Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20

Thread: Werckmeister Harmonies [Werckmeister harmóniák] (2000)

  1. #16
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Το είδα πολύ πρόσφατα κι εγώ, ό,τι είπατε γενικά. Είναι βασισμένο σε αυτό, το 'χει διαβάσει κανείς; Το Κολαστήριο είναι επίσης εξαιρετικό, Satantango δεν έχω δει λόγω διάρκειας και αναγκαστικά θα πρέπει σε μέρη. Btw δήλωσε ότι το Turin Horse είναι η τελευταία του ταινία σαν σκηνοθέτης.

  2. #17
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Επίσης το Satantango το θεωρώ αδιανόητο να έχει κανείς την αντοχή να το δει μονοκοπανιά
    ειχα δει μονοκοπανια αυτο
    αλλα ημαν σουρας και δεν πολυθυμαμε

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    126

    Default

    Αδιανόητα σπουδαία ταινία. Απο Tarr εχω δει μόνο αυτό και τον Άνθρωπο απο το Λονδίνο. Πολύ καλό και αυτό αλλά δεν φτάνει Αρμονίες. Πρέπει και γω κάποια στιγμή να δω Satantango.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Η σκηνή που ανοίγει την ταινία είναι από τις αγαπημένες μου, γενικά κάνει πολύ ωραίες σκηνές με χορό. To damnation μου είχε αρέσει περισσότερο, ίσως επειδή είναι πιο εύκολο να ακολουθήσεις, όπως και στο almanac of fall. Το satantango το είδα σε τρία κομμάτια, δεν θα το έβλεπα σε καμιά περίπτωση χωρίς διάλλειμα ή στο σινεμά. Ούτε με παρέα θα τα έβλεπα αυτά τα δυο. Διαλέγεις να το δεις βράδυ και αν μένεις κοντά σε εξοχη/μακρία από κέντρο κάνεις μικρούς περιπάτους στην ησυχία στα ενδιάμεσα. Εγώ αυτό έκανα τουλάχιστον, ακόμη και στο werkmeister αυτό είχα κάνει τη δεύτερη φορά και ήταν πολύ πιο όμορφη από την πρώτη. Το νόημα και τους συμβολισμούς δεν τους παρατήρησα καν, τουλάχιστον κατά τη διαρκεια της ταινιας, μου είναι δύσκολο να μην αφαιρεθώ από την εικόνα.

  5. #20
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Η σκηνή που ανοίγει την ταινία είναι από τις αγαπημένες μου, γενικά κάνει πολύ ωραίες σκηνές με χορό.
    Μεγάλη σκηνή...
    Ρε παίδες,αφιέρωμα στον Μπέλα Ταρ είχε γίνει προτού κάποια χρόνια στο ΤΡΙΑΝΟΝ,μιλάμε γεμάτο.Οκ δεν είναι και τεράστιο.Είχε πάει καλά το αφιέρωμα που είχε δείξει 2η φορά το 7ωρο...Κι εκεί λέει ήταν γεμάτα.
    Δεν το είχα πολυπιάσει,ειδικά η φάλαινα με γάμησε,είχα έναν φιλοΒορειοΚορεάτη να μου την "εξηγεί".



    Το Άλογο του Τορίνο,είναι η τελευταία του. Όταν μιλάμε για ΖΟΦΟ,τον εννοούμε κιόλας!Τί "βρετανική ζοφίλα" κι ιστορίες,Μπέλα Ταρ σπίκινγκ.

    Πέρσυ θα ερχόταν,λέει,να παρουσιάσει στη Λαϊς το Κολαστήριο. Δεν ήρθε λόγω απεργίας,δε θυμάμαι! Έχει μια κορυφαία σκηνή που χορεύει όλο το χωριό κι έξω βρέχει,μιλάμε για χωριάτες τώρα με θεϊκές φάτσες κι αύρες με ένα απίστευτο ακορντεόν αν το θυμάμαι καλώς. Ήταν το δώρο που μου έκανα για τα γεννέθλιά μου.η 1η ώρα ήταν απάλευτη λέμε,αλλά είχε μια φοβερή σκηνή με τα σύρματα των βαγονέτων προς το ανθρακωρυχείο που ήταν άψογη.

    υ.γ. ο Άνθρωπος από το Λονδίνο,μήπως είναι η πιο "βατή" του;

    Last edited by bhoy; 16-09-2012 at 23:55.

Similar Threads

  1. Metropolis 2000 - Scenes From New York
    By BLiTzER in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 14-02-2012, 17:07
  2. 2000-2004: the best of
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 64
    Last Post: 02-08-2005, 18:36
  3. TV24 (24 hours in the life of UK TV - 2000)
    By eyeamflesch in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2005, 17:49
  4. Digitech RP 2000
    By The_Emperor in forum The Marketplace
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2004, 20:36
  5. Ofiice 2000-help
    By StationEleven in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-2004, 14:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •