Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Το Πείραμα Υπακοής (Milgram)

  1. #16
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Quote Originally Posted by Radienergeia View Post
    εδιτ λοιπόν, ns σκέτο. some people can't get the joke.
    Ποιό joke που γράφεις ότι ναναι; Τί πάει να πει ns; BDSM ήθελες να γράψεις μάλλον την πρώτη φορά και S/M την δεύτερη. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Οχι, αυτό που ήθελα να γράψω είναι αυτό που έγραψα.
    Στην τελική αμα δε πιάνεις τι γράφει ο άλλος ή δεν συμφωνείς εκφρασου με τη μουτζα,μπορείς.
    Οπως επίσης θα μπορούσες να γράψεις και κάτι χρήσιμο στο θρεντ. Λέμε τώρα.
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

  2. #17
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Για να μη ποστάρω σκέτω κανά Graveyard να πιάσω και το nsbm του θέματος, τις προεκτάσεις των συμπερασμάτων του πειράματος τις βλέπει κανείς και καθημερινά όταν κάποιοι άνθρωποι παίρνουν πολύ σοβαρα την δουλειά τους, την οποία κάποιος του έβαλε να κάνουν. Καλύτερο παράδειγμα ελεγκτες εισητηρίων και επιστάτες σε δουλειά. Κατά τα άλλα και κάποιος, που δεν γνωρίζει το πείραμα, μπορεί να έχει δει το Das Experiment και μπαίνει στο νόημα.

    τελικά το joke ποιο είναι? όχι τίποτα άλλο αν είναι καλό είναι κρίμα να μην το πιάνουν όλοι.
    I don't do drugs. I am drugs.

  3. #18
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Λολ, στο φέησμπουκ κυκλοφορούν άρθρα χωρίς συγγραφέα;

    Είναι αυτό που λέμε δημοτικά άρθρα ή να ευχαριστώ το θεό που δεν έχω;
    Last edited by asimoulis; 28-11-2012 at 18:59.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #19
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Ρε 'συ ασιμουλις έχει σημασία ποιός το έγραψε, ή το τι γράφτηκε και ποιό info βγαίνει προς τα εξω? (για όποιον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο info πάντα..)
    Last edited by Radienergeia; 28-11-2012 at 22:07.
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

  5. #20
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ραδιενέργεια διάβασε αυτό
    http://sanejoker.blogspot.gr/2012/07/blog-post_163.html

    Οκ είναι του/της moonchild. EDIT: Λάθος, το πουστόπαιδο δεν έβαλε πηγή.
    https://athens.indymedia.org/front.p...cle_id=1412621
    Και το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μου, πριν από 4 χρόνια, παρ' όλο που δεν είχαν κανένα πρόβλημα μαζί μου, έβαλαν την υπογραφή τους για να εγκλειστώ σε ψυχιατρείο, επηρρεαζόμενοι από την κυρίαρχη γνώμη 3 ρουφιάνων της πολυκατοικίας, εξηγείται απ' αυτή τη θεώρηση...
    Αυτός εδώ αναπαράγει τμήμα του άρθρου χωρίς πηγή σαν να είναι δικό του.
    http://spirospero.gr/index.php/omada...oneiropoliseis
    Μπα σε καλό μου, τι κάθομαι και γράφω νυχτιάτικα ...

    Όσο για το info που βγαίνει παραέξω θέλει διόρθωση.
    Μόνο όταν θα είμαστε έτοιμοι να αρνηθούμε να υπακούσουμε στις «μικρές» και καθημερινές εντολές βίας –με τις οποίες οι περισσότεροι ασυνείδητα συμμορφωνόμαστε, μόνο όταν θα είμαστε έτοιμοι να προβούμε σε μια γενικευμένη και μέχρι τέλους πολιτική, κοινωνική, καταναλωτική ανυπακοή, μόνο όταν μάθουμε να συμπεριφερόμαστε ως αυτεξούσιοι άνθρωποι και όχι ως ανεύθυνοι υπάλληλοι, μόνο τότε.
    Last edited by asimoulis; 28-11-2012 at 20:02.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #21
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    το πειραμα το εκανε φασιστας καθηγητης για να βγαλει λαδι τους ναζι

  7. #22
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by attila View Post
    το πειραμα το εκανε φασιστας καθηγητης για να βγαλει λαδι από τους ναζι
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #23
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Έμαθα και εγώ πρόσφατα για το συγκεκριμένο πείραμα από Πάντειο μεριά. Αναφέρετε σε ένα βιβλίο μαθήματος που δεν θυμάμαι οπότε όποιος είναι στη κοινωνιολογία μπορεί να ξέρει περισσότερα.

  9. #24
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Γιατί αυτός που έχει το "ρόλο" του δασκάλου να θέλει να συμμετάσχει σε αυτό το πείραμα;

    Από τη στιγμή που μπορείς να σταματήσεις όποτε θες το γεγονός ότι συνέχισαν μάλλον δείχνει ότι οι περισσότεροι κρύβουν έναν σαδιστή-εξουσιαστή μέσα τους που με πρόφαση μια ανώτερη εξουσία τον φανερώνουν.

    Νομίζω ότι συμφωνώ με μια κριτική που διαβάζω στο βικιπίντια, ένα πείραμα που κάποιοι κάνουν ηλεκτροσοκ σε άλλους είναι εξαρχής σάπιο και δεν θα βγει τίποτα καλό από αυτό.
    Έχω πρόβλημα και με τις τρεις παραπάνω προτάσεις...

    Κατ' αρχάς, το πιο πιθανό στο αρχικό πείραμα είναι πως οι συμμετέχοντες δεν γνώριζαν τις λεπτομέρεις της διεξαγωγής του πειράματος. Το πιο λογικό είναι πως απάντησαν σε μια αγγελία του στυλ "πείραμα για νέες εκπαιδευτικές μεθόδους" ή κάτι τέτοιο, όπως συνηθίζεται. Εάν, εξ' αρχής γνώριζαν πως πρόκειται για μια σαδιστική μέθοδο, τότε θα υπήρχε προφανές πρόβλημα στην μεθοδολογία, καθώς είναι λογικό να μάζευε συμμετέχοντες που έχουν ήδη σαδιστικές τάσεις.

    Δεύτερον, σε τέτοιου είδους πειράματα είτε προηγείται κάποια συνέντευξη για να περιορίσεις το δείγμα σε κάποιο επιθυμητό προφίλ, είτε είναι τυχαίο δείγμα (*), οπότε και θα ήταν δύσκολο το 95% να τυχαίνει να "κρύβουν έναν σαδιστή-εξουσιαστή μέσα τους". Ακόμη κι αν τυχαίνει αυτό, λόγω επιλογής κακού δείγματος ή σφάλματος στην μεθοδολογία, ο λόγος που τα πορίσματα του πειράματος είναι κοινώς αποδεκτά είναι η επαλήθευση. Αφ' ενός τα πορίσματα δημοσιεύονται σε journals για να σχολιαστούν από άλλους ειδικούς του κλάδου, αφ' ετέρου το πείραμα έχει επαναληφθεί πολλές φορές σε άλλα επιστημονικά ιδρύματα και τα αποτελέσματα του αρχικού πειράματος έχουν επαληθευτεί.

    Τρίτον, σαφώς θα ήταν ηθικά και δεοντολογικά προβληματικό ένα πείραμα με ηλεκτροσόκ (ή οτιδήποτε μπορούσε να προκαλέσει φυσική βλάβη). Αλλά δεν έχουμε κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο πείραμα, απλά εξομοιώνεται από τον ηθοποιό το αποτέλεσμα του ηλεκτροσόκ


    (*) Η αλήθεια είναι πως η εύρεση "σωστών" συμμετέχοντων σε ψυχολογικά πειράματα είναι συνήθως δύσκολη, κυρίως λόγω περιορισμένου budget. Έτσι, στα περισσότερα πειράματα συμμετέχουν μόνο φοιτητές ή νεαρής ηλικίας άτομα που δεν έχουν πρόβλημα να χάσουν μια μέρα για ~100 ευρώ.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Και το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μου, πριν από 4 χρόνια, παρ' όλο που δεν είχαν κανένα πρόβλημα μαζί μου, έβαλαν την υπογραφή τους για να εγκλειστώ σε ψυχιατρείο, επηρρεαζόμενοι από την κυρίαρχη γνώμη 3 ρουφιάνων της πολυκατοικίας, εξηγείται απ' αυτή τη θεώρηση...

    με κάλεσαν πρόσφατα σε συνέλευση της πολυκατοικίας (όπου και κατέβηκα μαστουρωμένος ο ηλίθιος) για παρόμοιο ζήτημα-να φύγει από το κτίριο δηλαδή.
    στην αρχή δεν κατάλαβα και υπέγραψα γιατί νόμιζα πως απλά έχουμε έναν μαλάκα που σκάει μεθυσμένος στο κτίριο και τα κάνει όλα πουτάνα.

    με τη λογική ''πάρε πούλο,δεν μας φτάνουν τα τζάνκια στο στενό με τα σεα και τα μεα τους,θα έχουμε και σένα?'' μου φάνηκε σωστό.
    το παιδί όμως είχε θέμα, ψυχολογικό-νοητικό δεν ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά μέρες μετά τον είδα να ουρλιάζει στο δρόμο. ανατριχιαστικά πράγματα.

    όταν το έπιασα τι έχει συμβεί, του χτύπησα καμιά δεκαριά φορές την πόρτα να του ζητήσω συγνώμην και να του πω πως έπρεπε πρώτα να του έχουμε μιλήσει να δούμε τι θα γίνει αλλά δεν άνοιξε ποτέ(λογικό). ξενερώνω και με μένα που βοήθησα λόγω ηλιθιότητας μου αλλά και με τους άλλους ενοίκους που σκέφτηκαν τόσο ψυχρά και πρότειναν να πάρει πούλο. και ένας θυμάμαι είχε βγει μια νύχτα και τον έκραζε και του έλεγε να φύγει. ΣΚΑΤΑ.


    σόρρυ για το οφτόπι
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  11. #26
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    αφού η συζήτηση πήγε εκεί, ρίχνω το χαρτί.
    http://www.youtube.com/watch?feature...iYg3zoo#t=136s
    Η απομυθοποίηση της περίφημης Γκεστάπο έρχεται στο τρομερό ντοκιμαντέρ του BBC "Ναζί: Η ιστορία προειδοποιεί" (είναι τεράστιο, αλλά δείτε το όλο σε κάποια φάση. γαμάει).
    Η Γκεστάπο δεν ήταν η μυστική αστυνομία που είχε μάτια παντού σ'όλη την Ευρώπη, απλά είχε καταφέρει να στήσει ένα τεράστιο δίκτυο ρουφιανιάς. Λίγο μετά το έκτο λεπτό, ο αρδ δείχνει σε μια γερμανίδα γιαγιά ένα έγγραφο-καταγγελία στην γκεστάπο που είχε κάνει η ίδια όταν ήταν πιτσιρίκα, στέλνοντας μια γειτόνισσά της (επειδή συναναστρεφόταν με εβραίους) στο θάνατο στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Ράβενσμπουργκ.
    Ο ρουφιάνος και το ζώο μέσα μας. Σκηνή ισχυρότερη από όλα τα ντοκιμαντέρ για σφαγές του κόσμου.

  12. #27
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Οταν λετε "να βγαλει λαδι τους ναζι" τι ακριβως εννοειται? Οτι αυτα που καναν οι ναζι δε γινεται να επαναληφθουν απο μη-γερμανους πχ? Θεμα συνθηκων και διαχειρισης ανθρωπινης μαζας ειναι... "Η μαζικη ψυχολογια του φασισμου".
    Last edited by VidnaObmana; 29-11-2012 at 17:20.
    Let The Freak Flag Fly!

  13. #28
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    σε καποια φαση οι "κακοι" σκαμπασανε οτι βαζοντας τον κοσμο στη ρουφιανια και γυριζοντας τον εναν εναντι στον αλλον ειναι ενα πολυ εξυπνο σχεδιο. μαντεψτε γιατι...
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  14. #29
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Επειδη δεν ειδα να αναφερθηκε, και ηταν μερος της ταινιας που μας ειχαν δειξει στο πανεπιστημιο (μαθημα για επιστημονικη μεθοδο κλπ), βρειτε να διαβασετε για τις παραλλαγες και ποσο αλλαζαν το αποτελεσμα. Αν ο ερενητης πχ δεν πιεζε τον "εξεταστη", αν ο ερευνητης δε βρισκοταν καν στο δωματιο, αν δε φορουσε την ασπρη ρομπα που φορανε οι γιατροι κλπ...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  15. #30
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Και το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μου, πριν από 4 χρόνια, παρ' όλο που δεν είχαν κανένα πρόβλημα μαζί μου, έβαλαν την υπογραφή τους για να εγκλειστώ σε ψυχιατρείο, επηρρεαζόμενοι από την κυρίαρχη γνώμη 3 ρουφιάνων της πολυκατοικίας, εξηγείται απ' αυτή τη θεώρηση...

    με κάλεσαν πρόσφατα σε συνέλευση της πολυκατοικίας (όπου και κατέβηκα μαστουρωμένος ο ηλίθιος) για παρόμοιο ζήτημα-να φύγει από το κτίριο δηλαδή.
    στην αρχή δεν κατάλαβα και υπέγραψα γιατί νόμιζα πως απλά έχουμε έναν μαλάκα που σκάει μεθυσμένος στο κτίριο και τα κάνει όλα πουτάνα.

    με τη λογική ''πάρε πούλο,δεν μας φτάνουν τα τζάνκια στο στενό με τα σεα και τα μεα τους,θα έχουμε και σένα?'' μου φάνηκε σωστό.
    το παιδί όμως είχε θέμα, ψυχολογικό-νοητικό δεν ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά μέρες μετά τον είδα να ουρλιάζει στο δρόμο. ανατριχιαστικά πράγματα.

    όταν το έπιασα τι έχει συμβεί, του χτύπησα καμιά δεκαριά φορές την πόρτα να του ζητήσω συγνώμην και να του πω πως έπρεπε πρώτα να του έχουμε μιλήσει να δούμε τι θα γίνει αλλά δεν άνοιξε ποτέ(λογικό). ξενερώνω και με μένα που βοήθησα λόγω ηλιθιότητας μου αλλά και με τους άλλους ενοίκους που σκέφτηκαν τόσο ψυχρά και πρότειναν να πάρει πούλο. και ένας θυμάμαι είχε βγει μια νύχτα και τον έκραζε και του έλεγε να φύγει. ΣΚΑΤΑ.


    σόρρυ για το οφτόπι
    στην αρχη νομιζα οτι θα ειχε την απολυτη ανατροπη και θα ειχες ψηφισει για τον εαυτο σου να φυγεις !! σουρεαλ
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 10-07-2010, 17:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •