Results 1 to 9 of 9

Thread: γιατί ξηγιέται έτσι η RAM μωρέ

  1. #1
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default γιατί ξηγιέται έτσι η RAM μωρέ

    yo ppls,
    έχω μία ερώτηση για τους γνώστες..

    Στο πίτσι του γραφείου έχω
    asus commando με μαμίσιο bios version 0601 του '06
    intel core2duo E6300 conroe
    4χ1 1 giga RAM DDR2 στα 400 χωρίς OC σε ρεύματα κλπ, ολα μαμίσια.
    κλπ κλπ
    Προσφατα κάηκε το ενα module απο το διπλό σετάκι της Crucial..

    'Eτσι λοιπόν ύστερα από -υποδειγματικό και ταχύτατο - RMA σε ένα σετάκι crucial 2x1 DDR2,
    ήρθε ένα ζεύγος Ballistix 2x2 DDR2 PC2-6400 CL5, 1.8V. (αφού οι παλιές δεν κατασκευάζονται πλέον)
    Κούμπωσαν - bootare όμορφα κ γρήγορα αλλά το θέμα είναι το εξης :
    η commando υποστηρίζει μέχρι 6Giga RAM λέει ο κατασκευαστής στην σελίδα του.
    (και τα win64 που τρέχω δεν είναι περιοσρισμός)






    αναγνωρίζει μόνον τα 4992 (5 σύνολικά δηλαδή)
    γιατί δεν βλέπει ενα giga ακόμα το γαμίδι ?
    να δοκιμάσω OC στις RAM ή/και στα ρευματα ? παίζει κάτι αλλο που δεν πάει το μυαλό μου?


    cheers
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    το πρόβλημα είναι ότι έχεις διαφορετικές μνήμες (κατασκευαστής και χωρητικότητα). αρχικά θα σου πρότεινα να τις βάζεις μία-μία και με τη σειρά που λέει το εγχειρίδιο της μητρικής σου. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν όλα τα dimmακια το ίδιο CAS latency. θα μπορούσες να βάλεις χειροκίνητα το latency στο πιο αργό (5 στη δική σου περίπτωση) αλλά δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    επίσης, υποτίθεται ότι όλα τα dimm πρέπει να έχουν ίδια τάση, ταχύτητα και latencies. Δεν έχεις φάει καμιά μπλε οθόνη;

  4. #4
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    καμία μπλε οθόνη (εχω να δω τέτοια πολυυυυυυύ καιρό φτου φτου)
    όλα τα dimmακια ρε συ δεν μπορούν να έχουν το ίδιο CAS latency αφού είπαμε τα δύο σετάκια έχουν διαφορά 5 χρόνων μεταξύ τους,
    πάλι καλά που στείλανε 2x2 αντί του 2x1 που τους έστειλα για RMA.
    bootάρει με καθένα ξεχωριστά , ολα καλά σ αυτό.
    το έταιρο σετάκι 2x1 είναι παμπάλαιο αλλά τι να το κάνω, μήπως να το ΚΑΨΩ εκσκεμμένα κ να φύγει κ αυτό για RMA ?

    το θέμα μας δεν είναι τόσο ο χρονισμός ή οι επιδόσεις αλλά το ένα χαμένο giga, που έχει πάει κ γιατί δεν το βλέπει!
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  5. #5
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Προτείνω να αφήσεις μόνο τις Balistic πάνω και να βγάλεις τις παλιότερες. Ακόμα και να πετύχεις να δει το παραπάνω giga(που δεν νομίζω) δεν θα έχεις καλύτερες επιδόσεις, που νομίζω οτι είναι το μοναδικό ζητούμενο σε μια αναβάθμιση.
    My dog, it's full of trash!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    όλα τα dimmακια ρε συ δεν μπορούν να έχουν το ίδιο CAS latency αφού είπαμε τα δύο σετάκια έχουν διαφορά 5 χρόνων μεταξύ τους,
    Γενικά, δεν είναι πολύ καλό να έχεις διαφορετικές μνήμες πάνω. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ίδιο cas (5) και ρεύμα (2.1). Καλό θα ήταν να τρέξεις κανα memtest86 ή prime95 για να δεις πώς πάνε από σταθερότητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    BIOS
    Advanced -> Chipset -> North Bridge Chipset Configuration -> Memory Remap Feature -> Enabled

    Κάνε κι ένα BIOS update αν το κατέχεις.

  8. #8
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    tnx, θα προσπαθήσω το Memory Remap κ τα λέμε
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  9. #9
    Kazeshini Narzul's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Volos
    Posts
    202

    Default

    Δοκιμασε να αλλαξεις θεσεις στα κιτ.
    Βαλε πχ στο 1-3 σλοτ τις καινουριες και στο 2-4 σλοτ τις παλιες.

    Αν κι εγω θα αφηνα μονο τις καινουριες στο πισι και τις παλιες στο ντουλαπι.

    4 γιγα για office pc ειναι μια χαρα.
    best value for money disk

    09:21 <FIXXXER> ειναι εγωκεντρικος ναρκισσιστης και παρανοικος

Similar Threads

  1. Τα Εζησα Ετσι
    By 00i00 in forum Athletics
    Replies: 66
    Last Post: 20-11-2012, 00:05
  2. Τα άλλα τα μουνιά μωρέ
    By irreligious in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2008, 21:52
  3. Replies: 18
    Last Post: 27-03-2008, 10:44
  4. Αυτοκίνητα κι έτσι.
    By dead in magazines in forum General Discussion
    Replies: 154
    Last Post: 07-02-2007, 23:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •