Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58

Thread: Amenra - Mass V (2012)

  1. #31
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

  2. #32
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερό τους άλμπουμ? με ποιο να ξεκινήσει κανείς?
    δώστε ινφο
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #33
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Εγώ βάζω τούτο δω σα καλύτερο, αλλά για πρώτη γνωριμία παίζεις μπάλα με το

    Amenra ‎– Mass III-II + Mass IIII (2009)



    διπλό στεντέ που τα'χει όλα μέσα, και μετά ξανάρχεσαι εδώ πέρα για το Mass V.

  4. #34
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Με Mass IIII θα πρότεινα εγώ.
    (καλύτερο θεωρώ επίσης αυτό εδώ, αλλά δε θα πρότεινα να ξεκινήσεις απ'αυτό)

  5. #35
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Εγω τους πηρα πρεφα με ΙΙΙ, αλλα και το απο πανω cd τα χει ολα μεσα.Δεν ειναι και πολλα. Και afterlife για το κατι διαφορετικο.

  6. #36
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    λοιπόν, πολύ ωραίος δίσκος αυτός. από τους καλύτερους της χρονιάς στο είδος.
    ίσως ισάξιος με Mass IIII, αλλά με Mass III δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. είναι μακράν ο πιο ποιοτικός δίσκος τους κατά τη γνώμη μου, από όλες τις απόψεις (προτείνεται).

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Ο αντίλογος...

    Είχα ακούσει μόνο το ΙΙΙ το οποίο μου είχε φανεί απαράδεκτο. Το τελευταίο το άκουσα 3-4 φορές, ελαφρώς καλύτερο από το ΙΙΙ αλλά μέχρι εκεί.
    Βασική διαδικασία σύνθεσης τραγουδιών αμενρα. Μπαίνει μια ελαφριά μελωδία αργή με μια καθαρή κιθάρα, από αυτές τις μελωδίες-σκοπούς που αν αρχίσω να μουρμουρίζω τώρα σε μισή ωρίτσα έχω γράψει 20, αμέσως μετά το ίδιο θέμα με γκάζια, και συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας με φωνή τύπου Ψ.Χ. Επαναλαμβάνουμε 2 φορές την ίδια διαδικασία και τελειώνει το τραγούδι. Με τέσσερα τραγουδάκια βγάζουμε και δίσκο ναούμε.
    Πολυπλοκότητα μηδέν, βασικό παίξιμο οργάνων, δε θα πει κανείς "πωπω τι έπαιξε ο παιχταράς" και πουλάμε μυστήριο, σκοτάδι, ψυχή, μαυρίλα, πόνο, βάσανο κ.τ.λ.
    Το χειρότερο από τα νεοψυχ-σπεισροκ του φόρουμ είναι καλύτερο από αυτούς.
    Μερσί.

  8. #38
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    It is known.

  9. #39
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Φίλε συμπαθέστατε Atropos, εννοείται ότι εκφράζεις απλά την αποψή σου που είναι βεβαίως θεμιτή και σεβαστή, αλλά χωρίς να μπω στη διαδικασία γιατί είναι αυθαίρετα νομίζω τα συμπερασματά σου,
    και αν και ομολογώ ότι ήταν απο τις λίγες φορές που σκέφτηκα αρχικά να ρίξω τη παρθενική μου μούτζα!, απλά σου λέω ότι πιστεύω πως είσαι λάθος,
    επειδή η αιτία περισσότερο που με έκανε να γράψω είναι ότι: σε ένα δεύτερο επίπεδο μετά το μειδίασμα και εγώ με όσων διάβαζα, ήταν επoικοδομητικό το post σου,
    αφού με έκανε να συνειδητοποιήσω καλύτερα (επειδή είναι κάτι που με αφορούσε με κάποιον τρόπο και το είδα και απο μια άλλη οπτική),
    ότι ίσως θα έπρεπε να είμαι ακόμα περισσότερο καταδεκτικός και λιγότερο κακεντρεχής απέναντι στις αγαπημένες προτιμήσεις του καθενός (γενικά μιλάω σαν συμπέρασμα, δεν λέω ότι τα έγραψες εσύ σε αυτή τη περίπτωση με τέτοιο σκοπό έ..),
    και ο λόγος γι' αυτό είναι ότι αν κάποιος ακούει π.χ. Manowar ή οτιδήποτε άλλο και όντως ΝΙΩΘΕΙ για τους Ψ,Χ λόγους του έστω και 1/10 απο αυτό που γίνετε με τους Amenra σε μένα και αρκετούς άλλους,
    τότε χαλάλι του και γούστο και καπέλο του και καλά ας κάνει κτλ κτλ, γιατί αυτή είναι στη τελική η ουσία και η μαγεία της μουσικής.

    Οπότε τεσπά η λέξη κλειδί για αυτούς εδώ είναι το ¨νιώθει" και για αυτό δε βρίσκω σκόπιμο να αναλύουμε τα υπόλοιπα.
    Και για εμάς που τους έχουμε δει και live έχω την εντύπωση θεωρούμε όλοι ότι είναι και κρίμα βέβαια που δε σε έπιασαν, αλλά και να νομίζεις ότι είναι δήθεν η όλη φάση και τα υπόλοιπα τίναπω, δώστους αν είναι και άλλες ευκαιρίες, δε ξέρω αν βέβαια σ'αρέσει γενικά αυτός ο ήχος (Neurosis κτλ).
    Last edited by intronaut; 08-01-2013 at 04:50.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    E, εγώ μιλάω την άποψή μου λέω, δε θα μαλλώσουμε, εγώ μπορεί να τρελαίνομαι για μπάμιες εσύ μπορεί να τις σιχαίνεσαι. Και οι δύο δίκιο έχουμε.
    Απλά μου έκαναν εντύπωση τα σχόλια, σεισμός, μεγαλείο κ.τ.λ.
    Πάντως δεν διαφώνησες οτι από άποψη μουσικής δεν παίζουν ΤΙΠΟΤΑ, ο καθένας στο όργανό του είναι μια μετριότητα, από σύνθεση επίσης μια μετριότητα, από φωνή τι να λέμε τώρα, για το μέταλκορ λέμε αλλά...
    Αν τώρα, εσύ τους ακούς επειδή βγάζουν συναίσθημα, πάω πάσο.
    Θα σου βάλω να ακούσεις 15 δευτερόλεπτα από ένα τραγούδι τους, αν καταλάβεις ποιο είναι παίρνεις παράσημο.

  11. #41
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Τι βλακεία ήταν αυτό με τα 15 δευτερόλεπτα;

  12. #42
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Δε μου κάνει καρδιά να απαντήσω, φέρτε τον Τζόη Άλεν να γνωρίσουμε live κι εμείς οι νεότεροι λίγη flame μαγεία.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Τι φλέιμ και παπαριές, 2 πόστ με διαφορετική άποψη και τέρμα. Θέλεις να είναι τεράστιος ο δίσκος; Ας είναι.

  14. #44
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ε ναι ρε μάστορα, δεν ξέρω τι μουσικές ακούς, αλλά ποτέ κανείς δεν άκουσε ένα (sort of) sludge δίσκο επειδή έψαχνε "τεχνική", "καλή φωνή", "σπουδαίους οργανοπαίχτες", "θέματα που σου μένουν στο μυαλό" ή οτιδήποτε τέτοιο, άλλα πράγματα ψάχνουμε και βρήκαμε εδώ μέσα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Βρε καλά κάνατε, και δεν αντιλέγω, ούτε είπα οτι εγώ είμαι ο σωστός. Απλά λέω οτι αν δεν κάνεις ούτε ένα από τα παραπάνω πολύ καλά, το να πουλάς συναίσθημα μόνο, ε δε μου κάθεται καλά ρε φίλε.

Similar Threads

  1. Amenra + Syndrome live 22/9 @An Club
    By azza in forum Live & Events Talk
    Replies: 33
    Last Post: 24-09-2012, 14:08
  2. 45 Rats + Mass Culture live @ Mo Better (22/03/2012)
    By chef in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2012, 16:11
  3. Amenra - Mass III
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 15
    Last Post: 09-09-2011, 16:20
  4. AMENRA, UNIVERSE 217, B.O.S 7/3
    By 12 stars circle your brow in forum Live Reports
    Replies: 53
    Last Post: 19-03-2009, 20:33
  5. 07.03.09 // AMENRA (bel), UNIVERSE 217, B.O.S @ Texas
    By kontan in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2009, 14:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •