Page 11 of 23 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 344

Thread: Warlord @ Αθήνα (Gagarin) 27/4/2013 & Θεσσαλονίκη (Μύλος) 24/4/2013

  1. #151

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Άρα είσαι σχετικιστής μέχρι άκρων;
    δε ξέρω, νομίζω θετικιστής είμαι . Όλα σε μία εξωτερική πραγματικότητα ανάγονται, κάποιοι σχετικιστές νομίζω το αρνούνται αυτό. Ε το να λες ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στην τέχνη ή ότι όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί δε σε κάνει σχετικιστή, νομίζω είναι απλά σωστή λογική απέναντι σε κακή.

    σβηνοτουβλάκι: οκι ντόκι!
    Θύμισε μου την επόμενη φορά που θα κανεις αισθητική κρίση (βλ σχόλια για kreator) να σε κράξω τότενες :-p

    ναι ρε, εννοείται ότι όλες οι αισθητικές κρίσεις είναι για το πούτσο. Είτε αναφερόμαστε σε αντικειμενικά κριτήρια (δηλαδή ψιλοαδιάφορα) και είμαστε σωστοί, είτε λέμε τι γουστάρουμε, που η χρησιμότητα αυτού του πράγματος είναι να βρίσκουμε ομοίους μας (δηλ. κάποιος να συμφωνεί μαζί μας για να νιώθουμε καλά). Για αυτό οι αρνητικές αισθητικές κρίσεις που είναι και απόλυτες ουσιαστικά δεν επιτέθονται μόνο στη μπάντα, αλλά και στον άνθρωπο που τη γουστάρει ταυτόχρονα.

    έντιτ: μες τον όλο χαμό δε το πρόσεξα αλλά κούντος ρα για τα 2 τελευταία ποστ και ιδιαίτερα για την αναφορά και των Summoning (που χωρίς να ταυτίζονται, έχουνε και πιο ουσιαστικές ομοιότητες μεταξύ τους πέρα από πλήκτρα κλπ, στο μεταξύ αναφέρoυμε τις πιο πιθανές μπάντες στην ανθρωπότητα για να τρώμε κορόιδεμα, μήπως να ακούσουμε και Κατή τελικά?)
    Last edited by phthoggon; 01-04-2013 at 15:25.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #152
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Ναι. Αν τα ακούσματά σου δεν έχουν καμία σχέση με ένα genre (μη σου πω ότι μπορείς και να το αντιπαθείς), τότε, εάν θες πραγματικά να κάνεις μια σοβαρή υπέρβαση ως ακροατής και να κρίνεις έναν δίσκο που μέχρι χθες θα χλεύαζες μόνον από τα συστατικά του (ανδρόγυνο, χριστιανικός στίχος, ντραμ μασίν, μεγάλες συνθέσεις), οφείλεις να ασχοληθείς πραγματικά με αυτόν τον δίσκο. Εάν χρειαστεί ακόμα και μια βδομάδα. Ύστερα από αυτήν τη βδομάδα ενασχόλησης θα έχεις έρθει πιο κοντά στο genre και την μπάντα, και η κρίση σου δεν θα ξεκινάει από το ότι οι Lordian Guard στερούνται τσαμπουκά.

    αχαχαχα ναι, ναι. Θα καθίσω μία βδομάδα να ακούω μόνο Λορντιαν Γκαρντ ώστε να "ανακαλύψω την μαγεία τους".
    Ρε δεν πάτε καλά μερικοί..

    Εγώ νομίζω, ίσως δηλαδή, ότι μερικά από τα πιο συγκλονιστικά ακούσματα της ζωής μας/σας έκαναν κλικ από την πρώτη νότα. Άντε βάλε και κάποια που εξελίχθηκαν σε grower. Αλλά μία βδομάδα Λόρντιαν Γκαρντ για να ανακαλύψουμε τι? Ότι έχουν πλαστικα ντράμς, συνθεσαίζερ για γέλια, φωνητικά ανέκδοτο και μουσική "ουράνια με το ζόρι"?
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #153
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Ουτε καν καταλαβες τι εγραψε ο Ra pariah.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  4. #154
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ναι, ήταν βαθιά τα νοήματα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #155
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Ή ρηχός ο δέκτης.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  6. #156

    Default

    Ριτζέκτ, 30 χρονών είσαι νομίζω, μάλλον δε πρόκειται να αλλάξουν αυτά που γουστάρεις ή αυτά που δε γουστάρεις. Το θέμα είναι μήπως κάνεις την υπέρβαση να δεις τι γουστάρουμε οι μαλάκες εμείς οι άλλοι (πχ οι "ευσεβείς", λυρικοί φλώροι χριστιανοί σε αυτή την περίπτωση) να επεκτείνεις λίγο την υποκειμενικότητά σου. Δοκίμασε το, δε θα πάθεις και τίποτα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #157
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Reject, αλλάζεις μια εβδομάδα Lordian Guard με μια δική μου βδομάδα Nirvana; Στο τέλος θα ανταλλάξουμε γνώμες.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #158
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Προφανώς και δεν μπορώ να συλλάβω τα Ουράνια Μηνύματα.

    Ρα, όχι. Έχω πολύ καλύτερα πράγματα να ακούσω, δεν χαραμίζω μία βδομάδα στους Lordian Guard (λολ δηλαδή ε).

    Φθόγγε δεν είναι ζήτημα υπέρβασης, ακούω πολύ περισσότερα πράγματα από το τυπικό punk, και απλά αυτή η μουσική, των Warlord/Lordian Guard, ακούγεται φοβερά υπερεκτιμημένη στα αυτιά μου. Δεν λέω ότι είναι "φλώροι, ντιντήδες" κτλ κτλ για να τρολάρω, αλλά ρε παιδί μου, είναι πραγματικά βαρετή, δεν μου λέει τίποτα. Και πίστεψε με, προσπάθησα.
    Last edited by Reject; 01-04-2013 at 15:59.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #159

    Default

    έντιτ: εντάξει, αλλά να ξέρεις ότι και εγώ όταν ακούω κάτι με προδιάθεση να υποστηρίξω την άποψη που έχω διαμορφώσει ήδη, πετυχαίνω 100% και το έχω κάνει και πολλές φορές δυστυχώς στο παρελθόν. Ίσως μία άλλη στιγμή μήπως?

    έντιτ 2: το διέγραψα το από πάνω γιατί καλύτερα να δίνουμε ένα τέλος στην αρνητικότητα (είδες η χριστιανική μουσική)
    Last edited by phthoggon; 01-04-2013 at 16:00.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #160
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    να ακούσει ο άλλος μια μπάντα που ακούνε 100 άτομα σε όλο τον πλανήτη και να ακούσεις εσύ μια μπάντα που έχει επηρεάσει όλη την σύγχρονη μουσική...
    τελικά είναι πολύ ζόρικο πράγμα να είσαι τρουμεταλλάς
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #161
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    να ακούσει ο άλλος μια μπάντα που ακούνε 100 άτομα σε όλο τον πλανήτη και να ακούσεις εσύ μια μπάντα που έχει επηρεάσει όλη την σύγχρονη μουσική...
    τελικά είναι πολύ ζόρικο πράγμα να είσαι τρουμεταλλάς
    ''Whether anybody makes it in this business, it's a matter of luck''

    Jack Endino, παραγωγός του Bleach

  12. #162
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Μπορείς, αλλά μπαίνεις στο ήαρ μόνο για να δώσεις/πάρεις ιντερνετινό ξύλο και αυτοεπιβεβαίωση μάλλον.

    έντιτ: εντάξει, αλλά να ξέρεις ότι και εγώ όταν ακούω κάτι με προδιάθεση να υποστηρίξω την άποψη που έχω διαμορφώσει ήδη, πετυχαίνω 100% και το έχω κάνει και πολλές φορές δυστυχώς στο παρελθόν. Ίσως μία άλλη στιγμή μήπως?
    Μα δεν τους άκουσα με προδιάθεση κακή ρε συ....Αλλιώς δεν θα τους άκουγα καν.
    Το μόνο αρνητικό (αυτό το εντόπισα μετά κιόλας) ήταν ο white στίχος. Δεν μπορώ να ακούσω μπάντες που έχουν θρησκευτικό θέμα, πολύ περισσότερο αν είναι και χριστιανοί αυτοί.
    Μουσικά, δεν μου έκαναν κάτι. Όλο αυτό το "πεφωτισμένο" που κουβαλάνε, μου βγάζει κάτι πολύ κούφιο, πολύ άδειο. Ναι, οκ λυρισμός και συναίσθημα, αλλά υπάρχουν άπειρα πράγματα στην μουσική (ειδικά στα 70ς) που τα εμπεριέχουν αυτά, σε πολύ πιο σοβαρά μοτίβα (να σημειώσω ότι δεν ακούω τέτοιο στυλ/ τέτοιες μπάντες, ας σας καθοδηγήσει καλύτερα ο Μαικ σε αυτό).

    Live λοιπόν, κάτι τέτοιο, θα μου φαινόταν απίστευτα κουραστικό. Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ ποιός ο λόγος μία μπάντα σαν τους warlord, με καθαρά στουντιακή νοοτροπία, να παίξουν live. Και ακόμα περισσότερο, πως είναι δυνατόν να δώσει κάποιος 30 γιουρο για μία μπάντα η οποία δεν είναι μεγαλύτερη ούτε των Heir Apparent, ούτε των Liege Lord.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #163
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Χάρη, δεν έχεις ρέντα σήμερα. Φαντάστηκα με το ποστ σου μια εικόνα όπου κάποιος μπακάλης θα λέει στον ακροατή «έχω βινύλιο με 325 οπαδούς ανά την υφήλιο, το αφήνω;». Όταν είχα κατεβάσει δυο τεράστιες συλλογές (12 και 15 σιντί νομίζω) για όλες τις fem fronted μπάντες του punk και του metal μέχρι μια εποχή (τέλη 80's) το τι σαβούρα είχα ακούσει δεν περιγράφεται. Μιλάμε για κομμάτια που εάν έπιανες εσύ την κιθάρα, εγώ το μπάσο, ο Μπέρνιν έπαιζε τύμπανα σε ένα σκαμπό κι η Ταμαγκόθι (νο οφένς!) τραγούδαγε ρώσικα, το αποτέλεσμα παίζει να ήταν πολύ καλύτερο. Είχε όμως κι αυτή η περιπέτεια τη φάση της.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #164
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Βασικά δίνετε μια χαμένη μάχη, προσπαθώντας να πείσετε τον οποιονδήποτε για τη "μουσική αξία" (λολ, εντελώς γυμνασιακό όρο έβαλα) των Lordian Guard. Οι δίσκοι των Lordian Guard είναι κάτι το μουσικά ημιτελές, και απευθύνονται αποκλειστικά σε τύπους που έχουν εκτεθεί μεγάλο διάστημα της ζωής τους στο κιθαριστικό στυλ του Τσάμη. Εννοώ ότι το πρώτο κομμάτι που έβαλε ο Φθόγγον μ'άρεσε, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή αγόρασα το "cannons" στα 15 μου και το ξέρω όλο απ'έξω και σήμερα είμαι 32.
    "Αντικειμενικά" (ξανά λολ) οι Lordian Guard δε στέκουν δισκογραφικά. Οι δουλειές τους ακούγονται (και ίσως κατά βάση είναι) σα rough demos που θα μοίραζε ο Τσάμης σε σεσσιονάδες μουσικούς/τραγουδιστές με τη σημείωση "αυτά είναι το κομμάτια πάνω-κάτω, ελάτε στο στούντιο να τα προβάρουμε καμιά βδομάδα και ηχογραφούμε", σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι ολοκληρωμένο. Απευθύνονται σε όσους είναι πρόθυμοι να κάνουν την "έκπτωση" και να παραβλέψουν το κάσιο αρμονιάκι και το ντραμασίν της πλάκας για να ακούσουν κιθάρες Τσάμη.
    Οι υπόλοποι δεν υπάρχει περίπτωση να συγκινηθούν ούτε μία στο εκατομμύριο.

  15. #165
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Επώνυμη για Leech, εντωμεταξύ...

    Η συναυλία των WARLORD στις 27 Απριλίου είναι SOLD OUT!!!
    Ανακοίνωση δεύτερης μέρας!!!

    Οι πολυάριθμοι οπαδοί των Warlord θα έχουν την ευκαιρία να τους απολαύσουν ζωντανά και την Κυριακή 28 Απριλίου στο Gagarin 205.

    Support bands: Dexter Ward, War dance
    Τιμη εισιτηριου: 28€
    Προπώληση εισιτηρίων εισιτηριων: Ticket House, No Remorse Records, Sirens Records
    Online presales: Ticketarena & Ticketpro
    Πληροφορίες: 210 6465000 & www.musicboxproductions.gr
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Euroleague 2012-2013
    By mourning apocalypse in forum Athletics
    Replies: 193
    Last Post: 16-10-2013, 02:05
  2. [Cinema] A Good Day to Die Hard (2013)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 9
    Last Post: 27-05-2013, 16:12
  3. ROADBURN 2013
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 25
    Last Post: 09-05-2013, 19:18
  4. Replies: 11
    Last Post: 26-01-2013, 20:42
  5. 1000mods & This is Nowhere @ ΞΑΝΘΗ 12/1/2013
    By Sotos_The_Tequiler in forum Live & Events Talk
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-2013, 17:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •