Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 91

Thread: Rotting Christ - Κατά Τον Δαίμονα Εαυτού [2013]

  1. #16
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    @Burni Ακούς Thy Mighty Contract και προαιρετικά Τriarchy of Lost Lovers.
    Μετά ακούς όλα τα Thou Art Lord. Τα RC δεν χρειάζεται. Εκτός αν θες να γελάσεις με το Genesis.
    οκ φχαριστω. δαου αρτ λορντ παλι μικρος ειχα φαει κολλημα με το εοσφωρος. φορ δε λαστ οφ λιλιθ και δι ερα οφ σαταν ραιζινγκ, συντροφευαν τα μπασκετικα απογευματα μου τα καλοκαιρια!!! θα ακουσω και τα υπολοιπα. νασαι καλα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #17
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Εκτός αν θες να γελάσεις με το Genesis.


    Με εξαίρεση κανα δύο τραγούδια που είναι όντως βαρετά (για μένα τα Ίβα Βούντου και το προτελευταίο που πραγματικά νομίζω ότι το έβαλε κατά λάθος στον δίσκο, σα μαύρη τρύπα είναι) καλός δίσκος. Βασικά έχει να δίνει μετά και από πάνω από πέντε ακροάσεις σε μια εποχή που τόσες είναι οι μέγιστες για το 80% των δίσκων.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #18
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    To Genesis το άκουσα όταν ήμουν Λύκειο. Τότε ακούγαμε τους δίσκους περισσότερο απο πέντε (5) φορές, εγώ το κάνω ακόμα.
    Γιατί σκαλώνεις? Έχω πει αρκετές φορές ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Δεν δέχομαι να υπάρχει (1) ένα μέτριο κομμάτι σε δίσκο όχι (2) δύο όπως λες εσύ και τα υπόλοιπα καλά.
    Τέλος από τότε ο Σάκης μου βγάζει το αίσθημα μουσικού που ξαφνικά μπήκε σε σούντιο με πολλά μαραφέτια και πιου πιου μηχανήματα και προσπαθεί, πιέζεται και αγχώνεται σε φάσεις, να γράψει το Τέλειο Σκοτεινο Ανοσιουργημα που θα λατρευτεί από όλους και κάπου χωλαίνει, γιατί δεν έχει το ειδικό βάρος να το κάνει.
    Μιλώντας καθαρά προσωπικά όταν η μουσική μου βγάζει τέτοια συναισθήματα και σκέψεις ξενερώνω και κράζω.

    Όταν βγάζεις ένα δίσκο Black Metal θα συγκριθείς με αντίστοιχους δίσκους, οι οποίοι κυκλοφόρησαν την εκάστοτε χρονιά. Ε οι εκάστοτε RC δίσκοι κάθε χρονιά χάνουν από τον ανταγωνισμό. Πάλι προσωπικά μιλώντας κράζω γιατί δεν ήταν δίσκοι που μου έμειναν. Νομίζω μπορώ να το κάνω αυτό.
    I don't do drugs. I am drugs.

  4. #19
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Αν ήταν δίσκος Black Metal αυτός όπως και οι 5-6 τελευταίοι τους θα είχαν μια επιτηδευμένα σκατούλα παραγωγή με τύμπανα - χάος, ανυπαρξία μπασογραμμών και τα ρέστα χαρακτηριστικά, τα ξέρουμε λίγο πολύ όλοι. Εφόσον αυτά δεν υφίστανται ούτε κατά διάνοιαν τα τελευταία 15 χρόνια περίπου, όχι μόνο στον κατά τον δέμονα εαυτού, είναι εντελώς άδικα τα μέτρα και τα σταθμά σου.
    Last edited by H.; 27-02-2013 at 03:04.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #20
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Αν ήταν δίσκος Black Metal αυτός όπως και οι 5-6 τελευταίοι τους θα είχαν μια επιτηδευμένα σκατούλα παραγωγή με τύμπανα - χάος, ανυπαρξία μπασογραμμών και τα ρέστα χαρακτηριστικά, τα ξέρουμε λίγο πολύ όλοι
    Μάλλον μπερδεύεις μια συγκεκριμένη κατηγορία συγκροτημάτων ενός είδους, ότι αντιπροσωπεύουν το Σύνολο του είδους. Ξέχνας να συμπεριλάβεις την έννοια "Feeling", ισοπεδώνεις τα μέτρα και τα σταθμά και μετά λες ότι είναι άδικα τα δικά μου.
    Αποσαφήνισε τα παραπάνω και συνεχίζουμε.
    I don't do drugs. I am drugs.

  6. #21
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Kάπου εδώ να πούμε ότι το ΘΕΟΓΟΝΙΑ γαμεί άσχημα και ειδικά όταν έχεις ένα σερί 3ων αδιάφορων δίσκων μετά το επίσης εξαιρετικό YΠΝΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ.
    Δεν ξέρω που ακριβώς ξεκίνησε τις φασολάδες και ο Σάκης (μάλλον κάπου εκεί στο σερί), αλλά όταν καταφέρνεις με απλές νότες να φτιάχνεις ωραίο δίσκο, όσο φασολάδες και να είναι, δεν με απασχολεί καθόλου (για το Theogonia μιλάω).
    Στο ΕΑΛΩ το συνέχισε και είχε το πολύ κακό να είναι μετά το Theogonia. Πρώτον γιατί είχε καλό δίσκο να διαδεχτεί και κυρίως γιατί πέρα απο 3 κομμάτια ο υπολοιπος δίσκος είναι χασμουρητό. Όμως από την άλλη τουλάχιστον μπορείς να ακούσεις κάποιον να ψάχνεται.

    Εδώ όσο τον άκουσα, έχει πάλι το κακό ότι τα ριφφ είναι ανύπαρκτα και το καλό ότι τα "περιφεριακά" έχουν βελτιωθεί τραγικά, ώστε τελικά στο πρώτο μισό του δίσκου (που έχω ακούσει, τον αλλον μισό έλαχιστα ακόμα) να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πχ στο πρώτο κομμάτι, δεν κάνει τίποτα το ιδιαιτερο. Παίζει να έχει 5 νότες ξέρω γω, αλλά έχουν μπεί εκεί που πρέπει. Ναι μεν το main riff θα ήθελες να είναι λίγο διαφορετικό απο το κλασσικό -πλέον- στυλ, αλλά ταιριάζει το γαμήδι.

    Τεσπα, για τον δίσκο άλλη μέρα που θα τον έχω ακούσει καλύτερα. Όμως είναι λίγο σπαστικό που οι Rotting Christ αντιμετωπίζονται σαν γραφικοί από τους ψαγμένοι (που είναι γραφικοί, όσο όμως και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα μεταλ γκρουπς) - Ιον δεν λέω εσένα ε.
    Kill the wise one!

  7. #22
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Quote Originally Posted by H. View Post
    Αν ήταν δίσκος Black Metal αυτός όπως και οι 5-6 τελευταίοι τους θα είχαν μια επιτηδευμένα σκατούλα παραγωγή με τύμπανα - χάος, ανυπαρξία μπασογραμμών και τα ρέστα χαρακτηριστικά, τα ξέρουμε λίγο πολύ όλοι
    Μάλλον μπερδεύεις μια συγκεκριμένη κατηγορία συγκροτημάτων ενός είδους, ότι αντιπροσωπεύουν το Σύνολο του είδους. Ξέχνας να συμπεριλάβεις την έννοια "Feeling", ισοπεδώνεις τα μέτρα και τα σταθμά και μετά λες ότι είναι άδικα τα δικά μου.
    Αποσαφήνισε τα παραπάνω και συνεχίζουμε.
    Δεν πιστεύω ότι ούτε εσύ καν δεν βγάζεις άκρη στο τι εννοείς με το παραπάνω ειλικρινά!
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #23
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Λεπόν, τον άκουσα 3 φορές μέχρι τώρα, όλες από το streaming και ουσιαστικά καμμία προσεκτικά. Βέβαια αυτό, δυστυχώς, ισχύει με τις πιο πολλές νέες κυκλοφορίες που ακούω τα τελευταία χρόνια αλλά αν κάτι αξίζει πάντα κερδίζει το ενδιαφέρον μου σε κάποιο σημείο και παρατάω οτι κάνω. Σε αυτό δεν έγινε και συμμερίζομαι την άποψη του αγαπητού κουρδιστού.

    Από κει και πέρα σίγουρα δε περιμένω ένα Non Serviam, εδώ και πολλά χρόνια, και ας όπως και ο Κομισάριος έτρεφα ελπίδες για κάτι διαφορετικό. Δε περιμένω τίποτα εδώ που τα λέμε, απλά έναν ειλικρινή δίσκο ίσως κάποιο στιγμή, χωρίς κολπάκια και λοιπές μαλακίες για να ψαρώσει ο κόσμος. Εν ολίγοις, τους Christ ξεκίνησα να τους ακούω λίγο πριν το Non Serviam, γούσταρα άσχημα το Triarchy, πέρασα ευχάριστα με το Dead Poem, έκλαψα τα λεφτά μου με το Sleep of the Angels - και απορώ που έχω διαβάσει 2 θετικά σχόλια για τον συγκεκριμένο δίσκο τις τελευταίες μέρες - και κάπου εκεί τους άφησα για χρόνια. Γύρω στο 2006 έτυχε να ακούσω τα ενδιάμεσα, δε θυμάμαι ποιο συγκεκριμένα αλλά τα άκουσα και τα 3 μέσα σε λίγες μέρες και είπα ώπα - ώπα ώπα ώπα - κάτι έχουμε εδώ και δεν είναι century media metsal. Καραγούσταρα με το Theogonia, ξενέρωσα άσχημα με το Aealo και γενικά μετά το 2008 όσες φορές έβαλα να ακούσω το Theogonia αναρωτιόμουν γιατί είχα καραγούσταρει όταν βγήκε. Όλα καλά όλα ωραία παιδιά αλλά μην αποθεώνουμε κιόλας. Το θέμα είναι πως όπως ειπώθηκε είναι ο 3ος σερί δίσκος στο ίδιο πάνω κάτω μοτίβο, και βλέπω σύντομα να ξεχνιέται η όλη φάση.

    Και κάτι τελευταίο, οκ οι Ελληνικοί στίχοι, οκ η σατανίλα της υπόθεσης, αλλά γελάει ο κόσμος με τους τίτλους. Απλά περιμένω πως και πως σημαίες της Juventus στο επόμενο live και ας μην την υποστηρίζω.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #24
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Βασικά sleep of the angels ο καλύτερος δίσκος τους, but that's just me.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #25
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Πινκαρω με παθος το αποπανω ποστ. Δισκαρα εννοειται το Sleep, εγω απορω με οποιον δεν του δινει την πρεπουσα σημασια. Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο ή οχι, αλλα τελος παντων δεν εχει και μεγαλη σημασια. Εγω απλα να πω οτι δε χρειαζεται να βγαλουμε εδω περα την πανανθρωπινη αντικειμενικη αληθεια για το ποσο ακριβως καλος ειναι ο δισκος και ποσο οχι. Οι περισσοτεροι γραφετε μαζι με ενα σωρο αλλα οτι πλεον δεν ακουτε δισκους τοσο συχνα και πως ακουτε τοση μουσικη ωστε σχεδον τα παντα ειναι αναλωσιμα. Σορρυ, αλλα ο δισκος τοτε δεν ειναι για σας. Ο Κλοκγουορκ καθεται και κανει μια αναλυση του αν ακουει ντορεμιδες ή φασολαδες σε καθε τραγουδι, και τελικα λεει πως ειναι φτωχο συνθετικα, χωρις να εχει γραψει ΤΙΠΟΤΑ για τις συνθεσεις περα απο τις νοτες. Ειναι μια οπτικη κι αυτο, απλα εγω δε μπορω καν να διαβαζω τετοια ποστς, συγγνωμη.

    Απο ποτε χρειαζεται ενας δισκος συγκεκριμενες δομες και συγκεκριμενυ πλαισιου ριφφακια για να μας κανει ή οχι? Εγω οταν ακουω το Ξιμπαλμπα παντως ΚΑΥΛΩΝΩ και αν και δε θα ηθελα ποτε να ειμαι αυτος που λεει κατι τετοιο, ετσι ειναι το μεταλ ρε ΦΛΩΡΟΙ, αν κατσουμε να αναλυσουμε καθε ριφφακι και ποσο τοις εκατο ριφφακι ειναι και που το χουμε ξανακουσει, ε ας κατσουμε να ακουσουμε τζαζ. Δε θα κρινω το νεο δισκο των ROTTING FUCKING CHRIST (που εχουν τις λεξεις Σαπισμενος Χριστος ως ονομα γαμω το θεο μου) με τα ιδια κριτηρια που θα κατσω να ακουσω το νεο αλμπουμ απο την ταδε progressive ή την ταδε jazz μπαντα, καθε ειδος εχει τα δικα του. Και ο Δαιμονας ειναι ΚΑΥΛΑ, απο κει και περα, συγκρισεις με προηγουμενα και κουβεντες για μι ρε σι και αλλα τετοια εμενα προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο. Οποιος καυλωσε, καυλωσε.

  11. #26
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Δεν ειναι κατι που το κανω αναγκαστικα,αλλιως θα ακουγα ντζεντ και θα επαιζα παππαδες στην κιθαρα (θα'θελα). Οταν θα ακουσω το τριτο DarkSpace δεν θα σκεφτω ποσες φασολαδες μπορει να εχει γιατι ειναι αυτο το γαμηδι το αποκοσμο feeling (δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο feeling με τον ιον-στορμ). Πιανω τον εαυτο μου,ομως,απειρες φορες να με τραβαει ενα κομματι για τα ριφφς του. Ενα Curse you all Men!,ενα Withstand the fall of time. Δεν με απασχολει αν αυτα ειναι φασολαδες (που δεν ειναι),απλα στο Ροττινγκ βγαζει ματι και με ενοχλει. Η φασολαδα ειναι παντου,αλλα εχει την αναγκη καθαρων φωνητικων να την υποστηριξει,με τα μπρουταλ δεν γινεται δουλεια. Θεωρουσα λιγο δεδομενο οτι ο καθε ειδους μεταλας γουσταρει την μουσικη του για τα ριφφς γιατι ειναι η κυρια διαφορα αυτης της μουσικης με τις υπολοιπες συγχρονες,οποτε συγχωρα με για την αναλυση.Παρατηρηση ομως: θεωρω ολοι οσους σας αρεσε το αλμπουμ θα παραδεχτητε οτι τα "επη του παρελθόντος" ειχαν περισσοτερα και πιο μοναδικα ριφφς απο τα σημερινα τραγουδια τους και δεν το βρισκω τυχαιο γεγονος.

    Περα απο τα γουστα και ολα αυτα τα δημοκρατικα,διαφωνω απειρα με την ακολουθη προταση του ΑΡΤ: <Από κει και πέρα σίγουρα δε περιμένω ένα Non Serviam, εδώ και πολλά χρόνια> . Υπαρχουν πολλες κυκλοφοριες πλεον και ο χρονος λιγοστος. Γιατι να ασχοληθεις λοιπον με μια μπαντα που δεν εχεις απαιτησεις? Εγω προσωπικα εχω ξεγραψει ακομα και τους πολυαγαπημενους μου Μεταλικατς για τον ιδιο λογο.

    Εντιτ: κι επειδη καποιος μπορει να πει οτι με τους Emperors και τους Immortals συγκρινω πορτοκαλια με grapefruits για τα ριφφς του θα το βαλω και το γαμημενο το Non-Serviam (και για την παραγωγη του )
    Last edited by Clockwork Orange; 27-02-2013 at 10:38.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Ο Σακης μετα το ταξιδι στη μυθολογια και τους Κεραυνους Κυβερνητους, τα Εαλω και ΙΑΧΗ ΙΑΧΗ ΙΑΧΗ, και τους Σπαρτιατες με corpse paint να σφαγιαζουν Περσες, αποφασισε να χωθει πιο βαθια στα εγκατα της γης, να φτασει μεχρι τα Ταρταρα, να μεινει μονος του για κανα τριμηνο στο απολυτο σκοταδι της μοναξιας και να προσπαθησει να επικοινωνησει με τον Σατανα, ωστε να βγαλει το νεο του αλμπουμ. Με τον αδερφο του φυσικα να φροντιζει για μια ακομα φορα τα τυμπανα.
    Δεν μπορώ, θα το πω. Μόνο εγώ φαντάστηκα μια Δαιμονική Σκηνή βγαλμένη από τα άδυτα Νεκρονομικόν, όπου ο Σάκης θα ουρλιάζει από την ψυχή του στο Μεγάλο Κτήνος της Κολάσεως "ΠΑΤΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ;" και να ακούγονται ουρλιαχτά και τσιρίδες και Ιαχές Θανάτου, ενώ όλοι περιμένουμε την ζοφερή απάντηση του Τέρατος, του Άρχοντα Σατανά, που αν ακούσεις τους ψιθύρους του μόνο, γίνεσαι για πάντα αγγελιοφόρος του, η στιγμή γεμίζει αγωνία, οι φωτιές μεγαλώνουν, και πλάσματα ανείπωτης φρίκης πετούν δεξιά αριστερά...

    ...και ο άλλος ένα μέτρο πίσω κουρδίζει τα τύμπανα (για άλλη μια φορά)

  13. #28
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Και κάπου εκεί σκάει η γείωση αλα κουορθον με παντόφλα διχάλα στο στούντιο, κουρδιστήρι, κόψιμο και τουαλέτα ανάμεσα στα takes, βόλτα στο διπλανό περίπτερο για τσιγάρα και μπύρες αφήνοντας στην αναμονή τη συνομιλία με το απόλυτο σκότος, μπάλα και πούτσα.

  14. #29
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Εγώ απ'όλα αυτά κρατάω την ειδικότητα φροντιστής τυμπάνων και τη διαπίστωση ότι κουβέντα για μουσική σ'αυτό το φόρουμ γίνεται μόνο με νέα κυκλοφορία Ρόττιν Κράηστ και Μάνογουορ.
    Resistance is useless

  15. #30

    Default

    μην είσαι άδικος, έχουμε γεμίσει τα ηλεκτρονικοπερίεργα

Similar Threads

  1. Rotting Christ
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 103
    Last Post: 08-04-2022, 09:52
  2. Rotting Christ @ Politeia (23.02.2013)
    By Ra Pariah in forum Live Reports
    Replies: 6
    Last Post: 01-03-2013, 12:41
  3. Rotting Christ - 8/12/07 - Gagarin 205
    By Toufas in forum Live Reports
    Replies: 8
    Last Post: 13-12-2007, 21:15
  4. ROTTING CHRIST
    By Rotting_Christ in forum Live Reports
    Replies: 36
    Last Post: 24-01-2005, 14:24
  5. stormrider VS rotting christ?
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 15-01-2005, 02:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •