Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Ιμπεριαλισμός, Αντι-Ιμπεριαλισμός και Αντι-Αντι-Ιμπεριαλισμός

  1. #1
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Ιμπεριαλισμός, Αντι-Ιμπεριαλισμός και Αντι-Αντι-Ιμπεριαλισμός

    Λοιπόν, ξεφτέρια:
    Χάζευα το θρεντ για τη Μαλβίνα απο κάτω και έπεσα σ' αυτή την κουβέντα σταμ με ικόνοκλαστ για το ζήτημα του παπαντρέα με τις βάσεις και "η ελλάδα ανήκει στους έλληνες" (τωρινό σύνθημα της χρυσαυγής) και θυμήθηκα και τον καυγά που είχα πριν λίγες μέρες με τον ποσοκανει10συν7. Και σκέφτομαι λοιπόν με το πονηρό μου το μυαλό ότι εδώ μέσα έχουμε πιάσει πολλά θεωρητικά ζητήματα κατα καιρούς (σεξισμός, ομοφοβία, κομμουνισμός, αναρχισμός, φιλελευθερισμός, φασισμός), οπότε γιατί να μην το πάμε κι ένα βήμα παρακάτω;

    Κυρίες και Κύριοι,
    Ο ΑΝΤΙ-ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ
    To Κατώτερο Στάδιο της Ευφυίας

    Λέω λοιπόν εγώ ότι ο αντι-ιμπεριαλισμός είναι μία ξοφλημένη θεωρία που το μόνο που έχει κάνει κατά παράδοση στην ελλάδα είναι να συντηρήσει το εθνικιστικό φρόνημα και μπορούμε μεταξύ άλλων παραγόντων να του αποδώσουμε και μία κάποια ευθύνη για την σημερινή απήχηση της ΧΑ, του Καμμένου κ.α. Εδώ βέβαια είναι πολλά τα ενδιαφέροντα ερωτήματα, π.χ. Πώς κατανοούμε τον ιμπεριαλισμό και γιατί έχει σημασία για όσους τον υπερασπίζονται; Πώς γεφυρώνεται η αντι-εθνικιστική - υποτίθεται - κριτική του ΝΑΡ που λέει ο ικόνοκλαστ στο θρεντ για τη Μαλβίνα με την ανάλυση του Βατικιώτη και τις επικλήσεις στον "ελληνικό λαό"; Πόσο χωράει στην Αριστερά η "Εθνική Ανεξαρτησία"; Γιατί και πώς από τη γενιά του πολυτεχνείου κρατήθηκε η πατριωτική γραμμή και παραμερίστηκαν κομμάτια της Αριστεράς που ήταν σκληρά κατά της πατριωτικής γραμμής και του αντι-ιμπεριαλισμού; Πώς μπορούμε να συνδέσουμε τον αντι-ιμπεριαλισμό και την παράδοσή του στην ελλάδα με τη χα;

    Βάλτε και προτεινόμενη βιβλιογραφία λέω:


    ΛΥΣΣΑΧΤΕ ΤΣΑΟΥΣΕΣ
    Last edited by metamelia3; 21-11-2012 at 15:46.
    this is radio freedom.

  2. #2
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    άρα να'μαστε με τους κακούς.

    ήταν τεμπτινγκ δε λέω, επιτέλους έχω τα εφόδια να ενδώσω
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    καλκι, εσυ πως οριζεις τον ιμπεριαλισμο και το αντι του;

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Η φράση που ψάχνεις είναι "θεωρία της εξάρτησης" και γενικώς learn 2 aristera.

  5. #5

    Default

    όλα αυτά για το τόπικ της σταυρούλας;

  6. #6
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ειστε σε καλο δρομο για να κανετε το OAKKER.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  7. #7
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Γιατί και πώς από τη γενιά του πολυτεχνείου κρατήθηκε η πατριωτική γραμμή και παραμερίστηκαν κομμάτια της Αριστεράς που ήταν σκληρά κατά της πατριωτικής γραμμής και του αντι-ιμπεριαλισμού;
    τα οποία ήταν;

  8. #8
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Εγώ λέω να μείνουμε στο ευρώ, σκατά στα εθνικά νομίσματα που λέει και ο γκούλαγκ.

  9. #9
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    1)Υπάρχει σήμερα μια αμερικανοκίνητη χούντα στον πλανήτη; Δηλαδή ένα καθεστώς χωρίς εκλογές που η αμερικάνοι στηρίζουν έμπρακτα ενάντια σε κάθε είδους uprising;

    2)Υπήρξε ποτέ επίθεση της δύσης, του νάτο, των αμερικάνων σε αστική δημοκρατία;

    Δεν ξέρω, ρωτάω.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #10
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    ναι και σχεδον ναι

    μην τρολλάρεις
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  11. #11
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    οκ το 2 είναι γιουγκοσλαβία

    το 1;
    Last edited by asimoulis; 21-11-2012 at 22:19.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #12
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Μάλλον δεν υπάρχει.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #13
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    συνεχίζεις να με τρολλάρεις.

    για το δεύτερο βλέπεις ιραν, χιλή, αιτή και πολύ πρόσφατα βενεζουέλα. αυτά είναι μόνο μερικά απ'τα βασικά παραδείγματα.
    εκτός αν με το αστικη δημοκρατία εννοείς μόνο την περίπτωση να είναι το πασοκ στη κυβέρνηση της εκάστοτε χώρας

    στη πρώτη περίπτωση έχεις επίσης πλούσιο υλικό αλλά με ελαφρές παραλλαγές που η σημασία τους είναι αμελητέα.

    ξεκινάς με το ουζμπεκισταν (έχει εκλογές -για γέλια-) φτάνοντας μέχρι τη σύμμαχο σαουδική αραβία (δεν έχει εκλογές -δεν είναι για γέλια-)
    τώρα εσύ εννοείς παπαδοπουλική χούντα αλλά πες μου ποια η διαφορά;
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  14. #14
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Πάω να μορφωθώ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #15
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Γιατί και πώς από τη γενιά του πολυτεχνείου κρατήθηκε η πατριωτική γραμμή και παραμερίστηκαν κομμάτια της Αριστεράς που ήταν σκληρά κατά της πατριωτικής γραμμής και του αντι-ιμπεριαλισμού;
    τα οποία ήταν;
    Εγώ θα πω ότι δεν υπήρχαν ποτέ κομμάτια αριστερίστικων οργανώσεων εν ελλάδι που έπαιρναν θέση ενάντια στον αντι-ιμπεριαλισμό. Βασικά κυρίως με την υποχώρηση των μαοϊκών οργανώσεων στα τέλη '70 και αρχές του '80 και με την πολιτική ανάμειξη κόσμου από αυτές μαζί με τους αναρχικούς απέκτησε ο χώρος τα εργατικά//οικονομίστικα//αντιιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά που τόσο απεχθάνεται ο θρεντ στάρτερ.

    Επίσης η αντιιμπεριαλιστική δράση του αντάρτικου της RAF και της Brigade Rosse εκείνη την περίοδο ασκούσε τεράστια επιρροή στους αναρχικούς κύκλους. Αυτή η δράση της RAF και των Ε.Τ. γοήτευε κάποιους αριστεριστές και οργανώσεις και έτσι κάπως τακιμιάσανε οι μεν με τους δεν. Βέβαια ο θρεντ στάρτερ είναι της παλιάς σχολής με τον ξενόφερτο αναρχισμό (ευρωπαϊκά κοινωνικά κινήματα '67-'70 --> γαλλικός μάης, γερμανικά κοινόβια, κίνημα των πρόβο, άνοιξη της πράγας). Επίσης να σημειωθεί ότι οι καταστασιακοί μιλούσαν για αντιπολεμικό κίνημα και όχι ειρηνιστικό όπως θα έλεγε κάποιος ότι έκανε η "αριστερά".

    Όπως και να χει εμένα δεν μου καίγεται καρφί ότι η αναρχία έγινε ουρά του κκε στο ζήτημα του αντιιμπεριαλισμού-αντιαμερικανισμού. Πέρα όμως ότι τώρα έχετε καταντήσει ουρά του συριζα, τολμάτε και από πάνω να βγάζετε τα φοβικά σύνδρομα σας επάνω μας και να εξισώνεται τους αντιιμπεριαλιστές με τους φασιστές. Όμως καθαρματάκια αυτό η ιστορία δεν θα σας το συγχωρέσει ποτέ διότι έχει γραφεί με κόκκινο αίμα ότι: Aντιιμπεριαλισμός=Διεθνισμός.

    Επίσης το ζήτημα ιμπεριαλισμός και εξάρτηση που "κάτι" λέει το ν.α.ρ είναι μια μπαρούφα. Γενικά όμως έχω σκοπό να διαβάσω το παρακάτω σε κάποια φάση διότι υπάρχει μια μεταστροφή σε αυτό που έλεγαν στα πρώτα συνέδρια σαν ολοκληρωτικός καπιταλισμός σε αντιδιαστολή με το ιμπεριαλιστικός καπιταλισμός.


Similar Threads

  1. Lost αντί ειδησεων!
    By UC.Hammer in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-2009, 20:38
  2. Αντι-Ολυμπιακοί, The Poll
    By SpiritCrusher in forum Athletics
    Replies: 28
    Last Post: 04-03-2009, 21:41
  3. Ιμπεριαλισμός και χάλκινα κοντάρια.
    By Darkling in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 30
    Last Post: 14-10-2005, 13:47
  4. Αντι-μπαρμπι
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 23-04-2004, 19:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •