Page 25 of 30 FirstFirst ... 152324252627 ... LastLast
Results 361 to 375 of 439

Thread: ΑΝΙΜΑΛ

  1. #361
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    με τι ωροσκόπο;
    Στον Ζυγό
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #362
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Μου μπηκε ενα λευκο ποντικι στο σπιτι, θεωρειται κατοικιδιο;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #363
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default


  4. #364

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    το βάζω κ εδώ γιατί με έχει σώσει


    διαλύεις 1 καπάκι σε ένα λίτρο νερό μέσα σε οποιοδήποτε ψεκαστήρι. ψεκάζεις 20-30% των επιφανειών των τοίχων και του πατώματος του σπιτιού ανά 1-3 μήνες (ανάλογα πόσο σχολαστικά καθαρίζεις). δεν ξαναβλέπεις ζωντανό έντομο (κατσαρίδες, κουνούπια, μύγες). είναι μη τοξικό για τους ανθρώπους και τα κατοικίδια, μπορείς να το ψεκάσεις παντού (εντάξει, καλό είναι να αποφεύγεις επιφάνειες όπου ετοιμάζεις φαγητό). είναι θανατηφόρο για όλα τα έντομα (έχω δει να σκοτώνει σκολοπέντρα 30 εκ.) και τα αυγά τους.κάποιος είπε για τις μέλισσες. προφανώς σκοτώνει και μέλισσες (είναι έντομο). δεν είπε κανείς όμως να πας να ψεκάσεις στα λουλούδια και γενικά επειδή απορροφάται από τις ψεκασμένες επιφάνειες δεν μπορεί να βρει δίοδο εκτός σπιτιού μέσω του σφουγγαρίσματος ή άλλων δραστηριοτήτων ώστε να βλάψει έντομα που κυκλοφορούν έξω. ούτε μπορεί να μεταφερθεί από τη μέλισσα στην κυψέλη και να την καταστρέψει.

    4 χρόνια ζούσα σε χωριό σε σπίτι με πλίθινους τοίχους. από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ λύθηκαν όλα τα προβλήματα. σημειωτέο ότι έχω 2 σκυλιά, 7 γάτες, καμιά 30αρια κότες, 1 παπιόχηνα. κανένα δεν έπαθε τίποτα. οι μέλισσες τις περιοχής μια χαρά τα πήγαιναν επίσης (μέχρι που "έπιασα" άγριο μελίσσι σε δένδρο έξω από το σπίτι μου). άλλους 13 μήνες στην αθήνα, 0 κατσαρίδες, κουνούπια, μύγες.

    καντε μια χάρη στους εαυτούς σας
    ήμουν σε φάση "θαααα το πάρω ασούμε κάποια στιγμή που θα μου περισσεύει το 10ευρο"

    γυρνάω απ'τη δουλειά σήμερα, πάω στο μπάνιο όλος χαρά για χέσιμο, βλέπω στη γωνία ένα κτηνάκι με κεραίες 10 εκατοστά
    βάζω το γατί στο μπάνιο μπας και κάνει δουλειά, φεύγω σούμπιτος με το αμάξι στο πιο κοντινό μαγαζί με Fendona (κάνα τεταρτάκι ήταν ευτυχώς), ψεκάζω όλο το σπίτι εκτός απ'το μπάνιο, στεγνώνει
    βγάζω το γατί απ'το μπάνιο, η κατσαρίδα είχε εξαφανιστεί - ψεκάζω όλο το μπάνιο δυο φορές, η πόρτα μένει κλειστή για κάνα τρίωρο
    ανοίγω την πόρτα τελικά, βρίσκω το πτώμα πίσω απ'την χέστρα

    ήθελα να χέσω στις 3 και έχεσα στις 9, τράτζικ

    ελπίζω να μη ξαναδώ ούτε πτώμα
    tt0274518

  5. #365
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Προσοχή που ψεκάζεις. Ακόμα κι αν στεγνώσει, είναι πολύ επικίνδυνο για το γατί.

  6. #366

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Προσοχή που ψεκάζεις. Ακόμα κι αν στεγνώσει, είναι πολύ επικίνδυνο για το γατί.
    και ο ρέηβεν και στο μαγαζί είπαν ότι είναι οκ όταν στεγνώσει, που να μην ψεκάσω?
    tt0274518

  7. #367
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μόλις στεγνώσει είναι ακίνδυνο για θηλαστικά. τα 'παμε.

    ΥΓ. πτώματα θα δεις όμως, αν ζουν στο σπίτι σου.
    bonus, γλιτώνεις από μίγες και κουνούπια επίσης (πρέπει να ψεκάσεις και τοίχους)
    Rock or Nothing

  8. #368
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν ισχύει αυτό με το στέγνωμα. Μου το είπε άνθρωπος που κάνει απολυμάνσεις. Το δηλητήριο εκεί παραμένει, κι αν η γάτα γλείψει, μπορεί να πάθει ζημιά. Και ξέρεις, οι γάτες ξαπλώνουν παντού, και μετά γλείφονται.

  9. #369
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αυτό το δίνουν ειδικά για όσους έχουν κατοικίδια (κ εγώ έχω). ο γεωπόνος μου είπε ότι μπορώ να ψεκάσω παντού, εκτός από τα σημεία που ετοιμάζω φαγητό.
    το φάρμακο απορροφάται από τα υλικά (όλα τα οικοδομικά υλικά έχουν επαρκές πορώδες - ακόμη και τα γυαλιστερά πλακάκια), οπότε όταν στεγνώνει είναι ασφαλές γιατί αφενός δεν υπάρχει πρόσβαση από το κατοικίδιο και αφετέρου
    Ένας μεγάλος αριθμός εργαστηριακών μελετών και εφαρμογών πεδίου έχουν αποδείξει τα υψηλά επίπεδα ελέγχου σε χαμηλές δόσεις χωρίς να «λεκιάζει» τις επιφάνειες όπου εφαρμόζεται και έχοντας χαμηλά επίπεδα τοξικότητας, τόσο για τον άνθρωπο όσο και για τα οικόσιτα ζώα.
    επιπλέον, τα έντομα στην αθήνα και ιδιαίτερα οι κατσαρίδες είναι πολύ πιο τοξικές από οποιοδήποτε φάρμακο, αφού μεταφέρουν παθογόνους οργανισμούς από τις αποχευτεύσεις όπου ζουν. αν προτιμάτε η γάτα σας να παίζει με παθογόνα και να τα μεταφέρει σε όλο το σπίτι, πάω πάσο.
    Rock or Nothing

  10. #370
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Όση πρόσβαση έχει η κατσαρίδα, τόση έχει και το κατοικίδιο. Δια της επαφής μεταφέρεται το δηλητήριο και σε αυτήν, και δρα σιγά σιγά και την σκοτώνει. Κι επίσης, μπορεί το γατί να φάει δηλητηριασμένη κατσαρίδα (πριν πεθάνει αυτή).
    Κι εγώ ψεκάζω, αλλά όσο το δυνατόν λιγότερο, και μόνο πίσω από πλυντήρια, κουζίνες, ψυγεία κλπ και σε κάθετες επιφάνειες στο μπαλκόνι. Κι έχω πάντα το νου μου για τυχόν συμπτώματα δηλητηρίασης στα γατιά. Δε λέω πως θα τα ξεκάνει αν έρθουν σε επαφή με το δηλητήριο, αλλά απόλυτα σφαλές δεν είναι για κανένα λόγο.

  11. #371
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι, τα έντομα έχουν πρόσβαση στο πορώδες των υλικών, ενώ εμείς όχι.
    τεσπα, ό,τι προτιμάει ο καθένας. προσωπικά επιλέγω τη χαμηλή τοξικότητα του φαρμάκου (χρόνια δοκιμασμένο, ποτέ δεν έχω πάθει εγώ ή τα ζώα τίποτα) από τις ασθένειες που κουβαλάει μια κατσαρίδα. στην τελική η γάτα μπορεί να δηλητηριαστεί ακόμη κ αν φάει μη μολυσμένη από φάρμακο κατσαρίδα, με αυτά που κουβαλάει πάνω της.
    Rock or Nothing

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ελα ρε παιδια,τοσα χρωνια εχω ραντισει οτι φαρμακο υπαρχει.Σκυλθα γατια γιδια κατσικια κτλ ποτε κανενα δεν επαθε τιποτα.
    Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ραντισει φαρμακο μεσα στην ταιστρα,ουτε οι φορες που επεσε τροφη σε ραντισμενη επιφανια και το εγλιψαν.
    Μονο προσεχω να μην πεσει φαρμακο στο νερο που πηνουνε

  13. #373

    Default

    Σε διάλυση 1:100 η ποσότητα του φαρμάκου δεν είναι ικανή να προκαλέσει κάτι σε οποιοδήποτε θηλαστικό, παρά μόνο σε έντομο.
    Επίσης, στο συγκεκριμένο φάρμακο το 6% από 1 ml είναι η δραστική ουσία, το υπόλοιπο 94% είναι βοηθητικές ουσίες και επιπλέον έχει σαν διαλύτη το νερό νομίζω, αντί για ορυκτέλαια, γι αυτό και δεν μυρίζει.

  14. #374
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Κονιόρδος View Post
    Σε διάλυση 1:100 η ποσότητα του φαρμάκου δεν είναι ικανή να προκαλέσει κάτι σε οποιοδήποτε θηλαστικό, παρά μόνο σε έντομο.
    Άσχετο με το τόπικ, αλλά σε λίγο θα μας πεις ότι και η ομοιοπαθητική δεν είναι επιστήμη ρε φίλε

  15. #375

    Default

    Μια χαρά είναι, μου θεράπευσε την ποδάγρα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •