Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Μικρος ενισχυτης κιθαρας

  1. #1
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Μικρος ενισχυτης κιθαρας

    Λοιπον εχω μια κιθαρα και καθομαι και μαλακιζομαι σπιτι που και που. Δεν παιζω σε λαιβς ουτε τπτ σχετικο. Θελω καθαρα κατι για practise σπιτι στο δωματιο. Λογω συχνων μετακινησεων να καταλαβετε ειχα παρει ενα orange micro crush που δουλευει με μπαταρια απλα για να κανω τη δουλεια μου
    Αυτο κλαταρε απο οτι φαινεται οποτε θελω να παρω κατι νεο. Δε με καιει να ειναι τοσο μικρο αλλα δε θελω κανενα κτηνος. Τιμη πολυ χαμηλη θα ελεγα μαξ κανενα 150 (στο πολυ μαξ ομως ) Για πειτε οι γνωστες του αντικειμενου πλιζ Χαζεψα λιστο στο νετ και αρκετοι λενε για τους μικρους VOX. Μεταλ κατα βαση.

  2. #2

    Default

    Αφού τον θες για σπίτι και πρακτις, και από ότι ξέρω το μόνο εφφεδάκι που έχεις είναι ένα distortion, θα έπαιρνα κάτι τέτοιο στη θέση σου.

    edit: ή και αυτό
    Last edited by JnB; 05-02-2013 at 22:14.

  3. #3
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Στην ίδια φάση με τους Vox και η σειρά Mustang της Fender: http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm , http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_mini.htm

    με αρκετά effects και ήχους από παλιούς ενισχυτές ενώ έχει και USB θύρα
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #4

    Default

    Line6 θα έλεγα να αποφύγεις να πάρεις για τον λόγο ότι έχουν έναν πιο "ηλεκτρονικό-ψηφιακό" ήχο που εμένα προσωπικά με χαλάει σε σχέση με την τρου μαρσαλίλα αυτού εδώ.

    Βέβαια για την δουλειά που τον θες εσύ μπορείς να βρεις και κάτι μικρότερο (κάτι σε 10αράκι πχ) αλλά αφού ψήνεσαι να δώσεις 150 προτείνω να τα δώσεις. Ενισχυτής είναι δε θα πάει χαμένος και όσο περισσότερο γκαζάτος είναι δε μας χαλάει. Παίζει και αυτό, ποιοτικοί ενισχυτές και αυτοί ειδικά για την σχέση απόδοσης/τιμής.

    Εδώ και 10 χρόνια έχω ένα τέτοιο:
    Spoiler


    Παίζει σα σκυλί ακόμα και έχει φάει απειρα κλωτσίδια, τούμπες απο 2 μέτρα, παρατημένο σε υπόγεια, γενικά βάρβαρη μεταχείριση
    Και ήχος ΜΕΤΑΛ

  5. #5
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Προσωπικά έχω αυτόν:



    που επι της ουσίας είναι αυτός:



    και για τα λεφτά του είναι αξιοπρεπέστατος.

    Βέβαια αν θες κάτι με ΣΤΥΛ και τηρουμένων των αναλογιών καλό ήχο, πας εδώ και πουλάς επική μούρη:

    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  6. #6
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Επίσης εκεί στα λεφτά που λες πας και για λαμπάτο μες την γλύκα και πολύ καλές κριτικές, για τον ήχο του κυρίως.
    >>> http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm


    Deafening, painstaking, BB King

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    Default

    Γεια χαρά κατ' αρχάς.
    Άδοξο για πρώτο ποστ και συγγνώμη, αλλά δεν είχα σκοπό να γράψω γενικά γιατί δεν παίζει καθόλου χρόνος, είχα κάνει την εγγραφή μόνο ως θεατής.
    Ωστόσο, είδα πως ο jack the ripper ψάχνει ενισχυτή και τυχαίνει να θέλω να σπρώξω έναν Orange Crush 15R 15-Watt.
    Τον έχω κάποια χρόνια, αλλά είναι ελάχιστα παιγμένος γιατί γρήγορα συνειδητοποίησα πως η κιθάρα δεν ήταν η φάση μου. Σκέφτομαι κάτι σε 90 γιούρια, αν ενδιαφέρεσαι πες και ας σχολιάσει και όποιος έχει άποψη επί του θέματος να δω κι εγώ πού είμαι

  8. #8
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    απειρες απαντησεις nice
    εννοειται αυτο που εβαλε ο tyler της orange φαινεται τελειως επικουρα ποσο παει το σετακι με τον ενισχυτη ?
    θενκς ολους για τις προτασεις .. εννοειται να εχετε τπτ αλλο δοκιμασμενο η σωστο ευπροσδεκτο
    vox εχει κανεις δοκιμασει?

  9. #9
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Quote Originally Posted by mprlp mprlp View Post
    Γεια χαρά κατ' αρχάς.
    Άδοξο για πρώτο ποστ και συγγνώμη, αλλά δεν είχα σκοπό να γράψω γενικά γιατί δεν παίζει καθόλου χρόνος, είχα κάνει την εγγραφή μόνο ως θεατής.
    Ωστόσο, είδα πως ο jack the ripper ψάχνει ενισχυτή και τυχαίνει να θέλω να σπρώξω έναν Orange Crush 15R 15-Watt.
    Τον έχω κάποια χρόνια, αλλά είναι ελάχιστα παιγμένος γιατί γρήγορα συνειδητοποίησα πως η κιθάρα δεν ήταν η φάση μου. Σκέφτομαι κάτι σε 90 γιούρια, αν ενδιαφέρεσαι πες και ας σχολιάσει και όποιος έχει άποψη επί του θέματος να δω κι εγώ πού είμαι
    thanks για την προταση αλλα ειμαι μονιμος κατοικος αγγλιας και θα το ψαξω μαλλον για κατι καινουργιο. θενκς παντως

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    Default

    α, δεν ήξευρα
    σ' ευχαριστώ κι εγώ φίλε μου, καλή τύχη

  11. #11
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Τσέκαρε και blackstar ht1. 1w είναι οπότε τον τσιτώνεις και μέσα στο σπίτι χωρίς να έχεις θέμα
    We revel in our time.

  12. #12
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    vox ειχα εγω εναν 50 watt modeling βγαινει και σε πιο μικρα μεγεθη. αρκετα καλος ειδικα στην βιντατζιλα και γενικα αμα θες ποικιλια ηχων πηγαινε σε modeling ενισχυτη και ο line 6 που ποσταρε καποιος ειναι καλος για τα λεφτα του. και ενας φιλος μου ειχε αυτον επισης καλη επιλογη http://www.thomann.de/gb/peavey_vypyr_15.htm
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  13. #13
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Να μιλήσω κι εγώ;

    Διάβασα εξαιρετικές προτάσεις και θα ήθελα να σχολιάσω κάποιες, πάντα με καλή διάθεση.

    Κατ' αρχάς ο VHT. Είναι ο βασικός μου ενισχυτής αυτή τη στιγμή, στην έκδοση head+1x12cab. Εξαιρετικό μηχάνημα, αλλά μειωμένο Portability λόγω βάρους και επίσης είναι αδύνατο να βγάλεις παραμόρφωση χωρίς να ανατινάξεις το τετράγωνο. Ναι, με τα 6 ψωροβατ.
    Επίσης ο Blackstar ΗΤ-1 γαμεί. Έχει αυτά που λείπουν απ' τον VHT, δηλαδή master volume και FX loop, αλλά κοστίζει τα διπλάσια και βγαίνεις πολύ εκτός budget.

    Γενικά σ' αυτά τα λεφτά και αφού δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, καλύτερα να πας σε transistor. Στο budget σου βρίσκεις άπειρες επιλογές με modelling και χωρίς, αλλά αυτό που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κυρίως είναι το μέγεθος του ηχείου. Καλύτερα 10Watt με 8" ηχείο, παρά 15W με 6,5"
    Το μόνο που δε θα πρότεινα είναι Marshall, όσο κι αν λατρεύω τον ήχο των καλών μοντέλων. Έζησα 7 χρόνια με έναν MG15DFX και ενώ δεν είχα θέμα ποιότητας, ο ήχος του ποτέ δε μου έκατσε σωστά. Στη θέση σου θα κοίταζα έναν Fender Mustang I ή Line 6 Spider IV. Πολλά ακούγονται για τους Line 6, και ναι, έχουν πολύ digital ήχο, αλλά αυτό το Line 6 Metal κανάλι έχει τέλεια παραμόρφωση για death metal και δεν είναι τυχαίο που ειδικά στο χώρο του ακραίου metal είναι μεγαλύτερο το ποσοστό όσων χρησιμοποιούν ψηφιακό modelling. Και αυτά στα λέει το άτομο που εύχεται να κερδίσει κάνα τζοκερ για να απαλλάξει τον Coroner απ' το φορτίο του Mesa Boogie...
    Α, τώρα που το ξανασκέφτομαι, έχω παίξει αρκετές φορές και με τους Rolland cube (και τον 15άρη και τον 20άρη και τον 40άρη). Δε θυμάμαι τιμές, αλλά αν το budget σου φτάνει για τον 20άρη (που έχει πολλά περισσότερα features απ' τον 15άρη) μάλλον αξίζει περισσότερο απ' τους δυο άλλους που είπα. Ο 40άρης είναι ουσιαστικά ένας 20άρης με περισσότερα watt και πάει σίγουρα πάνω απ' τα 200 ευρώ, οπότε μένεις στα 20watt που είναι υπέραρκετά για τη δουλειά που θες.
    Τέλος, το διαολάκι τις Orange, το micro terror, το έχω παίξει σε 2x12 καμπίνα και ΣΠΕΡΝΕΙ! Βέβαια κοστίζει κάνα 120άρι και θες και κάπου 80 αν θυμάμαι καλά για την 1x8 καμπίνα που το συνοδεύει, άρα ξεφεύγεις από budget, αλλά (ένα μεγάλο αλλά)... Αν αποφασίσεις να κάνεις την υπέρβαση, χτύπα το και έχεις και το plus ότι αν ποτέ γουστάρεις, το παίρνεις μαζί σου στο studio, το χώνεις στην 4x12 που θα βρεις εκεί και προβάρεις κανονικότατα.
    Παίζει και ο 20άρης combo της Orange βέβαια, (τρανσιστορ) στο budget σου, αλλά δεν τον έχω ακούσει για να σου πω γνώμη. Αν όμως ακούγεται σαν micro crush (που έχω κι εγώ και υπεραγαπώ) με λιγότερο μπούκωμα λόγω μεγαλύτερου ηχείου, μάλλον αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.

  14. #14
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Α, και επειδή τώρα το θυμήθηκα, o micro crush τι ακριβώς έχει; Αν σκοπεύεις να τον πετάξεις, θα ήθελα να είμαι ο κάδος ανακύκλωσης. Ευχαριστώ

  15. #15
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    θενκς για τις απαντησεις!
    ακομα δεν τον εχω ανοιξει να δω μηπως μπορω να δω τι παιζει. θα το δοκιμασω μηπως βγαλω καμια ακρη (λεμε τωρα ). αν δω οτι δεν υπαρχει σωτηρια ναι καπως θα γινει η δουλεια να στον δωσω δεν εχω θεμα

Similar Threads

  1. Πωλείται Ενισχυτής Κιθάρας
    By babality in forum Musicians Chat
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2012, 11:01
  2. Μικρός Νικόλας
    By Mostos in forum Literature
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-2011, 16:53
  3. Ο μικρός ζυθοποιός
    By Comte de Saint-Germain in forum General Discussion
    Replies: 27
    Last Post: 04-08-2010, 17:24
  4. Replies: 22
    Last Post: 08-06-2009, 21:17
  5. Μικρός Άλεξ
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 31
    Last Post: 13-06-2006, 23:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •