Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 116

Thread: Θέρμανση, σόμπες και λοιπά τζιτζιμπρίτζι

  1. #46
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Σώματα δεν υπάρχουν γιατί οι αρχικοί ιδιοκτήτες-κατασκευαστές ήταν αντίθετοι στην κεντρική θέρμανση.. Το θέμα είναι ότι στην είσοδο παίζει παροχή φυσικού αερίου, αλλά στον τέταρτο όροφο που είμαστε δεν υπάρχουν σώματα και δε ξέρω πόσο θα κοστίσει η όλη υπόθεση (να "ανέβει" από την παροχή στον όροφο και να μπουν σώματα κλπ).. γι'αυτό ψαχνόμαστε με "εναλλακτικές" υπέρυθρες κλπ. Με έβαλες σε (θετικές) σκέψεις όμως για τον λέβητα.

  2. #47
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Ε το κόστος δεν ανεβαίνει από θέμα εγκατάστασης ιδιαίτερα για να τραβήξεις παροχες από κάτω μόνο οι σωληνώσεις είναι.
    τώρα για τα σώματα για να σου πω ακριβώς πρέπει να κάνω πράξεις και δεν έχω ούτε κάτοψη και βαριέμαι και λίγο. Χονδρικά υπολόγισε ένα μεγάλο σώμα σε βορεινό τοίχο στο σαλόνι, από ένα μικρό κουζίνα μπάνιο και 2 μεσαία στα δωμάτια, κάπου 400 ευρά.
    I don't do drugs. I am drugs.

  3. #48
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    και πάλι ευχαριστώ πολύ..μου δωσες κανα-δυο εναλλακτικές και θα τη ψάξω πιο καλά τη δουλειά

  4. #49
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Σιγά τίποτα.
    Έχε υπόψιν σου ότι οι τιμές για επίτοιχες και σώματα είναι χονδρική. Σε μαγαζί με θέρμανση μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές.
    Αν θές τη γνώμη μου και το αντέχεις οικονομικά προτίμησε επίτοιχες και σώματα.
    Για ότι άλλο πες αν θες.
    I don't do drugs. I am drugs.

  5. #50
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    οικονομικά θα πρέπει να την παλέψουμε..λιγότερο από δύο λογαριασμούς ΔΕΗ είναι τα χρήματα αυτά..να σαι καλά και όταν τα βάλω κερνάω τσίπουρα (χωρίς γλυκάνισο ε)!

  6. #51

    Default

    mono mia mikri dior8osi ola ta somata mpenoun me protereotita sto simio tou spitiou pou exei tis perisoteres apolies 8ermokrasias
    ara logiko einai na 3ekiname panta dipla apo portes para8ira mpalkonoportes asxeta me to poso kala monomena einai meta pane se vorino tixo pou sini8os einai o psixroteros kai meta opoudipote allou
    exei na kanei kai me ta revmata aera kai thn kaliteri kikloforia ths 8ermotitas mesa sto spiti
    auta einai apli kanones topo8etisis somatos exei kai ena soro allous paragontes pou epireazoun to mege8os somatos ton levita h to meros pou 8a to po8eti8ei
    ta upolipa ta eipe mia xara o ion
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  7. #52
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Οκ, ευχαριστώ παιδιά!!κοίτα κάποια βασικά τα γνωρίζω, αλλά τώρα μπαίνω στα βαθιά. Το πολύ πολύ να γεμίζω κάνα kb εδώ με ερωτήσεις

  8. #53
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Σωστος ο κουλουμπρας και μου διεφυγε λόγω συνήθειας.
    Γιατί μπορεί ο βορεινός τοίχος να είναι μεσοτοιχία. Και όσο πιο μακρυα το ένα σώμα από το άλλο εφόσον έχεις ενιαίο χώρο. Αν μπορεις και τελείως αντιδιαμετρικά ακόμα καλύτερα.
    Επίσης ξέχασα να πω να προτιμήσεις χαμηλά και μακρόστενα σώματα (εφόσον χωράνε) για καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία ζεστού αέρα. Ειναι και αισθητικά καλύτερα στο μάτι αλλά αυτό μπορεί να είναι δική μου ιδιοτροπία.


    Τσίπουρο μόνο ΧΩΡΙΣ γλυκάνισσο.
    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #54
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    ιον στορμ γιατί τέτοια αγάπη με τα υπέρυθρα;

    είδα πρόσφατα μια πιστοποίηση από απθ για τα ρεντγουελ αλλά είμαι πολυ επιφυλακτικός και από έμπειρους (μηχανολόγους) μηχανικούς ακούω τα χειρότερα από υψηλή κατανάλωση μέχρι προβλήματα στα μάτια.
    εμενα μου φαινεται προτιμότερο να βάλεις συμβατικά σώματα και ηλεκτρολέβητα με σίγουρο αποτέλεσμα και μετρημένη κατανάλωση παρά αυτό το πράγμα. σε μια εταιρεία που ειχα πάει πριν κανα χρόνο για συνεντευξη (πουλούσε και ιόντων, καλή παπάτζα) έλεγαν <<θέλει δύο βδομάδες προθέρμανση αλλά μετά ρολλάρει>> (!!!).
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  10. #55
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Όχι και καμία ιδιαίτερη αγάπη, αλλά όπου τα έχω δει σε χρήση δεν έχω ακούσει παράπονα ούτε για καταναλώσεις (γιατί αυτες τις τσεκάρεις και σοβαρή εταιρία τα παίρνει πίσω αν υπάρχει διαφορά) ούτε για άλλα προβλήματα.
    Είμαι και εγώ επιφυλακτικός ακόμα, παρόλο που το έχω ψάξει λόγω δουλειάς. Δεν παίρνω και τοις μετρητοις τα όσα λένε για καλύτερη υγεία και επιδερμίδα, αλλά δεν είμαι αρνητικός στην χρήση τους σε φάση προκαλούν προβλήματα. Εδω Ελλάδα δεν είναι πολυ δοκιμασμένα τα υπέρυθρα ακόμα, αλλά οι βορειοι λένε ότι δουλευουν.

    Παραπάνω πάντως πρότεινα τα κλασσικα σώματα με ηλεκτρικη η υγραερίου επίτοιχη μονάδα.

    πχ για τα υπέρυθρα οι Ελβετοι και οι Νορβηγοι λένε αυτά:

    - η υπέρυθρη ακτινοβολία βοηθάει στην καλή κυκλοφορία του αίματος, την απομάκρυνση τοξικών ουσιών, την καύση λίπους και το αδυνάτισμα
    - μειώνει τους πόνους μυών και δρα θεραπευτικά στους πόνους από ρευματισμούς και αρθρίτιδα
    - είναι ευεργετική για την υγεία των ανθρώπων

    Η συμβατική θέρμανση (με συναγωγή) δημιουργεί ρεύματα αέρα τα οποία είναι δυσάρεστα στην αναπνοή αλλά και στην υγεία διότι μεταφέρουν σκόνη και μικρόβια και προκαλούν ξηρότητα στο περιβάλλον, με άμεσο αντίκτυπο ειδικά σε ανθρώπους με προβλήματα αναπνοής και πόνους στις αρθρώσεις. Επιπλέον η διαφορά θερμοκρασίας που προκαλείται δημιουργεί μούχλα και υγρασία στους τοίχους.


    αυτά είναι που κοιτάω και είμαι δυσπιστος. Μόνο τα προβλήματα στο σεξ δεν θεραπεύουν.


    Αυτά τα οποία πραγματικά μου αρέσουν είναι τα ηλιακά συστήματα (όχι θερμοσίφωνες) και οι αντλίες θερμότητας, αλλά μιλάμε για άλλα κόστη εκεί ετσι. Καλά αυτά τα ιοντικά γελάμε ακόμα δεν έχει καταφέρει κάποιος να με πείσει ότι λειτουργούν και τι κάνουν.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #56
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    ε πως να σε πείσουν τα ιόντων, εδώ έχω ακούσει πωλητή να καταρρίπτει το πρώτο θερμοδυναμικό αξίωμα αφού έδινε 125% απόδοση

    καλά για την κασσέτα με τις υπέρυθρες ξέχασες να αναφέρεις τις θερμοκοιτίδες και τα μωράκια
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  12. #57
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Ε ντάξ. εμένα μέχρι 0,99 ήταν η απόδοση, αλλά φαντάζομαι το επόμενο μοντέλο θα ξεπερνάει τη μονάδα.
    Αχ αυτή η πρόοδος δεν σταματάει ποτέ.
    Τι του είπες του πωλητή?

    Ε τι τα μωράκια έχουν κανένα πρόβλημα στις θερμοκοιτίδες?? Και τα μωράκια λοιπόν.

    Spoiler
    I don't do drugs. I am drugs.

  13. #58
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    του εξήγησα την αρχη διατήρησης της ενέργειας και μου είπε πως έχει πιστοποιήσεις και στοιχεία γι'αυτό που λέει και να το ψάξω καλύτερα
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  14. #59
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    - η υπέρυθρη ακτινοβολία βοηθάει στην καλή κυκλοφορία του αίματος, την απομάκρυνση τοξικών ουσιών, την καύση λίπους και το αδυνάτισμα
    - μειώνει τους πόνους μυών και δρα θεραπευτικά στους πόνους από ρευματισμούς και αρθρίτιδα
    - είναι ευεργετική για την υγεία των ανθρώπων
    δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά, αλλά υπέρυθρες χρησιμοποιούν σε ειδικά προγράμματα εκγύμνασης. έχει ένα διάδρομο στο gym που μπαίνεις μέσα σε ένα "θάλαμο" με υπέρυθρες από τη μέση και κάτω, όση ώρα κάνεις το πρόγραμμά σου. δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργούν βέβαια.
    Rock or Nothing

  15. #60
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    πχ για τα υπέρυθρα οι Ελβετοι και οι Νορβηγοι λένε αυτά:

    - η υπέρυθρη ακτινοβολία βοηθάει στην καλή κυκλοφορία του αίματος, την απομάκρυνση τοξικών ουσιών, την καύση λίπους και το αδυνάτισμα
    - μειώνει τους πόνους μυών και δρα θεραπευτικά στους πόνους από ρευματισμούς και αρθρίτιδα
    - είναι ευεργετική για την υγεία των ανθρώπων

    Η συμβατική θέρμανση (με συναγωγή) δημιουργεί ρεύματα αέρα τα οποία είναι δυσάρεστα στην αναπνοή αλλά και στην υγεία διότι μεταφέρουν σκόνη και μικρόβια και προκαλούν ξηρότητα στο περιβάλλον, με άμεσο αντίκτυπο ειδικά σε ανθρώπους με προβλήματα αναπνοής και πόνους στις αρθρώσεις. Επιπλέον η διαφορά θερμοκρασίας που προκαλείται δημιουργεί μούχλα και υγρασία στους τοίχους.
    Holy pseudo-scientific bullshit, Batman!
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 13-03-2012, 03:55
  2. Replies: 7
    Last Post: 11-11-2011, 18:17
  3. Κιτρινο και λοιπά χρώματα
    By Kelldorain in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2008, 12:51
  4. Κανόνες και λοιπά παραφερνάλια :P
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-2005, 14:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •