Results 1 to 5 of 5

Thread: Ten / Soundtruck / Cyanide 4 @ Κυτταρο - 1/3/2013

  1. #1
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default Ten / Soundtruck / Cyanide 4 @ Κυτταρο - 1/3/2013

    ...λοιπον παιδια μου, που λετε, στα πλαισια μιας μινι-περιοδειας τους οι Ten ηρθαν 1η φορα στην Ελλαδα. Αγοραζοντας το τικεττο, σκεφτομουν οτι ειναι ενα ειδος ρισκου αυτο, καθ οτι οι Ten δεν ηρθαν οταν τα αλμπουμ τους ηταν σχετικα πιο επιτυχημενα, οποτε τωρα τι? Εν τουτοις, η μυστηριωδως αποκοσμη φιγουρα του ουρανιοτοξικου συμπαντος (ακα Ταβερν) και εγω, πιστοι φιλοι (αν οχι οπαδοι) της μπαντας ημασταν εκει και εγω ετοιμαστηκα να σβησω απ την λιστα των συγκροτηματων που μ αρεσουν πολυ, αλλα δεν εχω δει ακομα ενα ακομα ονομα.

    Φτανοντας στο Κυτταρο στις 20:30 κι ενω η ωρα εναρξης ηταν 20:00, ειμασταν ο 31ος κι ο 32ος θαμωνας, ακα μεσα ειχε τριαντα ατομα. Αυτο δεν εδειχνε καλο, οποτε κατσαμε ησυχα στη γωνιτσα μας και συζητουσαμε για την αλλοτριωση της ατομικοτητας. (ψεμα. εγω ελεγα οτι ποναει η μεση μου κι αυτος να παρουμε μπυρα.) Εν τουτοις οι 30 εγιναν 50, κι ανεβηκαν οι Cyanide 4 η αλλιως μανα γιατι δε με γεννησες οταν επρεπε να ειμαι το 1989 στο LA. Αυτο αρκει βασικα. Δεν παιξανε ασχημα αλλα ας πουμε οτι εξυπηρετησαν την αναγκη μου ν ακουμε και κατι βρε αδερφε, ενω κλασσικα η 1η μπαντα σου φαινεται συμπαθης μεχρι να ανεβει η 2η, γνωστο κλισε συναυλιων. Ξεχωρισα απ τα κομματια τους χμ, προσπαθησα να θυμηθω ενα οσο τελειωνει η προταση και δε θυμηθηκα, α, ναι, τη διασκευη Misfits οπου φανηκε γιατι αλλες μπαντες κανουν πιο ενδιαφερουσες μελωδιες φωνητικων απο αλλες μπαντες.

    Στην συνεχεια ανεβηκαν οι Soundtruck, για τους οποιους ολο ακουγα και ποτε δεν εβλεπα, εκτος απ το Ride on που εχουν στο youtube. Μου αρεσαν δε, παραπανω απ οτι ας πουμε περιμενα, δεδομενου οτι αν εχω την εντυπωση δεν εχουν πανω απο 2-3 χρονια που υπαρχουν, αρκετα καλυτερος ηχος, καλυτεροι παικτες, καλυτερη παρουσια και -οτι μετραει στο τελος ρε αδερφε- καλυτερα τραγουδια, ωραιο το Ride on, ωραιο το God damn (χαχ), ωραιο το Straight to Hell, ενω επειδη δεν ηξερα τι κομματια παιζουν γενικα, καλη εκπληξη οτι επαιξαν το Wishing Well.
    Αρεσαν και στο κοινο που ναι κυριες και κυριοι, ειχαμε γινει 150-200 πια, χειροκροτηθηκαν θερμα και δικαια και κατεβηκαν.

    Και για να συνεχισουμε τα γνωστα κλισε συναυλιων, μετα απ τη χαρουμενη διαθεση ανεβηκαν και οι headliners και θυμηθηκαμε ολοι γιατι εχουμε παει εκει. Διαλεξαν για ιντρο ολοκληρο το Black Hole Sun (!!!!) και με πρωτο κομματι το Arabian Knights απ το τελευταιο αλμπουμ (heresy and creed), με τα γνωστα τους ρεφραιν, με τονους μελωδιας, και πολυ πολυ πολυ lead κιθαρα, οι Ten εδωσαν ενα πολυ καλο live, μπορει σε 250 ατομα, μπορει, αλλα νομιζω οτι ολοι ειχαν ερθει ξεροντας γιατι, οποτε το κοινο ηταν εξ αρχης δικο τους. Εκαναν αυτο που υποψιαστηκα, επαιξαν δηλαδη λιγο απ ολα αφου ερχονταν και πρωτη φορα εδω, παιχτηκαν κομματαρες οπως The name of the Rose, The Robe, Ten Fathoms Deep, Spellbound και Red απ το Spellbound, Timeless και Valentine απ το Babylon, επαιξαν το Black Shadows απ το Far beyond the world, το Book of secrets και το Love song απ το Stormwarning, το The lights go down και Unbelievable απ το τελευταιο Heresy and creed, το After the Love is gone απ το 1ο αλμπουμ τους, σιγουρα επαιξαν 1-2 ακομα που ξεχασα, μου ελειψε το Thunder in Heaven διαολε, αλλα συμβαινουν αυτα και γενικα ηταν ενα all time review της καριερας τους, παντα καλο να συμβαινει σε συναυλιες.

    Ξεχωρισαν φυσικα σε μικροτερο βαθμο ο νεος κιθαριστας τους Dan Mitchell,ο οποιος εκτος κι αν μικροδειχνει υπερβολικα δε μου φανηκε να ειναι πανω απο 30-32 αλλα επαιζε παπαδες (στο ανεκτο οριο της φλυαριας ισως αλλα ετσι κι αλλιως οι Ten εχουν αυτο το στυλ -περιπου ξαναλεω-) και κυριως πορωνοταν και για τους υπολοιπους πεντε μαζι στη φαση "ω ρε μαλακα ειμαι σε μεγαλη μπαντα", πραγμα που εμενα μου αρεσε και φυσικα σε γκρο πλαν ξεχωρισε η ΦΩΝΑΡΑ του Gary Hughes που ακουγεται ιδια κι απαραλλαχτη με το 1ο αλμπουμ, με αυτη την χαρακτηριστικη ζεστη χροια του που σε κερδιζει απ το 1ο δευτερολεπτο αν δεν τους εχεις ακουσει ποτε και που ηταν απλα εκπληκτικος. Εδειξε να το διασκεδαζει ιδιαιτερα που ηρθαν, ανακοινωσε οτι μετα το τελος θα ηταν στο merch για να υπογραψει τα παντα, οσο χρονο κι αν παρει, μετα για αφτερ σοου παρτυ, περασαν καλα αυτοι, και εμεις καλυτερα λοιπον παιδια μου.


    απο το πισι μου, για το Generals Reviews and Own Goals Associated Group
    Μιτς
    Last edited by Mitsmann; 02-03-2013 at 19:42.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  2. #2
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τύμπανα δεν έπαιξε ο Zonder, έτσι;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #3
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Οχι, οχι καμια σχεση, ενας πιτσιρικας (η ετσι τον ελεγε ο Χιουζ χαιδευτικα)

    αν δεν κανω λαθος ο Ζοντερ μονο στο Stormwarning του 2011 επαιξε, στο Heresy and creed ηταν αυτος ο δραμμερ.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  4. #4
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ΠΩ ρε μαλάκα! πόσο θα γούσταρα να τους δω! πήγε η ξαδέρφη μου και περιμένω και απο εκεί ανταπόκριση! μπαντάρα. Είχα πάθει πλάκα όταν τους πρωτοείχα ακούσει!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #5
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    να σημειωθει οτι ο Γκαρυ Χιουζ εχει αποκτησει εμφανιση βρετανου θειου, πραγμα που τον εκανε περιεργως ακομα πιο συμπαθη!
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

Similar Threads

  1. Replies: 343
    Last Post: 27-04-2013, 13:16
  2. MONO 7/3/2013 @ eightball club, 8/3/2013 @ kyttaro club
    By marsi in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2013, 01:51
  3. SoundtrucK - store
    By mage in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2012, 14:48
  4. Cyanide and Happiness
    By Radienergeia in forum Comics/Cartoons
    Replies: 1
    Last Post: 21-07-2011, 11:25
  5. SOUNDTRUCK 18/10 LAZY
    By FaithFails in forum Live Reports
    Replies: 8
    Last Post: 26-10-2009, 11:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •