Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 81 of 81

Thread: Κλέφτες - μείνετε μακρυά

  1. #76
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Από την άλλη, ακόμα κι αν δεχθώ αυτό που λες για διαφορετικά έξοδα α) η τιμή δεν είναι καλή για το μέγεθος του κομματιού, συγκριτικά με τις υπόλοιπες επιλογές σου και β) όταν είσαι franchise, πωτς γκένεν να πουλάς σε διαφορετικές τιμές; :/
    Για το α) δεν εχω να πω κατι γιατι ολα αυτα ειναι αρκετα υποκειμενικα μεχρι ενος σημειου. Για το β), στην ελευθερη αγορα δεν ειναι τοσο περιεργο να υπαρχουν αλλες τιμες σε διαφορετικα καταστηματα του ιδιου franchise, ειτε μιλαμε για πιτσαριες, σαντουιτσαδικα, κομμωτηρια, φωτογραφεια ή ακομα και ρουχαδικα, οπου οι διαφορες βρισκονται στις προσφορες. Εδω που ειμαι εγω, αλλες τιμες θα βρεις στο McDonalds στην chinatown, αλλες στο midtown Manhattan (κεντρο), αλλες στην Αστορια, αλλες στο βαθυ Brooklyn. Τα ιδια και με Dunkin Donuts και με πολλες αλυσιδες τελος παντων, ακομα και πιτσαριες.

    Οι τιμες βεβαια ειναι ελαχιστα διαφορετικες, της ταξης των 50 cents ή το πολυ ενος δολλαριου στα $5-6, κι αυτο οχι συχνα. Το δικο σου παραδειγμα δηλαδη ειναι ακραια διαφορα μιας και ειναι 50% πανω στο καταστημα της Καλαμαριας. Παρολα αυτα, κατι που ειμαι βεβαιος γνωριζεις πολυ καλα, οι τιμες δεν διαμορφωνονται απο το κοστος των υλικων της πιτσας, αλλα απο το ρευμα που πληρωνει ο πιτσαρας, το ενοικιο που πληρωνει, τα εξοδα συντηρησης του καταστηματος, τον τουρισμο και φυσικα απο την προσφορα και την ζητηση. Κοινως, αμα πανε και κανουνε ουρες για την 1.80 το κομματι πιτσα, τοτε ο τυπος θα την βαλει 1.80, και οποιος δεν θελει δεν παιρνει.


    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    Και το 1.20 πολύ μου φαίνεται σε σχέση με 6-7 χρόνια πριν που έπαιρνες τις ίδιες πίτσες με 0.80 λεπτά, επειδή στα 4 κομμάτια που έπαιρνα είναι 1.60 διαφορά
    Δεν ειναι τοσο μεγαλη διαφορα το εναμιση ευρω στα 5 ευρω οταν μιλαμε για 7 χρονια μετα. Ειναι διαφορα αξιοπροσεκτη, αλλα οχι σημαντικη, εκτος κι αν παιρνεις 4 κομματια πιτσας απο κει καθε 2-3 μερες.
    The rest is just

  2. #77
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Οι τιμες βεβαια ειναι ελαχιστα διαφορετικες, της ταξης των 50 cents ή το πολυ ενος δολλαριου στα $5-6, κι αυτο οχι συχνα. Το δικο σου παραδειγμα δηλαδη ειναι ακραια διαφορα μιας και ειναι 50% πανω στο καταστημα της Καλαμαριας. Παρολα αυτα, κατι που ειμαι βεβαιος γνωριζεις πολυ καλα, οι τιμες δεν διαμορφωνονται απο το κοστος των υλικων της πιτσας, αλλα απο το ρευμα που πληρωνει ο πιτσαρας ( ), το ενοικιο που πληρωνει, τα εξοδα συντηρησης του καταστηματος, τον τουρισμο και φυσικα απο την προσφορα και την ζητηση. Κοινως, αμα πανε και κανουνε ουρες για την 1.80 το κομματι πιτσα, τοτε ο τυπος θα την βαλει 1.80, και οποιος δεν θελει δεν παιρνει.
    Κοίταξε, μπορεί να μην είναι λάθος όσα αναφέρεις, όμως όταν είσαι ο μοναδικός που το κάνει (λίγο πριν έχει ζαχαροπλαστείο Freggio το οποίο έχει τις ίδιες τιμές τόσο στην Τούμπα, όσο και στη Χαριλάου, όσο και στη γαμημένη Αριστοτρέλους όσο και στην πλαζ Αρετσούς (τα 2 τελευταία σημεία πολύ πιο "τουριστικά" από τον πεζόδρομο Καλαμαριάς) και πέραν των εκεί σημείων, όταν παραγγέλνεις από ένα franchise pizza τύπου Pizza Fan/Domino's/Verona/ΟΤΙ_ΣΤΟΝ_ΠΟΥΤΣΟ_ΘΕΛΕΙΣ_ΑΡΚΕΙ_ΝΑ_ΘΥΜΙΖΕΙ_ΙΤΑΛΙΑ οι τιμές έιναι ίδιες) ε, χτυπάει κάπως άσχημα, δε βρίσκεις;

    Πάντως, έχω την αίσθηση πως ο αίλοινας και κυρίως ο σαλλλλονικιός, αν έβλεπε διαφορετικές τιμές ανάμεσα σε δύο καταστήματα Goodys, θα έκανε βίαιη διαδήλωση απ' έξω.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #78
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Μα ανεκαθεν υπηρχαν διαφορετικες τιμες στα Goody's (δεν ξερω τωρα πως ειναι γιατι παιζει να εχω να φαω πανω απο 10 χρονια). Ευκολα το Golden στο Goody's Κηφισια ειχε 20 λεπτα παραπανω απο το Goody's προς το κεντρο Αθηνας ας πουμε. Ξαναλεω, πολυ μικροτερη διαφορα απο την κλεψια που αναφερεις (συμφωνω μαζι σου οτι ειναι ακραιο δηλαδη) αλλα ειναι κατι που συμβαινει, αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι δεν ειναι παρανομο ή περιεργο να εχουν διαφορετικες τιμες καταστηματα του ιδιου franchise. Βεβαια δεν το εχω συναντησει ποτε σε franchise των 3-4-5 καταστηματων, συνηθως αυτες οι διαφορες ειναι σε πολυ μεγαλες αλυσιδες, οπως αυτες που ανεφερα, γιατι στα παπαρια τους κιολας.
    The rest is just

  4. #79
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σοβαρά; Όχι, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι εδώ στη θεσσαλονίκη δεν έπαιζε ποτέ κάτι τέτοιο, αν το θυμάται με σιγουριά άλλος ας μιλήσει, αλλιώς ας σωπάσει για πάντα. Δηλαδή, σκέψου ότι αυτές οι αλυσίδες κάνουν και delivery κι έχουν online καταλόγους ή ακόμα και δικά τους apps για να παραγγείλεις. Όλα αυτά είναι κάπως αδύνατον να μην είναι "ενοποιημένα" και να την τρως έτσι ΣΤΟΓΚΩΛΟ επειδή μένεις ΒΠ, ας πούμε. :/
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #80

    Default

    Τελευταια φορά είχα φάει goodys το 11 στην χαλκίδα. Εκεί τα goodys ήταν πιο ακριβά από θεσσαλονίκη, αλλά νομίζω τότε ήταν αφού είχαν αρχίσει να αυτονομούνται ορισμένα.

  6. #81
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Να τοποθετηθεί επί του θέματος ο χρήστης pitsadoros.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •