Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52

Thread: Hertz Festival, 8-9 Φεβρουαρίου, Μέγαρο Μουσικής

  1. #31

    Default

    Τhomas Κoner καλός, μάλλον περίμενα πιο πολλά, πολύ επιτυχημένος όμως ο συνδυασμός εικόνας ήχου. Έχει πολλά τέτοια στο video section του site του, να τα δείτε/ακούσετε, να το αγαπημένο μου. Vainio όχι του στυλ μου, κάποια καλά σημεία, γενικά ψαχνότανε νομίζω και η λούπα του βίντεο υπήρχε μόνο για να υπάρχει. Deathprod τέλοιοι, εμπειρία μεγάλη. Ειδικά το πρώτο μέρος θα ήθελα να το κρατούσανε/αναπτύσσανε για 10 λεπτά ακόμα.

    Alban Oto (συγνώμη, δεν άντεξα..) πολύ καλός στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, με την Kraftwerk-ική αισθητική, τον τέλειο συνδυασμό με το βίντεο κλπ και πίστεψα ότι θα είναι η καλύτερη εμφάνιση. Μετά σταδιακά άρχισα να μη νιώθω μέχρι που απλά παρακαλούσα να τελειώσει η φάση. Κάποιος να του πει ότι υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ και ότι αυτό το γαμημένο το stereo out δεν είναι για να το έχει συνεχώς στο 10. Αλλά εντάξει, αφού γούσταραν οι ορδές των κατεστραμμένων.. σας εύχομαι καλή μεταμόσχευση τεχνητού κοχλία στα σαράντα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    φθογγε δεν σε καταλαβαινω ....

    Συνοψη

    Alva Noto και Ikeda ηταν αψεγαδιαστοι

    Mika Vainio ο χειροτερος

    Byetone ωραιος χορευτικος αν κ με καποια ελαφρως ψιλοαδιαφορα σημεια/κοιλιτσες

    Thomas Koner βαρυ drone/ambient οπως αναμενοταν, ωραια αισθητικη στα visuals

    Deathprod αρκετα προσεγμενο performance...

    Novi_sad ωραιες ιδεες στα visuals,η μουσικη καλουτσικη με κοιλιτσες που κ που, το τελευταιο κομματι κακοο

    Mika Vainio πολυ μετριος...
    Last edited by VidnaObmana; 10-02-2013 at 20:42.
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #33

    Default

    εννοούσα ότι ήταν πολύ δυνατά και χωρίς να σταματάει/κόβει από την ένταση, το οποίο πέρα από το εάν ενόχλησε κάποιον (μόνο εμένα έχω την εντύπωση) δε μου αρέσει και σαν άποψη (ιδιαίτερα και όσον αφορά αυτόν που τον είχα μάθει μέσα από τις συνεργασίες με sakamoto κτλ)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #34

    Default

    Deathprod από τα πιο κηδειακά πράγματα που έχω δει στη ζωή μου, treetop και δεν είμαι καλά, ακριβώς όπως το ονειρευόμουν, Mika Vainio αδυσώπητος, ανελέητος πειραματικός και χωρίς πολλά beats, ένα χαστούκι σε όσους χορευοούρλιαζαν στον Byetone, ένα χαστούκι γενικά, Alva Noto Alva Noto, ο ήχος για μένα δεν παιζόταν, Ikeda στην αρχή πήγε να το χάσει στο καυλάντισμα αλλά στο τέλος το έδεσε πολύ, το μαύρο γυαλί, Koner βαρύς και άδειος και ατμοσφαιρικός και επιβλητικός, Byetone η μεγάλη απογοήτευση του φεστιβάλ, Biosphere δεν έπαιξε αλλά αν έπαιζε θα ήθελα να ήταν σαν το wireless, νοβισαδ με προβλήματα στον ήχο, κάτι ωραία visuals, δεν θα το μνημονεύω στα βαθιά μου θέρτις.

    Το φεστιβάλ γενικά α' εθνική

    λεπτομέρειες εφόσον ζητηθούν, θα συζητηθούν

  5. #35
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Το φεστιβάλ γενικά α' εθνική

    Αν οι Supersilent είναι το αγνό θυμαρίσιο μέλι της Rune Grammofon o Deathprod είναι ο βασιλικός πολτός της. Εξαιρετικός.

    Ο μισός Pan Sonic έφτανε και περίσσευε εν τέλει για να μας ματώσει αυτιά και μυαλό.

    Ο Noto κούνησε μεγαλοκυρίες με ταγιέρ.

    Ανέβηκα απο Κρήτη και θα το επαναλάμβανα ΣΗΜΕΡΑ για να το ξαναζήσω.

    α, και γαμω τους ήχους.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  6. #36
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Köner: Πολύ ωραία visuals, κατά τ' άλλα λάθος.

    Vainio: Ανύπαρκτος στο εικαστικό αλλά Κορυφαίος. Ακριβώς ό,τι έπρεπε να γίνει, το έκανε. Μόνο για 30 λεπτά δυστυχώς, δεν έριξε ούτε βλέμμα και σηκώθηκε και έφυγε. Έτσι.

    Deathprod: Κοιμήθηκα. Αλήθεια, με πήρε ο ύπνος.

    Alva Noto: Αρχηγική εμφάνιση αλλά μάλλον είμαι λίγο με φθόγγο για το δεύτερο μισό. Γυρνώντας για μια ματιά στον κόσμο, μια έκφραση μπορεί να κρατήσει κανείς: «ΟΙΝΟΦΥΤΑ».

  7. #37
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    μπλακμεταλλάδες στο μέγαρο μουσικής

    για κάτι τέτοια έχει βγει αυτο το εμότικον

  8. #38
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κυρίως ο λόφος Στρέφη και το πάρτυ από τη διάβαση της παντείου που ήρθε σύσσωμο ήταν το touched.

    Γενικώς για να τα λέμε κι αυτά, είναι ευχάριστο που το Μέγαρο έχει χρεοκοπήσει big time και κάνει και τέτοιες αρπαχτές, μπας και δούμε και τίποτα σοβαρό σε τιμές για το λαό σε έναν αξιοπρεπή χώρο με σωστό ήχο.
    Last edited by ikonoklast; 11-02-2013 at 15:42.

  9. #39
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Το φόκωσε τελικά ο βύντνα?
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Köner: Πολύ ωραία visuals, κατά τ' άλλα λάθος.
    για πες, από περιέργεια. Λίγο βαριά λέξη και χωρίς επεξήγηση, για αυτό.

    Παρεπιπτόντως, εγώ είχα επίσης -πραγματικά- απόκοιμηθεί στον Fenessz πριν δύο χρόνια. (Καλά είχα πάει άυπνος, αλλά έφταιγε λίγο και αυτός!)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #41
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    εννοούσα ότι ήταν πολύ δυνατά και χωρίς να σταματάει/κόβει από την ένταση, το οποίο πέρα από το εάν ενόχλησε κάποιον (μόνο εμένα έχω την εντύπωση) δε μου αρέσει και σαν άποψη (ιδιαίτερα και όσον αφορά αυτόν που τον είχα μάθει μέσα από τις συνεργασίες με sakamoto κτλ)
    Κοιτα, ουτε με σακαμοτο επαιξε, ουτε το For επαιξε ... Live παρουσιαση του Univrs ηταν, οπως και ο Byetone επαιξε λαηβ το Symeta στην ουσια, οπως γραφοταν και στο προγραμμα.
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #42
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Köner: Πολύ ωραία visuals, κατά τ' άλλα λάθος.
    για πες, από περιέργεια. Λίγο βαριά λέξη και χωρίς επεξήγηση, για αυτό.

    Παρεπιπτόντως, εγώ είχα επίσης -πραγματικά- απόκοιμηθεί στον Fenessz πριν δύο χρόνια. (Καλά είχα πάει άυπνος, αλλά έφταιγε λίγο και αυτός!)
    Ήμουν άυπνος και χώμα, πράγματι. Επίσης στον κουνερ ήμουνα στον εξώστη και όρθιος. Σε άλλη διάθεση, με άλλο σετ, από άλλη θέση μάλλον θα μπορούσα να μπω περισσότερο, τώρα τίποτα το ιδιαίτερο, εξου και «λάθος». Το ίδιο συνέβη και στους deathprod.

    Δεν λέω κάτι παράξενο, γιατί τρώω μούτζες για το μέγαρο;
    Last edited by ikonoklast; 11-02-2013 at 19:21.

  13. #43

    Default

    εγώ γιατί παίρνω δηλαδή? μου αρέσει που ψάχνεις για εξήγηση.. ο κόσμος το γύρισε στο μαίταλ μάλλον (γιέα ράιτ)

    εντάξει απλά άμα βαριέσαι να γράψεις κάτι παραπάνω το νόημα είναι ότι ο koner είναι λάθος και οι deathprod κοιμήσιδες. Τέλος πάντων, να τα ακούτε τα άλμπουμ του κόνερ, όσο κι αν το ψάχνει με τα λάιβ η σωστή φάση με αυτόν είναι είναι σκοτάδι, μοναξιά και ακουστικά. [/κιτς]

    βίντνα, ναι δεν έχει να κάνει και πολύ ότι εγώ τον είχα συνηθίσει αλλού τον νότο. Ούτως η άλλως, με κούρασε δηλαδή.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #44
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Αυτο λεω. Υποθετω αν ακουσεις το Univrs ή το Unitxt ολοκληρα σπιτι σου , παλι θα κουραστεις.
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Köner: Πολύ ωραία visuals, κατά τ' άλλα λάθος.

    Deathprod: Κοιμήθηκα. Αλήθεια, με πήρε ο ύπνος.
    καθόμουν δίπλα σε αυτόν τον τύπο

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 06-01-2011, 17:14
  2. Replies: 0
    Last Post: 29-07-2010, 13:22
  3. Lisa Gerrard στο Μέγαρο Μουσικής 16-17/12/09
    By Comte de Saint-Germain in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 09-10-2009, 19:43
  4. Goran Bregovic 17-4 @ Μέγαρο Μουσικής
    By metamelia3 in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 17-04-2007, 19:36
  5. 30/11/2005 Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης:
    By Nodoordonotthereisnotry in forum Live Reports
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2005, 08:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •