Νομίζω ότι λείπει ένα θρεντ για αυτές τις μελωδικές πανκ μπάντες που ξεπετάγονται σα μανιτάρια.

Ο σκοπός του παρόντος, πιο συγκεκριμένα: μοιραζόμαστε μόνο καινούριες μπάντες (ας πούμε από το 2000 και μετά), με βασικά γνωρίσματα τη μελωδία και το πανκ, είτε πρόκειται για το wiperίζον που λατρέψαμε στους The Estranged, Autistic Youth, Warsong, Red Dons, Young Offenders κ.α., είτε για μελωδικές Female Fronted μπάντες τύπου Terrible Feelings και White Lung, ή για πιο post-hardcore, indie rock, δεν ξέρω, είναι ανοιχτό το θρεντ, μορφώστε μας.

Έχουμε και λέμε:

Dramamine: με αφορμή αυτούς έγινε το τόπικ καθώς δεν ήξερα που σκατά να τους βάλω. το συγκεκριμένο κομμάτι είναι κάπου μεταξύ punk και post-punk αλλά γενικά ο δίσκος έχει επιρροές από post-hardcore μέχρι indie. βλέπεις Sabotage Records, είναι καλό. [δείγμα]

Belgrado: Μεγάλη μπάντα. Ίσως χρίζουν δικό τους τόπικ. φασαριόζικο post-punk με γυναικεία φωνητικά. φοβερός ο ομώνυμος δίσκος του 2011. [δείγμα]

The Observers: Μελωδικό punk, επιρροές από Wipers, στην ίδια συνομοταξία με Autistic Youth, Warsong κλπ. [δείγμα]

Icon Gallery: Τα credits στο χρήστη sfinotouvlaki. Female Fronted μελωδικοπανκ μπάντα με πολλές χεβιμέταλ επιρροές (άρεσαν στο Ra Pariah ) [δείγμα]

Sedatives: τρομερή μπάντα. ψυχεδελίζον post-punk με μπλιμπλίκια και τέτοια. [live δείγμα]

Arctic Flowers: γαμηστερό punk/post-punk με γυναικεία φωνητικά. [δείγμα]


υπόδειξη: κλικάρετε τα λινκ, αρκετοί δίσκοι προσφέρονται δωρεάν για άκουσμα ή κατέβασμα από τη μπάντα.

παράκληση: γράφτε λίγα λογάκια, έστω μία πρόταση όπως εγώ, ας μην το κάνουμε άλλο ένα youtube thread.