Results 1 to 3 of 3

Thread: Lizzard, Jumping Jacks, High on Fire, Loppen Cristiania, Copenhagen DK 03/03/2013

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Lizzard, Jumping Jacks, High on Fire, Loppen Cristiania, Copenhagen DK 03/03/2013

    Του μαθητού της 3ης τάξης δημοτικού Μετανάστη Μεταλούδη.

    "Πως πέρασα χθες στην στονεροεκδρομή"

    Χθες, Κυριακή, μετά από έναν ενοχλητικά διακεκομμένο ύπνο ο οποίος συνοδεύτηκε με εργασία και σκλαβιά 7,5 ωρών γύρισα σπίτι πτώμα με μία πίτσα στο χέρι. εκεί που ήμουν αραχτός και έλιωνα - χωρίς συνοδεία ναρκωτικών, μόνο κούραση - σκέφτηκα ότι πρέπει να πάω να δω αυτές τις μπάντες γιατί ... το είχα κανονίσει και θα με περίμενε και ένα ζευγάρι το οποίο ουσιαστικά τραβιότανε έτσι για την παρέα και να δουμε τι λένε οι χάι ον φάιρ! Σέρνοντας το γέρικο κορμί μου στο λεωφορείο σκεφτόμουν πως η πίτσα ήταν βαριά. Για να μην μακρυγορώ και κουράζω και την δασκάλα, φτασαμε στον συναυλιακό χώρο και αφού διαπιστώσαμε πως ήρθαμε νωρίς πήγαμε για μια μπύρα σε παρακείμενη παμπ. Στην επιστροφή μας ο χώρος είχε ανοίξει και αφού πληρώσαμε τα 120 κορώνια, 15 ευρώ περίπου, δώσαμε τα μπουφάν μας με άλλα 2 ευρώ στην γκαρνταρόμπα και πήραμε την πρώτη μπύρα της βραδυάς. Σταροπράμεν είχε το μενού απόψε. Οι γνώστες αναγνωρίζουν το τσέχικο χαρακτήρα της και την τσαχπινιά που ακροβατεί ανάμεσα στον οισοφάγο και την στομαχική κοιλότητα με την ίδια χάρη που φαντάζομαι έχουν οι ντόπιες αιθέριες υπάρξεις..

    και κάπου εκεί σκάνε οι Φινλανδοί Λίζζαρντ. και μας ρίξαν μιά σφαλιάρα δυνατή. δυναμικό στονερ με κάποια ωραία περάσματα σε κιθάρα και με τα ντραμς να συγκεντρωνουν όλη την προσοχή μας! Στα ντραμς καθόταν μία πιτσιρίκα, ομορφούλα, με ντρεντλοκς, τα οποία βάραγε αλύπητα. Το στόνερ τους είχα και κάποια στοιχεία αλτερνατιβ που μου φεραν στο μυαλό και λίγο τους τούλ, αλλά έτσι φευγαλέα και μάλλον ήταν λάθος συμπέρασμα ή είχα αποσπασθεί από την ντράμμερ και δεν έδωσα και ιδιαίτερη βάση στην μουσική.

    Στην συνέχεια ακολουθούν 3 τυπάδες μελαχροινοί, με μακρυά μαλλιά και ένα ηλίθιο όνομά. κάπου εκεί συνειδητοποιούμε ότι και οι προηγούμενοι δεν φαίνονταν ακριβώς Φινλανδοί... μία μίνι έρευνα μας αποκαλύπτει πως τελικά το F σημαίνει Γαλλία...και εκεί εκτιμάμαι ακόμα περισσότερο της τυμπανιστικές αρετές της προηγούμενης κοπελιάς. Η οποία όμως, σε μία δεύτερη ενδελεχέστερη έρευνα, αποδεικνύεται πως προέρχεται από την Γηραία Αλβιώνα! μαζί με τον μπασίστα και μόνο ο κιθαρίστας/τραγουδιστής είναι Γάλλος, ο οποίος μιλούσε πολύ καλά αγγλικά και χωρίς πγοφογά! τσίμπησα το 1ο τους αλμπουμ για 10 ευρώ στο μεταξύ.
    Α! και είχαμε μείνει στους Γάλλους - κι όμως φαινόταν πως είναι Γάλλοι - οι οποίοι βάραγαν αλύπητα και κοπανιόντουσαν και οι 3 αλύπητα και γενικά αλύπητα έτρεχε η πόρωση. Δυνατό μεταλοστόνερ ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Το κοινό γουστάρει και έχει γίνει αρκετούτσικο πράγμα που δεν περίμενα για την χώρα και την ώρα της συναυλίας.

    Κατόπιν η παρεούλα που καθόταν στο σταντ μπροστά μας, σηκώθηκε και πήγε να παίξει και αυτή με την σειρά της. Ναι ήταν οι high on fire αλλά δεν είχα δώσει σημασία. όχι ότι θα έκανα και τίποτα περισσότερο. Ο κόσμος έχει πληθύνει σε σημείο να είμαστε μπορεί και 193 άτομα και η μέση ηλικία να ναι άνω των 33,1...
    Ανεβηκαν, ξεκίνησαν, γάμησαν με το μοτορχεντίστικο στυλ τους, σόρρυ εμένα αυτό μου ρχεται στο μυαλό. έβγαλε και την μπλούζα του ο ματ παικ, παίζανε και γουστάραμε και κάπου εκεί σκεφτόμουν περισσότερο το κρεββάτι μου παρά τα δρώμενα στην σκηνή και προς το τέλος εγκατέλειψα. καλοί και δυνατά παίξαν και λάιβ γαμάνε, αν και όχι ακριβώς το στύλ που γουστάρω.
    Last edited by atom_smasher; 04-03-2013 at 18:16.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    ωραία πράγματα βλέπεις εκει πάνω, τελευταία
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    μωρέ παίζουν συνέχεια μπάντες κλπ, αλλά πολλές φορές παίζουν μέρες που δεν μπορώ λόγω δουλειάς ή λόγω χρημάτων ή κάτι άλλο προκύπτει ή είναι σολντ αουτ σε 3 μέρες, (και καποιες λίγες φορές βαρεμάρας μιάς και δεν έχω και πολλούς μεταλάδες εδώ πάνω που ψήνονται και δεν είναι και το καλύτερο μου να πηγαίνω μόνος σε συναυλία). πχ χθες νομίζω ήταν manowar...ευτυχώς όμως και σολντ αουτ και δούλευα οπότε δεν δελεάστηκα να σκάσω 80 ευρώ...
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 26-02-2013, 03:05
  2. high on fire - snakes for the divine
    By fandango in forum Albums
    Replies: 17
    Last Post: 20-04-2010, 19:48
  3. High On Fire - Death is this Communion
    By Harvestman in forum Albums
    Replies: 9
    Last Post: 27-01-2008, 19:50
  4. Pelican/High on Fire 7.12.07. An Club
    By phthoggon in forum Live Reports
    Replies: 99
    Last Post: 14-12-2007, 17:21
  5. High On Fire / Pelican Friday 07.12.07
    By jack the ripper in forum Live & Events Talk
    Replies: 62
    Last Post: 07-12-2007, 13:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •