Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: The Hunt [Jagten] (2012)

  1. #16
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ναι ετσι ειναι αλλα επρεπε να γεμισει ο φακελος λολ
    ασε που μισουμε την γερμανια

  2. #17
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ατομ δεν ξερω τι εννοεις εσυ ''συνταραχτικο'' στο σινεμα αλλα εχω δει τις παρακατω...


    (προφανως και καποιες αλεες ε?)
    και δοξα τον θεο ηταν ολες απο αξιοπρεπεστατες μεχρι συγκλονιστηκες (Beast πχ)
    μπα εγώ εννοούσα συνταρακτικό για τους Δανούς και την κουλτούρα τους και οχι για τον κινηματογράφο τους. Αλλά ήταν περισσότερο μία χαιρέκακη εκτίμηση για τους ντόπιους και την μελαγχολία και μονοτονία που τους διακατέχει με λίγη δόση Δανέζικης ειρωνείας για την οποία είναι διάσημοι, παρά κριτική του σινεμά τους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #18
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Ταινιάρα είναι, τι μαλακίες κάθεστε και συζητάτε;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Την είδα, πολύ καλή. Ας μου εξηγήσει κάποιος τί κατάλαβε στο τέλος όμως.

    Spoiler
    Παίζει κάτι με τον αδελφό της μικρής γιατί πολύ περίεργο τον είδα. Επίσης εκεί που την πήρε στην αγκαλιά του τη μικρή ο Λούκας στο τέλος, η μικρή ανέβαινε από ένα υπόγειο και κοντοστεκόταν. Ποιος πήγε να τον καθαρίσει;

  5. #20
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Spoiler
    Παίζει κάτι με τον αδελφό της μικρής γιατί πολύ περίεργο τον είδα. Επίσης εκεί που την πήρε στην αγκαλιά του τη μικρή ο Λούκας στο τέλος, η μικρή ανέβαινε από ένα υπόγειο και κοντοστεκόταν. Ποιος πήγε να τον καθαρίσει;
    Spoiler

    Ο αδελφός της μικρής λογικά νιώθει ενοχές γιατί ξέρει ότι το ερέθισμα για την ιστοριούλα της μικρής το έδωσε αυτός με την τσόντα που έβλεπε με τους φίλους του. Από την άλλη είναι και ο επικρατέστερος υποψήφιος για τον πυροβολισμό προς τον Λούκας στο τέλος. Που ναι μεν πήγε να τον καθαρίσει αλλά σε δεύτερη φάση το μετάνιωσε και έφυγε. Περίεργη φάση. Για εκεί που παίρνει ο Λούκας τη μικρή στην αγκαλιά του δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα πέραν του ότι είναι μια πολύ δυνατή συναισθηματικά σκηνή.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Spoiler
    επειδή τα παιδιά έλεγαν για ένα υπόγειο(το οποίο δεν έχει ο Λουκάς) και η μικρή ανεβαίνει από κάτι σκαλιά και κοντοστεκεται

  7. #22
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Spoiler
    βασικα για το τελος εξω το θεωρησα οτι δεν πηγαν να τον καθαρισουν, αλλα περισσοτερο ηταν μια προηδοποιητικη βολη, σε φαση οτι σε προσεχουμε οτι και να κανεις, δεν εχουμε πειστει, μπορει να ειναι και μαλακια σκεψη ομως

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Πολύ πιθανό μου φαίνεται αυτό Τζακ.

  9. #24
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Spoiler
    Εγώ πάλι βάσει λογικής κλίνω στο ότι φαντάστηκε τον πυροβολισμό σε φάση ότι, ενώ όλοι ήταν φίλοι και χαχαχουχα στην τελετή για το γιο του, αυτός έχει δει πόσο "φίλοι" μπορεί να είναι όλοι όταν σφίξουν τα πράγματα και όλοι είναι έτοιμοι να τον "πυροβολήσουν" με την πρώτη ευκαιρία. Αυτό μου το συμπέρασμα το ενισχύει το ότι, κοιτάζοντας για δεύτερη φορά αυτόν που υποτίθεται τον πυροβόλησε, δεν είναι κανείς εκεί.
    Δυνατή ταινία γενικά, αυτοί οι σκανδιναβοί ρε παιδί μου έχουν ένα ιδιαίτερο storytelling, ακόμη όταν η ιστορία είναι φαινομενικά απλή. Μια αντίστοιχη αμερικανική παραγωγή η οποία θα πραγματευόταν με το ίδιο θέμα θα ήταν σίγουρα τέρμα cheesy με φτηνούς συναισθηματισμούς και στερεότυπη κλιμάκωση, εδώ είχαμε ωμό ρεαλισμό χωρίς αυτό όμως να γίνεται σε βάρος του feeling και της έντασης.

  10. #25

    Default

    genika gia thn tainia auto

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    ...περίμενα πως και πως να τελειώσει για να αναπνεύσω καθαρό αέρα (αποπνικτική ατμόσφαιρα, σα να λέμε). Δείγμα του πως εξαιρετική και ρεαλιστική ηθοποία μπορεί να απογειώσει μία ταινία, χωρίς να συμβαίνει κάτι "τρομερό" ας πούμε. Δείτε το.
    den 8a mporousa na to perigrapsw kalitera

    Spoiler
    tora me ton pirovolismo sto telos 8a simfonisw me ton jack
    oloi tipika mazeftikane se ena trapezi exontas fenomenika 3exasei ti exei simvei
    alla edw isxiei h parimia kalitera na sou vgei to mati para to onoma
    den ka8arizei pote kai panta 8a uparxoun kapioi pou 8a amfivaloun g'auton kai auto to 3erei g'auto kai kitazei kaxipopta sto trapezi kai einai mazemenos genika asxeta me to poso filikoi dixnoun apenanti tou
    kai ekei pou exei niosei mia asfalia opos ki esu pou ton parakolou8eis pos ola teliosan erxete h proidopiisi sto telos
    oti den se skotonoume alla 8a exoume to nou mas
    kai den dixnei pios einai mias kai den exei noima giati den 8a einai mono enas autos pou 8a amfivalei g'auton kai pos pote den telionei
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  11. #26
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    τι τρομερή ταινία. όπως τα λέτε γενικά. σχετικά με το τέλος, είμαι κάπου μεταξύ πάρασαϊτ και κωλούμπρα,

    Spoiler
    ο πυροβολισμός μπορεί να έγινε, μπορεί να μην έγινε και εάν έγινε νομίζω δεν έχει πολλή σημασία ποιος το έκανε. η αίσθηση που μου άφησε η ταινία στο τέλος είναι ότι ήθελε να δείξει πως ο Λούκας θα ζει για πάντα με το φόβο, σε κάθε γωνία θα υπάρχει κάποιος καχύποπτος που θα τον δολοφονεί με το βλέμμα του. και συνολικά, πόσο εύκολα μπορεί να στραφεί μια ολόκληρη κοινωνία εναντίον σου, ενώ, μετά τη δικαίωση, πόσο δύσκολο είναι να αποκατασταθεί η φήμη σου.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #27
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γαμώ κ πολύ τσατίλα γενικά με το σκηνικό. για το τέλος προβληματίζομαι κ εγώ. όλες οι απόψεις έχουν μια βάση.
    Rock or Nothing

  13. #28
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Γιατί κανένας δεν σχολίασε τις τεράστιες αρχιδάρες αυτού του ανθρώπου; Σχεδόν φώναξα ζήτω στην σκηνή
    Spoiler
    στο σούπερ μάρκετ, αφού τον πέταξαν ματωμένο και κονσερβοβολημένο(!), απλά γύρισε πίσω μ'ένα κουτουλίδι για να πάρει τα γαμημένα ψώνια του.


    Μεγάλη ταινία, εύγε.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. [Cinema] Αν... (2012)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 22:00
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 23:34
  3. Replies: 2
    Last Post: 22-08-2012, 22:12
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-06-2012, 13:21
  5. 2012
    By StationEleven in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-2004, 07:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •