Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: Django Unchained (2012)

  1. #16
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Δεν πρέπει. Wishful thinking, δε θυμάμαι να έχω ρίξει τόσο γέλιο σε κινηματογράφο σε άλλη ταινία πλην του Inglourious.

  2. #17
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μου φαίνεται περίεργο γιατί το μπάστερντς κι εμένα μου 'χε αρέσει αλλά όλοι το κράζανε, και όντως δεν ήταν κάτι αντικειμενικά τρομερό (θα ήταν αν η ταινία ήταν όντως οι μπάστερντς του μπραντ πιτ και όχι το σοβαρό κομμάτι). το τζάνγκο παρ' όλα αυτά γάμησε και μιλάμε για τρομερό πράμα για τα western όπως είχε κάνει ο ταραντίνο τα δύο πρώτα για τον σινεμά των 80's.

    τώρα ο άλλος είναι σίγουρα τρολλ, για καστ με φοξξ ντικάπριο τζάκσον και το γερμανό τι να πεις. ευτυχώς ο μαν έφτιαξε πολύ δυνατούς χαρακτήρες. ακόμα και η άκυρη ραπ που πετάχτηκε στις κλιμακώσεις ήταν ό,τι πρέπει.

  3. #18
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Απογοήτευση. Λάτρεψα τον Ταραντίνο μέχρι και πριν 3-4 χρόνια. Είχα δει όποια ταινία συμμετείχε με οποιονδήποτε τρόπο - μέχρι και κάτι Curdled και Mr Destiny - αλλά έχω φάει τρελή ξενέρα με το Basterds και αυτό.

    Για να μη παρεξηγηθώ, ίσως να είχα τελείως διαφορετική γνώμη για το Django αν η διάρκεια του ήταν 45 λεπτά μικρότερη, αν πχ είχε αφαιρεθεί το τελευταίο άθλιο μισάωρο. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα μιλούσαμε για διαφορετική ταινία. Μέχρι κάποιο σημείο γούσταρα και έλεγα ναι, το Basterds ήταν μια κακή παρένθεση, αλλά όταν επιτέλους έπεσαν οι τίτλοι τέλους....απογοήτευση.

    Άπειρα σεναριακά κενά, μη ανάπτυξη χαρακτήρων, μουσική που σε σημεία ναι γαμάει αλλά σε άλλα απλά δεν.

    Μοναδική χαρά που μου έμεινε στο τέλος ήταν ο Tom Wopat.

    Spoiler
    Και δηλαδή ρε Quentin οκ, απόφασισες να κόψεις την σκηνή με το σαγόνι της Zoe Bell, ποιό το νόημα να κρατήσεις τις άλλες σκηνές της και να μας κάνεις να περιμένουμε να παίξει κάποιο ρόλο; Ακόμα και το extended/director's cut να βγει με την κομμένη σκηνή πάλι δε βγάζει νόημα η παρουσία της.

    Αν κάποιος κατάλαβε ή ξέρει κάτι σχετικό ας μας διαφωτίσει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #19
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Κάτι δεν πήγε καλά. Υπήρχαν όλα τα κλασσικά στοιχεία του Ταραντίνο (αν και εγώ δε βρήκα τον πραγματικά γαμάτο μονόλογο που βρίσκω σε κάθε ταινία του) κι όμως σε φάσεις ήταν σα να μην είναι δικιά του. Δε μπορώ να προσδιορίσω τι έλειπε, ίσως το στυλ, ίσως δεν ήταν αρκετά over the top, ίσως δεν ήταν αρκετά exploitation.
    Δε με χάλασε το τελευταίο μισάωρο αν και λίγο φλυάρο. Με χάλασε όμως κάπου μετά τη μέση, ένιωσα να κάνει κοιλιά και εν τέλει συμφωνώ ότι έπρεπε να είναι μικρότερο. Το Inglourious με τις παράλληλες ιστορίες και τους περισσότερους ενδιαφέροντες χαρακτήρες δεν το είχε αυτό το πρόβλημα.

    Καλή ταίνια αλλά πρώτη φορά δεν νιώθω ανυπομονησία να το ξαναδώ. Α, εμένα με χάλασε το rap στις σκηνές κλιμάκωσης, αυτά είναι για τον "σκηνοθέτη" RZA ρε γαμώ. Κατά τα άλλα το soundtrack ήταν άψογο.
    Και ο Samuel Jackson είναι θεός. Και ναι μέχρι και τον DiCaprio έκανε μάγκα ο πούστης.
    Last edited by cloud; 18-01-2013 at 13:26.

  5. #20
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το diss στον ντικάπριο είναι 90s, μετά έχει διαλέξει μόνο ΩΡΑΙΕΣ ταινίες (κι έχει αποδώσει όπως πρέπει).

  6. #21
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Άν εννοείς του Scorcese τις ταινίες ντάξει δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan, δεν ξέρω. Gangs of new york για παράδειγμα δεν το άντεξα ούτε την ταινία ούτε και τον Di Caprio. Τέτοιο ρόλο πάντως δε νομίζω να έχει ξαναπαίξει.

  7. #22
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μ'άρεσε και δε με χάλασε η μεγάλη διάρκεια.
    Rock or Nothing

  8. #23
    Won't Bow Neron's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Between
    Posts
    2,059

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    μ'άρεσε και δε με χάλασε η μεγάλη διάρκεια.
    "Don't sweat the petty things and don't pet the sweaty things".
    George Carlin

  9. #24
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Άλλη μια μετριότητα του Ταραντίνο. Το ξεκίνησε καλά, στη μέση κάπου αρχισε να τα γαμάει και το τελευταίο μισάωρο ήταν απλά ντροπιαστικό, ακόμα και για τα δικά του δεδομένα.

  10. #25
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    ελάτε τώρα, Γάμησε κι ας ήταν 3 ώρες, δεν βαρέθηκα καθόλου! Σαν το Inglourious Basterds ίδια φάση. Μια απορία έχω μόνο: τα γυαλιά τύπου Lennon υπήρχαν εκείνη την εποχή; Ή ήταν μια ακόμα καλλιτεχνική αδεία ταραντινική διαστρέβλωση της ιστορίας, όπως με την δολοφονία του Χίτλερ και όλου το επιτελείου του;
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #26
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default


  12. #27
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru View Post
    ελάτε τώρα, Γάμησε κι ας ήταν 3 ώρες, δεν βαρέθηκα καθόλου! Σαν το Inglourious Basterds ίδια φάση. Μια απορία έχω μόνο: τα γυαλιά τύπου Lennon υπήρχαν εκείνη την εποχή; Ή ήταν μια ακόμα καλλιτεχνική αδεία ταραντινική διαστρέβλωση της ιστορίας, όπως με την δολοφονία του Χίτλερ και όλου το επιτελείου του;

    η δυναμίτιδα παντως δεν υπηρχε στην εποχη που διαδραματίζεται η ταινια
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #28
    Member DoctorPoet's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens, Sofia και Ζάκυνθο
    Posts
    99

    Default

    FAIL Ταινία
    Ο ταραντίνο παίζει να έχει καεί απο την πολλή δόξα
    που ειναι να γυρίσει ταινίες όπως reservoir dogs, pulp fiction και Jackie Brown
    Είχε όμως ωραίο ost ομολογώ
    Born to lose, live to win.

  14. #29
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καμία έκπληξη, κλασική ταραντινιά. Από τη μία ξέρεις τι θα δεις και είσαι προετοιμασμένος και ξέρεις ότι θα γουστάρεις για συγκεκριμένους λόγους, από την άλλη κάπου καταντάει βαρετό. Στ'αρχίδια του τού Ταραντίνο βέβαια, αλλά προσωπικά έχει κουράσει συνέχεια το ίδιο πράμα σε κάθε ταινία αλλάζοντας ουσιαστικά μόνο το background. Η πρόκληση πια για αυτόν είναι να κάνει σοβαρή ταινία. Αλλά όπως είπαμε, μάλλον στ'αρχίδια του.

  15. #30
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    isws h kalyterh tainia tou tarantino meta to pulp fiction

    osoi de piasan to "mhnyma" einai vlakes to ligotero

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 19-04-2014, 09:56
  2. Cakewalk - 2012 - Wired [Hubro, 2012]
    By 00i00 in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-2013, 20:09
  3. Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 23:34
  4. Replies: 2
    Last Post: 22-08-2012, 22:12
  5. Replies: 1
    Last Post: 07-06-2012, 13:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •