Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 116 of 116

Thread: Θέρμανση, σόμπες και λοιπά τζιτζιμπρίτζι

  1. #106
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Τα 150 ευρώ είναι με υπερυρθες.
    μήπως είναι τίποτα κινέζικοι?
    γιατί πάρε ένα 2000 απλό http://www.redsun.gr/index.php?page=...mart&Itemid=64
    και μια απλή σειρά πάνελ υπερύθρων http://quickneasy.gr/shop/?category_...B9%CF%81%CE%AC
    Rock or Nothing

  2. #107
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    εμείς σήμερα πήραμε ένα τέτοιο μπέβατρον


    θερμάστρα χαλαζία, κρυπτονίτη κάτι τέτοιο. Πάντως ψιλοκάνει δουλειά.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  3. #108
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Για πείτε, πως τη βγάζετε φέτος;
    Εγώ έβαλα πετρέλαιο, μάλλον για τελευταία φορά μιας και χρειάστηκα 7 κατοστάρικα (παίρνω και 150 ευρώ επίδομα-άγνωστο το πότε). Το πετρέλαιο το θέλω και για ζεστό νερό γιατί το σπίτι δεν έχει θερμοσίφωνο. Μου φαίνεται όμως ότι θα ζεσταίνομαι με κλιματιστικό και το πετρέλαιο θα το αφήσω για το νερό, θα με βγάλει κάνα 3-4 χρόνια.
    Τώρα για περιπτώσεις μεγάλων κρύων, να καταθέσω την εμπειρία του πατέρα μου. Αυτός ζει σε ένα ορεινό χωριό που έχει κρύα, χιόνια και αρκούδες. Είχε μετατρέψει το τζάκι σε εκείνα που ζεσταίνουν και τα καλοριφέρ. Ε... καλύτερα πετρέλαιο.

    Αυτά τα τζάκια είναι με πόρτα για να μη φεύγει η θερμότητα έξω και να πηγαίνει στο νερό που πηγαίνει στα καλοριφέρ. Ρουφάνε τα ξύλα για πλάκα και θέλουν γέμισμα κάθε μισή ώρα. Αποτέλεσμα, 30τόσοι τόνοι ξύλα μιας και το τζάκι έπρεπε να καίει από Σεπτέμβρη μέχρι αρχές Μάη. Κακή κατάσταση από κάθε άποψη.

    Φέτος έβαλε καυστήρα ξύλων. Και σώθηκε. Θέλει 2, βαριά 3 φορές γέμισμα τη μέρα και το σπίτι είναι φούρνος. Για την ακρίβεια σιγοκαίνε, δεν έχουν τη φλόγα του τζακιού. Γι αυτό και συμφέρουν. Είναι ακριβά βέβαια, η αγορά και η εγκατάσταση είναι ακριβά. Τελικά όμως και εκεί που έχει φτάσει το πετρέλαιο, η επιλογή είναι μάλλον επιβεβλημένη μιας και οτιδήποτε άλλο, στο τέλος θα σου κοστίσει παραπάνω σε μέρη με κρύα όπως εκεί. Του είχα πει να κοιτάξει για υπέρυθρες, αλλά η απάντησή του ήταν ότι "ήξερα έναν τύπο που είχε ακούσει από έναν τύπο πως του 'χε πει ένας τύπος ότι αυτά καίνε πολύ ρεύμα". Και δεν έβαλε.

    Για πείτε, έχει κανείς υπέρυθρες;

  4. #109
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Φέτος πήραμε πολύ ωραίες κουβέρτες για όταν καθόμαστε στο σπίτι.

    Για πετρέλαιο βάλαμε 100 ευρώ και συμφωνήσαμε να το ανοίξουμε μόνο αν χιονίσει.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #110
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Φέτος πήραμε πολύ ωραίες κουβέρτες
    snuggie λατρεία
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  6. #111
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    υπέρυθρα πάνελ έχει βάλει σόι μου στη Χαλκιδική κι αν το έχεις στο 1-2 δεν καίει συγκλονιστικά πολύ και είσαι καλυμμένος για μικρό χώρο τύπου κρεβατοκάμαρα. ο αδερφός μου από την άλλη που είναι ΜΑΣΤΟΡΗΣ, λέει ότι δεν αξίζουν γιατί πρέπει να τα τοποθετήσεις σχετικά ψηλά και η ζέστη μένει στο ταβάνι ασούμε.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  7. #112
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    στο χωριό που χρησιμοποιώ ένα δωμάτιο + κουζίνα + μπάνιο ξυλόσομπα και ηλεκτρικό σώμα, είμαι καλυμμένος με μηδενικά έξοδα εκτός από λίγο ρεύμα. ξύλα έχω τσάμπα. έχω καβάτζα πετρέλαιο από πρόπερσυ για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

    από επιστημονικής άποψης, για πόλη, όπου υπάρχει η δυνατότητα για φυσικό αέριο, αλλιώς αντλίας θερμότητας. όταν υπάρχει το ανάλογο μπάτζετ βέβαια.
    Rock or Nothing

  8. #113
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    τα υπέρυθρα στην ουσία ζεσταίνουν τα αντικείμενα μέσα στο δωμάτιο και όχι τον αέρα (ζεσταίνουν τις επιφάνειες όπου προσπίπτει η υπέρυθρη ακτινοβολία). Αυτοί που το πουλάν αυτό λένε ότι είναι το θετικό τους. Συνήθως λένε ότι βοηθάει να φύγει και υγρασία από τους τοίχους. Δεν έχω δοκιμάσει ούτε έχω δει σε λειτουργία τέτοιο πράμα παρά μόνο σε μια έκθεση όπου δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είναι σχετικά ακριβή η αγορά τους.

    Εγώ φέτος θα ζεσταθώ με ό,τι είχα και πέρυσι:


    απλά μέσα στο Δεκέμβρη λογικά θα αλλάξω διαμέρισμα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο γιατί πλέον δε χωράω στα 20τμ οπότε θα δείξει τι θα παιχτεί στο νέο διαμέρισμα.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #114
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ενας φιλος φτιαχνει σερπατινες για το τζάκι. δηλώνει πως βοηθάνε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #115

    Default

    Συμβουλή για αγορά θερμάστρας/θερμοπομπού (γενικά ό,τι πιο οικονομικό όσον αφορά την κατανάλωση) ; Μέχρι 60-70Ε, για χώρο 35-40τμ. Παίρνω τίποτα της προκοπής σ' αυτά τα χρήματα ή παπάρια;

  11. #116
    Whatever situation Urlic's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    internet
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    Συμβουλή για αγορά θερμάστρας/θερμοπομπού (γενικά ό,τι πιο οικονομικό όσον αφορά την κατανάλωση) ; Μέχρι 60-70Ε, για χώρο 35-40τμ. Παίρνω τίποτα της προκοπής σ' αυτά τα χρήματα ή παπάρια;
    https://www.skroutz.gr/s/2349731/Ker...a-KRMC-25.html εγγύηση δοκιμασμένο και σε χώρο με αρκετή υγρασία. αίσθηση δυνατή σαν καλοριφέρ. κ θερμοστάτης.
    [IMG][/IMG]

Similar Threads

  1. δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 13-03-2012, 04:55
  2. Replies: 7
    Last Post: 11-11-2011, 19:17
  3. Κιτρινο και λοιπά χρώματα
    By Kelldorain in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2008, 13:51
  4. Κανόνες και λοιπά παραφερνάλια :P
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-2005, 15:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •