Results 1 to 9 of 9

Thread: Riverside - Shrine of New generation Slaves (2013)

  1. #1
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Riverside - Shrine of New generation Slaves (2013)



    Tracklist:

    No. Title Length
    1. "New Generation Slave" 4:17
    2. "The Depth of Self-Delusion" 7:39
    3. "Celebrity Touch" 6:48
    4. "We Got Used to Us" 4:12
    5. "Feel Like Falling" 5:17
    6. "Deprived (Irretrievably Lost Imagination)" 8:26
    7. "Escalator Shrine" 12:41
    8. "Coda" 1:39

    Limited 2 CD edition and vinyl edition bonus tracks
    No. Title Length
    1. "Night Session (Part One)" 10:45
    2. "Night Session (Part Two)" 11:22


    Μετα απο λαϊκη απαιτηση (του κομισαρ μονο ) ας κανω επιτελους αυτο το ριβιου. 5ο αλμπουμ λοιπον για τους Πολωνους.
    Τους ειχα πρωτο-ακουσει με το Second life syndrome και το σοκ με εκεινο το αλμπουμ ακομα το θυμαμαι. Στο ζουμι λοιπον.
    Πρωτο φανερο στοιχειο του δισκου ειναι η μεγαλη διαφοροποιηση σε σχεση με ολα τα προηγουμενα αλμπουμ τους. Αυτο ωστοσο δε σημαινει οτι ολα τα στοιχεια που αγαπησαμε στους Riverside εχουν εξαφανιστει. ολες οι μελωδιες και ο χαρακτηριστικος ηχος ειναι εδω. απλα δεν υπαρχουν ιδιαιτερα heavy κομματια στο δισκο και οι ταχυτητες ειναι σαφως πεσμενες.

    ξεκινημα με το "New generation slaves" που ξεκιναει αργα και περναει συνεχεια σε κλασσικο heavy prog rock. Δεν ειναι ασχημο κομματι αλλα προσωπικα δε με κραταει πολυ.

    συνεχεια με το "The Depth of Self-Delusion" που ξεκιναει με το μπασο του Duda, ο οποιος τα γαμαει ολα με τη φωνη του σε αυτο το κομματι. απιστευτα μελωδικο κομματι.

    το "Celebrity touch" ειναι πιστευω το κομματι που εχει τις περισσοτερες ομοιοτητες με τους προηγουμενους Riverside δισκους. πχ το σημειο στο 4.05 με το ξεσπασμα ειναι χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα.

    το "we got used to us" ειναι η μπαλαντα του δισκου (οπως ηταν το conceiving you Πχ). ωραιοτατο κομματι.

    το "feel like falling" δε με τρελανε προσωπικα.

    συνεχιζουμε ομως με τα 2 κομματια που για εμενα ειναι τα 2 καλυτερα του δισκου.
    Deprived και ο χαμος. εκπληκτικη μελωδια, ΣΑΞΟΦΩΝΑΡΑ στο τελος και γενικα οπως πρεπει

    Escalator shrine στα καπακια και απο το ιντρο καταλαβαινεις τι επικουρα προκειται να ακολουθησει. στη μεση του κομματιου εχουμε prog οργασμο το κομματι προχωραει και κανει build up σταδιακα μεχρι το εκπληκτικο φιναλε απο το 10.30 και μετα.

    το coda εχει διαρκεια 1.30 λεπτο μονο και κλεινει το δισκο.

    η bonus εκδοση που ακουσα εχει και 2 εξτρα κομματια. καθαρα ινστρουμενταλ και τα 2. ακουσα απο διαφορα ατομα οτι τους φανηκαν τελειως αδιαφορα. ειμαι αντιθετος με αυτη την αποψη και θεωρω οτι και τα 2 ειναι ωραια.


    αρκετοι λενε οτι ειναι το καλυτερο και πιο ωριμο τους αλμπουμ ως σημερα. προσωπικα διαφωνω. ειναι ενα πολυ ωραιο αλμπουμ αλλα σχετικα ανισο. δλδ εχει καποιες κομματαρες αλλα εχει και 2-3 που ειναι μετρια σχετικα. δεν το θεωρω ισαξιο με second life syndrome και out of myself. επειδη ακουσα εκεινα πρωτα? ισως. αλλα ετσι πιστευω

  2. #2
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    πες μας και τι παιζουν για εμας τους ανιδεους. μονο οτι εχουν σαξοφωνο καταλαβα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  3. #3
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    sorry εχεις δικιο. προγκρεσιβ μεταλ γενικα. αλλα χωρις πολλα μπλιμπιλικια υπερτεχνικα ανουσια σολο κλπ. τσεκαρε πχ:


  4. #4
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    θενξ κουκλε!!! θα τσεκαρω! νασαι καλα!!!!
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #5
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ξεκίνα από second life syndrome

    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #6
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ακουσε το ακουσε το και εμφαση στα κομματια που ειπα
    Περιμενω γνωμη και απο φιξξξερ(ασμα)

  7. #7
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δεν ηξερα οτι τραγουδαει ο Ιβκοβιτς στους Riverside (!). Ωραιος, συμφωνω σε γενικες γραμμες φυσικα. Αυτο που συμβαινει ομως με τους Riverside ειναι απο οτι εχω δει το οτι ο καθενας γουσταρει περισσοτερο και θεωρει καπως το καλυτερο τους, το αλμπουμ τους που ακουσε πρωτο. Αυτο δηλαδη συνεβαινε μεχρι σημερα. Διαβαζοντας την κριτικη για το "Anno Domini: High Definition" (2009) ειχα απορησει αρκετα να πω την αληθεια, γιατι εγω αυτο το αλμπουμ το λατρευω (μετα βεβαια ειδα ποιοι εκαναν τα αρνητικα σχολια και ηρθα στα ισα μου ). Εχω ακουσει παμπολλες φορες ολα τους τα αλμπουμ, αλλα προσωπικα δε με τρελαινουν τα δυο τους πρωτα, τι να πω. Το "Anno Domini" μαρεσε αρκετα, κυριως γιατι ειναι καπως διαφορετικα απο τα προηγουμενα τους, ενω τα καλα σημαδια για το "Shrine Of New Generation Slaves" ειχαν ερθει απο προπερσι με το πολυ ομορφο "Memories In My Head" EP.

    Τωρα, οσον αφορα το δισκο. Τα πρωτα δυο τραγουδια τα λατρευω, και ειδικα το "The Depth Of Self-Delusion". Φοβερες μελωδιες γενικα σε αυτο το αλμπουμ. Το τριτο κομματι μπαινει πολυ δυνατα, και δεν εχω καταληξει ακομα αν μου αρεσει πολυ ή οχι, ειναι απο αυτα που με ιντριγκαρουν να τα ακουσω περισσοτερο. Στην αρχη με ξενιζει αυτο το old school prog rock feeling που βγαζει, αλλα μετα αλλαζει και εξελισσεται ομορφα. Το "We Got Used To Us" ειναι μαλλον το κομματι του δισκου. Παρα πολυ απλο, πανεμορφο και λιτο, οσο πρεπει να ειναι εν προκειμενω. Πολυ συναισθημα και πολυ ομορφη συνεχεια στο δισκο, αφου σε πωρωνει για τα επομενα κομματια, στα οποια θελεις να ακουσεις κι αλλα. Μετα, πολυ σωστα οπως λεει κι ο jack, το "Feel Like Feeling" δυστυχως ειναι καπως αδιαφορο, προσωπικα το θεωρω το μονο αδιαφορο, αλλα ευτυχως ακολουθειται απο το υπεροχο "Deprived" το οποιο τα γαμαει ολα. Πιανακι, ρετρο ηχοι στα keyboards, σαξοφωνακι και γενικα σκετη καυλα, η οποια κλιμακωνεται μεχρι και το τελος. Το Escalator Shrine ομολογω οτι θελω να το ακουσω κι αλλο, αλλα μου φανηκε πολυ ενδιαφερον κι αυτο. H εισαγωγη του αλλα και γενικα ο ηχος του και το κλιμα του με πανε σε κατι μεταξυ Savatage Handful Of Rain και στο "A Pleasant Shade Of Grey", που ειναι και ο αγαπημενος μου δισκος Fates Warning, αρα καλο ειναι αυτο(!). Και τελειωνουμε το πρωτο CD με το outro, το σκοπο του οποιου εξυπηρετει το πολυ συντομο μεν, οχι αδιαφορο δε, Coda.

    Τα "Night Session Part One" και "Night Session Part Two" δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν μπηκαν μαζι με τα υπολοιπα, αφου ο δισκος εχει συνολικη διαρκεια κατω απο 75 λεπτα μαζι με τα δυο αυτα τραγουδια. Ισως θεωρησαν οτι δεν ταιριαζει στο κλιμα του δισκου? Οπως και να χει, ειναι πολυ ομορφα κομματια, κι εγω διαφωνω με αυτους που λενε οτι ειναι αδιαφορα. Θα πω ομως καπου εδω οτι οι Riverside ενω μαρεσουν πολυ, εχουν κατι το οποιο δε μπορω να το προσδιορισω, και καποιες φορες μου φαινεται απιστευτα βαρετο να κατσω να ακουσω τη μουσικη τους. Μου βγαζουν ενιοτε ενα εντελως... flat συναισθημα, οποτε δεν τους προτιμω. Αλλες φορες, γουσταρω αρκετα. Καπως ετσι παει και με αυτα τα δυο instrumentals.

    Συνολικα, εγω τον θεωρω σιγουρα τον πιο ολοκληρωμενο δισκο τους, οχι τοσο γιατι ειναι εκπληκτικος, οσο γιατι αυτο που λεει ο jack για συνολο απο καλα κομματια με 2-3 μετριες στιγμες, το βλεπω αρκετα πιο εντονα σε ολα τους τα παλια αλμπουμς, με εξαιρεση το Anno Domini, που ομως εχει μονο 5 κομματια οποτε ειναι ειδικη περιπτωση (και ΓΑΜΑΝΕ και τα πεντε). Ενω αυτο ακουγεται ολοκληρο αρκετα πιο ευχαριστα για μενα.
    Last edited by Κωλαράκι Τορνευτό; 17-02-2013 at 00:35.

  8. #8
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    μολις το εβαλα. τι ωραιες μουσικες ειναι αυτες? θελω να τους δω λαιιιβ λεμε. μπραβο και θενξ που μου τους μαθατε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #9
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ερχονται αθηνα αρχες ιουνιου.

Similar Threads

  1. Replies: 343
    Last Post: 27-04-2013, 14:16
  2. MONO 7/3/2013 @ eightball club, 8/3/2013 @ kyttaro club
    By marsi in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2013, 02:51
  3. TO NEO RIVERSIDE
    By Phoebus in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 28-09-2007, 11:36
  4. Love generation
    By Azrael in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 29-01-2007, 16:37
  5. Generation X
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2004, 20:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •