Page 9 of 23 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 340

Thread: Luben

  1. #121
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν το πρόβλημα σου είμαι εγώ και όχι το Luben, θα σου πω λοιπόν για μένα. Δε ξέρω τι εννοείς τι σκεφτόμουν, γέλασα πολύ γράφοντας για αυτά τα εξώφυλλα και μου έχει πει αρκετός κόσμος ότι το διασκέδασε επίσης (και εντελώς άσχετος μουσικά αλλά και ιδιαίτερα μεταλάς). Στο Luben γράφω τέτοια άρθρα αλλά γράφω και τέτοια. Και τα δύο με διασκεδάζουν εξίσου και thanks που με σκέφτεσαι αλλά δεν έχω καμία απολύτως ενοχή ούτε εντοπίζω κάτι που -εγώ- θα έλεγα σαπίλα.
    εχεις πεσει στην ιδια λουμπα που πεσε κι ο χαζομαρξ.αυτος νομιζε οτι η παραγωγη ειναι μια χαρα αρκει να την κουμανταρει το προλεταριατο.εσυ νομιζεις οτι η γραφη ειναι μια χαρα αρκει να γραφεις εσυ.γινεσαι χαζογραφιαδακος χωρις να το καταλαβαινεις.το στυλ σου ειναι αυτων που τοσα χρονια μπορει να εβριζες.

  2. #122
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Όταν λέω «το πρόβλημα σου είμαι εγώ και όχι το Luben» εννοώ ότι καταλαβαίνω ότι δε γουστάρεις εμένα σαν αρθρογράφο και όχι το Luben συνολικά, όχι ότι έχεις κάτι μαζί μου.

    Το Luben είναι ένα mainstream μέσο, με pop κατεύθυνση. Μπορεί για κάποιον το pop να είναι και «φτηνό» ή μπορεί να είναι «χαζογραφιάδικο» ή μπορεί για κάποιον απλώς το Luben να είναι φτηνό και χαζογραφιάδικο. Έδωσα δυο παραδείγματα δικών μου τέτοιων άρθρων (το ένα με σαφή στόχο την ευρεία απεύθυνση, το δεύτερο γραμμένο για πολύ πιο ειδικό κοινό). Αν τα βρήκες φτηνά σεβαστό. Να μου δείξεις και τι δε θεωρείς φτηνό στο ίδιο ύφος κάποια στιγμή, μπας και το κλέψουμε. Μαξ, μπλεκ, free, ράδιο αρβύλα, λαζόπουλοι, και άλλες ελληνικές σαβούρες που αναφέρονται σε αυτό το θρεντ είναι κλασμένες. Η πραγματική καταγωγή αυτού που κάνει -καλά ή κακά- το Luben είναι πολύ συγκεκριμένη και γίνεται 10.000 χρόνια πριν η ελλάδα γίνει κράτος και οι έλληνες εκδότες μάθουν να διαβάζουν γράμματα.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Mad_(magazine)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cracked_(magazine)
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Atlantic_Monthly
    http://en.wikipedia.org/wiki/New_Journalism
    Last edited by ikonoklast; 11-03-2013 at 03:29.

  3. #123
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι το λουμπεν ειναι κακιστο, συγκρισεις του στυλ "ο χρηστης ικονοκλαστ εχει πεσει στην ιδια λουπα με τον Μαρξ" ακουγονται λιγο οτι να ναι ε.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  4. #124
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι το λουμπεν ειναι κακιστο, συγκρισεις του στυλ "ο χρηστης ικονοκλαστ εχει πεσει στην ιδια λουπα με τον Μαρξ" ακουγονται λιγο οτι να ναι ε.
    δεν ειναι συγκρισεις.ειναι αναλογιες για παραδειγμα.βλεπω μια αμηχανια σε ανθρωπους-κατα τ αλλα σκεπτομενους- οταν τους δινεται η ευκαιρια να γραψουν κατι που θα δημοσιευτει.το στυλ της γραφης, η ιδια η γραφη δλδ, ειναι εκεινου του τυπου που εχουν κι οι ιδιοι βαρεθει και κριτικαρει.γιατι οταν γραφεις, δεν εχει σημασια μονο αυτο που γραφεις αλλα κι ο τροπος.αν θες να γινει σοβαροτερη κουβεντα πανω στο θεμα, την κανουμε...

  5. #125
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ρε μαναρι σε εδωσα τα σκανς απο το ελληνικο MAD τι με βαζεις λινκ?

    το οτι ειναι ''mainstream'' ειναι δεδομενο...το εαν ειναι pop ψαχνουμε
    αυτο μας ενδιαφερει νεε μου...το ΑΝ γινεται δουλιτσα

    τα περι αρθρογραφιας τα αντιπαρερχομε (ετσι γραφεταε?)
    αυτο το οποιο μετρα ειναι η κεντρικη ιδεα οπως ελεγε ενας γκουρους....τουτεστιν δεν εχει σημασια με ποσες λεξεις θα περιγραψεις το νεο Rotting Christ...δεν σωζεται (εσυ με καταλαβες)

  6. #126
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    το να γραψεις "σαρκαστικο κειμενο που κοροιδευει μια ομαδα ανθρωπων ωστε να γελασει ο φοιτητης, ο εργατης, ο συνταξιουχος, η νοικοκυρα" ειναι γενικα ευκολο. Και δυσκολο να το κανεις να διαφερει.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  7. #127
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    εμένα περισσότερο με ξένισαν οι μαλακίες μετά την αναλογία, ήταν μακράν χειρότερες

    για το λούμπεν δεν έχω γνώμη, έχω σνομπάρει μέχρι στιγμής είναι η αλήθεια. έχει καμια σχέση με το unfollow?
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #128
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    το να γραψεις "σαρκαστικο κειμενο που κοροιδευει μια ομαδα ανθρωπων ωστε να γελασει ο φοιτητης, ο εργατης, ο συνταξιουχος, η νοικοκυρα" ειναι γενικα ευκολο. Και δυσκολο να το κανεις να διαφερει.
    δεν διαφωνω.ειναι εξαιρετικα δυσκολο.η μπορεις να το κανεις ή οχι.και κρινεσαι για το αποτελεσμα.οταν λοιπον δεν το κανεις, βρισκεσαι στην ιδια κατηγορια με τους προηγουμενους.ο τροπος γραφης ειναι τροπος σκεψης.διαφορετικα, αρκει να λες τα αντιθετα

  9. #129
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Landy, δώσε μας μερικά παραδείγματα τέτοιων γραφιάδων. Και μετά δώσε και μερικά από γραφιάδες που εσύ θεωρείς ότι έκαναν το ίδιο πράγμα καλά.

    00i00, μια χαρά πάει το μηχανηματάκι, 20.000 κόσμος στο facebook, θερμές επισκέψεις κάθε μέρα, 2000 like και πάνω στα ζεστά άρθρα (και είναι αρκετά), μια ικανοποιητική θέση στο ελληνικό δίκτυο (μέσα στο πρώτα 600 του gr). Αν αυτό εννοείς με το ποπ, καλά είναι για δυομισι μήνες λειτουργίας.

    rat_poison, όχι, δεν βλέπω κάποια σχέση με το ανφολο.

  10. #130
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ικονοκλαστ κατι δεν καταλαβες εξαρχης περι POP....δε πειραζει

  11. #131
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    χμμμ..δεν έχω, εννοώ καποιου που να πήγε ταυτόχρονα το στυλ και τη σκέψη κάπου αλλού.βλέπω ότι σε αυτό που λέγεται δημοσιογραφία (με την ευρεία έννοια, ανήκεις κι εσύ εκεί), η γραφή είναι νερόβραστη, ακίνδυνη, η ίδια.οπότε θα σου δώσω ένα ποίημα του καλύτερου εν ζωή ποιητή της θεσσαλονίκης και ωραίου φίλου μου

    να μην πούμε τα ίδια
    κι ας φτάσουμε σε αυτά

    διαφορετική μάρκα δυναμίτη
    υποθέσεις δίπλα στο γκρεμό
    σε χαίρομαι μαζί με τον δρόμο
    απ' όπου φτάνεις / μαζί με αυτούς
    που σε κυνηγάνε και πότε πότε σου μοιάζουν
    όταν κοιμάσαι όταν δεν χορταίνεις
    όταν θέλεις να με χτυπήσεις
    και δεν με πετυχαίνεις.

  12. #132
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Είναι όντως ένα ωραίο ποίημα αλλά μου είναι αδύνατο να μην πω ότι το αντιπαρέρχομαι με ένα δικό μου από την ειδική συσκευή που έφτιαξα για αυτές τις δουλειές.

    Τόρνεμα, της χάσης και της φέξης
    Μήπως; Κοφτήρια;
    Πληβείος δείχνει τη μπιρίμπα μας… λύκοι

    Μήπως; Ιακώβ;
    Μπλε, του πετροκαταλύτη
    Σαλαντίν και της αγάπης μας… τόρνεμα
    Της αγάπης γιατί το απάνθισμα, γιο

    Τρυφερό το ΣΤΟΠ μας… μυσαρότητα.



    Μικε, απο θολούρα και κριτική στο χάος ωραία είμαστε. Από τηγανίτα, τα γνωστά.

  13. #133
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το θρεντ παει σωστα....


    ΓΑΜΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΥΣΤΗ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

  14. #134
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    αυτο που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι απ την ίδια συσκευή γράφεις κι εσύ τα άρθρα σου.από μια μανιέρα δηλαδή που χει επικρατήσει.σα να μου την σπάει ο μπρους γουίλις αλλά να ντύνομαι σαν αυτόν, να καπνίζω σαν αυτόν, να πίνω ότι κι αυτός και να νομίζω ότι είμαι κάτι διαφορετικό επειδή λέω άλλες ατάκες που ρχονται σε αντίθεση μ αυτόν

  15. #135
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ίσως χρειάζεται να καταλάβεις ότι δεν μου την σπάει καθόλου ο μπρους γουίλις. Δεν είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός ή αυτό που θα ήθελα να ημουν αν όντως ήμουν ηθοποιός και όχι μηχανικός, αλλά μου αρέσει ο μπρους γουίλις. Όταν λέμε mainstream και pop, εννοούμε mainstream και pop. Αν λέγαμε ότι κάνουμε κάτι άλλο, να συζητάγαμε αν κάνουμε το κάτι άλλο.
    Last edited by ikonoklast; 11-03-2013 at 04:23.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •