.skroutz.gr/s/10632230/Rega-Planar-2.html
    Resistance is useless

  11. #131
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Αν καταλαβαίνω το "μεσομακροπρόσθεσμο" πακέτο πικάπ/ενισχυτή/ηχείων πάει περίπου 1500?
    Licenced to Chill.

  12. #132
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Αν καταλαβαίνω το "μεσομακροπρόσθεσμο" πακέτο πικάπ/ενισχυτή/ηχείων πάει περίπου 1500?
    Δεν έχω άποψη για όλο το πακέτο, γιατί οι συνδυασμοί είναι ατελείωτοι.
    Αναφέρθηκα μόνο στο πικάπ, που δίνοντας εξαρχής 5-6 κατοστάρικα, έχεις μια υπερτίμια λύση για μη-επαγγελματική χρήση, ενώ είναι και στυλάτη.

    Εγώ με το Rega Planar 2,
    2 χ τέτοια (που τα έχω εκτιμήσει επαγγελματικά)
    και ένα δικάναλο μίκτη Numark M2 (για εύκολη εναλλαγή με άλλη πηγή, cd ή laptop)

    δε θα ξανα ασχολούμουν για ποοολλά χρόνια.

    Ούτε 1300€, αν δεν κάνω λάθος.

    Και αν ψαχτείς για μεταχειρισμένα, ακόμα φτηνότερα και καλύτερα.
    Resistance is useless

  13. #133
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    1. οχι, οχι, οχι...διαβασε τι γραφει ο χρηστης EchelonV, και λεει πολλα
    2. εαν ο χωρος που ακους μουσικη ειναι το τυπικο δωματιο ενος διαμερισματος δεν υπαρχει κανενας λογος να πας σε ηχειο δαπεδου, εκτος κι αν θες δυο ακομα επιπλα
    υπαρχουν θαυμασια ραφιου/βασης που πατανε πολλα δαπεδου στην ιδια τιμη

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    Γιατί δεν κάνεις skip τη φάση του "πρώτου πικάπ", να πας σε κάτι μεσομακροπρόσθεσμο?

    https://www.skroutz.gr/s/10632230/Rega-Planar-2.html
    ευγε, και, μεταξυ μας, ακομα και το Πλαναρ 1 ειναι καλυτερο απο αυτο που ζαχαριασε

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Αν καταλαβαίνω το "μεσομακροπρόσθεσμο" πακέτο πικάπ/ενισχυτή/ηχείων πάει περίπου 1500?
    οχι, και με χιλιαρικο εισαι μια χαρα, αν ειναι να δωσεις βαση καπου επικεντρωσου στα ηχεια/ενισχυτης

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    Quote Originally Posted by Om View Post
    Αν καταλαβαίνω το "μεσομακροπρόσθεσμο" πακέτο πικάπ/ενισχυτή/ηχείων πάει περίπου 1500?
    Δεν έχω άποψη για όλο το πακέτο, γιατί οι συνδυασμοί είναι ατελείωτοι.
    Αναφέρθηκα μόνο στο πικάπ, που δίνοντας εξαρχής 5-6 κατοστάρικα, έχεις μια υπερτίμια λύση για μη-επαγγελματική χρήση, ενώ είναι και στυλάτη.

    Εγώ με το Rega Planar 2,
    2 χ τέτοια (που τα έχω εκτιμήσει επαγγελματικά)
    και ένα δικάναλο μίκτη Numark M2 (για εύκολη εναλλαγή με άλλη πηγή, cd ή laptop)

    δε θα ξανα ασχολούμουν για ποοολλά χρόνια.

    Ούτε 1300€, αν δεν κάνω λάθος.

    Και αν ψαχτείς για μεταχειρισμένα, ακόμα φτηνότερα και καλύτερα.
    στυλατη ιντηντ και μακρυα απο τις κακογουστες πλαστικες ρεπλικες του ΜΚΙΙ
    στα μεταχειρισμενα βρισκεις διαμαντια, αρκει να μην βαριεσαι να τραβηχτεις σε σπιτι να τα τσεκαρεις/ακουσει
    επιφανης (πρωην, ? ) χρηστης με ακουσε και τσιμπησε B&W που κελαηδαει
    με μια βολτουδα στα γνωστα στεκια θα βρεις μπολικο πραμα... πιχι


    https://www.xe.gr/hlektronika/home-c...633645511.html

    (ηχεια)
    https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-...669331143.html
    https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-...632951361.html
    (ναι ειμαι Klipsch-ακιας)
    https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-...657580174.html
    (σταρχιδιασου οι φθορες στην σιτα, ποιος κανιβαλος εχει ηχεια με σιτα εξαλλου)

  14. #134
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.
    Νομίζω έχω καταλήξει στο Rega 2 (λευκό ή μαύρο και σε δυο μαζεμένα αυτοενισχυόμενα ηχεία.
    Σε αυτή τη φάση δεν θέλω να πάρουν πολύ χώρο στο σαλόνι μου (έχω μικρό παιδί που συνεχώς εξαπλώνεται) άρα δεν θέλω να έχω δυο ηχεία κολώνες. Αργότερα αν ψηθώ πολύ με τη φάση τα αυτοενισχυόμενα τα κολλάω σε τηλεόραση ή υπολογιστή και κάνω upgrade το ηχοσύστημα.
    Από ότι βλέπω ένα ζευγάρι καλά πάνε περίπου 300€ όποτε θα πάει το πακέτο με το πικάπ περίπου 650 με 700.
    Licenced to Chill.

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Γκερλες να ρωτηξω,παιζει τιποτα κανας ενισχυτης λαμπατος σε καλη τιμη? Βατ μεχρι 25-30

Similar Threads

  1. mp3 players
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 118
    Last Post: 15-12-2005, 22:40
  2. Soundless sound system
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2005, 12:33
  3. MP3 players
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2004, 14:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •