Results 1 to 7 of 7

Thread: Rotting Christ @ Politeia (23.02.2013)

  1. #1
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Rotting Christ @ Politeia (23.02.2013)

    Ακόμα μια φορά η μεγαλύτερη ελληνική μπάντα ξεκινάει περιοδεία της από την Πατρούλα.

    Λοιπόν, επιτρέψτε μου να μην αναφερθώ στα σαπόρτ και να περάσω κατευθείαν στα των headliners. Για την ιστορία, πάντως, ήταν δύο: οι Πατρινοί Quadra κι οι Disolvo Animus.

    Τους Christ είχα να τους δω από τον Δεκέμβρη του 2007, οπότε είχαν μαγνητοσκοπήσει το φοβερό 2ο DVD τους "A 20 Year Apocryphal Story". Εν γνώσει μου δεν είχα πάει να τους δω σε κάτι ενδιάμεσες φάσεις, επειδή οι συναυλίες είχαν γίνει σε κάκιστους χώρους και προτιμώ να βλέπω πλέον τους Christ τουλάχιστον σε άνετους χώρους, μια και τους έχω χορτάσει σε average (=κακά) επαρχιώτικα live-άδικα. Η Πολιτεία λοιπόν είναι ένας πολυχώρος όπου υπάρχουν λούνα παρκ, ψησταριές για σουβλάκια και διάφορα άλλα άσχετα με μουσική κομφόρ. Ο ήχος του live-άδικου εξ όσων πληροφορήθηκα κι από άλλους (εγώ πρώτη φορά πήγαινα) είναι σε γενικός γραμμές κακός, και πράγματι ήταν. Πρόκειται για ένα μεγάλο μακρόστενο κτίσμα με την υπερυψωμένη σκηνή στο ένα άκρο και το μπαρ στο άλλο. Είχα ακούσει ακόμα ότι η μπίρα του δεν πίνεται, και πράγματι δεν ήπια. Ένας φίλος που πήρε μου είπε ότι μου μύριζε ελαιόλαδο. Το ταβάνι μάλλον είναι αυτό που ευθύνεται για τον χαοτικό (και κάπως κρισπαριστό) ήχο, επειδή έχει ξύλινη οροφή, πράγμα που δεν ενδείκνυται.

    Η μπάντα μετά τα δύο σαπόρτ βγήκε κατά τις 22.30. Είχε σε όλη τη διάρκεια του show έναν προτζέκτορα που έπαιζε γραφικά και άλλα παρόμοια. Το intro ήταν πολύ εντυπωσιακό και μπορώ να πω ότι χέστηκα απ' τη χαρά μου με το που είδα Σάκη και Θέμη πάλι στη σκηνή! Πρώτο κομμάτι που παίξαν ήταν το Forest of N' Gai και ακολούθησαν με χρονολογική σειρά τα:

    Forest of N' Gai, Sign of Evil Existence, Transform All Suffering into Plague, Non Serviam, Archon, Αθάνατοί Εστε, The Sign of Prime Creation, Nemecic, Phobos' Synagogue, Eon Aenaos, Noctis Era, In Yumen-Xibalba, Κατά τον Δαίμονα Εαυτού, Welcome to Hell, Societas Satanas, Medley: Exiled Archangels-Fgmenth Thy Gift-Shadows Follow-Fifth Illusion.

    Το setlist ήταν χορταστικότατο, όπως βλέπετε. Κάποια κομμάτια ίσως μπορούσαν να λείπουν, αλλά εγώ προσωπικά βλέπω μια μπάντα που θέλει να ξεχάσει για λίγο την 4άδα Dead Poem-Sleep-Khronos-Genesis και να παίξει τραγούδια είτε από το παρελθόν είτε από το παρόν. Συνολικά θα έλεγα ότι σε ό,τι αφορά τη σκηνική παρουσία της μπάντας και την απόδοση των κομματιών τα πράγματα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα απ' ό,τι τα περίμενα. Η φωνή του Σάκη ήταν τούμπανη και τα τύμπανα σπέρναν (!) όλη την ώρα. Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ ο έτερος Τόλης. Τα νέα μέλη σε μπάσο και κιθάρα ήταν πολύ καλοί, ενίοτε κάναν και τα «καινούριου τύπου» Α-ΟΥ. Με μια κουβέντα θα τους χαρακτήριζα πολύ ορεξάτους όλους. Γούσταρα ατμόσφαιρα, μπάντα, επιλογές, δεν γούσταρα τον πολύ δυνατό και χαοτικό ήχο, αλλά εντάξει συμβαίνουν αυτά.

    Να τους δείτε όπου τους πετύχετε, έχουν δουλέψει γι' αυτήν την περιοδεία.
    Last edited by Ra Pariah; 24-02-2013 at 12:53.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #2

  3. #3
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    πες και για disolvo animus ομως ρε
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  4. #4
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Φίλε Steve, να πω σρχικά ότι γενικά δεν με εντυπωσίασαν οι συνθέσεις τους, επειδή όμως είχαν κάποιες καλές στιγμές, ας γίνω πιο αναλυτικός.

    Στα θετικά: Ας ξεκινήσουμε από το ψαρωτικό βάψιμο. Έπειτα, ρώτησα σε κάποια στιγμή έναν φίλο που ψάχνουμε τα της μουσικής εδώ και δέκα χρόνια παρέα «Εάν σου έλεγα να διαλέξεις κάτι καλό, τί θα έλεγες;» και απάντησε «Κάποια riff που φέρνουν στο μυαλό Watain». Εγώ δεν είχα στο μυαλό μου τα Watain-ο-riff, αλλά μια σατανιάρικη ατμόσφαιρα κάπου καλά χωμένη ανάμεσα στην death-ίλα, που μου θύμισε κάααπως τους φοβερούς και τρομερούς Γερμανούς Ascension.

    Στα αρνητικά: Η παραπάνω ατμόσφαιρα σε πολλά μέρη πάει περίπατο για νέου τύπου ρυθμικά μοτίβα για τα οποία πραγματικά δεν ξέρω από πού έχουν επηρεαστεί. Επίσης, στις αλλαγές τους είναι αρκετά βαβουριάρηδες. Τρίτον, διασκευή σε ακίνδυνο, τελευταίας περιόδου Satyricon ("The Pentagram Burns").

    Υ.Γ.: Οι Christ παίξαν και το "King of a Stellar War".
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #5
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    έχουμε 2013 και βάφονται ακόμα κάποιοι;

  6. #6
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ρε φίλε, 1,4 δις γυναίκες! μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #7
    Junior Member direngrey's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    έχουμε 2013 και βάφονται ακόμα κάποιοι;
    2013 μηπως θα επρεπε να παιζουν alternative pop-rock κιολας

Similar Threads

  1. Rotting Christ
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 103
    Last Post: 08-04-2022, 08:52
  2. Rotting Christ - Theogonia
    By Rotting_Christ in forum Albums
    Replies: 273
    Last Post: 06-01-2010, 01:38
  3. ROTTING CHRIST
    By Rotting_Christ in forum Live Reports
    Replies: 36
    Last Post: 24-01-2005, 13:24
  4. stormrider VS rotting christ?
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 15-01-2005, 01:10
  5. Rotting Christ Tour.
    By Ghoul in forum Live Reports
    Replies: 38
    Last Post: 04-11-2004, 15:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •