Results 1 to 15 of 193

Thread: Το νέο κύμα μελωδικού πανκ

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default Το νέο κύμα μελωδικού πανκ

    Νομίζω ότι λείπει ένα θρεντ για αυτές τις μελωδικές πανκ μπάντες που ξεπετάγονται σα μανιτάρια.

    Ο σκοπός του παρόντος, πιο συγκεκριμένα: μοιραζόμαστε μόνο καινούριες μπάντες (ας πούμε από το 2000 και μετά), με βασικά γνωρίσματα τη μελωδία και το πανκ, είτε πρόκειται για το wiperίζον που λατρέψαμε στους The Estranged, Autistic Youth, Warsong, Red Dons, Young Offenders κ.α., είτε για μελωδικές Female Fronted μπάντες τύπου Terrible Feelings και White Lung, ή για πιο post-hardcore, indie rock, δεν ξέρω, είναι ανοιχτό το θρεντ, μορφώστε μας.

    Έχουμε και λέμε:

    Dramamine: με αφορμή αυτούς έγινε το τόπικ καθώς δεν ήξερα που σκατά να τους βάλω. το συγκεκριμένο κομμάτι είναι κάπου μεταξύ punk και post-punk αλλά γενικά ο δίσκος έχει επιρροές από post-hardcore μέχρι indie. βλέπεις Sabotage Records, είναι καλό. [δείγμα]

    Belgrado: Μεγάλη μπάντα. Ίσως χρίζουν δικό τους τόπικ. φασαριόζικο post-punk με γυναικεία φωνητικά. φοβερός ο ομώνυμος δίσκος του 2011. [δείγμα]

    The Observers: Μελωδικό punk, επιρροές από Wipers, στην ίδια συνομοταξία με Autistic Youth, Warsong κλπ. [δείγμα]

    Icon Gallery: Τα credits στο χρήστη sfinotouvlaki. Female Fronted μελωδικοπανκ μπάντα με πολλές χεβιμέταλ επιρροές (άρεσαν στο Ra Pariah ) [δείγμα]

    Sedatives: τρομερή μπάντα. ψυχεδελίζον post-punk με μπλιμπλίκια και τέτοια. [live δείγμα]

    Arctic Flowers: γαμηστερό punk/post-punk με γυναικεία φωνητικά. [δείγμα]


    υπόδειξη: κλικάρετε τα λινκ, αρκετοί δίσκοι προσφέρονται δωρεάν για άκουσμα ή κατέβασμα από τη μπάντα.

    παράκληση: γράφτε λίγα λογάκια, έστω μία πρόταση όπως εγώ, ας μην το κάνουμε άλλο ένα youtube thread.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #2
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Γαματο θρεντ.
    Τσεκαρετε και τα 2 αλμπουμς απο Red Dons οσοι γουσταρετε The Observers, ειναι η εξελιξη τους, μαλλον ακομα πιο μελωδικοι και συναισθηματικοι



    Pol Pot - Whole Mystery (2011) : Μελωδικο post-punk απο την Ισπανια. Θα ακουσετε και Joy Division επιρροες και γενικοτερα αισθημα αναβιωσης της new wave/post-punk πτυχης των 80s

    Last edited by VidnaObmana; 13-12-2012 at 22:11.
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μετά από μια γρήγορη αυτιά, πολύ γρήγορη όμως, κατεβαίνουν τα Iron Gallery και Belgravo. Sedatives πού θα βρούμε πέρα από bandcamp;

    Θα επανέλθω, το εύχομαι, κάποια στιγμή, με σχόλια. Μέχρι τότε το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό τώρα είναι οι Little Girls για τους οποίους θα αναφερθώ κάποια στιγμή και αλλού. - ΔΕΙΓΜΑ ΔΩΡΕΑΝ
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4

  5. #5
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ψάχναμε το Energy Mike?

    Αυτοί (παιδιά των Ramones)



    Και αυτοί (παιδιά και των Jam)



    μα και αυτοί (εγγόνια των Cheap Trick)



    σίγουρα αυτοί! (και με hardcore μέσα)



    εννοείται αυτοί (στο πιο γλυκούλικο)



    σίγουρα στον θεό τον Όντιν προσευχήσου, και μετά, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ



    Σαφώς.... (και με λίγο post punk μέσα, βασικά με λίγο GO4)



    Για τους φίλους μας τους ΡΟΚΕΡΣ (με τις αγαπημένες Αμερικάνικες εναλλαγές)



    Και τέλος (παιδιά της μέσης περιόδου των Ramones)



    Γενικά, αντι-χιμπατζοπίθηκες μπάντες.
    Last edited by Reject; 14-12-2012 at 01:00.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ειναι αργα οποτε θα γραψω μονο για μια μπαντα. τους potential johns. που ειναι ο jeff burke των marked men. βασικα δεν θα γραψω καν γενικα για αυτον, για δυο τραγουδια του θελω να πω. can i really not go with you και only time. τα ακουσα πριν καναδυο χρονια, στην αρχη δεν μπορουσα να τα βρω και τα ακουγα online. δυο χρονια μετα ειναι στα αγαπημενα μου τραγουδια. οχι πανκ, γενικα. αν και δεν ξερω καν αν εχουμε να κανουμε με πανκ, ουσιαστικα ειναι υπεροχη ποπ μουσικη, γραμμενη στο δωματιο του υποθετω. για αρκετο καιρο, για καθε μια ακροαση του only time ακουγα δεκα φορες το can i really not go with you, μετα εγινε το αντιστροφο. εδω και κανα χρονο τα ακουω εναλλαξ για ωρες. εχω ξοδεψει μεσημερια προσπαθωντας να καταλαβω τι ακριβως τραγουδαει, δεν τα εχω καταφερει ακομα περα απο μερικους στιχους. οταν ειχε καλυτερο καιρο και ανεβαινα συνεχως στο βουνο επαιρνα μαζι το μπ3 και τα ακουγα στο ριπιτ, οταν εφτανα αρκετα πανω και δεν ειχε κοσμο τριγυρω, αρχιζα να ουρλιαζω ο,τι στιχω ηξερα γενικα ενω ειναι πολυ μελωδικα κομματια, καθε φορα που τα ακουω θελω να εκραγω η τουλαχιστον να ουρλιαξω. λατρευω τις μελωδιες στη φωνη, λατρευω τη φωνη, λατρευω τις κιθαρες, τον ηχο, γενικα εχω θεμα.

    www.youtube.com/watch?v=bY6KPmNAqIc
    www.youtube.com/watch?v=pDORhX8gMJk

  7. #7
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Είμαι στα μισά κι έχω στάξει τα βρακιά μου. Κάντε θρεντ γιατί είμαι ανευ υπολογιστού να έρθω να αποθεώσω.

    Στάλθηκε από το SM-G531F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Και μια πολύ καλή φετινή κυκλοφορία c-c-c-c-combo breaker:



    https://www.discogs.com/Unfun-Waterb.../master/977148

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Για τους φίλους της σουηδικής σκηνής που μας απασχολεί τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και οι Två Krig που δε θυμάμαι να έχουν αναφερθεί. Στο bandcamp υπάρχουν 2 ep και έχει κυκλοφορήσει και ένας δίσκος με τα κομμάτια του ενός συν κάποια άλλα που δε τα βρίσκω πουθενά. Σε κάποια συμμετέχει και η Karolina, μία είναι η Karolina.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    αφου εχεις φαγωθει με την καρολινα, κοιτα να ακουσεις το φετινο της Christine Owman(When on Fire). συμμετεχει ο ερωτας σου μαζι με κατι Mark Lanegan κλπ. ομορφος δισκος
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  11. #11
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Θα τσεκαριστεί....
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Stress:Το πανκ ζει αλλά αιμορραγεί!
    By Captain Harlock in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 24-10-2012, 14:31
  2. Πανκ ροκ εναντίον καύσωνα.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 14-08-2011, 01:00
  3. Πανκ Ροκ Τρίτες @ Ginkgo Biloba
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2011, 14:39
  4. ΠΑΝΚ ΜΠΑΝΤΑ
    By nikolasfluxus in forum Musicians Chat
    Replies: 25
    Last Post: 15-06-2010, 21:31
  5. [Cinema] Die Welle [The Wave] (2008)
    By Candiru in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 32
    Last Post: 22-11-2009, 23:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •