Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Monovine – Cliche (2011 INNER EAR)

  1. #1

    Default Monovine – Cliche (2011 INNER EAR)




    01 Odd
    02 Don’t Make Noise
    03 Come Out
    04 Morphine
    05 Devils Kiss Gods Lips
    06 Hush Now Hush
    07 Telescope
    08 Away
    09 Morning Song
    10 Jesus Son
    11 Bliss

    Άργησα κανά χρόνο, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.
    Αυτό είναι το πρώτο και μοναδικό ως τώρα άλμπουν των Monovine. Mε ολίγα λόγια, να πω ότι το γκρουπ είναι από τη μιναρούπολη, αποτελείται από 3 μέλη-εκ των οποίων τα 2 φεύγουν μετά το επόμενο και τελευταίο live της περιοδείας τους- και τους γνώρισα στο σαπορτ που κάνανε πριν από ενάμισυ χρόνο στους Fuzztones στο Gagarin. Ήμαν ερωτευμένο απ'την αρχή είναι η αλήθεια και το cliche έχει παίξει ουκ ολίγες φορές στο σπίτι μου.

    Οι Monovine ή καλύτερα ο τσιφ(όπως τον έχω κόψει δηλαδή ότι είναι), πρέπει να είναι μπαστάρδι του μακαρίτη που γάμησε των Sanctuary το σπίτι( αμνέζιακ κόπιραϊτ). Η μουσική τους θυμίζει πολύ τους Nirvana και αυτό μόνο κακό δεν είναι για τα αυτιά μου, αφού οι Nirvana είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες έβερ. Δεν σταματάνε εκεί όμως και χώνουν στα κομμάτια τους και άλλα ΠΟΛΛΑ στοιχεία(indie-punk-pop-whatever fits) με εκρηκτικά αποτελέσμα. Και αυτό είτε στον δίσκο τους που γαμάει, είτε στις ζωντανές εμφανίσεις τους (για αυτές θα πω λίγο πιο κάτω) που γαμάνε ακόμα περισσότερο. Το αλμπουμ κατεβαίνει νεράκι πάντως, η μουσική τους είναι ίζυ λίσενινγκ και μπορείς να πεις ότι δεν έχει μέσα πολλά φίλερς ή αδιάφορα κομμάτια. Άντε ίσως το bliss εμένα να μην μου κάθησε καλά(αρέσει πάντως στον κόσμο απ'ότι έχω κόψει), αλλά ανάμεσα σε τόσα ωραία κομμάτια μικρό το κακό.

    Θα ξεχωρίσω σίγουρα το εναρκτήριο Odd(που εγώ θα έβαζα στο τέλος του δίσκου βέβαια), το Away,το Devil's kiss God's lips με το κοινότυπο αλλά τόσο ταιριαστό lead(δεν έχει και πολλά ο δίσκος ;p) και σίγουρα τo αγαπημένo μου:



    Παίζει και το πολύ καλό και ήσυχο Hush now, hush που έχει βιολί με εφέδια πάνω και αποτελεί την ήρεμη στιγμή του δίσκου. Γενικά, το αποτέλεσμα είναι τζι για όσους γουσταρίζουν τέτοιο ήχο, και όπως τους κόβω αν μένανε με την ίδια σύνθεση θα μιλάγαμε για πολύ όμορφα πράγματα στο μέλλον. Αυτό γιατί μπασσίστας και ντράμερ(ο Ντούβας ο μεγάλος για τους Πατρινοί) είναι παιχταράδες και αυτό φαίνετε πιότερο στα live παρά στο cd. Αναμένουμε νέα τους εν καιρώ όπως και να'χει.

    Ντισκάς.














    υ.γ. περί live- Aπίστευτη η χτεσινή εμφάνιση στο αν. Ο τραγούδις βγάζει τα λυσακά του και έχει φτιάξει ηχάρα στην κιθάρα, ο δράμμερ είναι γνωστό το τι μπορεί να παίξει γενικά και αισθάνομαι τυχερός που έστω και 10 χρόνια πριν προβάραμε οι Ναυπάκτιοι ανα περιόδους μαζί του. Και ο μπασσίστας έχει φίνο στιβαρό ήχο και σωστή χρήση delay πότε πότε. Αυτό που θέλω να τονίσω πάντως, είναι ότι παρά το περίεργο κλίμα που υπάρχει στη μπάντα με τη φυγή του ρυδμ σέκσιον και κάτι ψιλοκατινιούλες στο φβ που πρόσεξα, οι τύποι έσπειραν και μας πήραν το κεφάλι. Ισάξια εμφάνιση με εκείνη του σαπόρτ που έγραψα πιο παν. Tιμιότης ρε παιδί μου.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  2. #2

    Default

    νταμπλ ποστ, και αυτό γιατί κατάλαβα πως σε ένα ποστ σεντόνι(για τα δεδομένα μου πάντα) δεν ανέφερα τα κύρια στοιχεία του γκρουπ.


    αρνητίλα-θυμός-ξέσμπασμα λοιπόν. και είμαστε όλοι χάπυ.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Spoiler


    Spoiler





    Spoiler
    Post βγαλμένο απ' τα παλιά.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4

    Default

    Σε λίγο γούνινα βρακάκια στο τοπικ. Αυτοί είστε.

    Μιλήστε μωρέ μαλάκες κανένας για το δίσκο. Τόσοι ασχολείστε με ελληνική σκηνή, btw δεν τους έχει πετύχει ποτές κανείς σε κανα live?


    Τσαμπουκαλεμένος 7.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ανήκουν στην κατηγορία συγκροτημάτων που είχα ακούσει αρκετά θετικά σχόλια, άκουσα τον δίσκο, τον ξανάκουσα, και τον ξανάκουσα αλλά δεν, δε μου κέρδισαν το ενδιαφέρον σε κανένα σημείο. Επίσης είναι ένα από τα συγκροτήματα που μου πέρασαν αδιάφορα από τη στιγμή που η Inner Ear άρχισε να κυκλοφορεί τον ένα δίσκο μετά τον άλλον. Αλλά μάλλον θα του δώσω μια ακόμα ευκαιρία.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6

    Default

    Δώσε. Αν όχι όλο, θα βρεις έστω σημεία που θα εκπλαγείς ευχάριστα. Οι τύποι το΄χουν γι'αυτό που κάνουν.

    Τους γνώρισα σαν άκουσμα σε live βέβαια, ούτε το όνομα δεν μου έλεγε κάτι. Και εκείνη η εμφάνιση, σκαλιά ανώτερη από των κακών-πολύ ΚΑΚΩΝ Fuzztones*, με ενθουσίασε με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη συμπάθεια προς αυτούς. Μπορεί να φταίει κι αυτό.

    *Ανάλογη περίπτωση το live Wu legends+Onyx+λοιποί Έλληνες που έγινε το καλοκαίρι. Εκτίμησα τους Onyx πολύ πιο πολύ.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  7. #7
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Το κομμάτι που εποστάρισες είναι πολύ δυνατό. Μ'αρέσει πολύ το μονότονο γκρουβ, όλο το κομμάτι δε φεύγει από τον τόνο. Θα επανέλθω με ολοκληρωμένη άποψη για το δίσκο.

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Τους ξανάκουσα και έμμενω στην άποψη μου, ίσως να έχουν ένα δύο καλά σημεία αλλά μέχρι έκει. Ίσως στα λάιβ να είναι καλύτερα αλλά εμένα τουλάχιστον σίγουρα δε μπορούν να με κερδίσουν με τον δίσκο τους.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #9

    Default

    πφφφφ, Γιβραλταριανοί, τι να πεις .


    Σταμ,χώσου!
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  10. #10
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αυτό στα μέρη μου είναι βρισιά...εγώ δεν έβρισα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  11. #11

    Default

    έλα τώρα, με τα 'ξωτικά θαλασσινά και τα ξύδια που ποστάρεις απ'τα ξένα, εγώ για καλό στο είπα!
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Άλλο Ισπανία άλλο Γιβραλτάρ, στο Γιβραλτάρ θα βρεις fish and chips και burgers
    Last edited by Art In Haste; 21-12-2012 at 20:34.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    έχουμε λινκ?

    εγώ τους είχα δει στα Χανιά χωρίς μπασίστα σε μια φάση που δεν είχα και τη μεγαλύτερη όρεξη, αλλά μου είχαν φανεί καλοί.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #14

    Default

    Αν δεν χρησιμοποιείς soulseek οπου και βρίσκεται εύκολα, πες μου να τ'ανεβάσω.
    Και γενικά όποιος ψήνει ας πει. Ό,τι λινκ εμφανίζει το γοογλε είναι πουτσιλίκι.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  15. #15
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Επίσης μπορείς να το ακούσεις στο bandcamp της Inner Ear.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Last Drive. Monovine. Distortion Tamers
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2010, 16:43
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-03-2010, 18:20
  3. Cliché Songs
    By geologiko_karoto in forum Music Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 27-10-2008, 21:32
  4. Cube,Monovine,NoLabel@Rodeo,18.09.08
    By Spinalonga Records in forum Live & Events Talk
    Replies: 9
    Last Post: 19-09-2008, 16:06
  5. List Of Console Rpg Cliche :P
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2005, 00:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •