Page 2 of 23 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 340

Thread: Luben

  1. #16

    Default

    δεν το έπιασα το 1821-2021

  2. #17
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    η χαρά του εξυπνάκια.

  3. #18
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Χαίρομαι γιατί είστε όλοι πολύ ξεχωριστοί. Κάτι που ο ικονοκλαστ δεν κατάφερε.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    χεχε. Η αλήθεια είναι ότι σε όποιο αξιόλογο κόσμο έχω πει τι φκιάνουμε αυτή τη περίοδο με έχει αρχίσει στις χριστοπαναγίες. Πράγμα λογικό, όπου γενικώς βρωμάει "ευρύ ακροατήριο", "ηχηρά ονόματα" και μάλιστα ψιλομαλακισμένα τέτοια, ο σοβαρός κόσμος βρίζει. Συχνά και με κάπως αρτηριοσκληρωτικό τρόπο, όπως φερειπείν όταν απαξιώνεται -από την αρχή της- μια εκδοτική προσπάθεια όπως το Unfollow επειδή τόλμησε να συμπεριλάβει μεταξύ αξιολόγοτατων και τον πιτσιρίκο. Από την άλλη, η βιωσιμότητα τέτοιων εγχειρημάτων (με οικονομικά κίνητρα, δεν μιλάμε προφανώς για fanzine και diy) κρίνεται απολύτως απαραίτητα από την πολυθεματικότητα, την ποικιλία και σε ύφος και σε απεύθυνση και από μια "σίγουρη" βάση κοινού στο οποίο πάνω χτίζεις. Σε οποιοδήποτε, ακόμα και στα πολύ καλά, εγχώρια ή όχι περιοδικά συνυπάρχει και εξαιρετική αρθρογραφία και "ονόματα κράχτες" και πολύ σκουπίδι αλλά και διαμάντια. Αφ'ενός λοιπόν τα παιδιά κάνουν πολύ δουλειά ώστε ο βασικός κορμός σύνταξης, ειδικά στην πολιτιστική αρθρογραφία, να μην έχει καθόλου σχέση με αυτό που θα περίμενε κάποιος και σε αυτό θα εκπληχθείτε ιδιαίτερα (sic), αφ'ετέρου μην είστε και τόσο σίγουροι για το τι θα δείτε και από τους άλλους. Γιατί για το Mikeius ούτε εγώ έχω να πω πολλά αλλά με τους ΣΤΡΟΥΓΚ, το τρολλινγκ που κάνει το κουλούρι ή με το ΒΑΜΒΑΞ συνήθως είμαι στο πάτωμα.

    Στο τέλος μπορεί και να μη δουλέψει όλο αυτό και να βγει και μια μαλακία αλλά στην τωρινή φάση είναι ένας φιλόδοξος κύκλος από φίλους και γνωστούς που ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει (εγώ τα development / design κάνω) και αν από όλο αυτό προκύψει ένα καλής αισθητικής ζινε που συνυπάρχει και το επιδερμικό fun και γιατί όχι και η πολιτική / πολιτιστική αντιπρόταση, και είναι και οικονομικά βιώσιμο τότε μαγκιά. Οι μούτζες έκοβα το χέρι μου ότι θα πέσουν βροχή και καλά κάνουν και πέφτουν, ο σοφός εκδότης μας άλλωστε λέει "καλύτερο branding το love/hate από το not good, nor bad - έχεις δει κανένα να ασχολείται με την tottenham;". Ή κάτι τέτοιο.

  5. #20
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    φλώρος για την τότεναμ.

    Και να πω ότι με χαλάει η καραμούζα στο "Self-Promotion" (όπως και σε 2 - 3 άλλα μέρη)
    Θα επανέλθω με πόστ καταπέλτη και ανάλογο ΠΟΛ!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #21

    Default

    βασικά ρε ικόνοκλαστ μία ματιά να ρίξει κάποιος στο facebook που ποστάρετε τις "αστείες" εικόνες αρκεί, μία μητέρα (ξανθιά με πολύχρωμα χαζορούχα) της αναποδογυρίζει το κοριτσάκι και κρατάει και το κινητό με τον ώμο, "μητέρα της χρονιάς". Ποιος μαλάκας το ποστάρει αυτό ξέροντας ότι θα γίνει meme? Ένας μαλάκας, μπράβο. Και κατά τ' άλλα, αστειάκια με celebrities και photoshop. Το παραλληλίζεις και με το unfollow βρε παπάρα. ΠΑΠΑΡΑ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ποιά καραμούζα; Ποιά άλλα μέρη;

    Για το unfollow είπα ακριβώς αυτό που είπα, όποιος μπορεί να κατανοεί τι διαβάζει, το κάνει.
    Last edited by ikonoklast; 20-12-2012 at 11:28.

  8. #23

    Default

    Το κατάλαβα, απλά είναι λίγο αστείος ο υποσυνείδητος παραλληλισμός "και το unfollow το κράζουν επειδή έχει το πιτσιρίκο, και εμάς επειδή έχουμε τον mikeius" λες και θα είναι συγκρίσιμης ποιότητας η υπόλοιπη ύλη (μακάρι να είναι). Για τ΄άλλα τουμπεκί?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    Γιατί δεν παίρνετε και τον Χουίτη να σας γράφει ιστορίες?
    don't break the fucking circle

  10. #25
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν υπάρχει ούτε υποσυνείδητος, ούτε ευθύς, ούτε κανενός είδους παραλληλισμός, η διατύπωση έχει να κάνει με εκδοτικά εγχειρήματα που θέλουν να είναι βιώσιμα. Σε αυτά μπορούν να συγκαταλέγονται το περιοδικό CIAO, το Wire, το New Left Review, το GOSSIPTV.gr, το Atlantic, το περιοδικό Διάπλους, το Auto Motor Sport, το Unfollow ή το Luben. Ποιός χαζός μπορεί να διαλέξει την λέξη «παραλληλισμός» μεταξύ όλων αυτών; Το ότι είναι αφελής η άποψη κάποιων για τον πιτσιρικό δεν μπορεί να σημαίνει ότι δεν είναι δίκαιη για το Mikeius και το αντίστροφο, και εκεί σταματάει οποιαδήποτε σχέση.

    Για τα υπόλοιπα, δεν είμαστε κομματική οργάνωση για να τοποθετούμαι εγώ αμύντορας ή απολογητής της αισθητικής όλων. Παρέα είμαστε, μαλακίες μου φαίνονται κάποια από αυτά που ανεβαίνουν (και το συγκεκριμένο στο οποίο αναφέρεσαι), άλλα μου φαίνονται αστεία, άλλα αδιάφορα, το ίδιο ακριβώς πρόκειται να συμβαίνει και με την ύλη. Εξήγησα ακριβώς το πως εμπλέκομαι εγώ, κριτική στην αισθητική της δικής μου δουλειάς πολύ καλοδεχούμενη και επιθετική και απ' όλα, στα των άλλων, αυτά τα «τουμπεκί» και «παπάρα» κλπ, αφ'ενός είναι άδικα, αφετέρου ηλίθια, μάζεψε τα.

    Έχω εισηγηθεί να συμπεριληφθεί ο Χουίτης στην συντακτική ομάδα, δυστυχώς ακόμα δεν έχω πείσει.

  11. #26

    Default

    Έλα, λίγο κράξιμο δε θα πάει στράφι, μη σου πω και είναι βάπτισμα πυρός για τα 9gag/πως τα λένε πράγματα που κάνετε, τι περιμένεις, αγκαλίτσες και φιλάκια? Που πήγε το "all publicity is good publicity" τώρα?? Παραδέχομαι πάντως ότι τα μισώ εκ πεποιθήσεως αυτά οπότε είμαι μάλλον προκατειλημμένος, όσον αφορά το πως ερμήνευσα το quote για το unfollow. Δεκτά τα υπόλοιπα. Κατά τ' άλλα, είχα την εντύπωση ότι δεν θιγόσουνα εύκολα εσύ με δύο λογάκια παραπάνω, συγνώμη κιόλας.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #27
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πολύ απ'έξω τη βγάζεις την ουρά σου ικόνοκλαστ. Κομμουνιστή ικόνοκλαστ. Πες κάπου εδώ και πως ξεκίνησε το λούμπεν, πιανού ΠΑΙΔΙ είναι.

  13. #28
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default


    http://kenosfakelos.blogspot.gr/2011...mune-2000.html

    Η κυβέρνηση εξατμίστηκε σαν τα λιμνάζοντα νερά ενός βάλτου από το φύσημα της ανοιξιάτικης αύρας και στις 18 Μαρτίου η μεγάλη πόλη του Παρισιού απαλλάχτηκε από το μίασμα που την κηλίδωνε δίχως τα παιδιά της να έχουν χύσει έστω και μία σταγόνα αίμα.
    Όμως το 1871, ο λαός του Παρισιού, ο οποίος έχει ανατρέψει τόσες και τόσες κυβερνήσεις, έκανε μόλις την πρώτη του απόπειρα εξέγερσης ενάντια σε αυτό καθαυτό το κυβερνητικό σύστημα· αφέθηκε επομένως να παρασυρθεί από τον κυβερνητικό φετιχισμό και όρισε μια κυβέρνηση. Οι συνέπειες είναι γνωστές σε όλους. Ο λαός έστειλε τα αφοσιωμένα του παιδιά στο Δημαρχείο.
    qυο μήνες μετά (σε επτά ημέρες που έμειναν στην Ιστορία ως η «Ματωμένη Εβδομάδα», οι δυνάμεις του Μπίσμαρκ μαζί με τους Γάλλους κυβερνητικούς θα τους συντρίψουν. Χιλιάδες Κομμουνάροι, άνδρες, γυναίκες και παιδιά σκοτώνονται στις οδομαχίες, ακόμα περισσότεροι καταδικάζονται, εκτελούνται, φυλακίζονται ή εξορίζονται.
    Η κατάχρηση και η οικονομική εκμετάλλευση αποτελούν πλέον τον κανόνα (ο οποίος διδάσκεται ακόμα και στα παιδιά). Σ’ έναν κόσμο σαν κι αυτόν, τα γεγονότα του 1871 στο Παρίσι, αντιπροσωπεύουν ακόμα την ιδέα της αφοσίωσης σε έναν αγώνα για έναν καλύτερο κόσμο, την ανάγκη για μια κάποια μορφή συλλογικής Ουτοπίας – κάτι που ΕΜΕΙΣ χρειαζόμαστε απελπισμένα όπως ο ημιθανής χρειάζεται αίμα.
    Last edited by menumission; 20-12-2012 at 13:52.

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κομμουνιστή ικόνοκλαστ. Πες κάπου εδώ και πως ξεκίνησε το λούμπεν, πιανού ΠΑΙΔΙ είναι.
    Του Μαρξ.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Lumpenproletariat

  15. #30
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Αν και μου 'σκασε παντελώς αδιάφορη η φεησμπουκική σελίδα και το λουμπεν.τιβί μου προκάλεσε ενα άγχος με τον μετρητή (αισθητικά είναι ωραίο νονδελές)..εχμ..
    Καλή αρχή

    Μόνο μην πολυδιαφημίζετε μικειους ρε παιδιά, κρίμα για σας δηλαδή..
    Το μπλογκ του ήταν επιεικώς για το ΜΠΟΥΤΣΟ (αν κάποιος έκανε στον ίδιο το "τρόλλινγ" -έτσι το λέμε τώρα- που έκανε σε άλλους θα έβαζε τα κλάμματα σαν μικρό κοριτσάκι). Υπήρξαν και κάποια καλά αλλά διαμάντια δεν τα λες.
    Απ΄την άλλη τα περισσότερα που εχω ακούσει απο μπραφ ήταν απλά ενα κοπι-πεηστ όλων των μαλακιών (αστείων και μη) που έχουν ποσταριστεί κατα καιρούς απο άλλους στο νετ, σε κάποια φάση χρησιμοποιήθηκαν από πιτσιρίκια ως φεηζμπουκ στάτους, λίστες και quotes που πια δεν είναι αστεία γιατί τα βλέπεις παντού όλη μέρα κάθε μέρα απο πρόπερσι και γενικά είναι παρμένα απο κάπου ρε παιδί μου. Κάδος ανακύκλωσης.
    Σε φάση ειλικρινά αναρωτήθηκα αν έχει τίποτα δικό του να πεί και να προσφέρει ή αν το μπραφ το έκανε απλά γιατί έχει "ενδιαφέρουσα" φωνή και πήρε η μαμά του το κόμεντι λαμπ να τους πεί οτι είναι ξεχωριστός.

    Όποιος δεν έχει πρόσβαση στις ανουσιότητες του νετ ή έχει iq 30 βρίσκει τον μικειους αυθεντικό και ομιτζι-είναι-τόσο-αστείος.
    Οι υπόλοιποι τον βρίσκουμε βαρετό, αχώνευτο και απλά διψασμένο για οποιουδήποτε είδους προσοχή.
    Απο 'κει και πέρα εξαρτάται από το κοινό στο οποίο θέλετε να απευθύνεστε. Προσωπικά πάντως νομίζω οτι πιο πιθανό είναι να κάνει αλλαγή φύλου ο χασελχοφ απ'το να δούμε κάτι διαφορετικό και έξυπνο απ'τον μικειους. Μακάρι να βγω μαλάκας.
    -ξινή mode off-

    Σε άλλα νεα, καλή αρχή, καλή δημιουργικότητα, εύχομαι τα καλύτερα, κάνε το ηαρ μας περήφανο και λοιπά.
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •