Page 12 of 23 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 340

Thread: Luben

  1. #166

    Default

    Αν θέλουμε να είμαστε λίγο ακριβείς, τα άρθρα του oneman είναι αυτά

    Πως να βγάλεις το πρώτο caprice από το κουτάκι

    ενώ στο luben έχει υπάρχει ένα από τα πραγματικά ωραιότερα άρθρα που διάβασα ποτέ μου
    http://luben.tv/blogs/7601/
    (πραγματικά διαβάστε το)

    Αλλά το θέμα δεν είναι η σύγκριση, ούτε η αναλογία χαζομάρας/μη χαζομάρας στο luben, κατάσταση που υπάρχει και που θα βελτιωθεί. Το θέμα είναι πως όλοι όλοι οι τυχάρπαστοι μπλίτζερς/λάντυδες που αφορίζουν στα "κάφρικα" ελέκτρικ ρέκβιεμς τα πάντα, τα μελετούν "στα κρυφά" και διεξοδικά σε καθημερινή βάση, "για την πλάκα μωρέ", "για να ξέρουν τι αφορίζουν", με την ίδια ακριβώς επιχειρηματολογία που ένας 18χρονος "δεν έχει μπει στο youjizz" σε μια συζήτηση μεγαλυτέρων, επειδή "δεν του αρέσουν αυτά", ενώ σπίτι -ας είμαστε σοβαροί- τον έχει κάνει λάστιχο.

    Το Luben είναι ένα ξεκάθαρο pop zine. Με τα ψεγάδια του, με τον "σκεπτικό κάφρο" του (λολ), και με τον σαφή ποπ προσδιορισμό που έχει αρκετό χώρο και για λίγη καραγκιοζιά μέσα. Λίγη όμως. Λιγότερη -κατά τη γνώμη μου- από οποιοδήποτε άλλο τέτοιο site.

    Ούτε "ψαγμένο φανζινάκι" είναι, ούτε "σοβαρό πολιτικό μπλογκ" είναι, ούτε "ενημερωτικό σάιτ", ούτε να αλλάξει το ίντερνετ ήρθε. Τη φάση ήρθε να ελέγξει, και από όσο φαίνεται το κάνει. Και έχει τη δυνατότητα να το κάνει και λίγο/αρκετά περισσότερο αν προσπαθήσει. Και γενικά το ποστ του phthoggon

  2. #167
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    πιστεύω πως θα μπορούσες άνετα να χεις μια στήλη στο λουμπεν με αρθράκια-ψυχογραφήματα.

    εγώ πάντως δεν κριτίκαρα το λούμπεν, το οποίο πραγματικά δεν έχω διαβάσει, εκτός απ' τα αθράκια που παρέθεσε ο ικονοκλαστ(δεν το χω διαβάσει επειδή δεν έτυχε, όχι επειδή δεν διαβάζω τέτοιου είδους σάιτς-ή και χειρότερα). δεν θα έλεγα την άποψη μου ούτε γι' αυτά, αν δεν είχα διαβάσει ποστς πολιτικο-κοινωνικού περιεχομένου του ικονοκλαστ(πράγμα το οποίο ήξερε και περίμενε ο ικονοκλαστ, εδώ μέσα θα κριθεί διαφορετικά η συμμετοχή του σ' ένα τέτοιο σαιτ, μιας και οι απόψεις του είναι γνωστές) αλλά κι αν ο μινμιν δεν έκανε εκείνο το ποστ κριτικής. εξάλλου δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να δικαιολογηθεί- αν θέλει να δικαιολογηθεί, δεν είναι απαραίτητο να το κάνει- λέγοντας απλώς "κάνω μέινστριμ ή ποπ πράγματα".τι είναι το μέινστριμ και το ποπ δηλαδή;κάτι εκ των πραγμάτων ωραίο;κάτι υπεράνω κριτικής;ή μήπως οτιδήποτε μπαίνει κάτω απ' αυτή την ταμπέλα είναι της ίδιας και συγκεκριμένης ποιότητας;σημειωτέον, δεν κριτίκαρα καν την θεματολογία των άρθρων, παρά μόνο τον τρόπο γραφής.όταν αποφασίζεις να γράψεις κάτι που θα δημοσιευτεί, το πρώτο και σημαντικότερο είναι να βρεις τον τρόπο που θα το γράψεις.όποιος θέλει το λαμβάνει υπόψιν(ο ικονοκλαστ στην προκειμένη, μιας και δικά του είναι τα κείμενα) ή δεν το λαμβάνει.ούτε από καταστροφή θα σωθεί, ούτε η καταστροφή θα του ρθει.έτσι κι αλλιώς,μπροστά στα 20 χιλιάδες λαικ , ότι και να πεις, καταντά αδύναμο και γραφικό.

    σημ.απ΄την άλλη, αν έγραφε διαφορετικά, μπορεί να μην είχε 20 χιλιάδες λαικ-και είναι κατανοητό.αλλά αυτό είναι δικό του θέμα και δεν αφορά την οποιαδήποτε κριτική γίνεται.
    σημ2.όσο ανεβαίνουν τα λαικ κι η αναγνωσιμότητα ,αυξάνει κι η συμμετοχή του σαιτ στην δημιουργία κουλτούρας.
    σημ3.όταν ο ικονοκλαστ μπαίνει σε διαδικασία συζήτησης με αφορμή την κριτική που του γίνεται,απαντώντας στα ποστ μας, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι αντιδρούν με άλλον τρόπο.αφήστε τον άνθρωπο να πει ότι είναι να πει, μη γίνεστε ικοκλαστότεροι του ικοκλαστέως

    αυτά

  3. #168
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    εντωμεταξύ στο άρθρο που είναι απ' τα καλύτερα που χεις διαβάσεις, υπάρχουν λάθη που βγάζουν μάτια, αν κάποιος έχει έστω και την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο.
    πχ.δεν υπάρχει beatnik λογοτεχνία.υπάρχει beat λογοτεχνία, της οποία δεν ήταν πρωτοκαγκελάριος ο μπάροουζ. ή το κείμενο για το νταντα παρακάτω, βρίθει ανακριβειών

  4. #169
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εγω βλεπω πολυ θετικα αυτο που προσπαθει να κανει το σαιτ.. δλδ εχει 2-3 αρθρα για να μαζεψει κλικς αλλα μεσα σε αυτα βαζει και 1-2 αρθρα που μπορει ισως και εναν πιτσιρικα να προβληματισουν - κανουν να ψαχτει , κερδος θα ειναι. αυτα .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #170
    Holi
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    stick
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    εντωμεταξύ στο άρθρο που είναι απ' τα καλύτερα που χεις διαβάσεις, υπάρχουν λάθη που βγάζουν μάτια, αν κάποιος έχει έστω και την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο.
    πχ.δεν υπάρχει beatnik λογοτεχνία.υπάρχει beat λογοτεχνία, της οποία δεν ήταν πρωτοκαγκελάριος ο μπάροουζ. ή το κείμενο για το νταντα παρακάτω, βρίθει ανακριβειών
    “I want to marry the play of ideas to farce,” Mr. Stoppard explained.

  6. #171
    Laura Palmer zeo's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    347

    Default



    να κεράσω τραγουδάκι που φαίνεται να ταιριάζει στο πιο σοβαρό κομμάτι του κατά τ'άλλα ποπ Λούμπεν;



  7. #172
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δε θελω να σχολιασω το λουμπεν. απλα θα πω δεν οτι δεν εινα ιτου γουστου και τιποτα αλλο και ο καθενας μπορει να καμει οτι γουσταρει. ομως ελεος. το ουανμαν ειναι οτι χειροτερο εχει βγει ποτε στο ιντερνετ. εβερ. πιο ηλιθια ανουσια και προχειρααρθρα δεν εχω δει ποτε. ζητημα ενα στα 100 να αξιζουν. ρηχα οσο δε παει ανουσια ανεμπονευστα και γενικα σκατα. ελεος. απορω ειλικρινα τι σας αρεσει απο δαυτους
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #173
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    καλο ειναι να ξερομε τι πρεπει να περιμενομε απο τετοια σαιτ γενικα
    πχ στο ''αφιερωμα'' για το τσακεντελικο ροκ ο μπαρμπας λεει για το Psychedelic Sounds Of... ενω εχει προηγηθει, εστω και στην ιδια χρονια, το Psychedelic Moods (The Deep) & το Psychedelic Lollipop (Blues Magoos)
    αυτα δεν νοχλαν...και το Κλικ επι βλαχου εκαμνε αφιερωμα στους Beat, κλαιν
    και στο χαμμερ καμναν στους Hawkwind και αν γραψω για ποιες μπαντες επηρρεασαν (συμφωνα με τον ας μην πω) θα κλαψουν και τα κρασπεδα

    τελοσπαντων στο λουμπεν (νομιζω) διαβασα ενα καλο για τον Σαββοπουλα

  9. #174
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by zeo View Post


    να κεράσω τραγουδάκι που φαίνεται να ταιριάζει στο πιο σοβαρό κομμάτι του κατά τ'άλλα ποπ Λούμπεν;

    Το Seeping through the veil of the unconscious είναι από τα καλύτερα πράγματα που άκουσα στο 2010. Χάρη σ' αυτό το ποστ έμαθα ότι είναι μόνο ένα άτομο, Rachel Evans (η). Κουλ κουλ.
    this is radio freedom.

  10. #175
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    εντωμεταξύ στο άρθρο που είναι απ' τα καλύτερα που χεις διαβάσεις, υπάρχουν λάθη που βγάζουν μάτια, αν κάποιος έχει έστω και την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο.
    πχ.δεν υπάρχει beatnik λογοτεχνία.υπάρχει beat λογοτεχνία, της οποία δεν ήταν πρωτοκαγκελάριος ο μπάροουζ. ή το κείμενο για το νταντα παρακάτω, βρίθει ανακριβειών
    Landy, πολύ φιλικά: Έχεις δίκιο για το beat και το beatnik, πρόκειται για παραφορά. Ο Burroughs είναι ο πρωτοκαγκελάριος του beat και αυτό δεν είναι ζήτημα ακρίβειας, είναι η άποψή μου. Το νταντα ενδέχεται να περιέχει και ανακρίβειες. Θα σου πρότεινα ωστόσο να δοκιμάσεις να συντάξεις πρώτα μερικές προτάσεις που έχουν σωστή σύνταξη, στίξη, ορθογραφία και -κυρίως- βγάζουν ένα κάποιο στοιχειώδες νόημα και μετά να έρθεις να κουβεντιάσουμε με την ίδια αυστηρότητα ό,τι θέλεις και αγαπάς.

  11. #176
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    έχω δοκιμάσει να το κάνω, αλλά δεν μ' αρέσει.όπως και να χει, έχω διαβάσει κι εγώ το συντακτικό της πέμπτης δημοτικού.κουραστικό βιβλίο

  12. #177
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δοκίμασε να βάζεις κενά μεταξύ των προτάσεων και να τις αρχίζεις με κεφαλαίο. Για αρχή.

  13. #178
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    δεν γίνονται αυτά που λες.θα σου εξηγούσα αλλά δεν σ ενδιαφέρει

  14. #179
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    άσ'το το παιδί, ο δρόμος της σύγκρουσης με το ορθογραφικό κατεστημένο που έχει διαλέξει είναι δύσκολος. εμπρός, λάνδη, είμαστε μαζί σου.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  15. #180
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    εντωμεταξύ στο άρθρο που είναι απ' τα καλύτερα που χεις διαβάσεις, υπάρχουν λάθη που βγάζουν μάτια, αν κάποιος έχει έστω και την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο.
    πχ.δεν υπάρχει beatnik λογοτεχνία.υπάρχει beat λογοτεχνία, της οποία δεν ήταν πρωτοκαγκελάριος ο μπάροουζ. ή το κείμενο για το νταντα παρακάτω, βρίθει ανακριβειών
    Landy, πολύ φιλικά: Έχεις δίκιο για το beat και το beatnik, πρόκειται για παραφορά. Ο Burroughs είναι ο πρωτοκαγκελάριος του beat και αυτό δεν είναι ζήτημα ακρίβειας, είναι η άποψή μου. Το νταντα ενδέχεται να περιέχει και ανακρίβειες. Θα σου πρότεινα ωστόσο να δοκιμάσεις να συντάξεις πρώτα μερικές προτάσεις που έχουν σωστή σύνταξη, στίξη, ορθογραφία και -κυρίως- βγάζουν ένα κάποιο στοιχειώδες νόημα και μετά να έρθεις να κουβεντιάσουμε με την ίδια αυστηρότητα ό,τι θέλεις και αγαπάς.
    *Εν είδα. Αν ορθογραφία, σοφία. Κανε μου την x-ίσως-η μουρλομαθηματι(γ)κα
    4-11-12 3:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •