Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: Κλέφτες - μείνετε μακρυά

  1. #1
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default Κλέφτες - μείνετε μακρυά

    Πρόσφατα είχα μια πολύ κακή εμπειρία με αγορά στο ιντερνετ, η εξυπηρέτηση πελατών δεν απαντάει και ουσιαστικά θεωρώ τα λεφτά χαμένα χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι για αυτό και χωρίς να έχω λάβει την υπηρεσία που πλήρωσα, ή το προϊόν σε άλλες περιπτώσεις.

    Εδώ μπορούμε να αναφέρουμε τέτοιες περιπτώσεις ώστε να μη τη πατήσει και άλλος κόσμος. Επίσης μπορεί κάποιος να δίνει πιθανές λύσεις αν είχε παρόμοια εμπειρία. Και πάνω από όλα καλό θα είναι οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση να την ποστάρουμε ξανά σε άλλα μέσα, πχ fb.

    Θέματα με αγορές δίσκων μπορούν επίσης να μπουν εδώ.

    Με λίγα λόγια λοιπόν είχα νοικιάσει ένα αυτοκίνητο για 3 μέρες στο τέλος του χρόνου από rentalcars.com για ένα μικρό και σύντομο ταξίδι. Η τιμή ήταν αρκετά καλή και η μόνη μαλακία ήταν πως έπρεπε να πάω σε μια κοντινή πόλη για να παραλάβω το αυτοκίνητο αφού δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στην δική μου. Αλλά εντάξει, μισή ώρα με το λεωφορείο μόλις.

    Πήγα στα γραφεία της Avis/Budget στην οποία είχε καταχωρηθεί η κράτηση μου, έδωσα τα απαραίτητα έγγραφα - δίπλωμα, διαβατήριο, κάρτα, voucher - αλλά πέτυχα μια ηλίθια υπάλληλο η οποία βλέποντας τα ελληνικά στο δίπλωμά μου φρήκαρε και έλεγε πως το δίπλωμα δεν είναι έγκυρο!!! Της έδειχνα το σήμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ξανά και ξανά και αυτή απαντούσε πως δεν καταλαβαίνει ελληνικά και πως το δίπλωμα δεν είναι έγκυρο. Της είπα πως με το ίδιο δίπλωμα έχω νοικιάσει χωρίς πρόβλημα αυτοκίνητο πάνω από 10 φορές στην Ισπανία αλλά και σε άλλες χώρες όπως Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία.

    Τεσπά, είδα πως πρόκειται για βλήμα και δε πίεσα άλλο. Την ρώτησα τί γίνεται τώρα και μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και πως μπορώ να πάρω τα λεφτά πίσω - η κράτηση ζητούσε φουλ προπληρωμή - και ξεκίνησε την διαδικασία. Μετά από λίγο μου είπε πως δεν μπορεί να προχωρήσει αυτή την διαδικασία αφού η κράτηση ήταν καταχωρημένη στην Budget. H Budget εξαγοράστηκε πρόσφατα από την Avis αλλά δεν είχαν ακόμα κοινές διαδικασίες. Κάλεσε η ίδια την Εξ.Πελατών της Budget και μίλησα μαζί τους, μου είπαν πως θα προχωρήσουν την επιστροφή και μετά από λίγο μου είπαν πως δε μπορούν γιατί η κράτηση είχε γίνει από rentalcars.com και έπρεπε να επικοινωνήσω μαζί τους. Το μόνο που πρόσθεσαν ήταν πως αν η rentalcars.com δε μου έδινε τα λεφτά πίσω μπορούσα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους και να πιέζαν από την πλευρά τους.

    Και κει αρχίζει το πανηγύρι. Εδώ και 2-3 βδομάδες η rentalcars.com δεν απαντάει στα μέηλ μου. Το μόνο που μου είπαν αρχικά ήταν πως φταίω εγώ που ακυρώθηκε η κράτηση και για αυτό δεν δικαιούμαι επιστροφή των χρημάτων!!!! Τους εξήγησα λεπτομέρως τι συναίβει, με αντίγραφο του διπλώματος μου και αυτοί απλά δεν απαντάνε.

    Όπως είπα τώρα πια θεωρώ τα λεφτά χαμένα και απλά τους ζαλίζω καθημερινά όταν δεν έχω τί να κάνω στέλνοντας το ίδιο μέηλ ξανά και ξανά.

    Το σπάσιμο της όλης υπόθεσης είναι πως όταν νοικιάζεις αυτοκίνητο πάντα σε χρεώνουν και ένα έξτρα ποσό σε περίπτωση που συμβεί κατί το οποίο πάντα επιστρέφουν στον λογαριασμό σου την επόμενη της επιστροφής του αυτοκινήτου. Στην προκειμένη περίπτωση η rentalcars.com δε μου έχει επιστρέψει ούτε αυτό το ποσό.

    rentalcars.com μείνετε μακρυά.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Εφαρμοσε σωστη τακτικη πελατη.


    απειλησε-επεμενε-πουτανιασε.

    θα δικαιωθεις.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εχμ... δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι το naming and shaming εδώ μέσα. Κάποιος μπορεί να βρει τον μπελά του.

    Μεταξύ μας, πάντως, αν το δίπλωμά σου δεν έχει (και) λατινικούς χαρακτήρες (αν κατάλαβα καλά), δε θα πρεπε να γίνεται δεκτό εκτός Ελλάδος.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    ΑΡχιδιες, εχω νοικιασει αυτοκινητο δυο φορες στην Αμερικη με το παλιο ροζ διπλωμα, απλα ηταν καριολα η συγκεκριμενη, και ο Αρτ επρεπε να της πει οτι θελει να μιλησει με τον ανωτερο της, τωρα μπηκε σε μπελα με τους μαλακες στα ιντερνετς που αντε να βρεις το δικιο σου. Επρεπε να νοικιασει εκεινη τη μερα το αυτοκινητο παση θυσια, κι οχι να κατσει να ακουσει μια αχρηστη που δε μπορει να κανει τη δουλεια της.

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δε ξέρω κατά πόσο το δίπλωμα μου είναι δεκτό αλλά όπως είπε και ο Φικσκσκσερ έχω νοικιάσει άπειρες φορές σε 4 διαφορετικές χώρες χωρίς πρόβλημα. Απλά πέτυχα στην περίπτωση.

    Φικσκσκσερ μίλησα με ανώτερο στο γραφείο, μέσω τηλεφώνου, αλλά το βλήμα είχε προλάβει να του πει τα δικά της , πως δηλαδή το δίπλωμα δεν είναι έγκυρο, και ο τύπος δεν ήταν και τόσο εξυπηρετικός. Και άλλωστε με διαβεβαίωσαν πως δικαιούμε τα λεφτά πίσω.

    Μιτσ αυτό κάνω, ήδη έχω προσθέσει στα μέηλ μου πως θα κινηθώ νομικά, που δεν αλλά λέμε τώρα, τους στέλνω μέηλ αρκετές φορές την ημέρα που ξέρω πως πάει στα σκουπίδια απλά ευελπιστώ πως κάποιος θα αξιωθεί να δει τί γίνεται, και απλά από κει και πέρα τους κάνω ρόμπα όπου μπορώ. Βέβαια, μαλακία μου που δε τους έψαξα πριν κάνω την κράτηση αλλά χρειαζόμουν αυτοκίνητο όπως και να χει, από οτι διαβάζω παίζει πολύ κράξιμο για αυτούς στον θαυμαστό κόσμο του ιντερνετ. Αν και βέβαια το οτι δεν πήρα το αμάξι ήταν λάθος του βλήματος και όχι δικό τους, αλλά το θέμα είναι τα λεφτά που δε λένε να τα δώκουν πίσω. Όπως είπα, ούτε καν το έξτρα ποσό που οφείλουν να επιστρέψουν.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Πήγαινει και σε fora αφιερωμένα σε τέτοια πράγματα (δηλαδή τα διάφορα price comparison sites) και γράψε reviews, γενικά εδώ μόνο καλό σε μας κάνεις που αποφεύγουμε τα λαμόγια, αλλιώς να το δει κανείς και να μπορεί να σε βοηθήσει λίγο δύσκολο...

    Όπως και να χει καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα, μη το βάζεις κάτω και παίρνε και τηλέφωνα!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #7
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ε ναι, το θρεντ δε το άνοιξα για μένα μόνο αλλά γενικά για να γράφουμε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμα και με distros.

    Ευχαριστώ για την στήριξη, τηλέφωνα λίγο δύσκολα γιατί στο ισπανικό δεν απαντάνε ποτέ και το αγγλικό θα μου βγει να πληρώσω άλλα τόσα με κλήσεις στο εξωτερικό.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #8
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Art η πληρωμή έγινε με χρήση κάρτας; αν ναι υπάρχουν τρόποι να βγάλεις άκρη με τους απατεώνες.

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Με κάρτα έγινε ναι, χρεωστική, αλλά πήγα στο online banking και δε βρήκα καμμιά άκρη εκεί. Ξες τί πρέπει να ψάξω;
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    ναι, σου στέλνω PM.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Υπάρχει διαδικασία μέσω της τράπεζας που έχεις την κάρτα. Νομίζω λέγεται αμφισβήτηση συναλλαγής. Πήγαινε σε υποκατάστημα και ρώτα, θα ξέρουν σίγουρα και θα το αναλάβουν αυτοί.

  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ευχαριστώ και τους 2, θα δω τι μπορώ να κάνω σχετικά το πρωί. Στην τράπεζα δε μπορώ να πάω γιατί είμαι κάτοικος εξωτερικού. Την γνωρίζω αυτή την διαδικασία, chargeback στην βαρβαρική, και είχα κοιτάξει στο online banking μου αλλά δεν υπήρχε κάτι σχετικό. Θα επικοινωνήσω με Εξ. Πελατών τραπέζης και βλέπουμε.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    Junior Member ma'am's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    28

    Default

    Παιζει να εκανα account μονο και μονο για να σου απαντησω, τοσο καημο το χω. Αν τιποτα απο τα παραπανω δεν σε βοηθησει, δοκιμασε να παρεις τη Γραμμη του Καταναλωτη. φιλος ετσι βρηκε το δικιο του απεναντι σε αεροπορικη εταιρια, μετα απο μικρο διαστημα. παιζει να το ανελαβαν και οι ιδιοι νομιζω, λυθηκε το θεμα τσακ μπαμ.
    “Two and a half million bucks. Spent it all on candy. My mom told me I was foolish. I’ve always been foolish when it comes to money.”

  14. #14
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πραγματικά σε ευχαριστώ!!!

    Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Σίγουρα δύσκολα την ελληνική Γραμμή του Καταναλωτή αφού δε ζω στην Ελλάδα. Έψαξα για την αντίστοιχη ισπανική ή κάτι ευρωπαϊκό και βρήκα αλλά λέει πως μπορούν να βοηθήσουν μόνο στην περίπτωση που είσαι Ισπανός και έχεις κάποιο πρόβλημα με ευρωπαϊκή εταιρεία σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα ή ευρωπαίος στην Ισπανία με ισπανική εταιρεία.

    Το πρόβλημά μου είναι με την rentalcars.com που είναι αμερικανέζικη.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #15
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αυτό περί αμφισβήτησης συναλλαγής ισχύει 100% για πιστωτικές, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις χρεωστικές. Ρώτα στην τράπεζά σου. Κάποια απόδειξη έχεις? Ότι πλήρωσες, αλλά δεν έλαβες καμιά υπηρεσία? Δε μπορεί να μην υπάρχει τρόπος να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

    (Περί διπλώματος, αν το δεχτούν, είναι δείγμα πνεύματος εξυπηρέτησης και καλής θελήσεως. Δεν είναι υποχρεωμένοι. Αυτό λέω. Ούτε αυτό είναι δικό σου λάθος, βέβαια.)
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •