Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 116

Thread: Θέρμανση, σόμπες και λοιπά τζιτζιμπρίτζι

  1. #76
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    για τον αηρ υπαρχει το κλασικο Η (οχι ο...) το οποιο κανει μια χαρα δουλεια

  2. #77
    Kazeshini Narzul's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Volos
    Posts
    202

    Default

    Μια φιλικη ενημερωση για οσους εχουν σκοπο να βαλουνε σομπα , γιατι πολλοι την πατησαν μιας και δεν τα σκεφτηκαν.
    1ον , θα πρεπει τα ξυλα να ειναι κομμενα σε μικρο μεγεθος (διπλασιος χρονος κοπης)
    2ον , τα ξυλα θα τα κουβαλας μεσα στο σπιτι σου (εξτρα βρωμια και κοπος)
    3ον , πρεπει να εχεις μερος για να βαλεις τα ξυλα , το οποιο πρεπει να προστατευεται απο τη βροχη
    4ον , τα ξυλα που θα καις πρεπει να μην ειναι φρεσκοκομμενα (πρεπει να εχουν περασει μηνες απο τοτε που κοπηκαν)
    5ον , οταν ανοιγεις το πορτακι θα σου καπνισει (ειναι απολυτα φυσιολογικο) , με οτι αυτο συνεπαγεται (μυρωδια απο τις αναθυμιασεις μεσα στο σπιτι , μαυρισμα τοιχων κλπ)
    6ον , δεν κραταν τα ξυλα για περισσοτερο απο 4 ωρες οποτε χρειαζεται πολυ συχνο refill
    7ον , θα χρειαστειτε αρκετα μετρα χωνια (τα οποια αν θελετε να εχουν max αποδοση και να μην υγροποιουν το καπνο απ τη διαφορα θερμοκρασιας θα πρεπει να τα παρετε μονομενα - δλδ διπλο χωνι και στη μεση πετροβαμβακα - που ειδικα τα inox - που καθαριζονται πολυ πιο ευκολα και αντεχουν περισσοτερο ειναι πανακριβα)
    8ον , θα πρεπει καθημερινα να πετατε εναν κουβα σταχτη
    9ον θα πρεπει καθε ενα μηνα (και λιγοτερο) να καθαριζετε τα χωνια


    Εαν η σομπα ειναι αεροθερμη , ισχυουν τα παραπανω.
    Εαν ειναι σομπα (boiler) που συνδεεται στα καλοριφερ υπολογιστε οτι το κοστος αποκτησης της σομπας αυτης καθ αυτης θα ειναι το λιγοτερο που θα σας απασχολησει.
    Χρειαζεσται οποσδηποτε κυκλοφορητη , βαλβιδα πιεσης θερμοκρασιας , βαλβιδα ασφαλειας , δοχειο διαστολης , το λιγοτερο 2 σφαιρικους κρουνους , καμποσα μετρα χαλκοσωληνα (η οποια ειναι πανακριβη) και καμποσα χαλκινα και γαλβανιζε εξαρτηματα (υπολογιστε ενα εξτρα 500ρικο το λιγοτερο)
    best value for money disk

    09:21 <FIXXXER> ειναι εγωκεντρικος ναρκισσιστης και παρανοικος

  3. #78
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πέρσυ έδωσα 900 ευρώ πετρέλαιο για να θερμαίνω ένα σπίτι 120τ.μ. (άντε επειδή κλείνει ο όροφος, μένουν 80τ.μ.) ενώ μένω σε 1 δωμάτιο και τα υπόλοιπα τα έχω κλειστά. ξεκίνησα να καίω από μέσα οκτώβρη. δηλαδή με φετινά δεδομένα θα έπρεπε να δώσω 900x1.4= 1360euro.
    φέτος, έβαλα μια σόμπα που είχαμε να τη λειτουργήσουμε πάνω από 15 χρόνια, έχω κ άλλη μια μασίνα στην κουζίνα. έχω κάψει μερικά κιλά ξύλα (τσάμπα από δικά μας δέντρα) και έχω ένα ηλεκτρικό σώμα για υποστήριξη. υπολογίζω ότι όλα τα έξοδα θέρμανσης θα είναι 150 ευρώ για το ρεύμα και οι βενζίνες για να φέρω τα ξύλα, οπότε είμαι έτοιμος να υποστώ τα παραπάνω.
    Rock or Nothing

  4. #79
    Kazeshini Narzul's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Volos
    Posts
    202

    Default

    Πανο , απλα επισημαινω καποια πραγματα που μπορει οι περισσοτεροι να μην εχουν σκεφτει.
    Οτι σε συμφερει οικονομικα ισχυει στις περισσοτερες περιπτωσεις.
    Βεβαια αν αγοραζεις τα ξυλα με πανω απο 200 ευρω τον τονο δε ξερω κατα ποσο συμφερει.
    Εδω στο χωριο εμεις καιμε 15-20 τονους (αναλογα με την ποιοτητα των ξυλων) μιας και εχουμε 5 μηνες χειμωνα.
    best value for money disk

    09:21 <FIXXXER> ειναι εγωκεντρικος ναρκισσιστης και παρανοικος

  5. #80
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, ισχύουν όλα αυτά.
    εδώ τα ξύλα έχουν 140ε/τόνο το πολύ.
    κ εγώ έχω 5-6 μήνες χειμώνα στο χωριό που μένω. μετά τις 15 οκτωβρίου μέχρι μέσα απριλίου δεν κοιμάσαι βράδυ χωρίς σόμπα.
    δε με λένε πάνο
    Rock or Nothing

  6. #81
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εδώ, μετά από εκτενή έρευνα αγοράς για τις καλύτερες τιμές, σκάσαμε 130/τόνο το πεύκο και 170/τόνο τον δρυ, ενώ μας είπαν πως μετά από κάνα μήνα θα ακρίβαιναν κι άλλο. Γενικότερα οι τιμές που παίζουν στην περιοχή είναι 150-170 και 190-200 αντίστοιχα. Με άλλα λόγια, αρχίδια φτηνότερο μας βγαίνει το τζάκι και αρχίδια ζεσταίνει εδώ που τα λέμε. Με το ζόρι κάπως το σαλόνι (όχι καμιά ζέστη σοβαρή, απλώς δεν τουρτουρίζεις), ενώ τα δωμάτια παραμένουν κρύα.

  7. #82
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Drum δεν σκαμπάζω και πολλά αλλα θεωρώ δύσκολο να ζεσταθεί ολόκληρο σπίτι απο ένα απλό τζάκι. Γενικά το τζάκι ζεσταίνει εκει τοπικά, εκτός αν είναι ενεργειακό κλπ δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες.

    Οι γονείς μου που μένουν επαρχία, με μια σόμπα (μαντεμένια) έχουν υπερκαλυφθεί. Ζεσταίνει τους χώρους ολόκληρου του σπιτιού (80 τ.μ.) και τα δωμάτια ακόμα.
    Τώρα οσον αφορά μερικά απο αυτά που έγραψε ο Narzul,
    -οι δικοί μου καθαρίζουν τα μπουριά μια φορά τον χρόνο μόνο, πριν τον χειμώνα
    -αναθυμιάσεις δεν βγαίνουν ποτέ απο το μπροστινό πορτάκι ακόμα και αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό ενώ μέσα να γίνεται η καύση των ξύλων.

  8. #83
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Kαλά, προφανώς δεν περίμενα να ζεσταίνει όλο το σπίτι, απλώς ήλπιζα πως θα έκανε λίγο καλύτερη δουλειά.

  9. #84
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μαντέμι λοιπόν, μάλιστα, μάλιστα.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #85
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Kαλά, προφανώς δεν περίμενα να ζεσταίνει όλο το σπίτι, απλώς ήλπιζα πως θα έκανε λίγο καλύτερη δουλειά.
    δυστυχώς το απλό τζάκι ζεσταίνει μόνο ότι "βλέπει" και η απόδοσή του είναι 15% περίπου (δηλαδή τα ξύλα πάνε χαμένα). το ενεργειακό είναι άλλη υπόθεση. αν σε παίρνει οικονομικά τσέκαρε και αυτό http://www.e-tzaki.gr/index.php?page...hk=1&Itemid=53 για λίγο καλύτερη απόδοση. σκέφτονται να βάλουν οι γονείς μου, ενώ αρκετοί γνωστοί που πήραν λένε ότι κάνει καλή δουλειά (για ένα μεγάλο δωμάτιο, μην περιμένεις να ζεστάνει ολόκληρο σπίτι).
    Rock or Nothing

  11. #86
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by takuma View Post

    -οι δικοί μου καθαρίζουν τα μπουριά μια φορά τον χρόνο μόνο, πριν τον χειμώνα
    -αναθυμιάσεις δεν βγαίνουν ποτέ απο το μπροστινό πορτάκι ακόμα και αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό ενώ μέσα να γίνεται η καύση των ξύλων.
    κ εγώ τα ίδια, μόνο που η σόμπα είναι μικρή και η διαρύθμιση του σπιτιού τέτοια που πρέπει να ζεσταίνεις κάθε δωμάτιο χωριστά. έχω χτίσει και πυρότουβλα μέσα από το μαντέμι για να κρατάνε θερμότητα και να την αποδίδουν αφού σβήσει η σόμπα και συνήθως είμαι καλυμμένος όσο κοιμάμαι.
    Rock or Nothing

  12. #87
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πολλά λεφτά γαμώτο =\
    Για φέτος μας κόβω να ανάβουμε καλοριφέρ (αν μας βάλει 2 σώματα που μας χρωστάει το αρχίδι ο ιδιοκτήτης), μας μείναν 500 λίτρα από πέρυσι. Του χρόνου, αν υπάρχουν λεφτά, βλέπουμε. Αν και με τα ίδια, βάζουμε κι εμείς ένα μαντέμι και καθαρίσαμε.

  13. #88
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    υποψιν οτι για τα ξυλα (βουργαρικα, ρουμανικα) οι τιμες κατω στην ελλαδα σας ειναι ακριβοτερες λογω μεταφορικων

    κατα τ'αλλα [MLR] ο νταντυς μου μαλλον πλερωνεται το εφαπαξ του στις 20 του μηνου [MLR]
    τΟν ειπα να παρομε καμια μικρη ξυλοσομπα για επανω, το δωματιο μου, και με ειπε θα παρουμε πετρελαιο
    λεφτα υπαρχουν κλπ, οτιναναι

  14. #89
    Kazeshini Narzul's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Volos
    Posts
    202

    Default

    Τα αεροθερμα τζακιου οντως κανουν δουλεια και οντως τα αξιζουν τα 300 ευρω που κανουν.
    Το θεμα ειναι οτι η αισθητικη παει περιπατο , το ψησιμο το ξεχνας και δεν βολευει για ολα τα τζακια.
    best value for money disk

    09:21 <FIXXXER> ειναι εγωκεντρικος ναρκισσιστης και παρανοικος

  15. #90
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    το ''δουλειά'' είναι σχετικό. η απαγόμενη θερμότητα δεν είναι αυτή που περιμένεις από μια τέτοιου τύπου πατέντα, αφού καλείται να μεταδοθεί πάνω σε μικρής επιφάνειας σωλήνες. καλύτερα να πας να βάλεις ενα ενεργειακο τζάκι imo (και για πρακτικούς αλλά και αισθητικούς όπως αναφέρεις λόγους)
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

Similar Threads

  1. δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 13-03-2012, 03:55
  2. Replies: 7
    Last Post: 11-11-2011, 18:17
  3. Κιτρινο και λοιπά χρώματα
    By Kelldorain in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2008, 12:51
  4. Κανόνες και λοιπά παραφερνάλια :P
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-2005, 14:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •