Results 1 to 3 of 3

Thread: Riverside / Jolly / Dianoya Live @ O2 Academy Islington, London, 14 - 03 -2013

  1. #1
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Riverside / Jolly / Dianoya Live @ O2 Academy Islington, London, 14 - 03 -2013

    Δευτερη φορα που θα εβλεπα τους Riverside. Προηγουμενη φορα παλι Λονδινο, παλι στον ιδιο χωρο στα πλαισια τοτε του
    Anno Domini High Definition tour. Οι πορτες ανοιγαν στις 7 και δεν ειχα καμια ορεξη να παω καρφι μετα τη δουλεια οποτε εφτασα κατα τις 8 την ωρα δλδ που μολις ειχαν ξεκινησει οι Dianoya. Μετριοι εναν τουλ-ο-αχταρμα παιζανε δεν τους βοηθησε και ο ηχος. Οποτε μετα απο 2-3 τραγουδια πηγα μια βολτα απο το μερτς μπας και τσιμπησω τπτ. Τι τιμες ειναι αυτες γαμω το διαολο? 25 λιρες τα βινυλια, 15 λιρες το απλο cd και 20 το special edition. Ουτε καν.
    Επιστροφη μεσα που βγαινουν οι Jolly. Η αληθεια ειναι οτι ειχαν ενα ενδιαφερον. Δεν ηταν τπτ φοβερο αλλα συμπαθητικο σαπορτ. Προγκρεσιβ/ροκ μεταλ παιζανε. Ζεσταναν το κοινο αρκετα και καπου 9 παρα τεταρτο κατεβηκαν απο τη σκηνη και ξεκινησε το sound check υπο τους ηχους του Night session (μπονους κομματια) απο το νεο δισκο.
    Καπου 9.10 βγαινουν οι συμπαθεις Πολωνοι στη σκηνη λοιπον και ξεκινανε με το New generation slave το πρωτο κομματι του νεου δισκου. Οπως ειχα αναφερει και στο ριβιου για το Shrine of new generation slaves ειναι δισκος που εχει μερικες υπερκομματαρες και μερικα κομματια αδιαφορα. Μετα το πρωτο κομματι που δεν με τρελαινε περασαν στο The depth of self delusion. Πανεμορφο κομματι το παιξανε αψογα. Συνεχεια με ενα ακομα αδιαφορο (για εμενα τουλαχιστον) κομματι απο το νεο αλμπουμ το Feel like falling. Η αληθεια ειναι οτι live ιδιως το ινστρουμενταλ κομματι ηταν σαφως καλυτερο.
    Ακολουθησε το πρωτο κομματι που δεν ανηκε στο νεο αλμπουμ. Driven to destruction απο Anno domini. Το ειχαν ξαναπαιξει και στο προηγουμενο τουρ, αψογη εκτελεση, κομματαρα γενικα οπως πρεπει. Ειναι εντυπωσιακο να βλεπεις την μπαντα αυτη λαιβ στα ινστρουμενταλ σημεια.
    Καπου εδω να σημειωσω επισης οτι ο Duda ηταν αρρωστος και ειχε θεμα με τη φωνη του κατι που δηλωσε απο την αρχη του λαιβ. Παρα το γεγονος αυτο ολα τα ηρεμα σημεια τα εβγαλε με μεγαλη ανεση. ζορια ειχε σε ορισμενες στιγμες.
    Μετα επαιξαν ενα κομματι απο το EP το οποιο δεν εχω ακουσει ακομα παρα τις προτροπες απο ΚΩΛΑΡΑΚΙ ΤΟΡΝΕΥΤΟ. πρεπει να το κανω asap γιατι το κομματι μαρεσε παρα πολυ.
    Παμε μετα σε μια απο τις 2 κορυφαιες στιγμες της συναυλιας. We got used to us. Χιτακι θα ελεγε κανεις απο το νεο δισκο. κατι αντιστοιχο του conceiveing you. Μονο δακρυα στο κομματι. Πιο κατω στο ποστ εχω και βιντεακι απο το συγκεκριμενο - φιξ αφιερωμενο εμετε -
    Περασμα παλι σε Anno domini και egoist hedonist. ΜΟΝΟ καβλα το γρηγορο παρτ του κομματιου απο το 1ο λεπτο και μετα περιπου.
    Καπου εκει αρχισα να αναρωτιεμαι αν θα παιξουν τπτ απο τα 2 αγαπημενα μου αλμπουμς. Πιο συγκεκριμενα ενα same river ή second life syndrome βρε αδελφε. Αντι για ενα απο τα 2 ομως παιξανε το Escalator shrine απο το νεο αλμπουμ το οποιο αποτελεσε και τη δευτερη τοπ στιγμη του λαιβ. Το ιντρο του κομματιου με το μπασο ειναι τελειο. γενικα ολο το κομματι ειναι η τελειοτητα σε νοτες. κιθαρα, πληκτρα τα παντα ολα μια τελειοτητα. το περιμενα απο τοτε που ακουσα το αλμπουμ οτι το κομματι αυτο θα ειναι για το δισκο κατι αντιστοιχο του same river για το out of myself album.

    Χαιρετανε για πρωτη φορα το κοινο και εγω να σκεφτομαι: Ε νταξ, χαχα γαμησανε ηδη ως τωρα, θα βγουνε να παιξουν και 2-3 απο τα πρωτα αλμπουμς να αφησουμε τα μυαλα μας στο πατωμα. Αμ δε. Επιστροφη και Anno domini για μια ακομα φορα. Left out αυτη τη φορα. Ναι το παιξανε τελεια και αυτο προφανως. . Χαιρετανε ξανα το κοινο και εγω σιγουρος πλεον οτι αυτο ηταν ειμαι ετοιμος και σηκωνομαι να φυγω. Ξαναβγαινουν μετα απο λιγο ενω ειμαι στην πορτα και ξεκιναει το πιανο του conceiving you :''''))) Ε ενταξει επος, ανατριχιλα κλπ. Επρεπε. Αφου πηραμε και μια δοση απο τα 2 πρωτα κλεισιμο με εναν ινστρουμενταλ οργασμο και Lucid dream IV.


    Συνοπτικα: Ξανα η μπαντα ηταν απιστευτη σε επιπεδο αποδοσης. Το μονο θεμα ηταν σε καποια σημεια η φωνη λογω ασθενειας αλλα δε γαμεις. Απο το νεο αλμπουμ τα We got used to us και Escalator shrine ειναι τεραστια επη (μακαρι να παιζανε και το Deprived). Και το παραπονο οτι το σετλιστ βασιστηκε ουσιαστικα μονο στο νεο αλμπουμ και στο Anno Domini. Δλδ ειναι κριμα να εχεις 2 δισκους μνημεια και να παιζεις μονο ενα κομματι. Για αυτο το λογο θεωρω οτι η πρωτη φορα που τους ειδα ηταν καλυτερη οπου και ειχα ακουσει και Same river και second life syndrome και και και. Μακαρι να ξαναρθουν και θα ξανατιμησουμε ωστοσο. το αξιζουν. μεγαλη μπαντα


    Setlist:

    New Generation Slave
    The Depth of Self-Delusion
    Feel Like Falling
    Driven to Destruction
    Living in the Past
    We Got Used to Us
    Egoist Hedonist
    Escalator Shrine

    Encore:
    Left Out

    Encore 2:
    Conceiving You
    Lucid Dream IV



    Photos







    Video


  2. #2
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Πω για μενα δηλαδη που μαρεσουν πολυ περισσοτερο τα δυο τελευταια τους απο τα παλια, θα ηταν η τελεια συναυλια
    Ελειψε κι ενα Hyperactive εδω που τα λεμε, επρεπε ΚΙΑΛΛΟ Αnno Domini.

    Παντως αφου εχουν ξαναρθει Λονδινο αρκετες φορες κι εχουν προμοταρει τα παλια αλμπουμς, καλα εκαναν κι ειχαν αυτο το σετλιστ.
    Εγω οποτε εχω δει μπαντες πανω απο 2-3 φορες, γουσταρω να ακουω κι αλλα, και οχι τα ιδια. Ειδικα μετα απο ενα τοσο καλο αλμπουμ ε.

  3. #3
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ναι ναι καλα τα λες. το περιμενα απο πριν αλλωστε οτι θα παιζανε αρκετα απο το νεο. ειναι αλλωστε και ωραιο αλμπουμ. απλα μου εκανε εντυπωση οτι αφησαν σχεδον απεξω ολα τα παλια.

Similar Threads

  1. Riverside - Shrine of New generation Slaves (2013)
    By jack the ripper in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2013, 22:19
  2. Clutch / Hark - Live @ Koko (London 22-01-2013)
    By jack the ripper in forum Live Reports
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 15:07
  3. Replies: 5
    Last Post: 06-05-2012, 20:45
  4. Riverside @ O2 Academy Islington
    By jack the ripper in forum Live Reports
    Replies: 16
    Last Post: 17-11-2009, 08:50
  5. Lynyrd Skynyrd 31/5 Brixton Academy London
    By mrmaiden in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2009, 19:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •