Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Βοηθήστε τον χρήστη Khalkji να πάρει E-book Reader, α;

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Το kindle έχω ακούσει ότι έχει ένα θεματάκι στα pdf με το zoom και αναγκάζεσαι να πας αριστερά δεξιά για να διαβάσεις όλη τη σειρά και είναι σπαστικό. Ας επιβεβαιώσουν οι έχοντες.

  2. #17
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Γεγονός, με τα pdf το kindle δε τα πάει καθόλου καλά... Αν είναι ψάχνεσαι με converters. Δε νομίζω κάποιο άλλο e-paper να τα πάει καλύτερα πάντως αφού το πρόβλημα είναι το zoom σε συνδυασμό με χαμηλό refresh rate στην οθόνη...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  3. #18
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Για διάβασμα e-books το θέλω, για τις άλλες δουλειές έχω PC. Άρα θέλω το πιο βολικό στο μάτι. Αλλά αυτά που λέτε τώρα για τα pdf και τα ζουμ δεν μου ακούγονται πολύ καλά. Τα περισσότερα e-books που έχω είναι σε pdf :/
    this is radio freedom.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Το πρόβλημα είναι στα pdf αυτά που δεν έχουν optical character recognition, δηλαδή είναι εικόνες και όχι κείμενο που μπορείς να το κάνεις κόπυ/πέιστ. Απο κεί και πέρα, και σε αυτά που δεν έχουν οcr είτε τα ψάχνεις αλλέως, είτε αν τα θες πολύ, τους σκάς εσύ ένα ocr.

  5. #20
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Για διάβασμα e-books το θέλω, για τις άλλες δουλειές έχω PC. Άρα θέλω το πιο βολικό στο μάτι. Αλλά αυτά που λέτε τώρα για τα pdf και τα ζουμ δεν μου ακούγονται πολύ καλά. Τα περισσότερα e-books που έχω είναι σε pdf :/
    Genika ta pdf den voleuoun gia kindle, alla paizoun torrents me 10k+ vivlia se kindle format, opote ektos an exeis kati polu psagmeno tha sai kalumenos.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  6. #21
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Για τα pdf κάνεις μια μετατροπή με το calibre και βρίσκεις την υγειά σου.. εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα kindle..γενικά ρίξε κι ένα βλέφαρο εδώ http://www.eanagnostis.gr/ Πάντως βρίσκεις τα πάντα σε .mobi (kindle format) ακόμα και πολλά ελληνικά βιβλία (αν μιλάμε για free). Στα plus θα έβαζα το λεξικό (ακουμπάς σε λέξη τον κέρσορα και σου ανοίγει ο ορισμός της λέξης), την μπαταρία και το πείραγμα γραμματοσειράς, μεγέθους, οπτικής (κάθετα-οριζόντια), τις προσφορές στο store και πολλά άλλα. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρωτάς.

  7. #22
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    παιδιά θέλω το e-book reader για να γλιτώσω κανένα φράγκο. γενικά τα pdf που βρίσκω έχουν OCR, οπότε εκεί φαντάζομαι κάποια λύση θα υπάρχει.

    Το θέμα μου είναι το εξής όμως. Με καλοσκαναρισμένα pdf χωρίς OCR όπως αυτό ή οποιοδήποτε από αυτα (κατεβάστε τα .djvu), θα μπορώ κάπως να τα διαβάσω;

    Επίσης Kindle από που αγοράζω και με τον πόσο;
    this is radio freedom.

  8. #23
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    επειδή του Πετρόπουλου το χω κατεβάσει, γενικά δεν είναι και το πιο ευκολοδιάβαστο (είτε σε kindle είτε σε tablet).. Το σκανάρισμα που έχει γίνει είναι ψιλοζόφος..Θα το διαβάσεις μεν, με δυσκολία δε.. αν θες να τραβήξω καμιά φώτο να δεις πως φαίνονται αυτά και πως φαίνεται ένα της προκοπής.. (χωρίς να θέλω να πω κάτι για τον Πετρόπουλο που απλά τα σπάει).. Τιμές αναλόγως του kindle (μεταξύ 100-130 $ υπολόγιζε) και έχεις ένα θέμα από που θα το φέρεις..

  9. #24
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Έχω έναν φίλο στην Αμερική εζ γουι σπικ που θα γυρίσει σε μιάμιση εβδομάδα.

    Δηλαδή οκ, τώρα. Για e-book readers, υποθέτω το Kindle Paperwhite 3G είναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω λέτε;
    this is radio freedom.

  10. #25
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Επίσης: στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά, χρειαστώ κάποιο ανταλλακτικό π.χ., πάθει κάτι η μπαταρία κλπ. Τι κάνω;
    this is radio freedom.

  11. #26
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    το γκουγκλ ειναι φιλος σου.

    δεν υπαρχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα, αλλα σε αυτο εδω το βλογ, http://www.eanagnostis.gr/2011/01/ag...ragellias.html εχει διαφορες ερωταπαντησεις για το κιντλ απο διαφορους και λυνεται και η απορια σου.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  12. #27
    Holi
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    stick
    Posts
    46

    Default

    Ψήσου να πάρεις κι εσύ ένα για να διαβάζεις τα αριστοτεχνικά ποιήματά σου χωρίς να σου βγαίνουν τα μάτια
    Last edited by avatar; 11-03-2013 at 21:03.

  13. #28
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    για μένα ναι.. είναι το καλύτερο. Σε αυτή τη σελίδα http://www.amazon.com/gp/product/B004HZYA6E/ref=fs_kk3g έχει τα χαρακτηριστικά τους.. αν δε θες Touch screen αλλά με πληκτρολογιο, είναι ό, τι καλύτερο.. για σέρβις δε ξέρω.. το έχω πολλά χρόνια χωρίς να χρειαστώ τίποτα.. νομίζω πάντως ότι η amazon σε αυτά είναι σπαθί. Αθήνα μένεις; αν θες βρισκόμαστε κάπου να το φέρω να το τσεκάρεις

  14. #29
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Απλά να αναφέρω ότι αν δεν σε καίει τόσο η μπαταρία, μπορείς να βρεις ένα 7" Android Tablet στο ebay γύρω στο 50αράκι (από κίνα μεριά, no brand). Στα θετικά ότι έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από ένα kindle με e-ink οθόνη και είναι και ελαφρώς αναλώσιμο μιας και είναι σχετικά φτηνό. Από την άλλη βέβαια η μπαταρία κρατάει πολύ λιγότερο, είναι λίγο πιο κουραστικό στο διάβασμα και μάλλον πιο βαρύ. Αν θες κάτι αποκλειστικά για e-books το kindle είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή (εδώ κυκλοφορούν και αρκετά Kobo/Nook αλλά δεν έχω δει κανένα από κοντά να σου πω εντυπώσεις). Αν θες pdf, comics, ταινίες, browsing σκέψου και το tablet.
    We revel in our time.

  15. #30
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Όχι ρε παιδιά, για μπράουζινγκ και ταινίες έχω το λαπτοπ, μια χαρά είναι. Θέλω να βρω ένα τρόπο να μπορώ να διαβάζω e-books (αυτό απ' το λαπτοπ δε γίνεται).

    Ψηλός, το Kindle που μου δίνεις έχει άλλη τεχνολογία στην οθόνη απ'τα paperwhite. Τι παίζει; Να πάρω αυτό ή να πάρω το Paperwhite 3G;
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. E-book reader
    By casshern in forum PC & Games
    Replies: 60
    Last Post: 08-11-2018, 22:54
  2. Βοηθήστε ρίχνοντας Χ
    By Drumsick in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 10-03-2013, 01:03
  3. Replies: 79
    Last Post: 05-10-2011, 12:31
  4. Khalkji and Dj Judas Priestley In the Thinktank!.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2007, 05:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •