Το θρεντ είναι γενικά για θέρμανση, παλιες + νέες τεχνολογίες και μπλα μπλα μπλα.
Ιδέες, προβληματισμοί, δοκιμασμένα πράματα, απάτες κλπ κλπ

Λοιπόν, το πετρέλαιο πάει στο έβερεστ και οι πιο πολλοί φέτος θα το αποφύγουν. Στην οικοδομή είχαμε καλοριφέρ (αυτόνομο) αλλά φέτος παίζει να μην ανάψει καθόλου γιατί όλοι θα ψάξουν για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης.
Έχω 25 τετραγωνικά να ζεστάνω. Η οικοδομή είναι σχετικά νέα και δεν έχει πολύ σάπια μόνωση.
Λείπω από το σπίτι 7:30-4:00 οπότε θέλω θέρμανση ένα 8ωρο μάξιμουμ την ημέρα (4:00-12:00). Πρακτικά θα είναι λιγότερο του 8ωρου. Με το πετρέλαιο πέρυσι μου βγαίνε μέγιστο €50 το μήνα.

Σκέφτομαι σόμπα υγραερίου αλλά δεν ξέρω τι σόι κατανάλωση έχουν. Κοστίζουν €90 ως €130 και πλέον έχουν και επιπλέον συστήματα ασφαλείας πάνω τους. π.χ.: προστασία σε περίπτωση ανατροπής, σβήσιμο σε περίπτωση που το οξυγόνο πέσει κάτω από ένα όριο στο χώρο ή το CO2 ανέβει πολύ κλπ κλπ. Δεν ήξερα ότι έχει προχωρήσει τόσο πολύ αλλά προχτέ που έψαχνα βρήκα πολλά τέτοια έξτρα.

Έχει κάνείς εμπειρία από σόμπα υγραερίου για να μου πει πάνω κάτω πρακτικά πόσο καίει για να δω αν συμφέρει.